Projekt Národní centrum kompetence - STROJÍRENSTVÍ (NCKS) byl realizován od ledna 2019 do prosince 2022. V konsorciu bylo zapojeno celkem 26 účastníků, z toho 9 výzkumných organizací a 17 průmyslových partnerů.
Použití vystružovacích nástrojů je často posledním krokem při obrábění přesných otvorů. Vedle již známých HSS výstružníků se v moderní výrobě stále více osvědčují speciální výstružníky s vysokou výkonností. Společnost Paul Horn nabízí pro hospodárné dokončování otvorů vlastní produktové portfolio, jehož součástí je i vystružovací systém DR.
Stejně jako u jiných nástrojových systémů jsou i na vysoce výkonné vystružovací systémy kladeny vysoké požadavky. Kromě velké procesní spolehlivosti, dlouhé životnosti a nízkých nákladů na nástroje musí moderní vystružovací nástroje splňovat i další kritéria. Mezi ně patří mimo jiné modularita nástrojů. Zatímco použití HSS výstružníků je v tomto ohledu limitováno, moderní vystružovací systémy lze vylepšit výměnnými hlavičkami s tvrdokovovými břitovými destičkami, stopkami nástrojů s různými délkami a dalšími možnostmi seřízení, jako je například přesné nastavení obvodového a čelního házení. To by mělo být v praxi do 5 µm.
Kromě přesně vybroušených tvrdokovových břitových destiček hraje při ekonomickém vystružování důležitou roli také vhodná geometrie břitu. Proto je pro spolehlivý odvod třísky důležitá orientace destičky nebo boční úhly čela. Vystružníky s přímými břity jsou vhodné pro obrábění slepých otvorů. Třísky jsou směrovány v opačném směru, než je směr obrábění. Výstružníky s břity v levé šroubovici jsou pak určeny pro vystružování průchozích otvorů. V tomto případě je směr odvodu třísky a směr obrábění stejný.
Dalším důležitým aspektem při úspěšném obrábění otvorů je kontrola dělení třísek. U hlubokých otvorů, při nízkém tlaku chladicí kapaliny nebo při suchém obrábění se mohou objevit dlouhé spirálové nebo páskové třísky. Stejně jako při vrtání otvorů lze třísky zlomit krátkým zvednutím nástroje. Je důležité naprogramovat jen tolik přerušení, kolik jich je nezbytně nutné, protože přerušení může snížit životnost řezných hran. Zvednutí nástroje pak není na vzhledu obrobené plochy téměř patrné.
Zákazník, který vyrábí komponenty pro automobilový průmysl, nyní spoléhá na vystružovací systém DR small od společnosti Paul Horn. Před změnou nástroje byly otvory vyfrézovány nebo vyvrtány a následně vystruženy HSS výstružníkem. „Už jsme nebyli spokojeni s výkonem, dobou obrábění a přesností. Díky novému vývoji našich produktů s ještě jemnějšími mechanickými a elektrickými součástmi bylo nutné přehodnotit i proces vystružování. Důležitým bodem při změně nástroje byl také vnitřní přívod chladicí kapaliny. Obrábíme mnoho hliníkových součástí a při vystružování hlubokých děr v hliníku rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu dobré chlazení.“ Otvory se nyní vystružují s rychlostí posuvu vf = 6 m.min-1. Doba obrábění se tak zkrátila o dvě třetiny. Výkon systému byl přesvědčivý: „Přechodem na nový systém jsme ušetřili spoustu času. Byli jsme navíc ohromeni výkonem nástroje i kvalitou vystružených otvorů.“
Nově vyvinutý vystružovací systém DR large vychází z know-how firmy Paul Horn v oblasti dokončování otvorů. Nástroj nabízí snadnou manipulaci a také vysokou přesnost, která je založena na již osvědčené technologii systému DR. Vysoký počet řezných hran umožňuje dosáhnout vysokých řezných hodnot a z toho vyplývající úspory nákladů za kratší dobu obrábění. Díky modulárnímu nástrojovému systému a monolitním tvrdokovovým destičkám lze zajistit i velkou flexibilitu a při výměně řezného kotouče pak není nutné nástroj znovu nastavovat. Všestranný a výkonný vystružovací systém pokrývá rozsah průměrů od 140 mm do 200,2 mm. Společnost Paul Horn nabízí jako službu i jednoduchou a rychlou renovaci opotřebovaných řezných kotoučů.
V zásadě je vystružování velmi ekonomický obráběcí proces. Ve srovnání se soustružením nebo frézováním otvorů s úzkými tolerancemi je vystružování mnohonásobně rychlejší a může výrazně snížit jednotkové náklady. Společnost Paul Horn poskytuje v této oblasti vysokou úroveň a nabízí ve svém sortimentu vysoce výkonný modulární nástrojový systém, který pokrývá průměry otvorů od 7,6 mm do 200,2 mm. Vnitřní přívod chladicí kapaliny u všech variant tohoto systému umožňuje, aby se chladicí kapalina dostala ke každé řezné hraně. Rozhraní břitových destiček nabízí jejich rychlou výměnu a vysokou přesnost v rozsahu několika mikrometrů.
Optimalizace procesu výroby u opakujících se součástí – zejména ve velkých sériích – je náplní každodenního života v obráběcím průmyslu. To zahrnuje neustálou analýzu výrobní strategie a hledání stále efektivnějších nástrojových řešení.
Firma Paul Horn rozšiřuje svoji nabídku nástrojů pro cirkulární frézování o produktivní frézování závitů od průměru otvoru 8 mm. Přesné nástroje typu 304 jsou k dispozici s částečným nebo plným profilem závitu.
Firma Paul Horn doplnila nabídku fréz systému M310 pro dělení materiálu a výrobu drážek. Zároveň představila nové břitové destičky pro frézovací systém M101 a nové průměry základních těles systému M383. Další novinkou tohoto výrobce je nová generace nástrojů pro frézování s vysokým posuvem.
S obráběním, vrtáním pomocí nástroje začali pravděpodobně jako první už staří Egypťané cca 4 000 let před naším letopočtem, přičemž využívali tětivu luku – základ smyčcového soustruhu. Potom přišel středověk, dále Leonardo da Vinci a návrh prvního soustruhu… Technologie třískového obrábění ale v porovnání s dnešní dynamikou vývoje postupovala jen pomalu.
Další z již tradičních setkání odborníků (nejen) z oblasti výroby – podzimní Strojírenské fórum – se odehrálo 8. listopadu, tentokrát v prostorách Ústavu výrobních strojů a zařízení a RCMT FS ČVUT v Praze.
Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.
Snad každého strojaře potěší pohled na kus poctivě odvedeného řemesla. Pokud je taková práce spojená ještě s radostí, houževnatostí při překonávání nástrah podnikání a to vše v domácké atmosféře, je to skutečně silný zážitek. Přesně takové pocity jsme měli při naší návštěvě Šterclovy strojírny. Tato rodinná firma s desetiletou tradicí vyrábí díly na bývalém statku v Domašově nedaleko Šternberku.
Frézování drážek, dělení materiálu odfrézováním nebo frézování ozubení: To jsou jen tři procesy z mnoha dalších, které systém pro cirkulární frézování od firmy Paul Horn produktivně zvládá. Rozsáhlé portfolio nástrojů tohoto systému je všestranně použitelné i v dalších frézovacích procesech.
Modulární zapichovací systém od firmy Paul Horn nabízí vysokou míru flexibility, pokud jde o přizpůsobení různým typům strojů. Navíc vyniká přesností a tuhostí.
Kratší časy obrábění, vysoká kvalita obráběného povrchu a úspora následných operací broušení. To jsou jen tři z výhod, které může tvrdé obrábění s geometricky definovaným břitem přinést uživatelům. S vysokou úrovní know-how v technologii nástrojů nabízí firma Paul Horn početná nástrojová řešení pro ekonomické obrábění ocelí s tvrdostí nad 56 HRC.
Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem.
Proč jsme nejlepší?
a mnoho dalších benefitů.
... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou