Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Intralogistika jako jeden celek
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Intralogistika jako jeden celek

Linde Material Handling (Linde MH) již není jen dodavatelem skladové techniky a vozíků, ale nabízí komplexní řešení pro tok materiálu. Přesvědčit se o tom mohli návštěvníci již třetího ročníku firemního intralogistického veletrhu World of Material Handling (WoMH), který proběhl v červnu v německém Mannheimu. Veletrhu se zúčastnila rovněž řada partnerských společností z oblasti plně automatizovaných řešení, energetických systémů, nástavbových zařízení, výroby pneumatik nebo vybavení pro pracoviště řidiče.

Čtyři velké předváděcí prostory veletrhu WoMH nabídly návštěvníkům vše, co by mohli potřebovat pro své provozy – od vozíků na přepravu kontejnerů až po balicí roboty a regálové systémy. Venkovní prostor nabízel dvě testovací plochy pro vyzkoušení čelních vysokozdvižných vozíků a v rámci haly se nacházely speciální zóny pro přednášky a individuální konzultace s odborníky společnost Linde a dalších spoluvystavujících firem.


Přibližně 170 vozíků nasazených ve čtyřech hlavních živých instalacích, to byl letošní firemní veletrh World of Material Handling. (Foto: Linde MH)

Nakládka a vykládka

První předváděcí oblast zahrnovala ukázku procesů typických pro příjem a expedici zboží, a to s důrazem na inovace. Jednou z nich je nová aplikace Linde Truck Call, která velmi usnadňuje a zrychluje pomocí chytrého telefonu komunikaci mezi dispečery a řidiči například při přidělování neplánovaných přepravních úkolů. Jakmile se objeví požadavek na přepravu nebo vyskladnění, odpovědná osoba vloží relevantní informace do systému a ten automaticky pošle zprávu všem příslušným řidičům vozíků v areálu, dokud jeden z nich nepotvrdí a úkol dopravu nepřijme. Prostřednictvím aplikace pak může také pohodlně potvrdit dokončení přepravní úlohy, čímž odpadne zbytečná cesta s dodacím listem k nadřízenému.


Předvedeny byly také úzké paletové vozíky a dvojité vysokozdvižné vozíky, flexibilně použitelný elektrický jednoosý tahač pro manipulaci nákladů až do hmotnosti 1,3 tuny a další pomocníci, například pro nakládání zámořského kontejneru nebo přepravu zboží z rampy do blokového skladu.

Manipulace se zbožím ve skladech a vychystávání

Možnosti skladování, vyhledávání zboží a stále rychlejší manipulaci se zbožím ve skladech představilo druhé stanoviště. Mezi vysokými regály byl v provozu k vidění systémový VNA vozík K Modular vybavený inovativním asistenčním systémem Active Stability Control, který kompenzuje během milisekund nerovnosti povrchu podlahy a tím minimalizuje nebezpečné rozkolísání vozíku ve výšce. Zaujaly i nové vysokozdvižné vozíky se sedadlem pro řidiče s výškou zdvihu až 6,2 metru, vybavené lithioiontovou baterií a asistenčním systémem Linde Load Management. Tento systém zabraňuje operátorovi zdvihat náklad nad maximální povolenou výšku a způsobit tak hmotné škody nebo zranění.


Nový asistenční systém Active Stability Control umožňuje dosáhnout v uličce maximální rychlosti 14 km.h-1 a výšky zdvihu až do 18 metrů nejen na dokonale hladkých podlahách.

O kus dále jsme měli možnost vidět při samostatné práci robotický vozík Linde C-MATIC s možností manipulace bez lidské přítomnosti. Je veden předem instalovanou linií magnetické pásky na podlaze a samostatně manévruje přes skladovací prostor. V místě vyzvednutí najede pod čekající nosný vozíček s nákladovou paletou, kterou „vyzvedne“ prostřednictvím výsuvného závěsu. Dokáže snadno převážet náklad do hmotnosti 650 kg a na místo určení jej dopraví rychlostí až 3 km.h-1. Na jedno nabití baterie může pracovat až 16 hodin.

Ve třetí části Linde a jeho partner Dematic, dodavatel automatizovaných systémů pro zásobovací řetězce, společně představili různé možnosti vychystávacích řešení. K vidění byl například projekt AutoStore, kompaktní sklad a automatizovaný vychystávací systém na principu zboží–člověk nebo autonomní manipulační vozíky Linde robotics.

Výroba a transport

Komplexní výrobní prostředí s odpovídajícími vozíky a stroji nabídla čtvrtá tematická oblast „Výroba a transport“. Bylo demonstrováno, jak mohou automatické, poloautomatické a manuální procesy přesně fungovat ruku v ruce s přepravou zboží a materiálu, od předmontáže až po finalizaci, balení a expedici.

Bezpečnost

Na všech stanovištích veletrhu byla zdůrazňována nová řešení zajišťující vyšší bezpečnost manipulačních zařízení a osob, které s nimi pracují. Již před několika lety nastavila společnost nové standardy bezpečnosti s BlueSpot, modrým nebo červeným světlem připevněným na vysokozdvižném vozíku, které promítá výstražný signál na zem ve směru jeho jízdy. Nyní byl tento optický varovný systém inovován a představen jako Linde TruckSpot. Promítá na podlahu pomocí LED technologie jasný a srozumitelný červený výstražný trojúhelník, který signalizuje, že se blíží vysokozdvižný vozík. Systém je určen především pro varování okolí při jízdě vozíku vzad, kdy má řidič obtížnější výhled na cestu.


Výhodou varovných systémů TruckSpot a Linde BlueSpot je také fakt, že pracovníky logistiky nerozptyluje rušivými akustickými signály a neoslňuje je. (Foto: Linde MH)

Dalším příspěvkem k bezpečnosti ve skladech je asistenční systém Linde Safety Guard, který dokáže včas chodce a řidiče varovat, a to i skrz zeď. Jediné, co je třeba, je instalace modulu o velikosti 12 x 7,5 cm do vozíku a dále pak vybavení chodců přenosnými moduly, které jsou připevněné na oblečení. Pokud jednotka zjistí nebezpečí, nevydává pouze akustickou a vizuální výstrahu, ale také vibruje. Řidiči vozíků navíc na svém displeji vidí, kolik osob se v nebezpečném prostoru nachází a z jakých směrů se blíží. Systém varování nemusí fungovat jenom mezi osobami a vozíky, ale také mezi vozíky navzájem, což výrazně snižuje riziko kolizí při práci.


Provozovatelé vozových parků mají opravdu na výběr…

Celá expozice byla připravena s velkým důrazem na živé ukázky a možnost vše si prohlédnout a vyzkoušet. Návštěvníci mohli v rámci komentovaných prohlídek s průvodci živě pozorovat každodenní proces logistických operací, stejně jako inovativní produkty a softwarové nástroje, které mohou v budoucnu využít pro optimalizaci manipulačních procesů ve svých vlastních provozech.

Zpracováno s využitím podkladů společnosti Linde MH

Gabriela Jedličková, Mannheim

gabriela.jedlickova@mmspektrum.com

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Logistika/ manipulační/ dopravní technika

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: