Témata
Reklama

Příručka marketéra, Téma 3: Podrobné cílení v rámci Google Display Network

V rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media pro vás připravujeme seriál o nástrojích on-line komunikace a jejich specifikách pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci.

Tento článek je součástí seriálu:
Příručka marketéra
Díly

V minulém díle jsme si popsali, jak v Adwords připravit kampaně ve vyhledávací síti, aby fungovaly co nejlépe. V tomto díle se zaměříme na druhou největší oblast reklam v rámci Adwords – Google Display Network. Jedná se o síť webů, které umožnily Googlu zobrazovat reklamy, které si firmy navolí skrze Adwords. Tato síť sdružuje miliony webů po celém světě. Zde všude lze umisťovat bannerovou reklamu nebo reklamu formou textu (tzv. kontextovou). Jelikož jde o velmi rozsáhlou síť a Adwords umožňuje velmi podrobné cílení, je klíčové tomuto porozumět a správně reklamu nastavit. Pokud by tak inzerent neučinil, může utratit velké finance bez efektu.

Co to tedy znamená? Pokud prodáváte obráběcí stroje a máte novinku, kterou chcete zobrazit relevantní cílové skupině, uděláte si profil typického zákazníka a jeho případného chování. Následně pak můžete zacílit reklamu na oborovém webu, který se věnuje tematice strojů, na věk 30 a více, pohlaví mužské, a přidáte klíčová slova spojená s daným produktem. Pak už jen sledujete, jak se reklamě vede a jaké jsou prokliky. Klíčové je, že pokud nezvolíte jinak, platíte pouze opět za klik. Reklamy v GDN jsou většinou levnější než vyhledávači, proto je v síti takový potenciál, protože neprodáváte jen slovem, ale vizuálem.

Reklama
Reklama
Reklama
Spoluzakladatel a výkonný ředitel firem LCG 360°Consulting, LCG New Media a Službomat.cz Vojtěch Lambert vystudoval obor Business and Law in International Markets na Anglo-americké vysoké škole v Praze. Specializuje se na vytváření komunikačních strategií a konzultací pro klienty v on-line a off-line prostředí. V rámci LCG pracuje nebo pracoval pro Asus, Českou pojišťovnu, Bubbleology, České energetické centrum, Ferring, Omega Pharma a další.

V seriálu postupně představujeme témata:

1. Design a struktura funkčních dopadových stránek
2. Efektivní PPC kampaně v Adwords pro sběr leadů
3. Podrobné cílení v rámci Google Display Network
4. Příběhy prodávají – zasáhněte videem na YouTube svoji cílovou skupinu
5. LinkedIn jako nástroj budování nejen obchodních kontaktů a sběr leadů
6. Facebook – pracujte s e-mailovými kontakty, hledejte nové a podporujte značku na výstavách
7. Twitter – budujte si media listy a zasahujte nejen odborná média

Jelikož cílení je pro GDN klíčovým faktorem, zde jsme shrnuli možnosti cílení:

1. Umístění

Zvolení umístění je velmi důležité při úzce profilované cílové skupině. Není úplně relevantní ukazovat reklamu na ozubené hlavice na webech s dětskou tematikou (to však nemusí být pravda při nastavení remarketingu, kdy už cílíte na relevantní cílovou skupinu a zasahujete ji napříč webem). Proto se při takové kampani doporučují přesně definované weby, kde se cílová skupina pohybuje.

2. Demografické údaje

Pokud víme, že naše cílová skupina je středního věku a starší, můžeme nastavit zobrazování reklam na 35 a více. Můžeme také cílit pouze ženy nebo muže. Lze také udělat dvě různé reklamy a zacílit podle pohlaví nebo věku.

3. Témata
Pokud zatím nevíme, kde se cílová skupina pohybuje nebo prodáváme širší spektrum produktů (např. zdravotnictví), pak se nabízí zvolit pouze témata, která charakterizují weby, jež cílová skupina navštěvuje. Pokud zvolíte cílení pouze na bázi témat, je velmi důležité kampaň sledovat a postupně odstraňovat weby, které mají nízké CTR nebo nejsou relevantní.

4. Klíčová slova

Pokud chceme cílit pouze na webech, kde obsah stránek odpovídá produktům, které nabízí vaše firma, lze zadat klíčová slova. Toto je velmi účinné ve spojení s textovou reklamou, neboť text na webu může volně přecházet do vašeho sdělení a můžete tak získat nového klienta či odběratele.

5. Ostatní

Samozřejmostí je cílení podle časového rozvrhu (např. pouze pracovní dny), jazyka nebo třeba lokality. Současně můžete vybrat i zařízení, na kterých chcete, aby se vaše reklama uživatelům zobrazovala. Samozřejmostí je opakované cílení, tzv. remarketing. Využít volbu konkrétní lokality je vhodné například u reklamy s cílením na veletrhy a místa konání nejrůznějších akcí. Pokud svou reklamu omezíte jen na mobilní zařízení, můžete navíc návštěvníky informovat o tom, kde se nacházíte, co nabízíte a jaké výhody jste pro ně připravili.

Můžete vybrat pouze jeden druh cílení nebo můžete cílení kombinovat. Pokud se jedná o brandovou reklamu, doporučujeme vždy vybrat pouze jedno efektivní cílení.

Využitím GDN tak odpadá inzerentovi starost o to, jestli banner splní svoji funkci, kolikrát na něj lidé kliknou, jestli to bude relevantní návštěva atd. U GDN přesně dopředu můžete naplánovat dosah, počet kliků, cílovou skupinu, umístění a předpokládanou konverzi. Následně můžete velmi přesně vyhodnotit, jestli kampaň splňuje požadavky zadání nebo ne a jak moc splnila zadané cíle.

Něco navíc...

I v tomto vydání jsme pro vás připravili prezentaci, kterou si můžete stáhnout skrze uvedený QR kód. Materiály vám podají ještě podrobnější informace nad rámec tohoto článku k podstatě fungování sítě Google Display Network k Adwords, která sdružuje miliony webů po celém světě.

www.lcgnewmedia.cz/google-display-network-ebook

Mgr. Vojtěch Lambert

lambertv@lcg360.cz

Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 160718
Datum: 29. 06. 2016
Rubrika: Servis / Management a řízení
Autor:
Související články
Twitter - budujte si media listy a zasahujte nejen odborná média

V našem seriálu o nástrojích on-line komunikace a jejich specifikách pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci, který byl připravován v rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media, jsme na samém závěru. V sedmi pojednáních jsme vám jak formou článků samotných, tak i možností stažení příslušných prezentací a konkrétních ukázek demonstrovali vlastnosti této B2B komunikace. Všechny publikované články naleznete na webu www.mmspektrum.com v sekci „Seriály“.

Příručka marketéra: Téma 6: Facebook - pracujte s e-mailovými kontakty, hledejte

V našem seriálu o nástrojích on-line komunikace a jejich specifikách pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci, který je připravován v rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media, jsme postoupili téměř do jeho závěru. V dnešní předposlední části se věnujeme fenoménu sociálních sítí.

Příručka marketéra, Téma 5: LinkedIn jako nástroj budování nejen obchodních kon

Přinášíme vám další díl seriálu o nástrojích on-line komunikace a jejich specifikách pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci, který je připravován v rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media.

Související články
Příručka marketéra Téma 4: Příběhy prodávají – zasáhněte videem na YouTube svoji cílovou skupinu

V rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media pro vás připravujeme seriál o nástrojích on-line komunikace a jejich specifikách pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Příručka marketéra , Téma 2: Efektivní kampaně v Adwords pro sběr leadů

V rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media pro vás připravujeme seriál o nástrojích on-line komunikace a jejich specifikách pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci.

Příručka marketéra v 21. století v B2B komunikaci

V rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media jsme pro vás připravili seriál všech nástrojů on-line komunikace a jejich specifik pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci.

Strojaři na hrad prostě patří!

Strojírenství je páteří průmyslu. Dokazuje to i skutečnost, že na podzim loňského roku si ve Španělském sále Pražského hradu významné strojařské firmy převzaly ocenění v rámci vyhlášení 26. ročníku Českých 100 nejlepších.

Podpora rozvoje mladých technologicky orientovaných firem

Je všeobecně známo, že zejména v počátečních fázích podnikání či inovačního cyklu, kdy firma vyvíjí nový, nebo modifikuje již existující produkt pro zcela nové využití, vzniká celá řada otázek spojených s designem produktu, se strategií jeho komercializace, s definicí vhodných zahraničních trhů a se smysluplným byznys modelem. Jedná se o kritickou fázi rozvoje firem, protože jen malé části z nich se podaří touto fází projít bezi zásadních problémů.

Metody a techniky pro inovační projekty

V mnoha podnicích se snaží o inovace, avšak výtěžnost nápadů od zaměstnanců je nízká. Proč?

Předpoklady a bariéry inovační tvořivosti vývojářů

Při výběru vývojáře do firmy by měl jeho budoucí vedoucí zkoumat, zda má předpoklady pro tuto práci (uvedené v předchozím článku MM 6&7,8/200635) a potom, zda nemá nějaké bariéry tvořivosti. Má je kdekdo.

Soutěž Manažer roku vyhlíží vítěze

Nejlepší manažeři, podnikatelé, lídři, účastníci 27. ročníku soutěže České manažerské asociace Manažer roku se sejdou 21. října v pražském Paláci Žofín. Předcházet mu bude panelová diskuze autorů knihy Návrat k prosperitě.

Válka technologií a myšlení v krabici

Strategické myšlení předchází strategickému řízení, které je jen nástrojem. Bez skvělého strategického myšlení (proč a kam jdeme) nemůže být skvělé strategické řízení. Poučíme se z minulosti i ze slabých signálů budoucích trendů?

Osobnost vývojáře

Není jedno, koho přijmete za vývojáře. Patrně již nehledáte překreslovače výkresů pro přípravu výroby a technologie. Nejspíš ale hledáte člověka, který vám má vymyslet nový produkt. A zřejmě to nebude obyčejný produkt, ale např. o 10 % lepší než ten předchozí. V posledních letech se určité funkcionality u výrobků stávají standardem. Mají je všichni - rozdíly jsou v nuancích. Dnes se více soutěží v konceptech a designu.

Skutečně efektivní pomoc v krizi?

Krize poukazuje na lidský charakter, správnost chodu společnosti, možnosti firem zefektivnit svou produkci nebo poskytované služby. Je na jedné straně nebezpečnou výchylkou, která ručičku vah profitability nakloní do červeného pole, na druhé představuje příležitost.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit