Témata
Reklama

Technologická elita na železnici

Společnost CZ Loko patří k nejvýznamnějším hráčům na poli středoevropského železničního strojírenství. Vyvíjí a vyrábí nové lokomotivy a modernizuje kolejová vozidla. Na jakých plánech CZ Loko pracuje a co jsou klíčové faktory úspěchu na vysoce konkurenčním trhu výrobců kolejových vozidel? Odpovídá Josef Gulyás, obchodní ředitel pro střední Evropu společnosti CZ Loko.

CZ Loko je tradičním výrobcem lokomotiv. Dá se i v této oblasti rozšiřovat produktové portfolio?

Základ naší činnosti je stabilní, jsme a chceme být specialistou v segmentu nezávislé trakce – tedy výroby, modernizace a komplexního servisu dieselelektrických lokomotiv. Díky získaným zkušenostem a konstrukčnímu i technologickému růstu se však logicky rozšiřuje i spektrum doplňkových služeb, které umíme klientům poskytnout. Vstupujeme do segmentů modernizace a výroby speciálních vozidel, ale i komplexních modernizací elektrických lokomotiv. Naším cílem je diverzifikace nejen v oblasti rozsahu a komplexnosti služeb, ale i v jednotlivých teritoriích, kam dodáváme.

Reklama
Reklama
Reklama
Obchodní ředitel pro střední Evropu společnosti CZ Loko Josef Gulyás.

Investujete proto do vlastního výzkumu a vývoje?

Vlastní výzkum a vývoj je základním předpokladem pro náš cíl udržet se v našem segmentu mezi technologickou elitou. Díky investicím do výzkumu a vývoje jsme představili nejen nové lokomotivy – například asynchronní čtyřnápravovou lokomotivu řady 744, ale i vlastní dílčí moduly založené na unifikaci technického řešení lokomotiv CZ Loko. Více než 70 % nákladů na výzkum a vývoj hradíme z vlastních zdrojů, pro zbytek hledáme finance v národních i strukturálních fondech EU. Významná je pro nás v této oblasti spolupráce s privátními výzkumnými organizacemi a vysokými školami, především s Univerzitou Pardubice a Západočeskou univerzitou.

Nová univerzální lokomotiva řady 744.

I strojírenství prochází vývojem a je zde silný konkurenční boj. Daří se vám držet vybojované pozice?

Věřím, že ano. Počítáme-li novodobou historii holdingu CZ Loko, tedy od roku 2006, zvýšili jsme počet zaměstnanců řádově o třetinu na dnešních 730. Díky schopnosti zvyšovat produktivitu jsme při třetinovém růstu počtu zaměstnanců zvýšili obrat na téměř dvouapůlnásobek, takže se naše roční tržby pohybují kolem 2 mld. Kč.

Komplexně modernizovaná lokomotiva řady 753.6.

Jaké jsou pro vás nejvíce perspektivní trhy v zahraničí?

Jsou to především trhy východní Evropy, nicméně za trhy vhodné pro další rozvoj považujeme i Turecko a Blízký východ. Trh kolejových vozidel je specifický a bez reference u národního dopravce je velice těžké se na zahraničních trzích prosadit. Naše současné exportní úspěchy mají základy v dobrých referencích od našich tuzemských národních i privátních partnerů, to považujeme za zásadní pozitivum.

Jakou roli hrají v oblasti exportu finance a bankovní služby?

Role banky je pro exportéry klíčová. Banka musí do značné míry rozumět nejen podnikání exportéra na domácím trhu, ale znát exportní teritoria, umět poradit a ošetřit případná rizika. Máme v této oblasti velmi dobrou zkušenost s Komerční bankou, která nám dokázala nabídnout nejen exkluzivní podmínky provozního financování, ale také služby trade finance.

Specializované pracoviště motorárny v České Třebové, kde probíhají opravy motorů CAT.

Za referenční projekt v této oblasti považujeme nedávné exportní financování dodávky dvanácti modernizačních paketů do Běloruska v objemu vývozu 9,6 mil. eur.
Řekl jste, že chcete patřit na železnici k technologické elitě. Jsou nějaké zcela nové směry a strategické cíle, o kterých uvažujete?

I v našem oboru probíhá neustálý vývoj a také my musíme inovovat. Jako velmi perspektivní směry, na kterých nyní pracujeme, vidíme oblast využití alternativních zdrojů energie a hybridních technologií.

Miroslav Beneš

miroslav.benes@p-b.cz

www.p-b.cz

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 141053
Datum: 23. 09. 2014
Rubrika: Servis / Rozhovor
Autor:
Firmy
Související články
České obráběcí stroje stále splňují nejpřísnější parametry pro uplatnění

V červnu tohoto roku byl zvolen prezidentem Svazu strojírenské technologie Jan Rýdl ml. Mezi jeho priority patří návrat duálního vzdělávání do českého školství. Více chce také podpořit spolupráci firem s vysokými školami, prosazovat zájmy českých strojařů v zahraničí a ve státní správě. Rychlé tržní změny vnímá jako největší výzvu pro management všech firem.

Prognózovat vývoj ekonomiky by bylo jednodušší, kdyby šlo jen o ekonomiku, říká ekonom Miroslav Zámečník

Složitá geopolitická situace natolik ovlivňuje ekonomické světové dění, že s jistotou prognózovat vývoj české ekonomiky není jednoduché. Klasické spouštěče, které ohlašují krizi, nefungují. Kdo dnes v recesi uspěje, proč je ČR pořád pro zahraniční investory zajímavá a která firma se budoucnosti bát nemusí? To jsou témata, nad kterými redakce MM Průmyslového spektra diskutovala s hlavním analytikem České bankovní asociace Miroslavem Zámečníkem.

Výzkum rozděluji pouze na dobrý a špatný, říká Libor Kraus

Prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus se pohybuje v oblasti výzkumu a vývoje 30 let. Jaká vidí pozitiva, úskalí a rezervy v této důležité součásti našeho ekonomického růstu? Na to jsme se ho zeptali v rozhoru, který poskytl redakci MM Průmyslového spektra.

Související články
Stroje rostou se zákazníkem, říká pamětník českého obrábění Miroslav Otépka

Česká republika si v letošním roce připomíná 100 let od svého vzniku. Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu v Brně je 60 let. Redakce MM Průmyslového spektra se rozhodla také zavzpomínat a k rozhovoru pozvala Miroslava Otépku, který stál u zrodu konstrukce a výroby českých obráběcích strojů. Miroslav Otépka se z profese dělníka vypracoval na respektovaného majitele jedné z největších českých strojírenských firem. Aktivita, optimismus a dobrá nálada ho neopouštějí ani ve věku, kdy se jiní věnují odpočinku. Možná je to jeho filozofií a jak sám říká: „Práce mi nikdy nic nevzala, vše, co jsem dělal, dělal jsem rád.“

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Štěstí musíte jít naproti, negativní zkušenost vás nesmí zlomit

Když většina českých studentů po roce 1989 odcházela studovat do Ameriky nebo na Západ, Kateřina Haring byla v té době jediná studentka, která se rozhodla studovat v Rusku. Na znalosti ruského prostředí a mentality si postavila byznys. Dnes její společnost Dynamic Group staví expozice po celém světě. V roce 2016 byla zvolena prezidentkou nejstarší asociace podnikatelek v České republice.

„Kdo neumí řídit sám sebe, neumí obvykle řídit ani druhé,“ říká prezident České manažerské asociace Pavel Kafka

Pavel Kafka je jedním z nejzkušenějších českých manažerů, který mimo jiné v 90. letech vybudoval skupinu Siemens v ČR. O své znalosti z oblasti řízení, kompetenci českých manažerů a připravenosti české ekonomiky měřit se s konkurencí v zahraničí, jsme si povídali v redakci MM Průmyslového spektra.

Správný člověk na správné místo

„V čem někdo vidí zvláštnost, já vidím unikátnost a uplatnitelnost pro danou pozici. To, co člověka diskvalifikuje v jedné firmě, tak ho naopak kvalifikuje v druhé,“ říká jeden ze zakladatelů a průkopníků českého headhuntingu Jan Bubeník, se kterým jsme si povídali o tom, proč je důležitější diverzifikovat lidské zdroje než výrobu, jak se připravit na nástupnictví v rodinné firmě, jaký typ manažera je pro firmu nejefektivnější a jakou dnes mají majitelé společností přijmout personální strategii, aby posbírali ty nejlepší lidi, kteří by hrdě nosili jejich dres.

Jak se transferuje know-how

„Pokud někde postavím pět strojů a budou z nich padat šrouby, které budu odesílat do zahraničí, tak to je samozřejmě jiná přidaná hodnota, než když vybuduji vývojové centrum, kde mám devadesát procent vysoce sofistikovaných pozic, spojené s výrobním závodem,“ říká programový ředitel GE Aviation pro Českou republiku Milan Šlapák, který poskytl redakci MM Průmyslového spektra rozhovor.

"Příběh, jak jsme úspěšní, je jen z části pravdivý," říká přední český manažer Libor Witassek

S Liborem Witasskem jsme si povídali nejen o hledání ekonomické rovnováhy a Průmyslu 4.0, ale i o nebezpečí českých montoven, řešení nedostatku odborníků a zaspaném technickém vzdělávání.

Očekáváme hospodářský růst i v roce 2018? Ptáme se Miroslava Singera

Světové a české ekonomice se daří. Podle Miroslava Singera se jedná o normální stav, který přichází po hospodářské krizi před deseti lety. Podle jeho slov nemusíme mít obavu ani ze skepse některých ekonomů, kteří prognózují další velkou hospodářskou krizi. Miroslav Singer je optimistou věřícím v další růst i prosperitu českých firem, kterým radí využít situace nenormálně levných peněz.

Revoluce v designu zdravotnického zařízení

Linet, český výrobce zdravotnického vybavení, slaví v letošním roce 20 let od vzniku svého průlomového vynálezu, kterým radikálně změnil pohled na design a užitné vlastnosti zdravotnického lůžka. Sloupová jednotka dokázala velmi nevzhledné a složité mechanismy zakomponovat do jediného tubusu. „Sloup je typickým příkladem toho, jak obrovskou má design hodnotu. Podařilo se nám vytvořit ergonomicky a designérsky čistý produkt, který nemá na světě obdoby. Zásadní pro tento výrobek bylo revoluční myšlení a odvaha vyzkoušet si to,“ říká o zkušenostech spolupráce s designéry generální ředitel Linetu Ing. Tomáš Kolář.

O budoucnost českého průmyslu strach nemám říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák

Při příležitosti konání MSV v Brně oslovila redakce MM Průmyslového spektra výraznou osobnost českého byznysu – prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka.Povídali jsme si s ním o tom, žese našemu průmyslu mimořádně daří, jaká jsou největší rizika pro další růst tuzemské ekonomiky, jak vnímá státní podporu v oblasti podnikání a proč fandí Evropské unii, přestože si myslí, že je to byrokratický moloch.

EMO zrcadlem pokroku a inovací

Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.

Existují reálné kompenzace za ruský trh?

Český export do Ruska se téměř tři roky po zavedení sankcí EU propadl o více než polovinu. I když z posledních údajů ČSÚ ze začátku tohoto roku vyplývá, že se o téměř čtvrtinu navýšil, čísla jsou stále přibližně stejná jako v období hospodářské krize 2008 až 2010. Jsou země Společenství nezávislých států (SNS) reálnou alternativou a možnou kompenzací za ruský trh? Je nově vzniklá Euroasijská ekonomická unie životaschopná? A jaké benefity nabízí českému exportérovi?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit