Témata

Centrum pro Evropu vybudoval Bell Helicopter v Česku

V roce 2010 se rozhodl nestor vrtulníkového letectví americký Bell Helicopter vstoupit na evropský trh. Pro svůj záměr si vybral Českou republiku a v Praze na Ruzyni otevřel Evropské centrum Bell Helicopter, které má kapacitu kompletovat a servisovat až 40 vrtulníků ročně.

Tento článek je součástí seriálu:
Otevírací rozhovory vydání
Díly
Iva Ruskovská

Stála u zrodu PR v ČR. Od 90. let se této problematice aktivně věnovala jako odborný konzultant nebo tiskový mluvčí v komerční a státní sféře. Mimo jiné vedla první tisková centra v období povodní v ČR nebo působila jako tisková mluvčí a vedoucí oddělení PR a marketingu ÚVN Praha. V současné době se věnuje copywritingu.
Vystudovala sociologii a aplikovanou psychologii na FF UP Olomouc, kde také dokončila doktorské studium. Dlouhodobě se věnuje problematice sebereflexe a efektivní komunikace. V této oblasti absolvovala studium na FF UK Praha a řadu certifikovaných kurzů v zahraničí.

Pražské centrum Bell Helicopter se dále rozvíjí. Například investovalo významný kapitál v řádu téměř 50 milionů korun do nové lakovny, která byla uvedena do provozu na začátku letošního roku právě v pražském centru na Ruzyni. Rozhovor na téma evropská centrála Bell Helicopter poskytl redakci MM Průmyslového spektra komerční ředitel Ing. Jakub Hoda.

Ing. Jakub Hoda je výkonným ředitelem oddělení komerčního prodeje Bell Helicopter. Je zodpovědný za celkový marketing a prodej komerční produktové řady vrtulníků Bell v Evropě, Rusku, Turecku a Izraeli. V minulosti pracoval jako regionální manažer prodeje Bell Helicopter a byl klíčovým článkem regionálních prodejních úspěchů – např. prodej vrtulníku B 429 pro slovenskou policii a slovenskou leteckou záchrannou službu či prodej typu B 412 pro Policii ČR.Jakub Hoda získal inženýrský titul na Českém vysokém učení technickém v Praze na Fakultě dopravní. Je ženatý a má tři dcery.

MM: Bell Helicopter vstoupil do České republiky v roce 2010. Proč ČR a proč Praha?

Ing. Hoda: Rok 2010 byl pro společnost Bell Helicopter průlomový. Centra tohoto typu v Evropě ani jinde na světě doposud Bell neměl. Veškerá výroba a zákaznická podpora byla realizována z domovské firmy z Texasu ve Spojených státech. Vedení Bellu se po dlouhých diskuzích rozhodlo k zásadní změně strategie přístupu k zákazníkům v podobě vybudování dvou vrtulníkových center. Nakonec padla volba na Prahu, kde je od roku 2010 centrum Bell Helicopter pro Evropu, Rusko, Turecko a Izrael, a na Singapur pro zbytek světa.

Bell Helicopter má více než 80letou tradici v leteckém průmyslu. Rozhodnutí, kde etablovat centra, která budou zákazníkovi blíže, bylo složité. V současné době máme v Evropě přibližně 900 vrtulníků a chceme tyto počty navyšovat. Bylo tedy nutné vybudovat centrum, které nejen podpoří značku Bell v tomto geograficky významném regionu, ale především bude blíž našim zákazníkům. Do roku 2010 jsme neměli mimo logistické zázemí v Amsterdamu a v Londýně, kde seděl jeden člověk, v Evropě vůbec nic. Pro naše zákazníky to nebyla úplně komfortní situace. Sedmihodinový posun při převozu vrtulníků z Ameriky do Evropy, americká mentalita ne vždy odpovídající evropskému zákazníkovi a další faktory vedly Bell k rozhodnutí vybudovat evropské centrum – a to právě v Praze.

Důvody, proč právě Praha, byly tři. Prvním byla lokace. Česká republika je v centru Evropy. Druhým důvodem byla příležitost nákupu firmy Aviation Service, která měla solidní logistickou výbavu. Ta byla pro náš nový byznys stěžejní. Třetí důvod byl, že ČR spolu s Polskem a Rumunskem mají dobré letecké zázemí. Všechny tyto země disponují silnou leteckou tradicí, z níž se rekrutuje kvalitní letecký personál.

Přelet policejních helikoptér Bell nad řekou Hudson v New Yorku (rok 1960)

MM: Jaký byl cíl Bell Helicopteru a co konkrétně v pražském centru nabízí?

Ing. Hoda: Naším cílem bylo vybudovat špičkové zákaznické centrum a to se podařilo. Nový provoz v Praze poskytuje celkovou údržbu, opravy a komplexní servisní služby. Současně je naším oficiálním centrem pro úpravy, distribuci a zákaznický servis v rámci celé Evropy. Další velkou přidanou hodnotou je nová lakovna, kterou jsme otevřeli na začátku tohoto roku a která je ve své kategorii opravdu špička.

Pražské centrum má kapacitu až 40 vrtulníků ročně a je orientováno na komerční vrtulníky. Zde vrtulníky nevyrábíme. Ty se vyrábějí v Texasu v základní konfiguraci a převážejí se v kontejneru buď letecky, nebo lodí do Prahy. Zde dochází ke kompletaci a celkovému dovybavení podle přání zákazníka. Každý vrtulník je v podstatě originál. My jsme schopni splnit požadavky zákazníka do nejmenšího detailu. Od luxusních interiérů až po policejní nebo záchranné speciály.

MM: Jaké typy a počty vrtulníků jste schopni z pražské centrály expedovat?

Ing. Hoda: Evropské centrum Bell Helicopter montuje všechny typy vrtulníků. Mluvím o řadě Bell 206L4, Bell 407GXP, Bell 412EP, Bell 412EPI, Bell 429 a Bell 429WLG, která bude v budoucnu rozšířená o typ Bell 505 a Bell 525. V Praze jsme začínali na počtech tří vrtulníků ročně. Museli jsme se hodně učit. Vrtulníky sem nebyly dodávány v základní konfiguraci, ale v dílech určených pro kompletní sestavu. Na kompletaci jednotlivých částí jsme se učili. Dnes jsme na počtu 13 vrtulníků ročně a děláme celkové instalace a dovybavení. To je bilance za rok 2016. Poskytujeme také veškeré úpravy, které si zákazník přeje, včetně kompletního lakování strojů. Zákazník může vidět objednaný stroj v konečné podobě a tím, že jsme ve středu Evropy, si jej může převzít v lépe dostupné lokalitě. Počty se samozřejmě odvíjejí od náročnosti dovybavení vrtulníků. Některá konfigurace je jednoduchá, jiná je složitější. Mezi ty patří např. vrtulníky pro policii, záchrannou službu nebo pro monitoring rozvodů elektrického napětí. Tyto sestavy trvají velmi dlouhou dobu a jsou značně náročné. Náš cíl a kapacita je 30 až 40 vrtulníků ročně.

MM: V jakých segmentech se pohybujete a pro jakého zákazníka Bell Helicopter Praha primárně dodává? Pokud jde o exportní trhy, dodáváte pouze do Evropy?

Ing. Hoda: Centrum Praha dodává pro všechny mobilní operátory v Evropě, Rusku, Turecku a Izraeli. Dodávky se pohybují ve čtyřech segmentech. První jsou VIP klienti, kteří stroj potřebují na osobní a firemní přepravu. Druhý je letecká záchranná služba, třetí je policie nebo celní ochrana hranic a poslední jsou vrtulníky, které se používají na ropných plošinách.

Vrtulník Bell 47D1 při přistání v New Yorku (rok 1960)

MM: Jaké má pražské centrum certifikace, na co má akreditaci a k jaké činnosti ho to opravňuje, případně odlišuje od jiných zákaznických leteckých center v Evropě?

Ing. Hoda: Praze byl nedávno udělen rozšířený a aktualizovaný certifikát Design Organization Approval (DOA) od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Rozšíření certifikace DOA umožňuje pražskému závodu provádět zásadní změny v primární struktuře konstrukce a interiéru kabiny na všech modelech společnosti Bell. Praha také získala doplněk, který novému provozu umožňuje práci na strojích registrovaných v Kanadě v rámci naší certifikace EASA. Řeknu to jednoduše – pokud by přiletěl do Prahy americký prezident vrtulníkem, my jsme schopni vrtulník servisovat. Stejné to je s ruskými stroji nebo v případě jakýchkoliv zemí EU a Kanady.

MM: Kolik procent zakázek tvoří dodávky pro Evropu a kolik z toho je pro ČR? Kde vidíte v Evropě největší potenciál, včetně ČR?

Ing. Hoda: Od roku 2010, kdy Centrum Bell Helicopter v Praze vzniklo, jsme dodali celkem 60 vrtulníků do Evropy a z toho například sedm vrtulníků do Švédska pro policii, ale také pro Českou republiku či Slovensko. Objem dodávek do ČR tvoří zhruba deset procent.

Trh v ČR samozřejmě vidíme ve všech výše jmenovaných segmentech. Konkrétně bych zmínil VIP klientelu, u které vrtulníková přeprava budí stále větší zájem. Dále je zde velký prostor pro dodávky v oblasti letecké záchranné služby a policie. Pokud mám být konkrétní, tak velký vrtulníkový potenciál má dnes Anglie a střední a východní Evropa, kde dochází k výměně starší, převážně ruské letecké techniky.

Výrobní linka v mateřském závodě v Texasu (rok 1960)

MM: Když už jsme u obchodní bilance, jaká je aktuální situace ve vypsaném tendru na dodávku 12 vrtulníků pro Armádu ČR? Jaké vidíte pro Bell Helicopter šance?

Ing. Hoda:
O dodávku vojenských vrtulníků pro AČR máme samozřejmě velký zájem, proto se tohoto tendru účastníme. V současné době probíhají jednání na úrovních jednotlivých vlád zemí, které se do soutěže přihlásily. Tím, že jsme americká firma, tak nás oslovila vláda Spojených států, které jsme naši nabídku předložili. V tomto okamžiku nám nepřísluší nic komentovat. Proces je otevřený, běží a uvidíme, jak bude dále postupovat. Na podporu tendru mohu jen říct, že Bell si vybral Českou republiku jako centrum pro veškerý obchod a dodávky všech typů vrtulníků pro celou Evropu. Každý vrtulník pro evropského zákazníka jde přes pražské centrum. Takže já osobně bych jisté výhody oproti konkurenci viděl. Rovněž i finance, které by případně česká strana za kontrakt zaplatila, by šly do české pokladny.

MM: V roce 2015 jste uzavřeli smlouvu s českým podnikem LOM Praha. Čeho by se měla spolupráce konkrétně týkat?

Ing. Hoda: Memorandum, které obě strany podepsaly, se týká zástavby a vybavení vojenských vrtulníků. Jak jsem již zmínil, centrum na Ruzyni je primárně určeno pro komerční vrtulníky a nemá příslušná oprávnění a licence na práce s vojenským materiálem. My jsme se rozhodli kooperovat s takovou firmou, která příslušnými oprávněními v ČR disponuje. A to je právě LOM Praha, který má profesionální zázemí a vynikající výcvikové centrum v Pardubicích. Do budoucna bychom s nimi rádi spolupracovali právě v oblasti výcviku vojenských pilotů, montáží a zástavby vojenských vrtulníků Bell.

MM: Jak řešíte logistiku, konkrétně subdodávky? Máte vlastní sklady nebo kupujete napřímo od dodavatelů? Máte nějaké české dodavatele?

Ing. Hoda: Komponenty máme na skladě nebo je napřímo kupujeme od našich dodavatelů. Nákup musí být v dostatečném předstihu. Celý proces trvá od podepsání kontraktu, výroby a transportu do Prahy přes celkovou kompletaci přibližně šest měsíců. Z toho první dva měsíce se vrtulník v základní konfiguraci vyrábí v Texasu, takže nám v Praze zbývají přibližně čtyři měsíce na celkovou zástavbu a integraci.

Když jsme začínali, tak jsme veškeré komponenty dováželi z domovské firmy v Texasu. Naším cílem bylo tento systém změnit tak, aby vrtulníky, které jdou z evropské centrály z Prahy, byly vybaveny komponenty vyrobenými v Evropě, potažmo v České republice. To se nám podařilo a my plánujeme nákupy u českých subdodavatelů dále navyšovat.

MM: Jakých tržeb a objemu zakázek jste v  loňském roce v pražské centrále Bell Helicopter dosáhli? Řešili jste z pražského centra nějakou zajímavou nebo velkou zakázku?

Ing. Hoda: Celkový objem zakázek v pražském centru činil více než 4,5 miliardy korun. K dnešnímu dni se z pražského centra od roku 2010 prodalo 60 vrtulníků značky Bell. Každý z těchto kontraktů byl důležitý a my si jich nesmírně vážíme. Pokud bych měl jmenovat některé opravdu velké a technologicky zajímavé zakázky, tak to byla například dodávka tří vrtulníků Bell 429 pro záchrannou službu Francie, sedmi vrtulníků Bell 429 pro švédskou policii, čtyř pro Slovensko, patnácti vrtulníků pro tureckou policii a dvou pro slovenskou policii.

Dodávka Bell 412EPI pro Policii ČR (červen 2015)

MM: Takový projekt, jako bylo otevření evropské centrály Bell Helicopter, si jistě vyžádal větší objem investic? V jakých řádech jste se pohybovali a jaké byly doposud největší investice?

Ing. Hoda: Počáteční investice se pohybovaly v řádu 100 milionů korun a do toho nepočítám nákup Aviation Service. Největší a zásadní investicí v ceně 48 milionů korun byla výstavba nové lakovny. Větší investici v takovém objemu do budoucna neplánujeme. Samozřejmě chceme pražský provoz dále vylepšovat a také vzdělávat a školit personál. I nadále plánujeme masivně investovat především do zaměstnanců, které budeme nabírat a školit. Investice půjdou také do nových technologií.

MM: Jak jste řekl, zásadní investicí byla realizace nové lakovny. Můžete popsat, v čem jsou její přednosti, případně v čem byl tento projekt unikátní?

Ing. Hoda: Nová lakovna je opravdu top kvalita. Mohu odpovědně říci, že je to nejlepší lakovna, kterou Bell Helicopter má a kterou nenajdete ani u jiných renomovaných vrtulníkových firem na světě. Pokud mám uvést nějaké technické specifikace, tak základním parametrem je to, že lakovna umožnuje práci na všech v současnosti vyráběných strojích – i těch, které jsou prozatím jen ve vývoji. Dále v sobě integruje několik nejnovějších požadavků, jako je bezpečnost provozu, snadná údržba, energetická udržitelnost, ochrana životního prostředí a organizace práce.

MM: S kolika zaměstnanci jste začínali? Bylo těžké sehnat kvalifikovaný personál? Jaká je aktuální situace?

Ing. Hoda: Bell Helicopter koupil Aviation Service s veškerým vybavením, tzn. hangáry, letištní plochou a administrativními budovami, včetně toho, že s námi zůstal i některý letecký personál. Portfolio činností však bylo zcela odlišné, než je naše. Aviation Service byl primárně zaměřen na avioniku a odbavovaní letadel. Z tohoto důvodu jsme přistoupili k rozsáhlé transformaci. Museli jsme implementovat úplně jinou činnost, než která se zde dělala předcházejících 20 let. Museli jsme změnit procesy ve firmě a přejít na IT systém, který je plně kompatibilní se systémy v domovské firmě v Americe. K tomu bylo nutné vyškolit a přeškolit některé zaměstnance nebo přijmout zcela nové. Nezastírám, že v některých procesech jsme také museli změnit přístup a mentalitu a s některými zaměstnanci se také rozloučit.

Na druhou stranu jsme si byli plně vědomi toho, že český letecký personál včetně mechaniků je známý svou vysokou profesionalitou, takže velká část zaměstnanců zůstala a my jsme je přeškolili na standardy Bell. To bylo naše hlavní kritérium. My musíme především respektovat, aby naši zaměstnanci měli příslušné licence. To byl asi největší problém. Ne všichni měli vyhovující oprávnění a my jsme právě do vzdělávání a školení zaměstnanců investovali nemalé finanční prostředky.

V roce 2010 jsme začínali cca s 30 zaměstnanci. Dnes jich máme okolo 65. Z toho cca 30 je v administrativě, 10 je obchodníků, kteří nás zastupují po celé Evropě, a zbytek jsou letečtí mechanici a technici.

MM: Má pražská centrála vlastní vývojové pracoviště a nabízíte případnou spolupráci českým vysokým školám?

Ing. Hoda: Nevím, zda to nazvat plnohodnotným vývojovým pracovištěm, ale máme na velmi vysoké úrovni inženýring, který zpracovává a připravuje individuální úpravy jednotlivých strojů spolu s designovým pracovištěm. My vycházíme z toho, že každý vrtulník je unikátní a každá technologie je rovněž unikát, takže každou zástavbu vymýšlíme na míru tak, aby byla co nejefektivnější, technicky správná, schválená leteckým úřadem a splňovala další parametry, které jsou součástí objednávky.

Co se týká spolupráce s vysokými školami, vedeme diskuzi s ČVUT v Praze a dalšími českými univerzitami. Nabízíme jejich studentům stáže, případně budoucí zaměstnání. Máme zájem o šikovné profesionály a nebráníme se takovým lidem nastartovat kariéru a případně růst s naší firmou. V současné době zde máme například studenta z VŠE na částečný úvazek, se kterým jsme velmi spokojeni.

Slavnostní otevření nové lakovny v pražské Ruzyni, do které Bell Helicopter investoval téměř 50 milionů korun, patří mezi nejmodernější svého druhu na světě. Zdejší centrum má kapacitu až 40 vrtulníků ročně a je orientováno na komerční vrtulníky. V letošním roce zde bude smontováno na 13 vrtulníků.

MM: Jaké typy vrtulníků jsou na trhu nejžádanější?

Ing. Hoda: Jsou to spíše menší typy vrtulníků. Jedná se o lehký dvoumotorový vrtulník typ Bell 429. Je nejprodávanější a má největší uplatnění pro svoji vysokou flexibilitu a víceúčelovost. V současné době jich v Evropě létá 70 kusů. Můžete ho použít pro všechny segmenty – od VIP přes vybavení pro policii nebo při záchraně lidí v horách. Tento typ je na trhu od roku 2010. Oblíbený je také Bell 407, kterého jsme od roku 2010 dodali do celého světa 300 kusů a z toho do Evropy 60 kusů. Oba typy vrtulníků bych určitě doporučil pro firemní přepravu.

MM: Pokud bych se rozhodovala koupit vrtulník, proč bych si měla vybrat Bell? Jaký typ byste mi doporučil a na jakou finanční částku bych se měla připravit?

Ing. Hoda: Na krátké vzdálenosti po České republice bych doporučil jednomotorový vrtulník typu Bell 407, krásný, velmi výkonný, rychlý a pohodlný. Na cestování po Evropě bych navrhoval vrtulník Bell 429. Cena prvního z nich se pohybuje okolo 3 milionů dolarů a cena druhého je přibližně stejná. Záleží na konkrétním vybavení, ale od nás byste určitě dostala slevu.

MM: Děkuji za rozhovor.

PhDr. Iva Ruskovská

iva.ruskovska@gmail.com

Historie společnosti Bell Helicopter

Vznik: Společnost založena v roce 1935

Činnost: Americký výrobce helikoptér se sídlem ve Fort Worthu ve státě Texas

Sídlo, závody (provozovny): Společnost vyrábí vojenské helikoptéry v USA a komerční vrtulníky ve městě Mirabel v provincii Quebec v Kanadě. Logistické centrum má v Amsterdamu v Holandsku.

Obchodní zastoupení: Od roku 2010 má novou pobočku v Praze a Singapuru – ty operují se sítí obchodních zástupců po celém světě.

Tržby 2015: 5,2 mld. USD

Počty dodávek 2015: Celkem 175 komerčních a 48 armádních helikoptér

Neprodávanější typ: Bell 429

Uložit

Seriál
Související články
MM Podcast: Glosa - Poselství Garcíovi

Jsou věci, které ovlivnit nemůžeme, avšak máme možnost se k nim svobodně postavit. Pokud tak ale činíme ve stresu a se strachem, negativní dopad to jen znásobí. Naopak, uvedeme-li se do klidu s vědomím své vnitřní síly, víry a odhodlání, vše se může nakonec vyvíjet úplně jinak. 

Technická podpora vždy po ruce

Prostřednictvím nové aplikace LiveTechPro nabízí společnost Ceratizit kompetentní okamžitou technickou podporu i v období místního a národního lockdownu vyvolaného pandemií covid-19.

Názorové fórum odborníků

Výzkum a vývoj v oblasti řezných nástrojů podle doc. Jany Petrů z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (www.mmspektrum.com/200519) mj. dlouhodobě soustřeďuje svou pozornost na vývoj řezných materiálů, systémů povlakování a konstrukce nástrojů využívajících princip minimálního mazání a chlazení MQL.
Zabývá se těmito trendy také vaše společnost? Naleznou uživatelé výše popsané inovace ve vašich produktových portfoliích? Uveďte příklad.

Související články
Všechno pro obrábění kovů

Česká pobočka firmy Walter AG letos oslaví třicáté výročí svého založení. Nejen o třicetiletém působení společnosti v Česku, ale především o její současnosti a také o plánech do budoucna jsme si povídali s Jiřím Majerem, jednatelem firmy Walter CZ.

Související články
Rodná čísla nástrojů v kódech Data Matrix

Společnost Seco uvádí do života nový projekt – označování každého vyrobeného nástroje jedinečným strojově čitelným kódem. O tom, jak tento nápad vznikl a jak jej firma hodlá využít, jsme si povídali s Ing. Janem Matějíčkem, vedoucím technického vzdělávání STEP a reprezentantem Seco Consultancy.

Další krok k bezobslužné výrobě

Studie čínské univerzity Beihang, publikovaná v časopise International Journal of Production Research, přímo spojuje prediktivní údržbu s kvalitou výrobků. Jak je však pro výrobce tato dosahovaná prediktivita a vynikající kvalita u operací využívaných při soustružení oceli slučitelná se snižováním počtu pracovníků na dílenských pracovištích nebo s bezobslužnou výrobou? Článek objasňuje důvody, proč jsou pro kvalitu obráběných součástí nezbytné vhodné nástroje ve spojení s procesy zabezpečenými proti selhání.

Abeceda komunikace (nejenom) pro strojaře, Část 1. Komunikace je jako mariáš

Člověk je tvor společenský a komunikace je jeho stěžejní dovednost. Komunikujeme proto, aby se něco stalo. Aby se naplnil náš záměr. Ať už chceme někoho pobavit, poučit, informovat, nebo přimět ke spolupráci, potřebujeme, aby nám rozuměl. Cílem úspěšné komunikace je dosáhnout určitého efektu. Aby se tak stalo, musíme použít správný obsah, formu, ale i správné načasování. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je velmi často daná právě (ne)schopností komunikovat. Ve spolupráci s odbornicí na strategickou komunikaci Mirkou Čejkovou pro vás připravujeme seriál, který, jak věříme, bude inspirací pro zlepšení vašich komunikačních dovedností.

Fórum výrobních průmyslníků

Jak se současná doba odráží nachodu vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a kompletace, tak ikaždodenního přístupu k zamezení šíření koronaviru mezi vašimi zaměstnanci. Dokážete vyčíslit náklady, které jste již do těchto opatření investovali?

Fórum děkanů strojních fakult

Jak se současný způsob výuky odráží na studentech – na jejich osobnosti, přístupu ke studiu, k dosahování dílčích výsledků, na přípravě k finální části studia, k následujícímu profesnímu působení, ale i v sociální/osobní rovině vazby pedagog – student?

Pět principů pro zvýšení efektivity

Tork, spadající pod společnost Essity, uvádí na trh novou příručku představující princip „kaizen“. Díky němu mohou podniky zavést filozofii kontinuálních vylepšení.

Když je řemeslo posláním

V součinnosti se zákazníkem navrhovat nástroje s maximální hospodárností a produktivitou – to je cílem rodinné nástrojářské společnosti UniCut, jejíž produkty můžete najít ve výrobních firmách prakticky po celém světě. Její jednatel, Ing. Petr Inemann, s nímž jsme měli možnost hovořit, převzal vedení firmy po svém otci. Nezdědil však jen firmu, ale především, jak sám říká, lásku k řemeslu.

Abychom na změny zareagovali včas

Covid-19 je humanitární krize, která má bezprecedentní dopady na všechna průmyslová odvětví. Podniky stojí před novou výzvou, na kterou musí reagovat. Některé podniky tuto výzvu využijí ke svému rozvoji a expanzi, některé ji jen přežijí, a budou i takové, které zaniknou. První reakcí bývá zastavení všech investic, včetně investic do informačních technologií. A právě informační technologie ukážou, kdo bude vítězem, a kdo poraženým.

Firma a příroda mají k sobě blízko.
Více, než si myslíme.

Společnosti Fosfa je největším zpracovatelem žlutého fosforu v Evropě. Z něho pak vyrábí esenciální směsi zejména pro potravinářské i speciální průmyslové aplikace, které vyváží do více než 80 zemí světa. Vedle toho vyrábí také přírodní ekologické produkty, jako jsou přírodní prostředky péče o tělo i domácnost Feel Eco. Její záběr je ale širší, provozuje první českou vertikální farmu Feel Greens, ve které s pomocí hydroponie pěstuje microgreens, bylinky a saláty zcela bez jakýchkoliv pesticidů, GMO či růstových regulátorů.

Technologie pro mistry horkého tváření

Zavítáte-li do části města Olomouc s názvem Bystrovany, bezpochyby vás zaujme architektonicky velmi čistá budova, součástí jejíž fasády je velké plastické červené logo Weba. Když pak vejdete dovnitř, ohromí vás výrobní hala monumentálních rozměrů s množstvím sofistikovaných strojů různých značek – zejména pak značky Mazak. Od loňského roku mezi nimi můžete spatřit i automatickou obráběcí linku se dvěma stroji Mazak Variaxis 1050.

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit