Často vznikly Potěmkinovy vesnice vyznačené vizuálními standardy, schránkami na sběr zlepšovacích návrhů, nástěnkami a čárami na podlaze, bez jasné vazby k měřitelným výsledkům výkonnosti.
Prvky štíhlého podniku se objevily většinou ve výrobě ve formě 5S, vizuálního managementu, mapování toku hodnot (VSM), zlepšování procesů (kaizen), chybuvzdorných systémů (Poka Yoke), rychlých změn (SMED), totálně produktivní údržby (TPM), výrobních buněk, kvality v procesu (Andon, Jidoka), týmové práce, tahových systémů (kanban, CONVIP, POLCA) a později nastoupil systém LCIA (nízkonákladová automatizace), Karakuri apod.
Ve většině podniků se nepodařilo to nejdůležitější – štíhlé myšlení, kultura spolupráce a respektu, proniknutí do myšlení, konání, návyků a DNA pracovníků. Většina podniků nepochopila, že podstata štíhlého podniku je právě v inovacích, ve způsobu analýzy zákazníka a jeho práce, ve štíhlých principech vývoje výrobků. Mnohá „štíhlá“ řešení jsou jen „tlusté“ manuály, audity, standardy a pravidla, která někdy potlačují flexibilitu, jak ji podporují, audity, byrokracie a koordinátoři, kterým nikdo nerozumí.