Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> CNC hrotová bruska pro malé série
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

CNC hrotová bruska pro malé série

Hrotovou bruskou W 11 CNC od firmy Emag Weiss se skupina Emag vydává novou cestou. Doposud byla tato společnost ze Salachu u Stuttgartu známa především svými stroji (i bruskami) pro velkosériovou výrobu. Bruskou W 11 CNC chce nyní oslovit především všechny, kdo vyrábějí jednotlivé díly, prototypy nebo malé série. Nová W 11 CNC je k tomu ideálně vybavena a nabízí uživateli řadu promyšlených řešení usnadňujících obsluhu. Zvláštní pozornost byla věnována optimalizaci obsluhy stroje, který lze ovládat jak prostřednictvím intuitivní dotykové plochy, tak konvenční klávesnicí.

W 11 CNC je ruční CNC hrotová bruska pro obrábění vnějších a vnitřních ploch. Bernd Weiss, výkonný ředitel společnosti Emag Weiss, přibližuje výhody, které to uživateli přináší: „W 11 CNC je konvenční univerzální hrotová bruska s koncepcí ‚dva v jednom‘. Této koncepce stroje je dosaženo použitím moderního číslicového řízení (CNC). CNC řízení, obzvláště snadno ovladatelné pomocí dotykové obrazovky, zbavuje uživatele nepříjemných nadbytečných úkolů, takže se může plně soustředit jen na obrábění součásti.“


Univerzální hrotová bruska Weiss W 11 CNC. Konvenční obráběcí stroj s podporou číslicového řízení. (Zdroj: Emag)

Optimalizace automatizací časově náročných procesů

Ve společnosti Emag Weiss jsou velmi dobře obeznámeni s technologií broušení, a proto přesně vědí, které procesy jsou nejen složité, ale především to, které procesy jsou vhodné pro automatizaci, aby bylo samotné broušení co nejefektivnější. Jedním z těchto procesů je např. orovnávání brusného kotouče. „Sami jsme brusiči, a proto přesně víme, jak složité je orovnat brusný kotouč, zvláště pokud se to provádí ručně. Nejprve se musíte vzdálit od obrobku, poté najet na diamant, nastavit velikost a rychlost orovnání, po jeho skončení se vrátit k obrobku a při novém nastavování zvážit hodnoty po orovnání. To vyžaduje čas. Proto je přesně tento proces jedním z těch, které jsme u brusky W 11 CNC automatizovali. Jakmile jsou diamantový orovnávač a obrobek nastaveny, můžete orovnávat plně automaticky – poloměry, šikmé plochy, kužely a mnoho dalších. Velikost úběru při orovnání je poté automaticky kompenzována,“ vysvětluje Bernd Weiss.

 
Strojní koncepce „dva v jednom“ – dotyková ovládací obrazovka pro CNC obrábění a ruční režim pro konvenční broušení. (Zdroj: Emag)

Kromě orovnávání nabízí CNC řízení další výhody: v jednom upnutí lze automaticky brousit několik průměrů. V železničních aplikacích je na W 11 CNC možné brousit také kužely a obrysy. Mezi komfortní funkce patří i automatické oddálení brusného kotouče do bezpečné polohy pro výměnu, což zajišťuje krátké časy pro nastavení stroje.

Moderní, rychlá obsluha zaměřená na broušení

Stejně jako celý stroj je i jeho moderní řídicí systém navržen pro optimální proces broušení. Zadávání hodnot a ovládání probíhá zcela prostřednictvím dotykové obrazovky. Stroj lze přitom programovat pomocí dialogového rozhraní nebo pomocí DIN ISO. Jelikož se celý software zakládá na systému Windows, je možná rychlá výměna dat se stolním počítačem přes rozhraní USB. Tímto způsobem lze brousicí programy psát ve vývojovém oddělení a poté je rychle a snadno přenést do stroje. Všechny běžné brusné cykly jsou součástí softwaru jako standard, pro případ potřeby jsou však k dispozici rovněž převaděč DXF, editor geometrie nebo programy speciálních brusných cyklů, vypracované odborníky firmy Emag Weiss. „Uživatel samozřejmě může provádět jednoduché procesy drážkování nebo podélného broušení také zcela ručně, bez použití číslicového řízení. V tom případě slouží řízení jen jako monitor k zadávání údajů. Třešničkou na dortu pak je, že tato ručně zadaná data lze jednoduše přenést do řídicí jednotky pomocí funkce ‚teach-in‘, aby byla automaticky k dispozici pro další součásti. To vám při provozu stroje dává optimální stupeň volnosti a zároveň umožňuje obratem ruky programovat jednoduché brousicí procesy,“ dodává Bernd Weiß. 


W 11 CNC – broušení válcových ploch s roztečí hrotů 400/650/1 000/1 500/2 000 mm, výška hrotů 200 až 320 mm. (Zdroj: Emag)

Modulární stroj pro každého uživatele

Všestrannost brusky W 11 CNC se projevuje nejen v pružnosti jejího ovládání; rovněž samo základní vybavení je tak pružné a individuálně konfigurovatelné, že se stroj sám doporučuje pro velký počet uživatelů.


Brusku W 11 CNC lze objednat i s vybavením pro broušení vnitřních ploch. Uchycení vnitřního vřetena 80 mm × 160 mm ve zvláštní velikosti průměru 200 mm. Vřeteno motoru s držákem HSK. (Zdroj: Emag)

Vřeteník obrobku je k dispozici s uchycením vřetena od MK 4 do MK 6 a rychlostí až 1 000 otáček za minutu, samozřejmě s velkým výběrem upínacích zařízení. Naproti němu se nachází koník ovládaný nožním spínačem a s uchycením MK 4, který mezi hroty umožňuje upnutí až do hmotnosti 250 kg. Srdcem stroje je brusný vřeteník s přesným uložením a výkonem až 11 kW, který může být vybaven brusnými kotouči do průměru 500 mm a šířky 120 mm. I zde je na výběr z mnoha možností dodatečného vybavení, jako je ovládání obvodové rychlosti brusného kotouče (RBK) nebo kontrola brusné mezery.

„Existuje také možnost vybavit brusný vřeteník plynule programovatelnou osou B, což dále zvyšuje univerzálnost stroje. Například může být brusné vřeteno doplněno přídavnou brusnou hlavou pro vnější nebo vnitřní broušení, což umožňuje rychlé obrábění v různých polohách s různými nástroji při jednom upnutí. I složité obrobky tak jsou obroušeny za okamžik,“ říká Bernd Weiss. 


Bruska W 11 CNC je vhodná také k rovinnému broušení. Otočný rovinný brusný kotouč nad stolem v ose Z. (Zdroj: Emag)

Pozitivní reakce trhu

„Od zákazníků, kteří používají brusku W 11 CNC, jsme doposud obdrželi jen kladnou odezvu. Důvodem je především velká pružnost, kterou stroj uživateli nabízí. Kvalita je jistě také v pořádku, ale to je samozřejmé. Společně s firmou Emag budeme nyní schopni vyrábět stroj ve větším počtu, což ve střednědobém horizontu výrazně zkrátí dodací lhůty,“ uzavírá Bernd Weiss.

Martin Deliš

Emag

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: