Témata
Reklama

Teplo u venkovního stolu

Příjemný podzimní večer, vy si ho užíváte s přáteli při víně na hezké zahrádce, ale se západem slunce náhle teplota klesne a vám začne být chladno. Nebo si chcete v zimě posedět venku u svařáku. Při těchto venkovních posezeních nakonec většinou zjistíte, že touha po krásném prostředí je rychle vystřídána touhou po teple, protože ani deky, ani nevzhledné, deštníkům podobné plynové zářiče vás nedokážou zahřát.

S efektivním a k přírodě šetrným řešením přišla mladá start-up společnost Galavito. Vyvinula jedinečný stejnojmenný elektrický topný systém, který je umístěn přímo ve stolové podnoži. Zahřívat tak bude celé tělo rovnoměrně a ne jenom hlavu nebo horní část trupu, jak tomu je u plynových zářičů. Ty jsou navíc v některých státech EU z důvodu své neefektivnosti a škodlivosti životnímu prostředí zakázány. Na rozdíl od těchto plynových zářičů funguje Galavito na principu infračerveného záření, které zahřívá pouze objekty a ne vzduch. Stejně jako u vysavače je i toto zařízení vybaveno navíjecí šňůrou, která nebude překážet, když se zařízení nepoužívá. Také je vybaven regulátorem intenzity, takže bude topit pouze tolik, kolik si hosté u stolu přejí. Šetření energie a životního prostředí tak v provedení topného systému Galavito dosáhlo maxima.

Reklama
Reklama
Montáž prototypu Galavito - unikátní topný systém umístěn přímo ve stolním podnoží.

První prototypy

Inovace je primárně určena restauracím, barům, kavárnám s letními zahrádkami nebo balkony. Ale uplatnění jistě najde Galavito i v domácím prostředí na zahradě, na terase nebo v campu. Na vývoji tohoto topení pracuje Milan Hnátek se svojí tureckou partnerkou Ece Ergüney, která se kvůli tomu přestěhovala z Istanbulu do Prahy. Na designu finálního výrobku spolupracují s firmou Ateliér Pelcl a s elektronikou mladému páru pomáhá Lukáš Žofka. V současné době je již hotov prototyp a pracuje se na konečné verzi výrobku, aby mohl být na podzim uveden na trh.

Inovační produkt: prototyp topného systému Galavito, který pracuje na principu infračerveného záření.

Nadějná inovace

I s prototypem má už za sebou tahle jedinečná inovace mnoho úspěchů. Letos se umístila jako finalista na soutěži České inovace 2013 v kategorii Nadějná inovace, získala 3. místo v Grantovém programu AMSP ČR a také se pyšní titulem nejinovativnější produkt v soutěži AMSP ČR. Revoluční venkovní topení má před sebou zcela určitě slibnou budoucnost.

Eliška Lattenbergová

eliska.lattenbergova@ceskainovace.cz

Česká inovace

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 141003
Datum: 23. 09. 2014
Rubrika: Servis / Inovace
Autor:
Firmy
Související články
Jste připraveni na budoucnost? Zjistěte to...

Každý den se probouzíme do situace, kdy nekonečný boj o nové zákazníky o kousek přitvrdí, je stále náročnější a vyhraje ten, kdo se nejlépe a nejrychleji přizpůsobí. Jak řekl rakouský psychiatr Viktor Frankl, základní lidskou vlastností je svoboda rozhodnout se, i když její uplatnění nemusí být lehké. Člověk není svobodný ve vztahu k podmínkám, v nichž žije, ale má svobodu v tom, jaké k nim zaujme stanovisko. Jak se rozhodnete vy?

Pokročilá správa dat napříč celým životním cyklem

Obstát na trhu průmyslových výrobců dnes není snadné. Klíčem je úzká spolupráce, přehledná dokumentace, efektivní procesy a co nejméně problémů s kvalitou. S tím vším vám pomůže platforma, která propojuje správu produktových dat (PDM) s cloudovým systémem pro řízení životního cyklu výrobku (PLM).

Inovační workshop v Plzni

V polovině listopadu v plzeňském kongresovém centru Primavera uspořádaly společnosti Autodesk a CAD Studio poslední z řady podzimních inovační workshopů určených pro management výrobních firem. Jednalo se o úspěšnou inovační roadshow, která odstartovala v polovině října na zámku Gbelany nedaleko Žiliny, a pokračovala v Brně, Ostravě a nakonec i v Plzni.

Související články
Budoucnost výroby tkví v inovacích, Část 8. Digitální technologie

Iniciativa Budoucnost české výroby, jejíž zrod před dvěma lety iniciovala společnost Autodesk, má v současné době již na 800 členů, zejména z řad výrobních společností. Smyslem jejího založení bylo postupně realizovat pomocí partnerských organizací takové kroky, které napomohou zbavit ČR nálepky země levné ekonomiky, jak je bohužel ve světě stále vnímána.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Budoucnost výroby tkví v inovacích, Část 7. Šablona digitální strategie

Iniciativa Budoucnost české výroby, jejíž zrod před dvěma lety iniciovala společnost Autodesk, má v současné době již na 800 členů, zejména z řad výrobních společností. Smyslem jejího založení bylo postupně realizovat pomocí partnerských organizací takové kroky, které napomohou zbavit ČR nálepky levné ekonomiky, jak je bohužel ve světě stále vnímána.

Digitální podnik budoucnosti, Část 6. Leaderhip pro digitální podnik

Klíčovým faktorem pro úspěšnou transformaci firmy jsou lidé. Manažeři a zaměstnanci, jejich aktivní zapojení a zapojení spokojených zákazníků a dodavatelů do týmu, který bude fungovat jako dobře vyladěný orchestr.

Konference o budoucnosti české výroby

Iniciativu Budoucnost české výroby, jejíž zrod před dvěma lety iniciovala společnost Autodesk, má v současné době již na 800 členů zejména z řad výrobních společností. Smyslem jejího založení bylo postupně realizovat pomocí partnerských organizací takové kroky, které napomohou zbavit ČR nálepky levné ekonomiky, jak je bohužel ve světě stále vnímána.

Budoucnost výroby tkví v inovacích, Část 5. Proč nemůžeme ignorovat Průmysl 4.0

Jsme zemí s průmyslovou tradicí, díky níž jsme se z provincie stali jednou z předních ekonomik světa. Dnes ale nedokážeme plně využít inovační potenciál a zaostáváme za vyspělou Evropou. Co nás brzdí? Seriál, který připravují odborníci společnosti Autodesk, se na příkladech dobré praxe snaží nastínit možné cesty, jak by firmy a jedinci mohli zvýšit svůj potenciál a tížený efekt.

Digitální podnik budoucnosti, Část 5. Klíčové schopnosti pro digitální strategii

Občas mám pocit, že se historie tak trochu opakuje. Na počátku 90. let řada českých podniků po vzoru Německa začala zavádět ISO 9001, po roce 2011 pak opět podle německého vzoru naskočili čeští manažeři na plnění německé marketingové strategie zvané Průmysl 4.0. Nyní je zde vlna digitalizace, a tak se do toho opět pouští nejeden podnik.

Digitální podnik budoucnosti, Část 4. Tajemství internetu věcí v digitální strategii

Celý svět se propojil, čidla jsou téměř v každém stroji, v každém obchodě, Internet věcí se implementuje do desítek miliard dalších zařízení. To vše v kombinaci s mobilním telefonem otevírá řadu možností pro budování digitálního podniku.

Budoucnost výroby tkví v inovacích Část 4. Využití modelu BIM

Jsme zemí s průmyslovou tradicí, díky níž jsme se z provincie stali jednou ze předních ekonomik světa. Dnes ale nedokážeme plně využít inovační potenciál a zaostáváme za vyspělou Evropou. Co nás brzdí? Seriál, který připravují odborníci společnosti Autodesk, se na příkladech dobré praxe snaží nastínit možné cesty, jak by firmy a jedinci mohli zvýšit svůj potenciál a tížený efekt

Digitální podnik budoucnosti, Část 3 - Digitální konkureční výhoda

Na počátku seriálu o digitálním podniku jsme zdůraznili význam klíčové otázky, kdo je můj zákazník a v čem je má klíčová dovednost, ve druhém díle jsme pak představili různé digitální podnikatelské modely. Dnes pokračujeme v digitální transformaci hledáním digitální konkurenční výhody, odpovědi na třetí klíčovou otázku pro digitální lídry.

Budoucnost výroby tkví v inovacích, Část 3. Inovační workshop

Jsme zemí s průmyslovou tradicí, díky níž jsme se z provincie stali jednou ze předních ekonomik světa. Dnes ale nedokážeme plně využít inovační potenciál a zaostáváme za vyspělou Evropou. Co nás brzdí? Seriál, který připravují odborníci společnosti Autodesk, se na příkladech dobré praxe snaží nastínit možné cesty, jak by firmy a jedinci mohli zvýšit svůj potenciál a tížený efekt.

Budoucnost výroby tkví v inovacích, Část 2

Jsme zemí s průmyslovou tradicí, díky níž jsme se z provincie stali jednou ze předních ekonomik světa. Dnes ale nedokážeme plně využít inovační potenciál a zaostáváme za vyspělou Evropou. Co nás brzdí? Seriál, který připravují odborníci společnosti Autodesk, se na příkladech dobré praxe snaží nastínit možné cesty, jak by firmy a jedinci mohli zvýšit svůj potenciál a tížený efekt.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit