Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Význam digitalizace v průmyslu vzroste
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Význam digitalizace v průmyslu vzroste

Ačkoliv se očekává, že pandemie přinese výrazné zpomalení ekonomiky a omezení řady projektů, nemělo by se to týkat oblasti výzkumu a vývoje. Odborníci naopak očekávají, že firmy se na vývoj nových technologií ještě více zaměří, protože se ukazuje, že tam, kde již dříve investovali do digitalizace, se s probíhající krizí vyrovnávají lépe.

„I když se některé R&D projekty napříč všemi obory dočasně zpomalily, protože řada firem vyčkává a sleduje situaci, nedochází zatím k žádnému přehodnocování či pozastavování vývojových projektů. Ani aktuálně tedy ve výzkumu a vývoji neregistrujeme žádné výrazné propady oproti loňskému roku,“ přibližuje Illya Pavlov, ředitel společnosti Acamar, která pomáhá velkým firmám s rozvojem technologických a R&D center.

Zejména průmyslové podniky čekají nemalé investice do technologií. Aby byly lépe připravené na případné další krize, měly by se v prvé řadě zaměřit na propojení software a hardware, na architekturu a integraci a dále na nasazení nových technologií, které usnadní automatizaci výroby. To, co se ve světě IT dělo před pěti a více lety, čeká průmyslový svět nyní. Zvládnutí provozu nových technologií v současných továrnách je podle výzkumníků z německého Fraunhoferova institutu asi nejdůležitější výzvou výrobních firem. Samotný výzkum a vývoj ve výrobních závodech by pak měl být podle doporučení vědců podobně jako jiné podnikové postupy „zeštíhlen“ a měly by se v něm více uplatnit přístupy využívané dosud hlavně při vývoji softwaru, jako je DevOps či agilní vývoj.


Zejména průmyslové podniky čekají nemalé investice do technologií. (Zdroj: Pixabay)

Chytrá řešení pro průmysl

Vedle propojení software a hardware a integrace bude k výrazným technologiím letošního roku patřit Internet věcí (IoT), podle studie společnosti Hitachi Solutions do něj budou letos výrobní firmy po celém světě investovat 267 miliard dolarů. Smart zařízení či vestavěná umělá inteligence jsou dnes součástí přibližně třetiny výrobních provozů a systémů, tvrdí analýza MPI Group. Trend IoT znamená, že prakticky vše se stává senzorem pro sběr dat a jejich poskytování v reálném čase. Stále výkonnější systémy pro zpracování dat umožňují jak optimalizaci provozu, tak i předcházení problémům ještě před jejich vznikem.

Další kritickou oblastí pro výrobu je automatizace výrobních procesů. Podíl robotizace neporoste jen ve vlastní výrobě, významně automatizace vzroste i v logistických a skladových procesech nebo inventarizaci, a to včetně využití obrazových dat. S digitalizací a automatizací kritických výrobních procesů pak probíhá také automatizace podpůrných procesů, plánování, finančního řízení a vykazování s využitím dat z výroby. I když jsou časté obavy z propouštění v souvislosti s robotizací na místě, praxe zatím ukazuje, že nové technologie nemají za cíl lidi nahradit, ale pomoci jim.

Vedle rozvoje robotiky se ke slovu dostává i virtuální a rozšířená realita, která podstatně rozšiřuje možnosti, jak mohou spolupracovat lidé a stroje. Vývojáři mohou díky VR/AR efektivně modifikovat produkty ještě před tím, než se přejde k samotné výrobě. Technologie AR lze použít pro strojové učení kamer a senzorů stejně tak jako pro zaškolování zaměstnanců.


Další kritickou oblastí pro výrobu je automatizace výrobních procesů. 
(Zdroj: Pixabay)

Jak posílit vývoj

Pro fungování R&D center budou vedle finančních zdrojů klíčoví i specialisté s technickým inženýrským vzděláním a s následnou specializací v oblasti počítačových věd. Základem úspěchu na straně vývojářů má být matematika, schopnost logicky a analyticky myslet, na což navazuje algoritmizace a programování. Problémem však je, že na trhu aktuálně chybí asi 4 000 takových specialistů. Zavádění inovací a vývoj nových produktů a služeb proto místní firmy přestávají zvládat vlastními silami. Situaci se snaží řešit různými způsoby, ať už přetahováním lidí od konkurence, či zvyšováním kvalifikace svých zaměstnanců. Postavit plně funkční a zkušený vývojový tým ale často nezvládnou bez pomoci externistů, kteří interní tým doplní. Tento přístup se prosazuje především v informačních technologiích, elektrotechnice a automobilovém průmyslu. Další možností je využití subdodavatelů, outsourcing vývoje či služba specializovaných firem, které dokáží postavit kvalitní a kompletní vývojový tým na zakázku.


Podíl robotizace neporoste jen ve vlastní výrobě, významně automatizace vzroste i v logistických a skladových procesech nebo inventarizaci, a to včetně využití obrazových dat. (Zdroj: Pixabay)

Rostoucí zájem o externí posilu vývojových týmů dokládá i globální průzkum Oxford Economics a SAP Fieldglass. Vyplývá z něj, že více než dvě třetiny (68 %) velkých a středních podniků považují externí pracovníky za důležité pro vývoj a zlepšování produktů a služeb. Pro dvě třetiny firem je pak dle tohoto průzkumu externí pracovní síla klíčová pro zrychlení uvádění nových produktů na trh a pro provoz při plné kapacitě a uspokojení poptávky. Hlavním hnacím motorem najímání externí pracovní síly přitom již dávno nejsou náklady, ale spíš schopnost zlepšit produkty a služby, a zvýšit rychlost jejich uvádění na trh.


Vedle rozvoje robotiky se ke slovu dostává i virtuální a rozšířená realita. (Zdroj: Pixabay)

Kamil Pittner

Další články

Průmysl 4.0
Inovace
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: