Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Výstředníkové lisy se značkou Metalpres
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Výstředníkové lisy se značkou Metalpres

Význam lisování, a to především plechových dílů, zůstává i v současné době zachován, neboť i tyto lisované kovové díly mají svou nezastupitelnou roli, ať už z hlediska mechanických vlastností nebo z hlediska specifických požadavků. Svoji roli jistě hraje i to, že kovové díly jsou obecně dobře recyklovatelné, a tudíž odpovídají ekologickým trendům.

Z výše popsaných důvodů tvoří součást výrobního sortimentu firmy Metalpres vedle plechotvářecích strojů také výstředníkové lisy. S ohledem na současnou strukturu trhu byla pozornost zaměřena na stroje pro plošné a postupové tváření a rychloběžné automaty na drobné díly, neboť běžné výstředníkové lisy tvoří již spíše nadbytečné kapacity na lisařském trhu.

Lisy na plošné a postupové tváření

Tato skupina je představována dvoubodovými lisy řady LDC. Jedná se o lisy s velkým pracovním prostorem, dobře přístupným z přední i zadní části lisu, doplněné dvěma přidržovači ve stole stroje. Na osvědčenou mechanickou koncepci byly aplikovány moderní prvky pro zvýšení životnosti některých uzlů (např. brzdospojky zn. Ortlinghaus, Goizper nebo Detc), ekologičnosti (nový systém oběhového mazání a jeho ovládání), bezpečnosti a uživatelského komfortu (ochrana pracovního prostoru, vizualizační řídicí systém, snímání tvářecí síly a podobně). Stroje mají také připraveny upínací plochy pro aplikaci mechanizačních prvků pro vkládání, vyjímání nebo mezioperační přenášení dílů. Řídicí část standardně obsahuje dostatečnou rezervu pro připojení a ovládání těchto zařízení.
Typickými představiteli výrobků jsou např. díly domácích spotřebičů (ledniček, praček), koše reproduktorů, díly karoserií apod.

Lisovací automaty

Představitelem této skupiny jsou stroje řady TPO a TKD. Stroje TPO jsou ležaté dvouberanové automaty s pomocným protiběžným beranem, které umožňují tváření složitých tvarů jednoduššími nástroji včetně pomocných operací (např. vč. závitování otvorů).
Stroje TKD jsou dvoubodové automaty svislé koncepce s přesným vedením beranu pomocí valivých hnízd (tzv. bezvůlové uložení). Tato koncepce umožňuje použití nástrojů s minimálními střižnými vůlemi pro velmi tenké plechy včetně tvrdokovových, citlivých na rázy při technologickém procesu. Podle určení stroje nebo přání zákazníka jsou vybaveny přesným kleštinovým nebo válečkovým podáváním. Obvykle je vstupní materiál ve formě svitku a odvíjí se z odvíječe. Při technologickém procesu se většinou výlisky po propadu stolem shromažďují v paletě a zbylý děrovaný pás se buď dělí na odpad šrotovacími nůžkami, nebo navíjí jako zbytkový svitek. Provoz strojů je tedy plně automatický.
Typickým užitím je výroba drobných dílů pro elektrotechnický nebo automobilový průmysl.
Firma Metalpres se dále zabývá výrobou plechotvářecích strojů (nůžek, ohýbaček, děrovaček), manipulačních pomůcek (svěrek na plech, manipulačních magnetů) a opravami všech druhů tvářecích strojů vč. zahraničních.

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: