Témata
Reklama

Restrukturalizační fórum

Šestý ročník konference Restrukturalizační fórum roku 2017, s podtitulem Restrukturalizace: vzestup a pády, které se uskutečnilo opět v prostorách České národní banky, je již minulostí. Letošní účast na 200 odborníků na restrukturalizace z řad bankéřů, právníků, ekonomických poradců, insolvenčních správců a dalších zainteresovaných stran deklaruje fakt, že je o téma značný zájem a že organizátor – TMA Turnaround Management Association – je v této oblasti erudovaným partnerem. Asociace mj. spolupracuje s Podnikohospodářskou fakultou VŠE na výuce vedlejší specializace Turnaround Management, jejíž studenti se konference též účastnili.

Konferenci zahájil viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, který účastníkům předal možný alternativní pohled na vstup cen nemovitostí do měření inflace pomocí CPI. Druhý blok s názvem Restrukturalizace: Nenaplnitelná očekávání uvedl Andreas Wieland, který účastníky seznámil s novou směrnicí Evropské centrální banky – Guidance on non-performing loans.

Reklama
Reklama
Reklama

Restrukturalizační Bakaláři

Příklady z praxe jsou tradičně nejvíce žádány na všech konferencích. Nejinak tomu bylo i zde. Panelová diskuze, brilantně vedená krizovým manažerem Petrem Karáskem (Iveco, Tatra, Kovosvit MAS), měla podtitul Proč to nedopadlo? Restrukturalizační Bakaláři. Inspirováni kultovním televizním pořadem zde členové České asociace interim managementu CAIM vystoupili se svými třemi příběhy ze strojírenství, oděvního průmyslu a realit. Na analýze jejich kroků realizovaných ve společnostech (anonymních) ukázali, že interim manažeři umějí perfektně vyhodnotit situaci, navrhnout efektivní řešení a zrealizovat ho. Zkrátka, že vědí přesně, co a jak je potřeba ve firmě změnit, i když je každý případ svým způsobem jedinečný. Jak na závěr každého vystoupení bylo patrno, někdy však ani odborník nestačí a velkou roli zde hraje celá řada aspektů ve vazbě na majitele a management...

„Přestože firmy mají snahu řešit situaci ve spolupráci s odborníkem – interim manažerem –, nemusí se restrukturalizace podařit, když například majitelům chybí odhodlání skutečně zrealizovat ve firmě potřebné změny. Majitelé i manažeři podniků v problémech někdy nezvládají přiznat si svoje chyby nebo nereálné představy, pak se ovšem nemohou posunout dál,“ shrnul Václav Korcan z České asociace interim managementu.

Asociace TMA Turnaround Management Association uspořádala v prostorech České národní banky již šestý ročník konference Restrukturalizační fórum roku 2017 s podtitulem Restrukturalizace: vzestup a pády. Letos se jej účastnilo na 200 restrukturalizačních specialistů z řad bankéřů, právníků, ekonomických poradců, insolvenčních správců. Závěr pak patřil autogramiádě knih pánů Petra Karáska a Miroslava Singera.

Edukací v insolvenci

Po obědě následovalo představení on-line Průvodce insolvencí obchodní společnosti – jednoduché webové prezentace, která má za cíl vysvětlit význam základních konceptů a právních pojmů, s nimiž se v korporačních insolvencích pracuje. Průvodce je volně k dispozici na http://turnaround.cz/pruvodce/.

Následující případová studie se věnovala společnosti Motorpal, která si s sebou nese prvenství předbalené restrukturalizace. Jako v mnoha restrukturalizacích i zde byla klíčová role insolvenčního správce, který pomohl úspěšnému vyjednávání mezi dlužníkem a věřitelem – v tomto případě s finančním úřadem. Odborná část konference byla zakončena prezentací zajímavých analytických dat o použití moratoria v praxi.

Závěrečná autogramiáda

Program konference shrnul Miroslav Singer, bývalý guvernér ČNB, který byl i po skončení programu dále k dispozici společně s místopředsedou CAIM Petrem Karáskem, na jehož podpis či věnování do jeho zbrusu nové knihy „Léčení firem v krizi“ se stála fronta, stejně jako na podpis pana Singera do jeho publikace „Jak shodit kila a oslabit korunu“.

Roman Dvořák, s použitím podkladů CAIM

roman.dvorak@mmspektrum.com

Reklama
Související články
Podpora rozvoje mladých technologicky orientovaných firem

Je všeobecně známo, že zejména v počátečních fázích podnikání či inovačního cyklu, kdy firma vyvíjí nový, nebo modifikuje již existující produkt pro zcela nové využití, vzniká celá řada otázek spojených s designem produktu, se strategií jeho komercializace, s definicí vhodných zahraničních trhů a se smysluplným byznys modelem. Jedná se o kritickou fázi rozvoje firem, protože jen malé části z nich se podaří touto fází projít bezi zásadních problémů.

Moderní vědecké řízení podniku, 6. díl. Závěrečný

Nasazení informačního systému PPROI do praxe s cílem maximálního zhodnocování kapitálu obnáší pochopení jeho základních vědeckých stavebních kamenů. To si klade za cíl toto edukační desatero, které na stránkách časopisu postupně publikujeme. Dnes vám předkládáme závěrečnou desátou tezi.

Ne solidarita. Trendem je relokalizovaná síť

V posledních letech došlo k výjimečnému povědomí a upřednostňování kultury na pracovišti ze strany zaměstnavatelů i zaměstnanců. Kultura je „osobností“ společnosti, včetně očekávání, chování, praktik a dalších norem, které ovlivňují interní interakce lidí i jejich jménem. Ignorovat tento fakt je možné jen na vlastní nebezpečí. Nedávný výzkum společnosti Hired totiž zjistil, že firemní kultura je druhým nejdůležitějším faktorem, který uchazeči zvažují, zda vůbec pracovat pro společnost.

Související články
Moderní vědecké řízení podniku, Část 2. Desatero 1+2

Nasazení informačního systému PPROI do praxe s cílem maximálního zhodnocování kapitálu, obnáší pochopení jeho základních vědeckých stavebních kamenů. To si klade za cíl toto edukační desatero, které na stránkách časopisu postupně publikujeme. Dnes předkládáme první a druhé desatero.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Moderní vědecké řízení podniku, Část 1. Úvod

Před třemi lety jsme na stránkách MM Průmyslového spektra publikovali osmidílný seriál zabývající se potřebami maximálního zhodnocování kapitálu, ROI (Return on Investment). Tento materiál se ze strany čtenářů – především z výrobních firem, na které právě cílil – setkal s nevídaným zájmem. V redakci jsme obdrželi velké množství reakcí s převážně společným jmenovatelem: potřebu zhodnocování kapitálu si zástupci firem uvědomují, avšak z nedostatku informací jí nevěnují potřebnou, ale často bohužel pouze mizivou pozornost.

Od oprav ke špičkovým portálovým obráběcím strojům

Strojírna Tyc se v současné době zabývá produkcí a vývojem vlastních portálových multifunkčních center. Jedná se o plně řízená obráběcí centra a brusky na rovinné a tvarové plochy. Jako vedlejší činnost společnost nabízí firma modernizaci a generální opravy různých strojů.

Od polorozpadlého pivovaru ke kultovní značce

Stanislav Bernard je nepřehlédnutelný člověk nejen v oboru pivařství. Nejen svou výškou, ale svými názory a tím, jak se Rodinný pivovar Bernard, kterého je čtvrtinovým vlastníkem, prezentuje navenek. Billboardové kampaně, kde stál na stráži proti europivu, jsou snad každému známé.

S.O.S. - Zachraňte podnik

Každé lidské konání s sebou přináší možná rizika, a to jak v osobní, tak i profesní rovině. Ti, jež jsou osvíceni, však dokážou volit takové kroky svého počínání, že je do případných problémů nepřivedou. Náš seriál, který pro vás připravuje renomovaný krizový manažer Petr Karásek, si klade za cíl formou edukace a osvěty předat zkušenosti jak začínajícím, tak i renomovaným podnikatelům, aby svůj byznys přivedli po rozbouřeném moři podnikání bezpečně do přístavu bez zásadních šrámů a újmy.

Pavel Sobotka: Příležitost je nutné v pravý čas chytit za pačesy

Píšeme první kapitolu knihy příběhů, v níž chceme představit úspěšné české podnikatele, kteří něco dokázali a kteří se za svou práci rozhodně nemusejí stydět. I když v České republice má slovo „podnikatel“ spíše pejorativní význam – a zasloužili se o to tzv. „rychlí podnikatelé“, kteří ostrými lokty dokázali rychle zbohatnout na úkor ostatních –, tento seriál ukazuje druhou stranu mince. Nápad, záměr, tvrdá práce, stanovení filozofie firmy, vztah k lidem. Pro mnohé to nebylo jednoduché a my chceme představit právě ty, kteří svou usilovnou prací dokázali, že Česká republika má stále na to, aby se pohybovala na špičce nejen v technologiích, ale i v managementu. Nechť vám tento seriál slouží jako příklad toho, jak nelehká cesta na samotný vrchol v určitém oboru mnohdy vede.

Bezpečnost firemních dat, část 9.

Tím, jak se výroba stává čím dál více sofistikovanější, dochází ke vzájemnému sdílení dat napříč všemi odděleními v rámci podniku. Potenciál úniku těchto citlivých firemních informací a zavlečení závadného obsahu do firmy, např. skrze webová rozhraní či e-mailovou korespondenci, představují v současné době největší bezpečnostní riziko. Je třeba na tento fakt klást velký zřetel, a proto bychom vám rádi v průběhu následujících vydání přinášeli edukativní seriál o bezpečnosti firemních dat.Ta by totiž měla být vaší zásadní prioritou.

Bezpečnost firemních dat, část 8.

Tím, jak se výroba stává čím dál více sofistikovanější, dochází ke vzájemnému sdílení dat napříč všemi odděleními v rámci podniku. Potenciál úniku těchto citlivých firemních informací a zavlečení závadného obsahu do firmy, např. skrze webová rozhraní či e-mailovou korespondenci, představují v současné době největší bezpečnostní riziko. Je třeba na tento fakt klást velký zřetel, a proto bychom vám rádi v průběhu následujících vydání přinášeli edukativní seriál o bezpečnosti firemních dat.Ta by totiž měla být vaší zásadní prioritou.

Bezpečnost firemních dat, část 7.

Tím, jak se výroba stává čím dál více sofistikovanější, dochází ke vzájemnému sdílení dat napříč všemi odděleními v rámci podniku. Potenciál úniku těchto citlivých firemních informací a zavlečení závadného obsahu do firmy, např. skrze webová rozhraní či e-mailovou korespondenci, představují v současné době největší bezpečnostní riziko. Je třeba na tento fakt klást velký zřetel, a proto bychom vám rádi v průběhu následujících vydání přinášeli edukativní seriál o bezpečnosti firemních dat. Ta by totiž měla být vaší zásadní prioritou.

Ochrana soukromého majetku při podnikání

Svobodné podnikání je základem ekonomické prosperity. Někdy se zapomíná, že jen díky němu existuje konkurenční prostředí, které přináší zásadní výhody pro zákazníky. Zároveň vytváří i většinu pracovních příležitostí pro nepodnikající obyvatelstvo. Cílem každého státu tedy musí být stanovení jasných podmínek, aby přínos podnikatelských aktivit pro celou společnost byl maximální. Mezi ty nejdůležitější patří jednoznačné stanovení práv a povinností podnikatelských subjektů.

Život podle profesora Kassaye

Profesor Štefan Kassay se řadí mezi klíčové osobnosti podnikatelského a vědeckého života, a to nikoliv pouze na Slovensku, ale i v okolních evropských zemích. Vyučil se jako soustružník a díky své neskonalé touze po poznání se vypracoval mezi evropskou elitu a nenašli byste zde jemu rovnému, který by dokázal v takové míře integrovat podnikatelské, ekonomické, vědecké, pedagogické a diplomatické znalosti, jako právě profesor Kassay. V oblasti vědy a vzdělávání vidí zásadní impuls pro rozvoj jednotlivce a společnosti a proto mj. založil svoji nadaci, která tyto kroky podporuje.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit