Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Komory pro spolupráci - Švýcarsko: jednička v inovacích
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Komory pro spolupráci - Švýcarsko: jednička v inovacích

Švýcarsko a Česká republika mají velmi čilou obchodní výměnu a Česká republika se může pochlubit aktivní platební bilancí, vývoz v roce 2018 činil 2,3 mld. EUR, dovoz 1,46 mld. EUR. Švýcarsko je 18. nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR, který se podílí 1,2 % na celkovém obratu českého zahraničního obchodu. Na švýcarský trh směřuje 1,41 % českého exportu (15. místo). Ze Švýcarska pochází 0,97 % celkového českého dovozu (aktuálně 19. místo).

Hlavními položkami, více než 53 %, jsou stroje, v případě českého vývozu rovněž automobily Škoda a farmaceutické produkty. Potěšující zprávou je i to, že švýcarské firmy trvale rozšiřují svá IT a vývojová oddělení v České republice.


Na návštěvě u firmy Bystronic během MSV

Švýcarsko je pro nás v mnohém inspirací, v současnosti pak především v oblasti inovací, kde dlouhodobě stojí na první příčce ve světě. Pro zemi, která nemá téměř žádné nerostné bohatství, je precizní výroba a inovace zásadní pro hospodářský vývoj.

Druhou oblastí, kde se můžeme učit, je duální vzdělávací systém, který ve Švýcarsku dlouhodobě funguje a zajišťuje kvalitní a motivované pracovníky s praktickým vzděláním pro průmysl.  V České republice je podle zdrojů HST aktuálně aktivních 194 firem, z toho 60 tady má vlastní výrobní závody. Švýcarské investice v letech 1993–2018 činily 1,2 bilionu EUR a vytvořily celkem 7,113 nových pracovních míst. (zdroj Czech Invest)

HST Obchodní komora Švýcarsko-Československo vznikla ve Švýcarsku již v roce 1972 a její dceřiná společnost byla založena v roce 1991. V roce 1993 se pak rozdělila na českou a slovenskou. Aktuálně má Obchodní komora Švýcarsko - Česká republika 164 firemních a individuálních členů, kteří využívají tuto platformu pro networking, ale i jako místo pro inspiraci a další vzdělávání. Jedná se o zastoupení a výrobní závody švýcarských firem, ale i o české firmy, které jsou již aktivní na švýcarském trhu nebo se chystají ve Švýcarsku etablovat.

Nejvýznamnější platformy organizované HST Obchodní komorou Švýcarsko - Česká republika v oblasti navazování nových a utužování stávajících obchodních kontaktů jsou Swiss Management Forum, které se uskuteční v březnu 2020 ve vědeckém centru STAR v Dolních Břežanech, a pak Swiss Business Breakfast a návazné akce na MSVB v Brně.

 

Alena Koukalová

bjohn@hst.cz

Další články

Inovace
Exportní příležitosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: