MM: Takže přes geopolitickou nestabilitu a nejistotu se ekonomice daří, roste a generuje nemalé zisky. Kam v letošním roce budou směřovat podnikatelské aktivity a investice?
M. Souček: Současná společnost musí reagovat na nové výzvy, které přináší složité a rychle se měnící podnikatelské prostředí. Českým firmám se v náročných ekonomických podmínkách daří najít rovnováhu mezi organickým a neorganickým růstem, díky které si udržují konkurenční výhodu. Pro 67 % českých investorů je organický růst prioritou. V neorganickém se zaměřují zejména na fúze a akvizice. Ty již v reakci na měnící se podmínky nejsou pouze alternativou, ale stávají se nutností. Investoři, jak v České republice, tak i celosvětově, považují za přínosnější právě fúze a akvizice před společnými podniky či aliancemi. Přes polovinu světových firem plánuje v příštím roce nějakou firmu koupit. V České republice je to téměř polovina. I kdyby se zrealizoval jen zlomek tohoto záměru, znamenalo by to, že je před námi další rekordní transakční rok. Více než pět transakcí plánuje 44 % českých lídrů. U českých firem vedou menší a inovativní transakce. Megatransakce sice zůstávají v oblasti fúzí a akvizic strategickou alternativou, nicméně české společnosti usilují spíše o menší a „chytřejší“ transakce. Snaží se tak zaplnit existující mezery ve svých investičních portfoliích. Šéfové podniků uzavírají větší počet menších transakcí, díky nimž rozšiřují svou působnost za hranice svého tradičního odvětví. Zájem mají hlavně o inovativní akvizice, především start-upy a firmy zaměřené na technologické inovace.
Co se týká nejvýznamnějších celosvětových investičních destinací, jsou to Spojené státy americké, Čína, Německo, Kanada a Francie. Čeští investoři mají podle našeho průzkumu zájem především o tuzemsko a okolní region. Nejatraktivnější jsou pro ně cíle v České republice, následuje Německo, Čína a Spojené státy.
MM: Jak vnímáte českého, potažmo evropského podnikatele v kontextu těchto změn? Do jaké míry ovlivňují jeho podnikání?
M. Souček: Ekonomická a politická nestabilita Evropské unie je více než třiceti procenty českých podnikatelů vnímána jako největší riziko pro růst svého byznysu. Mezi další rizika se řadí například zpomalení globálního obchodu či výkyvy měnového kurzu, cen komodit a kapitálových trhů. Téměř třetina dotazovaných šéfů společností vidí největší problémy pro své hlavní podnikatelské aktivity ve změně chování a očekávání zákazníků (26 %) a v odvětvové regulaci (25 %). Negativní vliv má i prolínání odvětví a rostoucí konkurence z jiných sektorů (23 %).
MM: Změnilo se české podnikání za posledních 20 let? Je v něm nějaký nový prvek?
M. Souček: Můžeme být hrdí, že řada českých podnikatelů exportuje či expanduje do zahraničí, někteří jsou dokonce světovými špičkami ve svém oboru. Za všechny bych jmenovala například pana Pelce z GZ Media nebo pány Kučeru a Baudiše ze softwarové společnosti Avast.
Úspěšní čeští podnikatelé, stejně jako jejich kolegové ze západní Evropy, kladou čím dál větší důraz na udržitelný rozvoj svého podnikání a odkaz pro budoucí generace. Vedle hospodářských výsledků sledují i sociální cíle. Dobročinnost je pro ně cesta, jak udělat něco pro komunitu, region a širší společnost, jak zapojit mladou generaci do práce pro rodinnou firmu. Není jim jedno, v jakém prostředí žijí, a chtějí se na jeho rozvoji aktivně podílet.
MM: A jak si stojí české firmy v globální konkurenci?
M. Souček: Docela dobře. Nejprůmyslovější zemí Evropské unie je podle statistiků Česká republika. Na podnikové ekonomice se průmyslová výroba podílí 47,3 %. Hlavním tahounem zůstává automobilový průmysl. Ze zprávy konkurenceschopnosti The Global Competitiveness Index 2016–2017 Rankings, kterou vydává švýcarská nezisková organizace Světové ekonomické fórum (WEF) vyplývá, že se ČR v konkurenceschopnosti umístila na 31. místě ze 138 zemí, stejně jako v předchozím roce. Rok předtím (2014–2015) ČR zaznamenala posun o šest příček vzhůru. Hodnota indexu konkurenceschopnosti ČR se mírně zlepšila ze 4,69 na 4,72. Maximální hodnota je 7,0. Jen pro srovnání, vedoucí Švýcarsko vykazuje 5,81. ČR je tímto podle metodiky WEF třináctou nejkonkurenceschopnější ekonomikou EU. Nachází se, mimo jiné, před Polskem, Maďarskem, Slovenskem, Portugalskem, Řeckem, Maltou či Kyprem. Z nových členských států EU je konkurenceschopnější pouze Estonsko (30. místo).
Co se týká umístění podle jednotlivých ukazatelů, dosáhla ČR nejlepšího pořadí v makroekonomickém prostředí (19. na světě), základním školství (25.), vyšším vzdělání (27.) a finančních trzích (27.). Slabší je naopak v kategoriích instituce (54.), velikost trhu (46.) a efektivita trhu práce (44.).
Proti minulému období se Česko zlepšilo u nadpoloviční většiny kritérií. Zlepšila se zejména vyspělost finančních trhů, technologická připravenost a vyšší vzdělání. Zhoršila se u makroekonomického prostředí, velikosti trhu a inovací.
Největší vliv na zlepšení konkurenceschopnosti ČR v delším období měla technologická připravenost, infrastruktura a makroekonomické prostředí. Technologická připravenost zahrnuje například dostupnost moderních technologií, přímé zahraniční investice či kvalitu a dostupnost internetu.
Již delší dobu Česko nejvíce ztrácí v inovacích a vyspělosti podnikatelského prostředí. Tyto ukazatele však mají pro ČR jakožto zemi zařazenou do kategorie nejvyspělejších ekonomik tažených inovacemi nejvyšší váhu. Meziroční zhoršení inovací z převažující části vysvětluje nedostatek vědců a inženýrů. ČR se dále zhoršila u kooperace průmyslu s výzkumnou sférou a u vládních nákupů high-tech produktů. Naopak si polepšila v počtu podaných patentových žádostí, ve výdajích firem na výzkum a vývoj a v kvalitě vědecko-výzkumných institucí. Podstatný podíl na zhoršení představuje i efektivita trhu práce, která zahrnuje flexibilitu při stanovování mezd, vliv zdanění práce nebo regulaci najímání a propouštění zaměstnanců.
Dalším a velmi důležitým faktorem konkurenceschopnosti je české školství, které má stále slušnou, i když průměrnou úroveň. Bohužel je však dost rigidní. Ustrnulo na starých principech a málo a pomalu se mění. Chybí praktická výuka a okamžitá použitelnost. Za 25 let jsme postupně opustili technické vzdělání, přírodní vědy a především pak matematiku. S tím samozřejmě souvisí i špatně placení učitelé. To vidím jako zásadní problém. Důsledkem, který teď pálí české firmy nejvíc, je malý počet kvalifikovaných absolventů, zejména v technických oborech. Ale to je už takový evergreen posledních pěti let.
MM: Jak je možné, že se české ekonomice přes všechny rychlé změny a turbulence ve světě, včetně lokálních problémů, pořád daří?
M. Souček: Objektivní výhodou je naše geografická poloha uprostřed Evropy, která je zajímavá jak pro evropské, tak i pro světové investory. Dále jsou to vzdělaní lidé. I když už nejsme levná pracovní síla, v porovnání se západní Evropou a dalšími vyspělými ekonomikami máme stále nižší mzdové nároky. Naši lidé mají výbornou schopnost přizpůsobit se a mají dobré nápady. Přesouváme se pomalu od jednoduchých výrob k činnostem s vyšší přidanou hodnotou. Česko stále přitahuje především průmyslové investice. Nejvíce investičních projektů i pracovních míst je již tradičně vytvořeno v rámci automobilového průmyslu a jeho dodavatelů.
MM: Co je třeba k tomu, aby se ještě více Čechů a českých firem prosadilo v globální ekonomice?
M. Souček: Je toho ještě dost. Zásadní je zvýšení konkurenceschopnosti. Tím mám na mysli především vzdělanost. Měla by zde být větší podpora školství v kontextu širšího mezinárodního uznání, množství studentských zahraničních stáží atd. Dále bych očekávala silnější podporu vědy a výzkumu, zatraktivnění přírodních věd, včetně matematiky, pro širší veřejnost. Z hlediska konkurenceschopnosti je důležité, aby se některé univerzity přetransformovaly na výzkumně-vývojové a aby je stát dostatečně podporoval. Určitě bychom měli pokračovat v duchu roku 2015, kdy bylo fantastickým úspěchem udělení čtyř grantů prestižní ERC (Evropské výzkumné rady).
Mezi další opatření bych jmenovala podporu podnikatelského prostředí. Lepší fungování burzy. Jsme malá země. Nevadí. Máme stejně velký trh jako Švýcarsko a Rakousko. Pojďme se inspirovat. Více podporujme značku Made in Czech ve světě. Dbejme na větší otevřenost vůči světu. Určitě potřebujeme, aby sem přišli zahraniční odborníci, a naopak, aby se naši lidé šli učit do světa, aby Češi byli flexibilnější a ochotnější stěhovat se za prací.
Dlouhodobý handicap pro rozvoj naší ekonomiky také vykazujeme v oblasti služeb a softwaru. Určitě bychom se měli na tento segment více zaměřit. Sektor „software“ je v celoevropském měřítku na prvním místě v počtu projektů a na druhém z hlediska tvorby pracovních míst. Ale řada start-upů a technologických firem založených českými majiteli naznačuje, že už se tato situace začíná postupně měnit i u nás.
Další handicapy v rozvoji a zdravém podnikání jsou v přetrvávající korupci a neetickém chování firem, zneužívání veřejných financí, nedostatečné spolupráci univerzit a průmyslu na výzkumu a vývoji a nedostatku inovací a jejich podpory, včetně nedostatečné ochrany vlastnických práv.
MM: V čem jsou Češi, potažmo česká podnikatelská veřejnost jiná než ta západní? Je zde již generace odborně, jazykově a morálně vyspělých podnikatelů, kteří se dokážou pohybovat v mezinárodním prostředí?
M. Souček: Češi jsou známí velkou schopností improvizace. Čechy nezaskočí většina nestandardních situací. Máme velmi dobrý ohlas na naše lidi, které jsme vyslali do zahraničí. Mnohdy je tam hodnotí výrazně lépe než my tady. Vynikáme údajně v nacházení nestandardních řešení, když nevyjde plán A, najdeme plán B, C nebo i D.
Co se týká mladých Čechů, tak ti už jsou dnes v mnohém podobní svým vrstevníkům na Západě. Jsou zcestovalí a díky technologiím je dnes možné být v kontaktu s celým světem nepřetržitě a sdílet trendy.
Pořád nás, jak mladší, tak starší ročníky, odlišuje historická zkušenost. I přes naši zcestovalost nejsou Češi tak multikulturní jako lidé na Západě, protože vyrůstali v jiném prostředí. V západní Evropě a v USA sedí v lavicích děti, jejichž rodiče nebo prarodiče jsou z různých koutů světa. To vždy obohatí a inspiruje. Je to velká zkušenost. A oni v tomto mají náskok. To v ČR dříve běžné nebylo a stále není.
MM: Jaký je český podnikatel partnerem pro své kolegy a zákazníky ze zahraničí? Jak je na tom především se svojí spolehlivostí a důvěryhodností?
M. Souček: Myslím, že špičkoví podnikatelé mají pověst velmi dobrou. Během let si na zahraničních trzích ve svých oborech získali respekt a renomé. Naše průmyslové podniky nebo firmy zaměřující se na tradiční řemesla, jako např. čeští skláři, jsou určitě pro zahraniční partnery důvěryhodní. Mluví za ně jejich práce a celosvětově oceňované, unikátní produkty. Například nemocniční lůžka Linet, mikroskopy Tescan atd. Technologicky zaměření podnikatelé i některé menší start-upy už nejsou často díky novým technologiím limitováni hranicemi. Jejich produkty a služby jsou určeny pro klienty z celého světa. A tomu je přizpůsobena i celková vize a činnost těchto firem.
MM: V souvislosti s tím bych se zeptala na dnes hodně diskutované téma v ČR – transparentnost, korupční jednání, etika podnikání. Jak jsou na tom čeští podnikatelé?
M. Souček: Korupce bohužel stále existuje. Více než polovina, konkrétně šest z deseti českých podnikatelů se setkalo s možností získat úplatkem výhodu pro své podnikání. Čtyři z deseti navíc byli přímo vyzváni úplatek poskytnout. Omezení korupce podnikatelé zařadili mezi tři hlavní priority, na které by se česká vláda měla v nadcházejících letech soustředit. Jen pro zajímavost, mezi dalšími prioritami byly jmenovány vysoké výdaje státního rozpočtu (56 %), špatná dopravní infrastruktura (48 %) a již zmiňovaná korupce (42 %). Neuplácí se prý přitom jen ve státní správě, ale i mezi firmami samotnými. Dotazovaní podnikatelé se setkali s korupcí dvakrát častěji ve veřejném sektoru než ve firmách.