Témata
Reklama

Příručka marketéra v 21. století v B2B komunikaci

V rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media jsme pro vás připravili seriál všech nástrojů on-line komunikace a jejich specifik pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci.

Tento článek je součástí seriálu:
Příručka marketéra
Díly

Digitální prostředí je čím dál silnější a pro prezentaci firem postupně víc a víc klíčové. Zatímco v ČR jde do on-line reklamy 20 % z celku marketingových nákladů, v UK a USA je to už 36 % a v příštím roce náklady poprvé překonají i televizní reklamu. Odhad je, že u nás k tomuto dojde v následujících pěti letech. Zatímco v ČR 20 % návštěv stránek a hledání probíhá na mobilních zařízeních, v USA je to už přes 50 %. Jelikož výrobní a strojírenské podniky jsou velmi často mezinárodní nebo se zaměřují na vývoz produktů do zahraničí, jedná se o velmi důležitou složku celkové komunikace a prezentace.

Jelikož v B2B branži obecně převládá názor, že tento typ reklamy nefunguje, chceme vás přesvědčit o opaku a připravili jsme pro vás sedmidílný seriál, ve kterém vám představíme, jak a kde komunikovat, aby i pro vaši společnost měl on-line marketing prokazatelný význam. Pokud o síle on-line marketingu stále pochybujete nebo si myslíte, že se technických a dalších podobných oborů netýká, rozhodně si náš seriál nenechte ujít. Vše popíšeme a ukážeme na praktických studiích a našich osobních zkušenostech či case studies, ze kterých jsme při sestavování rad a tipů u tohoto seriálu vycházeli.

Reklama
Reklama
Vojtěch Lambert

V seriálu představíme následující témata:

1. Design a struktura funkčních dopadových stránek
2. Efektivní PPC kampaně v Adwords pro sběr leadů
3. Podrobné cílení v rámci Google Display Network
4. Příběhy prodávají – zasáhněte videem na YouTube svoji cílovou skupinu
5. LinkedIn jako nástroj budování nejen obchodních kontaktů a sběr leadů
6. Facebook – pracujte s e-mailovými kontakty, hledejte nové a podporujte značku na výstavách
7. Twitter – budujte si media listy a zasahujte nejen odborná média

Případ první: Design a struktura funkčních dopadových stránek

Než se pustíme do jednotlivých platforem, které přivádějí na vaše stránky návštěvníky a potenciální zájemce o vaše produkty nebo služby, je velmi důležité uzpůsobit web pro tyto návštěvníky tak, aby splnil cíl dané návštěvy. V nadpisu mluvíme o „dopadových stránkách“. Jaký je rozdíl mezi webem a dopadovými stránkami? Dopadové stránky mají většinou jeden cíl, kdežto web může plnit celou škálu cílů. Dopadové stránky se používají pro kampaně, protože si můžete připravit více variant – podle cílů a potřeb. Tyto stránky také nemusejí být viditelné ve struktuře webu, proto jich můžete mít více na jedno téma a testovat jejich funkčnost. Webové stránky pak pokrývají celý výsek cílů – ať už informační či prodejní. Pokud však pro účely kampaní budete vodit návštěvy na vaši home page (neboli hlavní stránku), daná kampaň se dramaticky prodraží a bude neefektivní. Je potřeba si tedy stanovit cíl a na základě tohoto cíle začít budovat dopadové stránky.

Dopadové stránky pak mohou jednotlivě plnit více cílů, např. prodej, informace či kontakt na potenciálního zákazníka. Právě stanovení tohoto cíle je klíčovým faktorem pro stavbu dopadových stránek i následnou úspěšnost. Jelikož jsme v segmentu výrobních a strojírenských firem, mělo by být hlavním cílem získání nových kontaktů na případné zákazníky. Pojďme si tedy projít klíčové body struktury dané stránky.

1. Grafika

Grafika je asi nejvíce diskutovaným bodem každého webu, i když není až tak klíčová. Samozřejmě je důležité, aby odpovídala moderní době, ale není dobré mít na webu zase přehnaně kvalitní fota, videa nebo složitý web, který se dlouho načítá. Pro SEO i kampaně je nejdůležitější, aby byl web responzivní (přizpůsobený pro mobilní zařízení) a aby byla doba načítání co nejkratší. Následně je potřeba grafiku přizpůsobit oku návštěvníka a hlavně dodržet následující strukturu, kterou popisujeme dále. Grafika musí především vhodně doplňovat daný produkt nebo službu, a ne ji přebíjet.

2. Nadpis

Správný nadpis dopadové stránky je klíčem k úspěchu. Pokud připravujete kampaň pro prodej CNC stroje, musíte v nadpisu jednoduše a výstižně popsat, o jaký produkt či oblast jde. Tento nadpis by měl vycházet z nejvíce hledaných klíčových slov, aby navazoval na PPC kampaně. Pokud zvolíte nevhodný název, můžete ztratit až 50 % možných zákazníků, kteří na první pohled nepochopí, o co na dané stránce vlastně jde.

3. Popis/Video

Pokud již máme vyřešen správný nadpis, popis je dalším klíčovým faktorem. Jestliže jsme zaujali návštěvníka a ten neodešel, musíme mu v krátkém a výstižném textu jasně popsat, co nabízíme, proč, jaké to má výhody a jak to může získat (případně i za kolik, pokud to lze zveřejnit). Velmi často je doporučeno text doprovodit nebo nahradit videem, které jasně popíše produkt, proces nebo všechny výhody.

4. Odkazy

Pokud máte na dopadové stránce více odkazů na další podstránky, sociální sítě, či externí stránky, zredukujte je! Čím více odkazů na dopadové stránce máte, tím je vyšší šance, že návštěvník neudělá to, co po něm chcete. V rámci studie společnosti Unbounce se zjistilo, že pokud budete mít jeden odkaz na stránce, konverze mohou dosáhnout v průměru 14 %, pokud navýšíte počet na čtyři, konverzní poměr klesne na 9 %!

5. Formulář

Jak by měl být formulář dlouhý? Co by měl obsahovat a kolik by měl mít ideálně políček? Nejvíce samozřejmě konvertuje formulář o 1 či 2 políčkách. Ty v průměru konvertují kolem 17 % (v některých našich kampaních jsme se dostali i na 30 %). U 4 a více políček se pak podle zmiňované studie konverzní poměr dostává na cca 8 %.

6. CTA

Hned v úvodu stránky je potřeba u nadpisu uvést jasné call-to-action neboli „ten úkon“, který chceme, aby návštěvníci učinili. Jedná se o tlačítko, které návštěvníka navede do místa, kde může učinit konverzi. Jeho podoby jsou různé a podle toho také konvertují. Jaké tlačítko zvolit a co nejvíce funguje, naleznete i s dalším doplňujícím materiálem v odkazu: www.lcgnewmedia.cz/struktura-funkcnich-dopadovych-stranek

Nyní jsme si uvedli základní strukturu a prvky nutné pro dopadovou stránku. Pokud však chcete vědět, co funguje, a co ne, a jak upravit dopadovou stránku pro vyšší konverze, podívejte se na prezentaci plnou grafů a doprovodných obrázků: www.lcgnewmedia.cz/struktura-funkcnich-dopadovych-stranek

LCG New Media

Vojtěch Lambert

lambertv@lcg360.cz

www.lcgnewmedia.cz

Reklama
Vydání #5
Kód článku: 160534
Datum: 11. 05. 2016
Rubrika: Servis / Management a řízení
Autor:
Související články
Metody a techniky pro inovační projekty

V mnoha podnicích se snaží o inovace, avšak výtěžnost nápadů od zaměstnanců je nízká. Proč?

Válka technologií a myšlení v krabici

Strategické myšlení předchází strategickému řízení, které je jen nástrojem. Bez skvělého strategického myšlení (proč a kam jdeme) nemůže být skvělé strategické řízení. Poučíme se z minulosti i ze slabých signálů budoucích trendů?

Od vydavatelství po startupy

Jiří Hlavenka není pro mnoho lidí neznámou osobností. Jde o člověka, který stál u zrodu vydavatelství i nakladatelství Computer Press a později i u prvního interaktivního webu o počítačích a počítačových technologiích, kde se neznalci mnohdy dozvěděli i odpověď na svou otázku. Jiří Hlavenka se ale v současné době věnuje investování do projektů, které mají smysl, a tak jeho jméno figuruje především u webu Kiwi.com, který vám najde - třeba i na poslední chvíli - nejlepší a nejlevnější letecké spojení kamkoli. Někdy může let po více "mezidestinacích" sice trvat déle, ale vždy se můžete spolehnout na to, že doletíte tam, kam jste si vysnili nebo kam potřebujete dolétnout.

Související články
Kontakt s regionálními firmami je pro mě obrovskou inspirací

V cyklu podnikatelských příběhů jsme tentokrát měli možnost vyzpovídat Ing. Jiřího Holoubka, jehož profesní kariéra byla spojena především se společnosti ELCOM. V současné době se Jiří Holoubek vrcholově věnuje problematice Průmyslu 4.0.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nebojte se výzev!

Tuto větu mi na konec rozhovoru řekl Ing. Radomír Zbožínek, člen představenstva Tajmac-ZPS, který se stále podílí na dění v mateřské firmě. Slovo "mateřská" pro pana Zbožínka platí dvojnásob, do firmy totiž nastoupil 1. listopadu 1972, takže zde "kroutí" již svou 46. sezonu. Tak akorát na to, aby jeho slova mohla posloužit i dalším lidem.

Shop Floor Management: War room pro pochopení operativních problémů

Shop Floor Management (SFM) je v současnosti hitem v oblasti štíhlé výroby. Velmi těžko se pro tento termín hledá český překlad. Je to soubor mnoha technik a opatření. Spíše se jedná o firemní kulturu. Nejblíže mu v češtině je asi výraz „dílenské řízení“. Pro znalce kaizen terminologie se pro SFM používá termín gemba kanri. Slovo gemba má v japonštině širší význam než pouze dílna nebo výroba. Znamená přímo místo dění. Kanri znamená kontrola nebo management. Takže SFM znamená řídit věci tam, kde se skutečně dějí.

Shop Floor Management - nástroj pro budování štíhlé kultury

Manažeři jednotlivých firem se snaží následovat to, co vidí u svých konkurentů, zákazníků a mateřských závodů – ve velké míře ve firmách zavádět nástroje štíhlé výroby. Vědí firmy a manažeři, proč to dělají? Tento jev má za následek, že nástroje, které byly zavedeny, nefungují jako systém v propojení s jinými nástroji štíhlé výroby, jsou odtrženy od reality v daném podniku a přidávají lidem práci. Jejich udržitelnost je velmi obtížná a nástroje přestávají plnit funkci.

Mysleme globálně, jednejme lokálně, Téma na leden: Transformační trendy

Profesor systémů řízení a jeden z nejrespektovanějších českých ekonomů Milan Zelený se svými spolupracovníky zřídil Nadaci ZET za účelem rozvoje podnikatelství národního, regionálního i místního vlastnictví, rozhodování, autonomie a soběstačnosti za účelem zvýšení konkurenceschopnosti jak českých podniků, tak podniků v USA, Číně a v dalších transformujících se ekonomikách.

Průkopníci využití umělé inteligence v počítačové bezpečnosti

S Miroslavem Trnkou se známe dlouhou dobu – od dob Invexu, kde jeho přednášky v rámci akcí o počítačových virech a ochraně proti nim patřily vždy k těm nejlepším na této akci. Jeho vždy velmi pečlivě připravené příspěvky vedly k zamyšlení o problematice ochrany uživatelů proti napadení počítačů.

Život podle profesora Kassaye

Profesor Štefan Kassay se řadí mezi klíčové osobnosti podnikatelského a vědeckého života, a to nikoliv pouze na Slovensku, ale i v okolních evropských zemích. Vyučil se jako soustružník a díky své neskonalé touze po poznání se vypracoval mezi evropskou elitu a nenašli byste zde jemu rovnému, který by dokázal v takové míře integrovat podnikatelské, ekonomické, vědecké, pedagogické a diplomatické znalosti, jako právě profesor Kassay. V oblasti vědy a vzdělávání vidí zásadní impuls pro rozvoj jednotlivce a společnosti a proto mj. založil svoji nadaci, která tyto kroky podporuje.

Dělám věci jinak, než jsou zaběhlé stereotypy

Královstvím Vladimíra Kováře je jeho firma Unicorn. Firma vznikla v roce 1990 poté, co Vladimír Kovář pracoval na VŠE jako systémový programátor. Poté za zlomek ceny originálních školení vyškolil spoustu uživatelů, systémáků i programátorů v Sinixu, operačním systému založeném na Unixu od společnosti Siemens. Tady poznal, co firmám chybí, co potřebují ke svému chodu - a tak se mu rozšířily obzory o další témata. Tady lze viděl počátek Unicornu.

Štěstí přeje připraveným!

Cesta antivirového řešení Avast od prvních nápadů ve Výzkumném ústavu matematických strojů k firmě o 1 700 zaměstnancích Avast Software obývající několik pater nové budovy na Pankráci, byla dlouhá a někdy trnitá. Zakladateli a tvůrci myšlenky na vytvoření vlastního antivirového programu, ze kterého se postupem doby stal ochranný systém bránící napadením, jsou Pavel Baudiš a Eduard Kučera.

Promluvy Štefana Kassaye: Potřeba znalostí

Znám mnoho lidí, kteří vystudovali několik univerzit, včetně zahraničních. Po absolutoriu získali vysokoškolské diplomy s příslušnými akademickými tituly, v řadě případů následně i vědeckými hodnostmi. Při setkáních v kampusech či jiných místech akt vzájemné výměny vizitek často promění smysl samotného setkání.

Profesor Stanislav Hosnedl 80

V říjnu tohoto roku se prof. Stanislav Hosnedl dožívá významného životního jubilea 80 roků. V roce 1964 dokončil studia v oboru Konstrukce obráběcích strojů na VŠSE FST v Plzni. Roku 1984 získal vědecko-akademický titul CSc., který po revoluci, později v roce 1990, obhájil také na ČSAV Praha. V roce 1992 se habilitoval a konečně v roce 2002 byl jmenován profesorem pro obor Strojní inženýrství.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit