Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Jak přilákat mladé a talentované
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Jak přilákat mladé a talentované

Mladí lidé jsou dnes často nabádáni k tomu, aby pečlivě studovali, při studiu získávali potřebnou praxi a zkrátka dělali vše pro to, aby do budoucna měli uplatnění na pracovním trhu. Tento přístup je pochopitelně správný, nicméně v současné době, kdy se nezaměstnanost u nás pochybuje na minimu, je spíše na firmách, aby mladé a talentované zaměstnance pro svůj byznys ulovily.

Konkurenční atmosféra je značná především v technických odvětvích, kde poptávka ze strany firem mnohonásobně převyšuje nabídku. Jak do firmy jakéhokoli zaměření nalákat mladé perspektivní zaměstnance, a ideálně si je tam i udržet?

Platy rostou a stále se samozřejmě jedná o důležitou položku na seznamu požadavků potenciálních zaměstnanců. Kromě toho však je třeba přidat vždy i něco navíc. Mnoho firem láká na kávu či jídlo v pracovní době zdarma, což není špatně, ale také to už nikoho „neposadí na zadek“. Velmi oblíbenou variantou je však třeba možnost získat permanentku do posilovny či kamkoli jinam, dle zájmů zaměstnance. Vítaným benefitem jsou také pravidelná školení v oboru, což obohatí zaměstnance i zaměstnavatele.


Představte si, že přišla chvíle, kdy se vám podařilo skvělého člověka získat. Nejspíše vás to nějaké úsilí a finance stálo, a pokud je dobrý, asi si jej budete chtít udržet.

„Mezi očekávané benefity dnes patří klouzavá pracovní doba a podle možnosti oboru též home office, dále jsou pak oblíbené individuální projekty s možností vybrat si spolupracovníky, stáže v zahraničí, pro zaměstnance-rodiče pak možnost umístit děti ve firemní školce. Někdy udělají hodně i zdánlivé maličkosti, jako třeba to, že zaměstnanci dostanou k Vánocům kapra,“ potvrzuje Olga Medlíková, autorka e-booků, publikací a článků, lektorka, konzultantka a manažerka.

Řekněte jasně, kam směřujete

Firma nejasného zaměření láká uchazeče o zaměstnání daleko méně než firma, která se jasně specializuje. Celou svou komunikací dávejte najevo, v čem jste dobří, aby potenciální zaměstnanci věděli, že je o co stát. Ještě daleko silněji pak funguje, když řeknete, jaké jsou vaše cíle a že jste si vědomi toho, kam směřujete. Když bude váš cíl pro talentované lidi dostatečně zajímavý, určitě si ho s vámi budou chtít splnit.

„Pro mladé lidi je hodně důležité to, na čem pracují. Chtějí dělat zajímavé projekty a používat moderní technologie. Pokud chcete tyto lidi oslovit, připravte si detailní popis toho, na čem budou pracovat, a vybírejte pro ně zajímavé věci. Údržba starých systémů je moc nepřiláká. Tyto kandidáty také zajímá, jaký bude kariérní a platový postup, jaká mohou mít školení, jaký budou mít prostor se seberealizovat a jaké benefity má pro ně firma připravené. Tohle všechno je dobré mít předem rozmyšlené a připravené. Důležitě je to i dobře komunikovat,“ radí Jan Silber, jeden ze zakladatelů portálu Jobstack.it.


Pokud nevíte, čím uchazeče zaujmout a co přesně z firmy dělá atraktivního zaměstnavatele, není nic jednoduššího než se zeptat svých stávajících zaměstnanců.

Sociální sítě

Již řadu let jsou trendem sociální sítě. Zakládají si je všechny firmy a snaží se s nimi fungovat. Ne vždy se to ale daří, není na to dostatek času, nejsou lidé, kteří by se tomu věnovali. Pokud se firma rozhodne touto cestou jít, měla by to dělat pořádně. Pro účely náboru se nejvíce hodí LinkedIn, před nedávnem však možnost vkládání pracovních inzerátů otevřel také Facebook. Buďte kreativní, sociální sítě nabídkami práce nezahlcujte a snažte se odpovídat na všechny reakce, které dostanete.
 „Naše pracovní nabídky vkládáme na webové stránky a prostřednictvím sociálních sítí o nich jednou za čas dáváme vědět světu. Po sdílení nabídky volných pozic na Facebooku se nám pravidelně ozývá velké množství uchazečů, které musíme následně hodně filtrovat. Když chcete mladé nalákat, musíte zkrátka být firmou, která je baví a pro kterou budou chtít pracovat,“ říká Petr Gürth, ředitel e-shopu s módou Snapbacks.cz.


Již řadu let jsou trendem sociální sítě. Pokud se firma rozhodne touto cestou jít, měla by to dělat pořádně.

Věnujte svým lidem čas

Představte si, že přišla chvíle, kdy se vám podařilo skvělého člověka získat. Nejspíše vás to nějaké úsilí a finance stálo, a pokud je dobrý, asi si jej budete chtít udržet. S tím byste měli začít hned od začátku. Důležité je například nového zaměstnance správně zaučit a vše mu vysvětlit. Když mu práce nebude důkladně vysvětlena, nejspíš bude v budoucnu dělat chyby, což se nebude líbit zaměstnavateli, ale ani sám zaměstnanec z toho nebude mít dobrý pocit a na svém místě nejspíše dlouho nevydrží. A vy budete muset shánět někoho nového. Nespokojení zaměstnanci také nedělají firmě moc dobrou pověst ve svém okolí.

„Dle zkušeností mnoha manažerů, s kterými pracuji, je současná generace mileniálů daleko citlivější a nenechá si nic líbit. Očekávají větší péči, zájem o sebe, a to z hlediska jejich nadřízeného i HR. Určitě nelze nálepkovat, ale jako tendence to může být hodně náročné,“ říká Olga Medlíková.

Pokud nevíte, čím uchazeče zaujmout a co přesně z firmy dělá atraktivního zaměstnavatele, není nic jednoduššího než se zeptat svých stávajících zaměstnanců. Zřejmě si ještě budou pamatovat, proč do firmy přišli a co je přilákalo. Pokud mají vaši důvěru, možná se nebudou bát vám prozradit i mouchy, které můžete ve svém náboru vychytat.

Kašpar PR

Martina Bolatzká

 

Další články

Management a řízení
Vzdělávání a školství
Legislativa, nařízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: