Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Skutečně efektivní pomoc v krizi?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Management a řízení

Skutečně efektivní pomoc v krizi?

Krize poukazuje na lidský charakter, správnost chodu společnosti, možnosti firem zefektivnit svou produkci nebo poskytované služby. Je na jedné straně nebezpečnou výchylkou, která ručičku vah profitability nakloní do červeného pole, na druhé představuje příležitost.

Ne jinak je tomu v případě období, které nastává po odeznění vlny onemocnění covid-19. Právě v tuto dobu firmy hledají způsoby, jak se udržet nad vodou a vyvážit škody, jež jim v posledních měsících vznikly. Hledají radu, jak působení na trhu optimalizovat, jak zlepšit svůj chod. Bohužel každá krize dává také příležitost samozvaným „profesionálům“, kteří dokážou napáchat více škody než užitku.

Větší podniky mají s krizovým řízením a interim managementem obvykle zkušenosti. Jejich leadeři vědí, s kým se spojit, kdo je skutečně osvědčeným profesionálem. Najímají ty nejlepší z oboru, protože vědí, že tato nákladová položka jim může dopřát jistotu, že jdou správným směrem. Zajistí přežití podnikání, byť možná ve změněné podobě. „Malé a střední firmy, popřípadě startupy s větším počtem menších investorů, však mají na tomto poli malé nebo žádné zkušenosti. Hospodářská krize na ně vyvíjí velký tlak, takže jsou mnohdy nuceny hledat velmi rychlá řešení. V tom tkví riziko, že si při výběru interim manažera nejen spálí prsty, ale dokonce zlikvidují svůj podnik, který by v rukou ostříleného hráče mohl nabrat nový dech,“ komentuje Ing. Jiří Jemelka, MBA, ze společnosti J.I.P. pro firmy.

Bez růžových brýlí

Vyvést podnik z krize, pokud k tomu vlastní zdroje už nestačí, vyžaduje osobnost se zkušenostmi a výsledky. Pokud vedení firmy nemá jasný typ, je dobré si na interim či krizového manažera udělat malé výběrové řízení. Jeho cílem je nejen poznat tohoto člověka, ale shromáždit o něm co nejvíce informací a pak se rozhodnout – nikoli na základě líbivé prezentace a vystupování nebo drahého obleku. „Přestože posledních 10 let žijeme ve světě, kde je pozlátko a vizuální dojem stejnou bernou mincí jako výsledky práce, neměli byste se prvním dojmem nechat oklamat. Je třeba jít po tvrdých datech,“ upřesňuje Jiří Jemelka a pokračuje: „Nejprve zjistěte, jak dlouho kandidát na interim manažera v oboru působí. Ptejte se, kolik projektů, a s jakými úspěchy, již realizoval. Chtějte reference a nebojte se investovat svůj čas do jejich prověřování. Zaměřte se na silné a slabé stránky spolupráce, její průběh. Nehledejte jen pozitiva, pátrejte i po přešlapech a nedorozuměních. Je to někdy téměř detektivní práce, ale je rozhodně lepší jí energii věnovat než zjistit, že jste sázkou na nesprávného člověka promrhali cenný čas i zdroje.

Právě dnes firmy hledají způsoby, jak se udržet nad vodou a vyvážit škody, jež jim v posledních měsících vznikly.
(Autorka: Kateřina Šimková)

Avšak ani tímto investigativním pátráním ještě skládačka informací není celá. Dalším krokem je schůzka s potenciálním spolupracovníkem. „Osobní setkání je ideální příležitostí, jak v rozhovoru odhalit, zda jednáte s ostříleným mazákem na poli krizového řízení a optimalizace firem. Nebojte se ptát i na nepříjemné věci, postavit dotazy na základě prověřených referencí. Interim manažer se tohoto křížového výslechu bát nebude. Své odpovědi odstanete, třebaže možná nebudou pro vaše manažerské ego lichotivé. Připravte se rovněž na to, že i vy budete pod palbou jasně mířených dotazů. Profesionál má totiž zájem zjistit maximum o stavu firmy. Bude chtít poznat organický celek vašeho podnikání, protože právě na tom bude založena pozdější analýza slabých a silných stránek, úspor, škrtů a nových příležitostí. Od toho se odrazí opatření, která budou mít za úkol vás vyvést z pasti červených čísel,“ objasňuje Jiří Jemelka.


Vyvést podnik z krize, pokud k tomu vlastní zdroje už nestačí, vyžaduje osobnost se zkušenostmi a výsledky. (Zdroj: Zdroj Mohamed Hassan, Pixabay)

Udržitelné finance

Klíčové pro přežití podniků je udržet měsíční cash flow. Pokud je záporné, rozhodně klientům dobrý interim manažer nebude vykládat pohádky. První krok, k němuž vedení společnosti vyzve, bude zásadní seškrtání nákladových položek. „Je to jako s rovnicemi. Dokud nebude možné, aby firma expandovala, získávala nové trhy, nové zákazníky, zvyšovala prodeje, je třeba se snažit dosáhnout pozitivního cash flow jiným způsobem. A tím jsou právě úspory. Spolehnout se na to, že odběr bude stabilní, když i jiné podniky v této situaci bojují o přežití, je hazard,“ upozorňuje Jiří Jemelka.

Místo balady o procházce růžovým sadem bude dobrý interim manažer kázat disciplínu a odříkání, což je pro současnou firemní kulturu rána ve smyslu hodnot a vizí. Zejména pro vedení to může být náročné po předchozím období blahobytu a komfortu. „Je třeba si uvědomit, že po této krizi život už stejný nebude. Víc než jindy má smysl zabudovat do hodnotového rámce společnosti skromnost ve výdajích, ale zároveň co největší nasazení a pocit smysluplnosti v plánování, rozvoji a konání. Od dobrého interim manažera určitě neuslyšíte, že další model luxusní limuzíny s operativním leasingem si budete moci dopřát za půl roku. Vyzve vás, abyste pracovali se zdroji, které vám zbývají, tak, aby přinášely další hodnotu, aby pomohly zlepšit výkonnost,“ připomíná Jemelka.

Kateřina Šimková

Další články

Management a řízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: