Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Konference o budoucnosti české výroby
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Konference o budoucnosti české výroby

Iniciativu Budoucnost české výroby, jejíž zrod před dvěma lety iniciovala společnost Autodesk, má v současné době již na 800 členů zejména z řad výrobních společností. Smyslem jejího založení bylo postupně realizovat pomocí partnerských organizací takové kroky, které napomohou zbavit ČR nálepky levné ekonomiky, jak je bohužel ve světě stále vnímána.

Jednou z aktivit iniciativy Budoucnost české výroby je pořádat konference, kde chce účastníky seznamovat s nástroji a postupy pro zvyšování jejich konkurenceschopnosti a na příkladech dobré praxe představit firmy, které ve světě výše uvedené mínění svým podnikatelským přístupem a produkty zásadně popírají.

Na konci května Zámek Štiřín přivítal 80 účastníků konference pro Budoucnost české výroby. Úvodem Martin Peňáz ze společnosti Autodesk hovořil o tom, jak je na tom Česká republika z pohledu inovací, co dělají úspěšné firmy pro to, aby inovovaly lépe, a na co se ve svých strategiích zaměřují. Upozornil na skutečnost, že 60 % realizovaných inovačních projektů u nás je podpořeno dotacemi. Dále analyzoval disruptivní (průlomové), skokové a postupné inovace a na konkrétních příkladech pak ukázal rozdílné návratnosti vynaložených investic. Hovořil i o realizovaném výzkumu společnosti Autodesk, ze kterého vyplynulo, že zaměstnanci firem 21,5 hodin týdně tráví neproduktivními činnostmi a na otázku, proč neinovují své produkty, převážně odpověděli, že důvodem je nedostatek času (...).

Pro příklad, jak úspěšné české firmy reagují na současné trendy, si iniciativa na konferenci pozvala dva významné podnikatele z jihomoravského regionu. Martin Šula a jeho JetSurf postupně dobývá celý svět. Absolvent brněnské Vojenské akademie působil dlouhá léta v motoristickém sportu ve vývoji spalovacích motorů, mj. pro značky BMW nebo RedBull. Tyto zkušenosti jej přes vlastní firmu na přesné lití přivedly k vývoji motorového surfu pro VIP klientelu. Vědom si skutečnosti, že nejvyšší náklady na motosport spočívají v přepravě závodního zařízení z místa na místo, hledal produkt, který by mohl tento fakt eliminovat. Přišel s myšlenkou vodní surf osadit spalovacím motorem a začal ji s týmem nadšenců kolem sebe realizovat. Přesto, že se jej ročně snaží desítky firem napodobit, stále je jediným výrobcem v této komoditě. Více si o Martinu Šulovi můžete přečíst např. v rozhovoru v MM Průmyslovém spektru (viz www.mmspektrum.com/180728 nebo www.mmspektrum.com/160732).

Druhým vystoupivším podnikatelem byl Libor Musil, zakladatel a majitel firmy zabývající se výrobní a stavební činností LIKO-S a člen představenstva Asociace malých a středních podniků, kde se ze své pozice dlouhodobě věnuje aspektům rodinného podnikání. Daří se mu svoji firmu postupně předávat další generaci a o svých

zkušenostech se na četných vystoupeních, jako bylo toto, velmi rád podělí. Ve firmě čítající 250 zaměstnanců s ním pracuje jeho žena, syn a dcera se svým manželem. Rodinné firmy nazývá královnami českého byznysu, které mají šanci Českou republiku dostat mezi evropské leadery podnikání. Taktéž s Liborem Musilem jsme v MM Průmyslovém spektru realizovali rozsáhlý rozhovor, mj. o rodinném podnikání (www.mmspektrum.com/180516).

Další části konference se opět zhostili zástupci firmy Autodesk. Jiří Strýček hovořil o aspektech navrhování produktů v optimalizačních procesech a potřebném umění následného prodeje s generovaným ziskem. Závěrečnou tandemovou přednášku na téma připravenosti firem na digitální budoucnost velmi názorně odprezentovali Kamil Cejpek a Martin Peňáz. Hovořili o trendech masové customizace, jejíž klíčové znaky se překlápí do kusové výroby, dále o potřebě vzájemné spolupráce, o nutné flexibilitě výroby a zajímavý byl i pohled na zákaznické zkušenosti, které ovlivňují další vývoj firmy jako takové.

Konference byla ukončena závěrečnou diskuzí reflektující poznatky z jednotlivých přednášek a celkové zhodnocení akce, které společně s anketním dotazníkem, jež byl účastníkům následně rozeslán, poslouží k formování dalšího ročníku.Iniciativa Budoucnost české výroby pro své členy uspořádala konferenci, jejímž smyslem bylo přítomné seznámit s nástroji a postupy pro zvyšování jejich konkurenceschopnosti. Na příkladech dobré praxe představili majitelé firem MSR Engines a LIKO-S své strategie, které stály za jejich celosvětovými úspěchy.


Jak je vaše firma připravena na budoucnost? Jaký produkt vám bude za dva roky generovat nejvyšší zisk? Máte jistotu, že budete úspěšní i v budoucnu? Chcete posunout vaši firmu na vyšší stupeň? To je jen několik z celé řady otázek, na které by ve firmách měl existovat jasný názor. Zapojte se do projektu Budoucnost české výroby (www.budoucnostceskevyroby.cz) a společně si vytvářejte odpovědi na tyto otázky.Roman Dvořák, Zámek Štiřín

roman.dvorak@mmspektrum.com

Další články

Průmysl 4.0
3D technologie
Inovace
Průmyslový design
Management a řízení
Strojírenství v lékařství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: