Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Fórum strategického manažera v deseti zastaveních, Luboš Malý, Brück AM
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Fórum strategického manažera v deseti zastaveních, Luboš Malý, Brück AM

V novém seriálu chceme oslovovat naše top manažery a hledat u nich tajemství jejich úspěchu, jež by mohlo být inspirací pro ostatní, kteří se na podobnou dráhu vydávají či již po ní jdou. Strategie prvního kroku často bývá přelomová – iniciuje další, následující kroky, rozhoduje a ovlivňuje činy budoucí a v žádném případě ji nelze podcenit.

První zastavení jsme realizovali v Zámrsku nedaleko Vysokého Mýta u jednatele firmy Brück AM Luboše Malého. Načerpejme ze získaných zkušeností, inspirujme se jeho názory.Luboš Malý (45 let) zastává od roku 2002 pozici jednatele společnosti Brück AM, která zaměstnává na 250 lidí. Jedná se o firmu vystavěnou tzv. na zelené louce, zabývající se technologií tváření, tepelného zpracování a obrábění. Vyrábějí se zde rotační díly, především otoče pro větrné elektrárny. Luboš je původním vzděláním elektrotechnik s následným výučným listem automechanika v Německu. Aktivně sportuje, zabývá se bojovým uměním a letectvím. S manželkou Ivanou mají dvě děti.


I. Kde v obecné rovině spatřujete tajemství úspěchu jednotlivce v profesním i soukromém životě?

Důležité je vytrvat a nenechat se odradit neúspěchem či negativními signály trhu. Ve firmě máme natolik zkušený a flexibilní tým, že mě svým přístupem dává možnost věnovat se dalším úkolům.

II. Co považujete ve své stávající profesi manažera za důležitější? Mít detailně definovanou strategii na následující období, nebo optimálně nastavené systémy řízení?
Mít detailně zpracovanou dlouhodobou strategii alespoň u nás v zakázkové výrobě nelze. I z pohledu systému řízení je to těžko realizovatelné, neboť poločas rozpadu informace je tři roky, a to co platí dnes, už v roce 2019 platit nebude. Můžeme však mít varianty, být fexibilní a volit podle možností na trhu. Vždy se musíme přizpůsobovat aktuální situaci.

III. Pět vašich manažerských zásad, které ve své profesi ctíte.
1. Nepřicházet s problémem, ale s jeho řešením.
2. Vytrvalost vede k úspěchu.
3. Nesmířit se s průměrem.
4. Pořádek se nedělá, pořádek se udržuje.
5. Německé přísloví „Geht nicht, gibt´s nicht“ neboli „Neexistuje, že něco
nejde“.

IV. Jaký konkrétní inovační pokrok ve vašem profesním působení považujete za přelomový?
Po několika letech detailních analýz a mapování dat celého průběhu tváření a následně tepelného zpracování našich provozů jsme do technologického procesu výpočtu a výroby výkovků zařadili několik důležitých faktorů, např. smrštění, které definují, jaká bude jejich finální podoba. Tím jsme schopni pracovat s co nejmenšími přídavky na výkovek a eliminovat ovalitu kruhových výkovků. Takto sofistikovaným řešením naše konkurence nedisponuje.
V oblasti obrábění považuji za náš zásadní inovační přínos námi vyvinutý, patentovaný a vyráběný způsob magnetického upínání, který používáme v naší výrobě. Zároveň jej nabízíme i ostatním firmám.

V. Učit se z chyb vlastních, nebo těch druhých? Kterou cestu považujete za přínosnější pro další profesní růst?
Existuje pěkné přísloví, že moudrý se učí z chyb druhých, chytrý z chyb vlastních a ostatní jsou tupci. Je dobré se učit z chyb druhých, ale na druhou stranu ty vlastní se nám vždy nejvíce zaryjí do paměti.

VI. Kde vidíte hlavní slabiny nás, Čechů, které se pak promítají do obrazu naší země z globálního pohledu?
Můj pocit je, že stále přetrvává určité „čecháčství”, které se odráží v závisti a nepřejícnosti, poplatné v úsloví, že pokud má soused kozy dvě a já pouze jednu, nesnažím se získat pro sebe další, ale přeji si, aby mu ty jeho pošly. Místo toho, abychom se starali o svůj rozvoj, rozebíráme až příliš okolí. Z hlediska znalostí a dovedností se stále projevuje nedostatečná jazyková vybavenost techniků.

VII. Kdo v oblasti podnikání, umění, společenského života či jiné oblasti (historická či současná postava) je pro vás svým způsobem inspirativní, motivační a proč?
Z historických postav mě vedle Bati inspiroval knihkupec Klement, který se po neúspěšné reklamaci porouchaného bicyklu německé výroby rozhodl, že si postaví kolo vlastní. Poté se spojil s Laurinem a společně vytvořili historický kult motocyklů a automobilů. Zajímavostí je, že patent konstrukce bicyklu následně prodal té německé firmě, u které předtím neúspěšně reklamoval porouchaný bicykl. To považuji za husarský kousek v podnikání.
Ze současných podnikatelů je to doktor Jiří Charvát, který obor hydrauliky krok po kroku rozšiřuje a nyní dosahuje obratu svých firem cca 1,5 mld. Kč. Přitom nezapomíná na lidskou stránku věci a například na víkend vezme děti z dětských domovů a společně s jeho rodinou jedou na výlet. To považuji za obrovský projev solidarity.

VIII. Jaké jiné profesi byste se chtěl věnovat, pokud by pro vás strojařina již nebyla aktuální?
Původem nejsem strojař, snažím se být flexibilní a z každého oboru, který jsem studoval, si něco odnést. Jestliže se do něčeho pustím, snažím se o tom vědět maximum. Pokud bych měnil, muselo by to být něco tvořivého, neboť rutina mě ubíjí.

IX. Co právě čtete, jaký film, divadelní představení či koncert jste naposledy zhlédl?
S divadlem a filmem je to u mě na rozdíl od čtení slabší. Na nočním stolku mám celou řadu časopisů, od Eura přes vaše MM Průmyslové spektrum až po časopis Speed o automobilech, ale také databázi českých letišť. Dále mám rozečteny čtyři knihy: Inteligentní investor, Dunkel Therapy – pobyt ve tmě, čínskou studii o zdraví a pověsti o Staré Chrudimi, mém rodném městě.

X. Jak relaxujete? Vaše koníčky, volný čas...
Mám celou řadu sportovních aktivit, v létě i v zimě jezdím do práce na kole. Běhám, in-line bruslím, mám rád squash, osm let dělám karate, se synem lezeme po umělé stěně. V létě létám v letadle, v zimě lyžují.
Snažím se zastávat zdravý životní styl, ale jíst nejpozději tři hodiny před spaním mi třeba nejde. Pětadvacet let kromě ryb nejím maso. Snažím se v globálu pečovat o své tělo.

Brück AM

Roman Dvořák

roman.dvorak@mmspektrum.com


Něco navíc

Filmový záznam z našeho setkání

Další články

Management a řízení
Výzkum/ vývoj
Ekologie
Obráběcí stroje a technologie
Technologie tváření, slévárenství
Hutnictví/ Slévarenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: