Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Systém inteligentního obrábění v Průmyslu 4.0
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Systém inteligentního obrábění v Průmyslu 4.0

Společnost Iscar přijala v rámci modernizace koncepci inteligentního obrábění (IQ) pomocí mnoha logických zlepšení v oblasti vývoje svých nástrojů. Výsledkem je řada nástrojových řešení Logiq, která předpovídá a splňuje potřeby zákazníků. Logiq představuje inteligentní logický postup v sérii strategických kroků k implementaci standardů Industry 4.0 a zároveň zajišťuje kontinuitu a stabilitu.

V průmyslu, kde každá sekunda hraje svou roli a počítá se každý pohyb, mohou logický strategický návrh a taktické zdokonalování i nejzákladnějšího řezného nástroje přispět ke zvýšení produktivity, nižšímu plýtvání a nižším nákladům. Inovace nástrojů Logiq zahrnují nové geometrie řezání a zajišťovací mechanismy pro stabilní bezobslužné obrábění s vyšší reprodukovatelností. Vyměnitelné destičky jsou tvořeny sofistikovaným tvarem a geometrií, která usnadňuje měkký řez i při vysokých rychlostech posuvů.

Nástroje z tvrdého karbidu jsou obohaceny novými konstrukcemi, které mají podstatně zvýšenou odolnost proti vibracím, což je klíčovým faktorem pro zvýšení produktivity při nepříznivých řezných podmínkách. Nejnovější druhy cementovaných karbidů odrážejí poznatky a know-how společnosti Iscar v oblasti práškové metalurgie a technologií povlaků. Jednotlivé nástrojové řady Logiq jsou postupně uváděny na světové trhy a v současné době začíná jejich prodej i v České republice. Uveďme několik příkladů nástrojů z nové řady.

Modulární adaptéry pro upichování a zapichování – systém ModuGrip

Tato řada nástrojů je charakterizována univerzálním nožovým držákem se speciálním tvarem dosedací plochy, do které se upínají adaptéry pro různé tvary a typy destiček.

Charakteristika:

 • nový kompaktní systém připevnění adaptérů umožňuje jednoduché, rychlé a bezpečné upnutí;
 • kompaktní tvar bez výčnělků umožňuje používat systém na většině typů strojů;
 • uchycení je velmi přesné a pevné, protože na upínací šrouby nepůsobí žádné řezné tlaky;
 • výměna destičky se provádí bez vyjímání držáky ze stroje a odpadá seřizování polohy;
 • kanály chladicí kapaliny s výstupem směřujícím přímo k břitu;
 • adaptéry na systémy Do-Grip, Heli-Grip, Tang-Grip a PentaCut lze upnout do stejného držáku;
 • ekonomické řešení modulárního nástroje – po opotřebení se vymění pouze adaptér.

   


Systém ModuGrip je reprezentován nožovým držákem NMAHR se třemi typy adaptérů pro destičky systémů Do-Grip, Tang-Grip a PentaCut.

PentaCut 17

Současně Iscar rozšiřuje známou řadu nástrojů PentaCut a přináší destičky Penta rozměru 17 mm. Tato nástrojová řada pro zapichování, upichování, soustružení a závitování nabízí tedy již tři základní rozměrové varianty Penta 17, 24 a 34 mm (rozměr udává opsanou kružnici přes břity destičky).

Nové destičky Penta 17 mm jsou určeny pro obrábění dílů malých rozměrů s maximální hloubkou zapichování 4 mm. Jsou k dispozici v rozsahu šířek od 0,25 do 3,18 mm s různými konfiguracemi řezné hrany a utvařečů pro zapichování, upichování, soustružení a závitování. Držáky s označením PCHRS/LS-17 se dodávají ve čtvercovém průřezu 10, 12, 16 a 20 mm. Kromě standardního balení po 10 kusech je nově v nabídce balení destiček také po 5 kusech.

Penta 17-P-RS/LS

Destičky Penta 17-P slouží pro přesné zapichování a upichování. Vyznačují se pozitivní geometrií, ostrou řeznou hranou, nízkými řeznými silami a nižší tvorbou nárůstků. Používají se na měkké materiály a tenkostěnné součásti při obrábění nižšími posuvy.


Penta 17-P

Penta 17-NP-RS/LS

Destičky Penta 17-NP jsou určeny pro přesné zapichování a upichování. Obecně jsou doporučovány pro švýcarské automaty a malé CNC soustruhy.

Penta 17-NP
 

Penta 17-ER/EL

Destičky Penta 17-ER/EL jsou určeny pro zpětné soustružení. Mají ploché čelo, tvoří krátké drobné třísky a doporučují se pro švýcarské automaty a malé CNC stroje.

Penta 17-ER/EL
 

Penta 17-MT-RS/LS 60°

Závitovací destičky s částečným profilem jsou určeny k výrobě vnějších metrických závitů.

Penta 17-MT
 

Penta 17-WT-RS/LS 55°

Závitovací destičky s částečným profilem jsou vhodné pro výrobu vnějších závitů Whithworth.

Penta 17-WT

NanMill – nejmenší stopková fréza s výměnnými břity na trhu

V oblasti frézování se Iscar snaží přinést úsporu strategických surovin pro výrobu karbidů a přináší na trh stopkové frézy nevídaně malých rozměrů s vyměnitelnými destičkami. Jedná se o 90° frézy v rozsahu průměrů 8–10 mm osazené trojúhelníkovými destičkami.


Tříbřitá destička pro frézy NanMill

 

Tato nová řada fréz NanMill byla navržena pro aplikace, které obvykle používají monolitní karbidové nástroje. Ve srovnání s monolitní karbidovou frézou jsou však tyto frézy s výměnným břitem výrazně ekonomičtější variantou. Zatímco nejmenší frézy obdobné konstrukce mívají s ohledem na svůj průměr pouze jeden výměnný břit, fréza NanMill o průměru 8 mm má 3 výměnné břity. Frézovací tělesa mají označení HM390 ETP …-04 a výměnné břitové destičky najdete pod označením HM390 TPKR 0401-PCTR.

Charakteristika:

 • 90° úhel ostří;
 • pokročilá konstrukce snižuje řezné síly a umožňuje klidný chod nástroje;
 • možnost operace zapouštění;
 • těleso frézy povlakované speciálním ochranným jednovrstvým povlakem pro ochranu proti otěru třískami a proti korozi;
 • k dispozici v průměrech 8 a 10 mm;
 • maximální hloubka řezu 3 mm.

Jednostranné trojúhelníkové destičky HM390 ETP …-04 mají pozitivní radiální i axiální geometrii. Břit je opatřen hladicí geometrií pro dokončování. Vyrobeny jsou z nejnovějších jakostí karbidů Sumo Tec, které výrazně zvyšují produktivitu. Doporučená hloubka záběru je v rozmezí od 0,5 do 3 mm a posuvy od 0,04 do 0,1 mm.ot.-1.
Systém Multimaster byl doplněn o nový typ výměnné hlavice MM FM.

Konstrukční provedení fréz NanMill

Klíčovým prvkem konstrukce frézy je způsob upínání destiček. Nové nástroje jsou vybaveny speciálními šrouby s ploškou, díky čemuž není nutné při výměně destiček šroub vyjmout úplně ze závitu a nedojde tak k jeho případné ztrátě. Protože je destička velmi malá, je umístěna do kapsy speciálního klíče s magnetickou ploškou, na níž drží. Tělesa se vyrábějí s válcovou stopkou Weldon nebo se závitovým spojením pro kombinaci se systémem Multimaster.

Frézovací hlavice MM FM

Systém Multimaster představuje nejvariabilnější řadu frézovacích nástrojů a poskytuje neuvěřitelné množství variant tvarů, geometrií a kombinací výměnné hlavice s upínací stopkou. V poslední době byl doplněn o další typ výměnné hlavice s označením MM FM. Jedná se o karbidovou výměnnou hlavici pro operace čelního frézování v úzkých a uzavřených prostorách, uplatnění najde i na malých frézkách nebo na multifunkčních strojích.

Frézovací hlavice MM FM jsou k dispozici v průměrech 12 až 25 mm. Jsou šestizubé s doporučenou hloubkou záběru 3,6 až 7,5 mm. Upnutí hlavice do adaptéru se provádí jednoduše pomocí Torx klíče.

Výhody:

 • vyšší hustota zubů, což umožňuje vyšší posuv;
 • může být použita se všemi upínacími adaptéry Multimaster;
 • vynikající povrchová úprava;
 • nižší náklady ve srovnání s monolitními karbidovými frézami.

 
Iscar

Horvath@iscar.cz

www.iscar.cz

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: