Témata

Dnes již počtvrté se v našem seriálu o průmyslovém designu, kterému se společně se studiem Divan design na stránkách MM Průmyslového spektra věnujeme, oslovujeme nejenom komunitu konstruktérů, aby při návrzích nových produktů na ně nahlíželi kreativním pohledem, ale i obecnou veřejnost, pro niž je design tím prvním, čím je produkt osloví. Konstruktéři svými vytvořenými produkty nesdělují uživatelům pouze skutečnost, jakou technologií byly vytvořeny a k jakému účelu mají být použity, ale musí také vypovídat o určitém stylu designéra a samozřejmě i o době, ve které vznikaly. Posláním každého článku je představit výsledek úzké spolupráce mezi konstruktérem a designérem.

Tento článek je součástí seriálu:
Sázka na design
Díly

Na začátku byla firma, která chtěla zaujmout, a designér, který byl rád, že má po delší době k navrhování volnější ruce. A na konci je produkt, který zaujal v konkurenci návrhů designérů ze čtyřiceti osmi zemí světa a získal „designérského Oscara“ – cenu Good Design.

Motor s kytkou znamená úspěch

Těžiště výroby svítidel brněnské firmy Ateh spočívá v produkci svítidel z organického skla ve formě plochých kvádrů a jednoduchých geometrických útvarů. Firma Ateh při své standardní produkci formátuje deskový materiál sklo nebo PMMA. Tato technologie výroby svítidel, k níž je zapotřebí pouze minimálních výrobních přípravků a počátečních investic, představuje riziko snadného kopírování produktů.

Představitelé firmy přes úspěch svých elegantních svítidel střízlivých forem pocítili, že by bylo třeba nabídku oživit efektním produktem s výrazným „haló efektem“, který by firmě otevřel dveře k novým zákazníkům a dal jí tvář. Proto angažovali designéra Filipa Streita ze studia Divan Design, aby pro Ateh vytvořil atraktivní interiérové svítidlo neotřelého vzhledu určené pro milovníky designu.
Pro průmyslového designéra znamenalo takové zadání osvěžení. Nebyl tolik svázán mnoha omezeními jako u řešení jiných projektů. Jediným limitem pro něj byl požadavek na nižší vstupní náklady. Proto přišel s praktickým řešením – zvolil střední cestu mezi původní technologií a nejvyšším způsobem opracování plastů – vstřikováním do formy. Pro zmíněnou technologii jsou nutné velmi vysoké vstupní náklady na vytvoření formy, které se pohybují v řádech statisíců korun. Proto je rentabilní v případě plánování velkého objemu výroby. Firma Ateh však potřebovala výrazný fotogenický produkt, který splní i reklamní účely a investora zviditelní. Ale neplánovala, že jej bude prodávat po desetitisících kusů.
Designér tedy s ohledem na tuto strategii navrhl vhodnou technologii – metodu vakuového tváření. Ta nevyžaduje příliš vysoké náklady na výrobu kopyta, ale je zapotřebí následné ruční opracování polotovaru, které mírně navyšuje cenu výrobku. Oproti vstřikování do formy je však tato technologie mnohem flexibilnější a je vhodná pro menší objem výroby.
Design výrobku musí být navržen speciálně pro tuto technologii a autor návrhu musí znát její možnosti. Tak také Filip Streit svítidlo pro Ateh tvaroval. V úvahách o podobě svítidla designér začal výběrem světelného zdroje. Mezi mnoha variantami jej zaujaly kruhové zářivky. Jejich světlo nevychází z jednoho bodu a samotné už má tvar. Toho autor návrhu využil. Ve výsledku vnější forma obtekla dvě kruhové zářivky – „vnitřnosti“ tak přímo ovlivnily vnější tvar. Konečná forma prvního návrhu připomíná letecký motor a od toho byl také odvozen název lampy – Engine, která nakonec vznikla ve dvou variantách – závěsné a nástěnné.

Svítidlo je téměř celé vyrobeno z plastu – jak vnitřní nosný rám s žebry pro upevnění úchytů elektrických částí, tak stínidlo organického tvaru a krytka závěsu neboli baldachýn. Proto je i přes větší rozměry překvapivě lehké. Jako světelný zdroj je použita kruhová zářivka 60 W, s paticí 2GX13 firmy Philips, od stejného dodavatele jsou i elektronické předřadníky s možností stmívání.

Svítidlo Engine splnilo očekávání zadavatele a posílilo zájem vytvořit se stejným designérem další řadu originálních interiérových svítidel. Jednatel firmy Ing. Miloš Zimula přišel s nápadem vytvořit svítidlo na nastavitelné ohebné trubici – tzv. husím krku.

„To určilo organické tvarosloví,“ vzpomíná Filip Streit. Popularita organického designu pro něj ale nebyla inspirací. „Poslední dobou se spíš než sledováním trendů řídím emocemi. Tvaruji podle toho, jak chci, aby věc působila na zákazníka,“ říká a dodává: „Použil jsem znovu stejné světelné zdroje. Jejich tvar určil také podobu lampy Flower.“ Přes svůj „náročný“ vzhled je lampa Flower vlastně jednoduchá.

Výrazně připomíná květinu se třemi okvětními lístky na tvarovatelném ohebném dříku a štíhlou bliznou uprostřed okvětí, která je určena k nastavení svítidla do vhodné polohy. K výrobě byla použita stejná technologie jako v případě svítidel řady Engine. Také Flower je sestavena převážně z tvářených plastových dílů, pouze vnitřní nosná deska elektrovýbavy, vnitřní díl ohebného dříku a rozeta jsou kovové. Původní návrh „trojlisté květiny“ vznikl ještě ve variantách s jedním a dvěma listy.
Svítidla Engine i Flower přinesla Atehu kýžený efekt; firma se zviditelnila a výjimečným designem si zajistila punc jedinečnosti. Především lampa Flower patří k produktům oblíbeným novináři a je často publikovaná v tisku. Před dvěma lety se jí dostalo nejvyšší ocenění. Obdržela titul Good Design, kterým se mohou pyšnit jen ty nejlepší návrhy z celého světa. Tuto prestižní cenu označovanou za „designérského Oscara“, u jejíhož zrodu stáli Eero Saarinen a Charles Eames, získal za svou lampu Filip Streit jako první Čech v jedenašedesátileté historii jejího udělování. Obstál v konkurenci vynikajících prací z oblasti architektury a designu autorů z osmačtyřiceti zemí světa.


Michaela Streit Kádnerová
foto: archiv Divan Design
Divan Design
olistr8@email.cz

Divan design, s. r. o.
Studio poskytuje poradenství a služby v oblastech průmyslového, grafického a interiérového designu.
www.divan.cz

Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit