Témata

Příručka marketéra Téma 4: Příběhy prodávají – zasáhněte videem na YouTube svoji cílovou skupinu

V rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media pro vás připravujeme seriál o nástrojích on-line komunikace a jejich specifikách pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci.

Tento článek je součástí seriálu:
Příručka marketéra
Díly

Posledním, ale neméně důležitým produktem Googlu, o kterém se v našem seriálu zmiňujeme, je YouTube. Tato sociální síť je zároveň druhým největším vyhledávačem na světě (za samotným Googlem). V ČR se pak jedná o nejrozšířenější sociální síť a třetí největší vyhledávač. A jaká jsou aktuální čísla za Českou republiku? YouTube má nyní více jak 4,9 mil. uživatelů (druhý Facebook 4,5 mil.), lidé na něm stráví 63 minut měsíčně v průměru a zhlédnou 1,5 miliardy videí. YouTube zasáhne 63 % z celkových 68 % internetové populace (v poměru na celkové obyvatelstvo) a je využíván napříč věkovým spektrem. Čísla ze zahraničí jsou podobně působivá.

Co za tím je? Jsou to hlavně příběhy, které lidi lákají. Fotografie vám dokážou přiblížit událost, moment, situaci nebo vyjádřit stav, ale videa toto posunují ještě dál. Díky tomu jsou videa firmami vyhledávaným nástrojem vlastní prezentace nejen v rámci YouTube, ale i jako přednostní typ obsahu na sociálních sítích obecně. Mají větší interakci a hlavně vliv na uživatele platforem jako takové. Když se podíváme na stávající trend „youtuberů“, kteří jsou čím dál více oslovováni ke spolupráci a propagaci značek, je jasné, kam se trh ubírá. Mladá generace je vůči klasické reklamně imunní a tito influenceři jsou těmi, kteří dokážou dostat daný produkt či značku k cílové skupině.

Pokud se však podíváme, co nabízí YouTube pro firmy v průmyslovém odvětví, je to především možnost dostat se vizuální a atraktivní formou reklamy k velkému počtu lidí v cílové skupině. Video vám umožní ukázat produkty v procesu výroby či následném využívání. Potenciální odběratel tak vidí na vlastní oči, jak produkt vypadá a jak funguje. Navíc lze doplnit o další efekty, texty, tipy atd. Tím, že video pověsíte na YouTube, však zákazníky neseženete. Je potřeba aktivovat videokampaně v Google Adwords. A jaké typy reklam a cílení lze využít?

Typ reklam

Trueview In-display – je typ videoreklamy, kde můžete nejčastěji cílit v rámci vyhledávače (video se následně zobrazuje na prvním místě po zadání dotazu) a nebo jako doporučené video u vybraného videa, kanálu nebo na klíčové slovo. Jedná se tedy o typ reklamy, která se nezobrazuje před videi, ale v rámci obsahu nebo doporučených videí. Zde se platí ve chvíli, kdy divák klikne na video a začne ho sledovat.

Trueview In-stream – tento typ reklamy můžete vidět před jakýmkoliv videem, které má možnost umístění reklamy. Uživatel YouTube ji může přeskočit po 5 sekundách, ale vy platíte až za 30 sekund zhlédnutí videa nebo když uživatel klikne na interaktivní prvky ve videu (karta, odkaz atd.), podle toho, co nastane dříve.

Typ cílení

Nejzajímavější na YouTube je opět možnost cílení. Stejně jako u vyhledávací nebo obsahové sítě nabízí YouTube širokou škálu možností. Můžete například:
• vydefinovat si pohlaví a věk uživatele (demografické údaje);
• cílit na zájmy uživatelů (a vytvářet si i vlastní publika a jim podobná na základě cookies, e-mailů atd.);
• cílit na základě předchozí interakce s vašimi videi (videoremarketing);
• cílit na umístění – kanály, videa či weby (můžete se tak zobrazovat před produkty nebo u produktů konkurence či vedle logických doplňků);
• cílit na témata – tedy vybrat si například téma auto-moto a video se bude zobrazovat lidem, kteří sledují tato videa;
• cílit na klíčová slova – po zadání do vyhledávače nebo při spuštění videa, které odpovídá např. slovu obráběcí stroje (před videem se tak spustí vaše video nebo se nabídne u daného videa).

YouTube je skvělá možnost, jak dostat do povědomí vaši značku a produkt. Jediné, co je zapotřebí, je mít zajímavé video, které představuje benefity produktů nebo hodnoty značky. Můžete mít také mimo „brandové“ video i videa instruktážní, která demonstrují postup při využívání daného produktu. Díky přesnému cílení a zajímavé možnosti platby za danou reklamu tak můžete dosáhnout skvělých výsledků. Ceny se pohybují už od 0,3 Kč za zhlédnutí nebo klik.

I v tomto vydání jsme pro vás připravili prezentaci, kterou si můžete stáhnout pomocí uvedeného QR kódu. Tentokrát vám přináší podrobnější statistiky z České republiky a detailněji popsané typy reklam a jejich zacílení.

Mgr. Vojtěch Lambert

lambertv@lcg360.cz

Související články
MM Podcast: Glosa - Poselství Garcíovi

Jsou věci, které ovlivnit nemůžeme, avšak máme možnost se k nim svobodně postavit. Pokud tak ale činíme ve stresu a se strachem, negativní dopad to jen znásobí. Naopak, uvedeme-li se do klidu s vědomím své vnitřní síly, víry a odhodlání, vše se může nakonec vyvíjet úplně jinak. 

Technická podpora vždy po ruce

Prostřednictvím nové aplikace LiveTechPro nabízí společnost Ceratizit kompetentní okamžitou technickou podporu i v období místního a národního lockdownu vyvolaného pandemií covid-19.

Názorové fórum odborníků

Výzkum a vývoj v oblasti řezných nástrojů podle doc. Jany Petrů z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (www.mmspektrum.com/200519) mj. dlouhodobě soustřeďuje svou pozornost na vývoj řezných materiálů, systémů povlakování a konstrukce nástrojů využívajících princip minimálního mazání a chlazení MQL.
Zabývá se těmito trendy také vaše společnost? Naleznou uživatelé výše popsané inovace ve vašich produktových portfoliích? Uveďte příklad.

Související články
Všechno pro obrábění kovů

Česká pobočka firmy Walter AG letos oslaví třicáté výročí svého založení. Nejen o třicetiletém působení společnosti v Česku, ale především o její současnosti a také o plánech do budoucna jsme si povídali s Jiřím Majerem, jednatelem firmy Walter CZ.

Související články
Rodná čísla nástrojů v kódech Data Matrix

Společnost Seco uvádí do života nový projekt – označování každého vyrobeného nástroje jedinečným strojově čitelným kódem. O tom, jak tento nápad vznikl a jak jej firma hodlá využít, jsme si povídali s Ing. Janem Matějíčkem, vedoucím technického vzdělávání STEP a reprezentantem Seco Consultancy.

Další krok k bezobslužné výrobě

Studie čínské univerzity Beihang, publikovaná v časopise International Journal of Production Research, přímo spojuje prediktivní údržbu s kvalitou výrobků. Jak je však pro výrobce tato dosahovaná prediktivita a vynikající kvalita u operací využívaných při soustružení oceli slučitelná se snižováním počtu pracovníků na dílenských pracovištích nebo s bezobslužnou výrobou? Článek objasňuje důvody, proč jsou pro kvalitu obráběných součástí nezbytné vhodné nástroje ve spojení s procesy zabezpečenými proti selhání.

Abeceda komunikace (nejenom) pro strojaře, Část 1. Komunikace je jako mariáš

Člověk je tvor společenský a komunikace je jeho stěžejní dovednost. Komunikujeme proto, aby se něco stalo. Aby se naplnil náš záměr. Ať už chceme někoho pobavit, poučit, informovat, nebo přimět ke spolupráci, potřebujeme, aby nám rozuměl. Cílem úspěšné komunikace je dosáhnout určitého efektu. Aby se tak stalo, musíme použít správný obsah, formu, ale i správné načasování. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je velmi často daná právě (ne)schopností komunikovat. Ve spolupráci s odbornicí na strategickou komunikaci Mirkou Čejkovou pro vás připravujeme seriál, který, jak věříme, bude inspirací pro zlepšení vašich komunikačních dovedností.

Fórum výrobních průmyslníků

Jak se současná doba odráží nachodu vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a kompletace, tak ikaždodenního přístupu k zamezení šíření koronaviru mezi vašimi zaměstnanci. Dokážete vyčíslit náklady, které jste již do těchto opatření investovali?

Fórum děkanů strojních fakult

Jak se současný způsob výuky odráží na studentech – na jejich osobnosti, přístupu ke studiu, k dosahování dílčích výsledků, na přípravě k finální části studia, k následujícímu profesnímu působení, ale i v sociální/osobní rovině vazby pedagog – student?

Pět principů pro zvýšení efektivity

Tork, spadající pod společnost Essity, uvádí na trh novou příručku představující princip „kaizen“. Díky němu mohou podniky zavést filozofii kontinuálních vylepšení.

Když je řemeslo posláním

V součinnosti se zákazníkem navrhovat nástroje s maximální hospodárností a produktivitou – to je cílem rodinné nástrojářské společnosti UniCut, jejíž produkty můžete najít ve výrobních firmách prakticky po celém světě. Její jednatel, Ing. Petr Inemann, s nímž jsme měli možnost hovořit, převzal vedení firmy po svém otci. Nezdědil však jen firmu, ale především, jak sám říká, lásku k řemeslu.

Abychom na změny zareagovali včas

Covid-19 je humanitární krize, která má bezprecedentní dopady na všechna průmyslová odvětví. Podniky stojí před novou výzvou, na kterou musí reagovat. Některé podniky tuto výzvu využijí ke svému rozvoji a expanzi, některé ji jen přežijí, a budou i takové, které zaniknou. První reakcí bývá zastavení všech investic, včetně investic do informačních technologií. A právě informační technologie ukážou, kdo bude vítězem, a kdo poraženým.

Firma a příroda mají k sobě blízko.
Více, než si myslíme.

Společnosti Fosfa je největším zpracovatelem žlutého fosforu v Evropě. Z něho pak vyrábí esenciální směsi zejména pro potravinářské i speciální průmyslové aplikace, které vyváží do více než 80 zemí světa. Vedle toho vyrábí také přírodní ekologické produkty, jako jsou přírodní prostředky péče o tělo i domácnost Feel Eco. Její záběr je ale širší, provozuje první českou vertikální farmu Feel Greens, ve které s pomocí hydroponie pěstuje microgreens, bylinky a saláty zcela bez jakýchkoliv pesticidů, GMO či růstových regulátorů.

Technologie pro mistry horkého tváření

Zavítáte-li do části města Olomouc s názvem Bystrovany, bezpochyby vás zaujme architektonicky velmi čistá budova, součástí jejíž fasády je velké plastické červené logo Weba. Když pak vejdete dovnitř, ohromí vás výrobní hala monumentálních rozměrů s množstvím sofistikovaných strojů různých značek – zejména pak značky Mazak. Od loňského roku mezi nimi můžete spatřit i automatickou obráběcí linku se dvěma stroji Mazak Variaxis 1050.

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit