Inteligentní výroba nabízí téměř neomezený potenciál. Vše přitom začíná definováním platformy Connected Enterprise jako základu pro dosažení lepší propojitelnosti zařízení a důslednějšího sdílení informací. Může pomoci s procesy průběžného zlepšování v závislosti na konkrétních provozních operacích a podnikových cílech daného výrobce. Mezi oblasti, kterými je dobré začít, však náleží celková efektivita zařízení, kvalita produktů, objem odstávek, zmetkovitost, bezpečnost pracovníků a spotřeba energie.
Transformace podnikových procesů vzájemným propojením zařízení v rámci celého podniku může výrobcům pomoci lépe koordinovat provozní operace na všech podnikových úrovních pro vytvoření operací důsledněji vázaných na poptávku. Inteligence technických aktiv rovněž může zásadně změnit přístupy údržby od reaktivní k preventivní údržbě, která může zvýšit provozní využitelnost technologií. Automatizovaný sběr dat a generování souvisejících protokolů může uspořit podstatný objem času ve srovnání s ručně vykonávanými procesy, zvláště v průmyslových odvětvích s přísnými požadavky na dodržování předpisů.
Jednou z nezbytných organizačních změn, která pomůže se zaváděním inteligentní výroby, je v zásadě sloučení informačních a provozních technologií, přičemž podobné slučování musí nastat také v rámci personálu. Pracovníci v oblasti informačních technologií a provozu pracovali historicky vzájemně nezávisle na sobě, avšak v rámci platformy The Connected Enterprise je nutná užší spolupráce. Výrobci musejí překlenout mezeru mezi těmito dvěma skupinami a zprostředkovat jim nové dovednosti k řízení průmyslových technologií propojených do jednotné sítě.
Výhody pak pomůže kvantifikovat stejný soubor pracovních dat, který se používá k monitorování provozních operací. Historická data lze pozorovat v rozmezí nastavených časových období na přehledech klíčových ukazatelů, čímž lze měřit zvyšování celkové efektivity zařízení, zlepšování kvality, snížení zmetkovitosti, využití pracovní síly a další aspekty. Standardizace sběru dat a souvisejících protokolů na platformě The Connected Enterprise může rovněž pomoci při porovnávání výkonnosti mezi různými pobočkami.
Jakákoli cesta směrem k platformě The Connected Enterprise musí být zahájena důsledným vyhodnocením situace. Toto vyhodnocení by mělo přihlížet k aktuálnímu a budoucímu stavu věcí u daného výrobce a zahrnovat síťovou infrastrukturu organizace, výrobní prostředí, schopnosti z hlediska získávaných dat a možných souvisejících protokolů a zásady zabezpečení. Tento přehled nakonec pomůže při rozhodování, co lze modernizovat, a co je třeba vyměnit.
Výrobci, kteří se těmto otázkám věnují včas a mají na paměti čtyři klíčové taktiky pro budování platformy Connected Enterprise při plánování své strategie chytré výroby, tak budou lépe připraveni vytěžit pro sebe maximum výhod z potenciálu, který s sebou tato platforma přináší.
Rockwell Automation
Betrh Parkinson
jiri.netik@pram.cz
www.rockwellautomation.cz