Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Tungaloy International Seminar 2012, Den první

Tungaloy International Seminar 2012, Den první


16.05.2012

Dnešní den našeho pobytu na východním japonském pobřeží se probouzíme do deštivého rána. Někteří z nás, jenž špatně snáší sedmihodinový časový posun, druhou polovinu noci probděli. Nejen, že jim tento fakt sebral energii do dalšího dne, ale nedobrovolně se stali vědomou součástí menšího zemětřesení, které naši lokalitu ve 4.20 zdejšího času postihlo. Prezentovali to nám ostatním, kteří jsme to "štěstí" neměli a toto noční období prospali, jako praskající zvuky v konstrukci hotelu a viditelnou a zvukovou vibraci vybavení hotelového pokoje. Po tomto faktu většina z nás již vzala vážně na vědomí včerejší podrobné poučení představitele hotelu po check-inu, že zemětřesení či jiné vážné ohrožení hotelu je nahlášeno úderným boucháním na dveře jednotlivých pokojů a následuje okamžitý přesun hostů do druhého suterénu, kde je pro tyto účely vybudovaný speciální prostor... Čeká nás v tomto hotelu ještě jedna noc, věřme, že toto útočiště nebudeme muset poznat na vlastní oči.

Zpět k našemu programu. Jak jsem informoval ve včerejším "deníčku", účelem naší návštěvy je prohlídka nových výrobních prostor japonského výrobce obráběcích nástrojů firmy Tungaloy a prezentace nových produktů jak formou odborných přednášek, tak i jejich praktických ukázek.

Naší skupinu Čechů, Poláků, Švédů a Australanů rozšířili i Indové. To jsme poznali jednak ráno při snídani, ale zejména skutečností, že jsme museli při odjezdu do fabriky čekat na jednoho z nich, jenž se zásadně opozdil....

Nakonec asi s dvacetiminutovým zpožděním bez jeho slov omluvy odjíždíme do nedaleké Iwaki, kde má firma Tungaloy jeden z japonských výrobních závodů. Ten má zde výrobu celkem v pěti lokacích (od roku 1961 Nagoya, 1970 Nirajaka, 1976 Yamato, 1985 Iwaki a 2007 Kyusho).

Jedna část zdejší iwacké, kam asi po půl hodině přijíždíme, je původní z roku 1985, avšak vnitřní prostory byly inovovány, druhý komplex hal je nový, slavnostně otevřený vloni na podzim za účasti amerického investora Warrena Buffeta, od roku 2008 majoritního vlastníka. Ten zde zafinancoval stavbu komplexu čtyř hal. Jejich otevření bylo kvůli ničivé vlně tsunami posunuto. Přesto, že je oceán vzdálen cca 45 km odsud, vlna si našla cestu i sem a napáchala velké škody v nových halách s technologiemi, které se měly právě v těch dnech otevřít. Následně započaly záchranné akce na obnovu všeho, co bylo zničeno a v rekordních 6-ti měsících bylo vše připraveno ke slavnostnímu otevření a spuštění výroby. Firma si nechala vypracovat povrzení od třetích stran, že jak výroba sama, tak ani výrobky neobsahují žádnou radiaci.


Výrobní závod Tungaloy ve východojaponském městě Iwaka, prefektura Fukušima.

 


Japonská tradice stále a za každé příležitosti vítat hosty máváním i potleskem je v plné míře prezentována i při našem příjezdu do firmy. Mávají, v rukou drží vlaječky jednotlivých účastníků a na jejich tvářích je vidět radost. Doufáme že upřímná, stejně jako ta naše....


Schéma současného komplexu budov firmy Tungaloy ve městě Iwaka na výhodním pobřeží Japonska. Haly 1 až 7 jsou původní, avšak vnitřně renovované a osazené novými technologiemi. Haly 8 až 10 jsou nové, slavnostně otevřené na podzim roku 2011, díky tsunami o půl roku zpožděně.


 Ve výrobách tohoto typu je striktně zakázáno fotografovat. Tento případ byl povolenou vyjímkou. Jedná se o jednu z mála manuálních prací v celém technologickém procesu. Je to samý závěr, kdy povlakované řezné destičky jsou mikroskopem kontrolovány co do tvaru a kvality povlaku a dalších případných nesrovnalostí, následně baleny a připraveny k expedici. Tento pracovně náročný proces zde současně vykonává asi na 60 disciplínovaných Japonek, které ani v nejmenším nevyvedl z míry náš pohyb mezi jejimi pracovišti.


Prezentační kouty s novým sortimentem jsou rozsety po celé tréninkové budově. Vše s japonskou precizností pečlivě narovnané a kvalitně osvícené.


Ukázky obrábění. Důležitý bod programu každého výrobce, jenž si do svých prostor zve své zákazníky a distributory. Ty novinky jenž jsou po teoretické stránce prezentovány, jsou pak následně prakticky předvedeny. Tím dnešní pracovní den ve firmě Tungaloy končí. Následuje přesun na hotel, hodinová relaxace a zpět do města Iwaka, kde nás čeká společná večeře s managementem firmy.

 


Příchod do restaurace je obrovským překvapením. Takto naservírované japonské menu mi doslova bere dech. Jak později zjišťuji, sushi zdaleka není hlavní japonskou pochoutkou. Ba naopak, spíše okrajovou, jak mi šéf technického vývoje Tungaloy objasňuje. A má pravdu, sushi je podáváno až téměř na samý závěr před finální "polévkou".


Kulturní zážitek večera v podání profesionálních umělců. Přibližně desetiminutové jednotlivá vystoupení s rychlým střídáním rytmů je ukázkou precizního sehrání této skupiny jedné dívky a čtyř mužů. Každý úder jednotlivého bubeníka je tak sesynchronizovaný a slitý s ostatními do jednoho úderného, že posluchač nepozná, že ho hraje více muzikantů.


Touto tradiční japonskou grafikou na textílii umístěné v lobby restaurace se pro dnešek loučím, nasedáme do autobusu a odjíždíme zpět do hotelu.

Další den je ve znamení časně ranního check-out v hotelu a následujícího přesunu opět do fabriky, kde nás čeká další blok přednášek, praktických ukázek a po 14 hodině odjezd do Tokia, kde pak podle harmonogramu bude vyhlídka z pověstné Tokyo Tower. Při pohledu z okna hotelu na rozbouřený oceán, jehož vlny bičuje déšť, nedávám mnoho šancí shlédnutí Tokia z ptačí perspektivy ... nechme se překvapit. Až většina z vás bude tyto řádky číst, budu již mít díky časovému posunu jasno ...

Pokračování zítra.

Roman Dvořák
Fukušima, Japonsko
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: