MM: Jaká je vaše pozice ve společnosti NVision?
B. Čupič: Ve společnosti NVision Czech Republic, a. s., pracuji na pozici ředitele výrobního závodu ve Voticích.
MM: Jak dlouho již v této funkci působíte?
B. Čupič: Jako ředitel pracuji od roku 2006, ale ve společnosti jsem už od roku 1993, kdy jsem začínal jako vývojář.
MM: Co máte na starosti?
B. Čupič: Náš výrobní závod je veden jako odštěpný závod, přičemž jde o jednu ze čtyř obchodních jednotek společnosti NVision. V důsledku toho mám se svým týmem na starosti vše potřebné k zajištění skvělých výsledků závodu, a to včetně stanovení a naplňování strategických cílů a vyhledávání a realizace obchodů. Přestože jsme fakticky soběstační, sdílíme finanční oddělení, HR a back office s ostatními obchodními jednotkami.
MM: Kdy se ve společnosti NVision začala zlepšovatelství věnovat pozornost, kdo byl u jeho zrodu? Co bylo motivací pro jeho založení?
B. Čupič: V roce 2012 jsme začali vyrábět pro automobilový průmysl, a tak jsme v rámci příprav výrobního závodu na tuto velikou změnu zavedli systémový přístup ke zlepšování. Musím se přiznat, že odezva zaměstnanců nebyla moc velká a s ohledem na to, že jsme hodně rychle rostli co do objemu výroby (od roku 2012 jsme tržby znásobili pětkrát), nemohli jsme této velmi důležité oblasti věnovat tolik času, kolik by bylo přiměřené podniku naší velikosti. Nicméně v roce 2016 jsme si dali za úkol „oprášit“ původní systém zlepšování, na jehož základě jsme nakonec vypracovali prakticky úplně nový systém včetně směrnice detailně popisující systém zlepšování.
MM: Mohl byste uvést nějaký příklad zlepšováku z té doby – pro názornost, jak se doba mění?
B. Čupič: Nemyslím si, že se od té doby nějak výrazně změnil způsob uvažování našich zaměstnanců. Návrhy zpravidla přicházejí z oblasti, ve které zaměstnanec pracuje, a týkají se buď zlepšení pracovního prostředí, peče o zaměstnance nebo procesu ve výrobě.
MM: Jak systém zlepšováků u vás ve společnosti funguje?
B. Čupič: Základní pravidla jsou popsána v dokumentaci, která je dostupná i na intranetu společnosti. Snažíme se pravidelně informovat zaměstnance o novinkách v oblasti zlepšování a čtvrtletně odměňovat zaměstnance i za menší změny. Kromě toho pro každé čtvrtletí stanovujeme několik témat, která považujeme za prostor k dalšímu zlepšování.
MM: Kdo a jak může přispívat svými zlepšováky?
B. Čupič: V tomto ohledu nemáme stanovena žádná omezení, takže fakticky se zlepšováky může přijít kdokoliv.
MM: Mají zaměstnanci zájem lámat si nad zlepšováky hlavu? Přicházejí nápady spíše z výroby, nebo z vyšších pozic?
B. Čupič: Snažili jsme se systém zlepšování připravit tak, aby motivoval právě naše zaměstnance, aby přišli s návrhy, které jim nejen ulehčí práci. Významnou motivační roli hraje jistě i finanční odměna.
Většina návrhů přichází od pracovníků z výroby. Naším záměrem bylo motivovat k iniciativě právě řadové pracovníky, neboť oni nejlépe vědí, jaké problémy je potkávají při každodenní práci. Jejich návrhy se také daleko lépe implementují v praxi než nápady přicházející z „vyšších pater“.
MM: Jak probíhá zpracování, hodnocení a uvedení do praxe podaného návrhu?
B. Čupič: Všichni zaměstnanci se zúčastnili krátkého školení, na kterém pro realizaci svého nápadu dostali potřebné informace. Zlepšováky rozdělujeme do tří kategorií: malé změny, zlepšovací návrh bez finančního efektu a zlepšovací návrh s finančním efektem.
Hodnocení malých změn provádí koordinátor procesu zlepšování bodovým systémem, ostatní návrhy řeší komise. V případě zlepšovacích návrhů s finančním efektem se odměna vyplácí logicky až po realizaci a prokázaní případného finančního efektu.
MM: Jaká je motivace, popř. odměna pro nápadité zaměstnance?
B. Čupič: Pro zaměstnance máme finanční hodnocení podle již zmíněné kategorie či úrovně zlepšovacího návrhu. Čtvrtletně odměňujeme finanční poukázkou šest zaměstnanců za malé změny. Fixní částkou určenou na zaplacení školení podle výběru zaměstnance odměňujeme ty, kteří přednesli zlepšovací návrh bez finančního efektu, a finanční částkou, jejíž větší část pracovník dostane v rámci své mzdy a menší na školení podle vlastního výběru, odměňujeme zaměstnance, jejichž zlepšovák byl posouzen jako zlepšovací návrh s finančním efektem.