Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Úspory naruby
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Ekologie

Úspory naruby

V minulém čísle jste se z mého článku Zákaz výroby a dovozu halogenových žárovek dozvěděli, že tzv. úsporné zdroje světla vlastně skoro nic neušetří, ani energii, ani peníze, takže je zcela na nás, na osobním vkusu a našich osobních preferencích a potřebách, jak a čím budeme svítit.

JAK A ČÍM ROZUMNĚ SVÍTIT?

Občané se při koupi světelného zdroje většinou rozhodují podle požadovaného množství světla (dříve podle wattů, nyní lumenů) a tento výběr pak korigují už jen jeho cenou, což není ideální postup. Proto je třeba si porovnat různé zdroje světla z různých užitných hledisek, a k tomu potřebujeme znát alespoň základní vlastnosti světla.

Důležitá je jednotka světelného toku – lumen (lm) –, která udává množství vyzařovaného světla, a dále měrný výkon světelného zdroje (účinnost, energetická efektivita) v lm/W. Významný je i index podání barev – tzv. Ra faktor, lidově kvalita světla, na kterém závisí správné rozpoznání barev při umělém světle. Pohybuje se od 0 do 100, přičemž 100 mají žárovky, 98 nejkvalitnější zářivky, kolem 90 halogenidové výbojky a kvalitní kompaktní zářivky, pod 90 běžné levné zářivky, přes 80 pak zdroje LED, kolem 70 oranžové vysokotlaké sodíkové výbojky a kolem 20 pak nízkotlaké sodíkové výbojky, u kterých jednotlivé barvy nerozpoznáte skoro vůbec.
S tím souvisí i teplota chromatičnosti světla, lidově barva či teplota světla. Udává se v kelvinech (K) a ukazuje, ve které části viditelného spektra světla zdroj vyzařuje – viz obrázek. Zatímco u žárovek je pevně dána, tak u výbojek a LED zdrojů je možné ji měnit. Žárovky vydávají světlo především v červené části spektra s teplotou pod 3 500 K, zatímco zářivky a LED pak od 2 700 K pro teple bílou přes 3 500 K u denní bílé až přes 5 500 K pro studenou denní.

Pozor na záření v modré části spektra

A s barvou světla souvisejí i zdravotní aspekty osvětlení, které vyvstaly zvláště u LED zdrojů s namodralým světlem. Jde o tzv. cirkadiánní rytmy, které poskytují člověku informaci o tom, zda je den, či noc. Zdroje LED totiž mají největší účinnost právě v modré části spektra, kde jejich záření způsobuje výrazné snížení spánkového hormonu melatoninu a ovlivňuje i další fyziologické procesy, čímž zásadně narušuje nezbytný podíl bdělosti a spánku nejen u člověka, ale i u zvířat, a dokonce i hmyzu. Co se týče ekologie, tou se příliš trápit nemusíme – jednak obsah rtuti byl již snížen na minimum a existuje dobře fungující zpětný odběr světelných zdrojů.

Velmi důležitá je též životnost zdroje, tedy kolik hodin vydrží svítit. Podrobné testy odhalily, že je dobré v praxi počítat spíše jen s poloviční dobou, než jakou udává výrobce. Nejdelší životnost mívají kvalitní lineární (trubicové) zářivky (až 30 000 hodin), o něco nižší pak vysokotlaké sodíkové výbojky (až 20 000 hodin), halogenidové výbojky a kompaktní zářivky (až 15 000 hodin). U LED zdrojů závisí hodně na teplotě, při jaké budou provozovány, ale většinou do 15 000 hodin, halogenové žárovky 2 000 hodin, klasické obyčejné žárovky 1 000 hodin.

Pro někoho je důležitá i možnost stmívání a regulace. U žárovek je to bezproblémové, zářivky a LED to umějí jen některé a se speciálním předřadníkem. S tím souvisí i rychlost náběhu zdroje na plný výkon – nejrychlejší jsou LED zdroje, pak žárovky, následované s vteřinovým odstupem zářivkami, a nejdelší náběh až několik minut mají vysokotlaké výbojky a nelze je znova zapnout, dokud nevychladnou.

A samozřejmě až na prvním místě je pro všechny důležitá cena zdroje. Nejlevnější jsou ty zdroje, které nejsou valné kvality (podřadné zářivky či LED) nebo nepotřebují žádný předřadník, tedy žárovky.

Výběr vhodného zdroje světla

A tak už je jasné, že při výběru vhodného zdroje světla pro daný účel musíme brát v úvahu všechny výše uvedené aspekty současně, což je velmi složitá záležitost.
V první řadě pomiňte všechny výpočty úspor energií či investic! Výrazné úspory energií se zkrátka nekonají, rozhodně ne prostým vynásobením rozdílu příkonu zdrojů a jejich životnosti, jak jsme si ukázali v minulém čísle. Podobně chybné je i vycházet z ceny elektřiny, kterou máme na faktuře, když polovinu tvoří fixní náklady nezávislé na množství spotřebované elektřiny, takže ty výsledné nevýznamné úspory v kW je při přepočtu na Kč třeba snížit ještě na polovinu. A doba života zdroje udávaná výrobcem, která tvoří významnou část investic do úsporného osvětlení, bývá též až o 50 % nadsazená. Chybné je i vyčíslení úspor na údržbě, když zdroje prý není třeba 10 let vyměňovat. Přitom normy hovoří jasně o tom, že zdroj světla je třeba každoročně očistit, jinak ztrácí na svítivosti, takže když tak učiníme jeho výměnou, není to zbytečná práce, naopak svítíme více. A nesolidní je i porovnávání s tím nejméně účinným zdrojem světla, tedy žárovkou, když nyní nahrazujeme zdroji LED především zářivky. Ekonomické aspekty jsou totiž až to poslední, čím bychom se měli při výběru zdroje světla řídit!

Teplota světla
Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Typická místa pro svícení a nejvhodnější zdroje

Obývací pokoj

Potřebujeme klidné, teplé a měkké světlo, což nejlépe splňují kvalitní kompaktní zářivky nebo lineární zářivky namířené na strop s teple bílou barvou světla. A pokud potřebujeme přímo osvítit nějaký obraz či solitér, pak LED bílé barvy.

Křišťálové lustry

Ověsy (jak se správně nazývají ta skleněná cingrlátka) mají totiž jediný úkol – rozložit světlo zpět na jednotlivé barvy duhy. Smysluplně však lze rozkládat jen zdroj se spojitým spektrem, tedy sluneční nebo žárovkové světlo. Takže do těchto lustrů patří jedině a pouze žárovky!

Pracovna, kancelář

Pokud v ní pracujeme i přes den, pak nejlepší volbou jsou zářivky, lhostejno, zda lineární, nebo kompaktní, s barvou světla denní. A pokud nepracujeme až do noci, tak můžeme použít i zdroje LED.

Ložnice

Jako centrální světlo bude asi nejvhodnější kompaktní zářivka teple bílé barvy, lampička pak se žárovkou či krátkou zářivkou. A pokud chceme v klidu a rychle usnout, tak v žádném případě ne LED!

Dětský pokoj

Dokud jsou děti malé a doma i přes den, je možné svítit stropními zářivkami denní barvy či lampičkami LED, pokud je pokoj využíván především v noci, pak osvětlení podobně jako v ložnici. Nevhodné jsou žárovky, které mohou dostat přímý zásah a střepy mohou děti popálit či pořezat.

Kuchyně

Protože zde bývá spousta tepelných spotřebičů a pracuje se zde i fyzicky, tak jsou lepší zdroje s chladnějšími tóny, tedy bílé. A abychom si při krájení šnytlíku neuřízli prst, je nezbytné osvětlení, které netvoří stíny, tedy nejlépe řada lineárních zářivek. Jejich vhodné umístění je buď pod kuchyňskou linkou, nebo naopak nahoře na ní s osvětlením stropu.

Chodby

Požadujeme rychlé rozsvícení a dlouhou životnost. Tomu vyhovují zdroje LED. Pokud ale v nich svítíme jen sporadicky, pak mnohem levnější je použít obyčejnou žárovku.

Komory a sklepy

Požadujeme okamžité rozsvícení a svítíme jen krátce, takže volba je jednoznačná – žárovka.

Společné prostory bytových domů

Pokud se v nich svítí trvale, pak je nejlevnější lineární zářivka na stropě.

Výlohy obchodů

Zde je třeba mít úsporný zdroj s dlouhou životností a s věrným podáním barev, tedy s Ra faktorem nad 90, což nejlépe splňuje při celkovém osvětlení lineární zářivka neutrální bílé barvy nebo při bodovém osvětlení halogenidová výbojka.

Vánoční stromky, diskotéky či slavnostní a dekorativní osvětlení

Jedině řetězy LED – mají malou spotřebu, dlouhou životnost, spoustu barev, jsou lehké a malé a mohou blikat dle libosti.

Venkovní prostory

Pokud se v nich svítí trvale, tak zde mají svůj prostor všechny úsporné zdroje světla od výbojek až po LED zdroje.

Vše, co je na baterky (ruční svítilny, zahradní světla, nouzová svítidla)

Jednoznačně LED kvůli nízké spotřebě, dlouhé životnosti a možnosti solárního napájení.

Reflektory automobilů

Kdo má dost peněz, pak LED, které lze ideálně zaostřit. Kdo méně, tak xenonky, halogenky a nakonec běžné žárovky. Pro brzdová světla však jedině rudé LED – těch několik desetin vteřiny, o které se rozsvítí rychleji než žárovka, může někdy zachránit i život!

Ulice měst a vesnic

Výkonný, úsporný zdroj s vysokým Ra faktorem (to abychom poznali souseda), tedy nejlépe lineární či kompaktní zářivky, halogenidové výbojky a nyní i zdroje LED.

Silnice

Vysoký výkon a účinnost a dlouhou životnost zaručují vysokotlaké sodíkové výbojky.

Podchody a tunely

Požaduje se výkonný, úsporný a levný zdroj, tedy levná lineární zářivka nebo sodíková výbojka, lhostejno, zda vysokotlaká, nebo nízkotlaká.

Vlaková nákladní seřadiště

Cokoliv, co hodně svítí a má dlouhou životnost (kdo by po těch stožárech taky pořád lezl), na ostatních parametrech nezáleží – tedy nízkotlaké sodíkové výbojky.JUDr. Ing. et Ing. Mgr. Petr Měchura

mechura.p@gmail.com

Další články

Ekologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: