Projekt Národní centrum kompetence - STROJÍRENSTVÍ (NCKS) byl realizován od ledna 2019 do prosince 2022. V konsorciu bylo zapojeno celkem 26 účastníků, z toho 9 výzkumných organizací a 17 průmyslových partnerů.
Zástupci mezinárodního fotonického průmyslu se koncem června sejdou v Mnichově na předním světovém veletrhu Laser World of Photonics, který letos slaví padesáté výročí a společně se souběžným veletrhem Automatica proběhne od 27. do 30. června 2023 na mnichovském výstavišti.
Při této příležitosti nám projektová manažerka veletrhu Anke Odouli poskytla krátký rozhovor:
MM: Proč je rok 2023 pro veletrh Laser World of Photonics rokem speciálním?
A. Odouli: Důvodů je několik: Na jedné straně se vůbec první ročník konal před padesáti lety v Mnichově pod názvem Laser 73 a zúčastnilo se ho přibližně sto vystavovatelů. Gerd vom Hoevel, tehdejší generální ředitel Messe München, měl vizionářskou myšlenku vytvořit první světový veletrh pro nový typ laserových technologií – první laser vůbec byl vyvinut v roce 1960. I v roce 2022 se společnost Messe München ujala průkopnické role, když iniciovala platformu pro mezinárodní kvantovou komunitu a tím i pro další technologii s obrovským budoucím potenciálem. V roce 2023 bude tato akce probíhat opět, a to souběžně s veletrhem Laser World of Photonics v samostatné hale. Na druhou stranu se mezinárodní vědecká elita po čtyřleté přestávce konečně může opět osobně setkat na kongresu World of Photonics. V neposlední řadě se těšíme na první termínově společné konání s veletrhem Automatica, protože mezi automatizačním a laserovým průmyslem existuje mnoho průsečíků.
MM: Jak probíhají registrace vystavovatelů?
A. Odouli: V tuto chvíli, tedy tři měsíce před veletrhem, máme obsazeno již více výstavních ploch než v loňském roce. Obzvláště vysoké tempo růstu vystavovatelů je z USA a Číny. Laser World of Photonics měl vždy široké mezinárodní zastoupení a jsme rádi, že mnoho mezinárodních vystavovatelů, kteří se v roce 2022 nemohli zúčastnit kvůli cestovním omezením, se může zúčastnit letos. Svou účast již potvrdili všichni lídři z fotonického průmyslu a významné průmyslové výzkumné ústavy. Očekáváme kolem 800 vystavovatelů z 30 zemí na ploše 50 000 m2. Jsme rádi, že mezi vystavovateli můžeme přivítat také společnosti z České republiky (zatím deset firem). Dokonce se vůbec poprvé chystá společná česká expozice pod hlavičkou Českého optického klastru a agentury CzechTrade.
MM: Na která průmyslová témata se Laser World of Photonics letos zaměří?
A. Odouli: Fotonika se stala klíčovou technologií, bez níž by inovace v mnoha oblastech již nebyly myslitelné. Autonomní řízení, elektrická mobilita, vědy o živé přírodě, moderní diagnostika a komunikační procesy – snad neexistuje odvětví, které by z toho netěžilo. Výstavní plochy přirozeně navazují právě na tato témata, stejně jako doprovodný program s fóry, panely či speciální přehlídkou „Photonika ve výrobě“. Svou roli tam budou hrát i témata, jako je například problém dodavatelského řetězce nebo nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Navzdory těmto výzvám pokračuje vzestupný trend ve fotonickém průmyslu: Jen pro Německo předpovídá průmyslová asociace Spectaris do roku 2025 roční růst kolem 6,5 procenta. V roce 2021 toto odvětví vygenerovalo tržby ve výši 47,3 miliardy eur.
MM: Co můžeme od kongresu World of Photonics očekávat?
A. Odouli: Jsme velmi rádi, že se zde na výstavišti po dlouhé přestávce konečně mohou opět setkat špičkoví vědci z celého světa. Na vědeckých konferencích a při aplikačně orientovaných panelových diskusích budou diskutovat o svých nejnovějších výzkumných výsledcích. V roce 2023 se pod záštitou kongresu uskuteční pět samostatných konferencí: Největší bude konfernece CLEO/Europe-EQEC, která se bude zabývat všemi aspekty optických technologií a fotoniky v oblasti základního výzkumu. Konat se budou také čtyři konference, které se zaměří na aplikačně orientovanou vědu, a to konference LiM – Lasers in Manufacturing, Digital Optical Technologies, Optical Metrology a ECBO – European Conferences on Biomedical Optics.
MM: Děkujeme za rozhovor.
Vůbec poprvé se chystá společná česká expozice pod hlavičkou Českého optického klastru a agentury CzechTrade.
Díly, součásti či výrobky, které spatřily světlo světa díky tomu, že byly vylisovány, odlity či vykovány ve formě, jsou doslova všude kolem nás. Forma je zařízení často velmi složité a komplexní a k její výrobě je potřeba řada špičkových technologií. Následující článek představuje některé z nich.
Cesta antivirového řešení Avast od prvních nápadů ve Výzkumném ústavu matematických strojů k firmě o 1 700 zaměstnancích Avast Software obývající několik pater nové budovy na Pankráci, byla dlouhá a někdy trnitá. Zakladateli a tvůrci myšlenky na vytvoření vlastního antivirového programu, ze kterého se postupem doby stal ochranný systém bránící napadením, jsou Pavel Baudiš a Eduard Kučera.
Pravidelné podzimní dny otevřených dveří uspořádala pro své současné i potenciální zákazníky koncem září společnost Lascam systems. Po tři dny mohli zájemci o laserové technologie navštěvovat showroom dceřiné společnosti Elya Solutions v Horních Počernicích, kde bylo v provozu více než sedm různých aplikací dceřiných i zastupujících společností. Jednotlivá stanoviště prezentovala široké portfolio aplikací a služeb, jež integrátorská společnost Lascam nabízí.
Německá společnost Sympatec se vydala začátkem dubna na turné. Soubor přednášek s hlavním cílem představit uživatelům možnosti a výhody sofistikovaných přístrojů dostal název PM Tour. Písmena PM pod sebou skrývají anglický výraz particle measurement neboli měření částic. Na velikosti částic velmi záleží, neboť mohou ovlivňovat vlastnosti finálního produktu (cement, farmacie, kovové prášky, potravinářství apod.). Turné po evropských zemí pořádala polská společnost Atest. Na českém a slovenském trhu společnost Sympatec zastupuje Josef Chromý.
Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.
Průmysl 4.0 závisí na propojení systémů schopných spolu komunikovat, schopných získávat, vyhodnocovat a sdílet data a na takto zpracované informace reagovat v reálném čase. Údaje z měření jsou nezbytné pro shromažďování informací, které mají být použity při inteligentním rozhodování za účelem zabránit nežádoucím procesním změnám.
Spolupráce akademické a komerční sféry. Těchto pět slov v sobě bez nadsázky zahrnuje budoucí prosperitu naší země. Akademická sféra, včetně univerzit, totiž disponuje vynikajícími mozky, jejichž práce však byla v minulosti často „jen“ výzkumem pro poznání. Přitom na kvalitní výzkum je potřeba stále větší množství financí a těch se dnes často nedostává. Komerční sféra naopak financemi disponuje, ale aby ustála zesilující tlak konkurence, potřebuje získávat další a další know-how čili právě výsledky výzkumu. V čem je úhel pohledu na tuto problematiku z obou stran stejný a v čem se liší?
Když se dnes bavíme o moderních výrobních postupech, máme často na mysli využívání high-tech technologií, které je snahou stále více propojovat, automatizovat a sledovat. Tyto přístupy pomáhají výrobcům transformovat jejich výrobní procesy až do stadia nejvyššího – takzvané cyber factory –, přičemž vysoká jakost vyráběných dílů a úspora nákladů během výrobních procesů hrají nejdůležitější roli. Z tohoto jasně vyplývá nutnost investice také do měřicích systémů.
Cílem následujícího textu je informovat o novinkách a trendech v oblasti hologramů v průmyslu a také situaci zpřehlednit. Výrazem „hologram“ je totiž označováno téměř nepřeberné množství nástrojů a technologií, které v podstatě spojuje vlastně jen to, že pracují s nějakou formou optické iluze. Takové hologramy je možné využívat nejrůznějším způsobem, totéž platí o způsobech jejich vytváření. Navíc je dění v oboru hodně dynamické. Téměř neustále se objevují nové průmyslové aplikace a vedle nich vzniká řada zajímavých inovací, které jsou předváděny na výstavách, ale fakticky ještě nebyly uvedeny do praxe.
Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.
Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem.
Proč jsme nejlepší?
a mnoho dalších benefitů.
... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou