Témata
Reklama

Virtuální pracoviště a kvalifikace zaměstnanců

Sjednocování trhu, například cestou naplňování ducha i litery Evropské unie, může odbourat hranice v obchodních kontaktech a tím předznamenat i postupné doznívání tradičních metod práce. Součástí takových způsobů je i takzvaná virtuální kancelář

Samotný pojem virtuální pracoviště nebo systém virtuální administrativně řídicí práce může znamenat hodně věcí, ale v žádném případě neznamená běžnou kancelář nebo běžný provoz v klasickém stylu. Velké reklamní, účetnické a poradenské firmy již postupně přecházejí na systém virtuálních pracovišť uvnitř vlastní organizace a získávají první cenné poznatky v tom smyslu, že tok informací a vůbec výsledky vlastní práce mají v tomto případě mnohem vyšší hodnotu při nižších nákladech. Zkušenosti z členských zemí Evropské unie neklamně naznačují, že systém virtuálních pracovišť se velmi rychle rozvíjí i u malých nebo středně velkých firem, zejména u takových, které mají zájem zakládat pobočky ve vzdálených místech a současně si z finančních důvodů nemohou dovolit žádnou okázalost.
Reklama
Reklama
Reklama

Virtuální pobočka na dobré adrese

Britský podnikatel Richard Nissen, dnes již uznávaný průkopník virtuálních pracovišť v podmínkách malých firem, uvádí, že když si nějaká společnost, například z Francie, chtěla zařídit v Londýně filiálku, narážela na velké problémy administrativní, technické a hlavně finanční. Dnes si zmíněná francouzská firma založí takovou virtuální pobočku v Londýně prostřednictvím Nissenovy služby, a to jen za necelých 300 eur měsíčně, přičemž fyzicky tam vůbec není přítomna. To je umožněno tím, že již existují mnohem výhodnější podmínky, a to jak legislativní díky normám EU, tak i komunikační díky široké paletě variant využití elektronické pošty.
Nissen byl již od počátku 90. let přímo posedlý myšlenkou vzniku virtuálního pracoviště, které by nabízelo klientům služby mezinárodní kanceláře přijímající telefonické vzkazy pro jednotlivce nebo firmu, a to jednak za podstatně nižší ceny, než jaké existují v jejich vlastních zemích a jednak na adresu znamenající vysokou prestiž. V případě Richarda Nissena to je Piccadilly, tedy přímo střed Londýna. A jak známo, Londýn je stále všeobecně uznáván za město, kde existují nejlepší podmínky pro vedení obchodu.

Jak to funguje

Pokrok v technice, zejména rozmach digitálních komunikačních systémů, umožňuje Nissenově firmě okamžitě propojovat vlastní pracoviště klienta, aniž by volající vůbec věděl, odkud a jak je vzkaz vlastně vyřizován. Stejnou měrou, jakou se tyto Nissenovy služby rozvíjely, začal se postupně měnit i jejich charakter. Nebylo to už pouhé vyřizování vzkazů. Například z virtuální kanceláře pro vzkazy se stal virtuální sekretariát, který dokázal cizím klientům - opět levněji a rychleji než jinde - zajistit nejen odpovídající hotel, letenky a víza, ale zprostředkovat i obchodní schůzku, vyjednat jednací prostory, kulturní představení a podobné akce, jejichž potřeba se obvykle vyskytuje až na poslední chvíli. "Naši lidé se to bezvadně naučili, a tak není divu, že jsme se stali jakýmsi centrem celkové asistence našich klientů," říká Richard Nissen a dodává: "Z našich pracovníků, a jsou to především ženy, jsou nyní již spíše osobní asistenti klientů z celého světa než jen pouhé sekretářky vyřizující nějaké vzkazy. Chce to ovšem mít smysl pro nové věci a nebát se přitom uplatňovat vlastní nápady. A to se naše děvčata naučila a stále učí, jak se vzletně říká, za pochodu."
Nissenova služba dnes "obhospodařuje" přes 400 firem z celého světa, které na tomto systému hodně získávají. Především se jim podstatně redukují náklady na administrativní prostory s náročným kompletním vybavením, jejichž ceny jsou dnes ve světových metropolích nesmírně vysoké. Dále to klientovi umožňuje nebýt vázán na samotnou kancelář s tím, že se může více věnovat koncepční práci nebo jednáním v terénu. A konečně - klient může klidně pracovat i doma. Nepřekvapuje, že Nissenův nápad s virtuálním pracovištěm má i své odpovídající komerční výsledky. Za poslední rok se zisky zvýšily o celých 50 %, což je bezesporu vynikající míra růstu. Nissen si je vědom, že takové tempo nemusí udržet, ale zůstává velkým optimistou. Tvrdí, že největší poklad v jeho firmě představují lidé, kteří prý za ním neustále přicházejí s novými a novými nápady, jak dále rozvíjet a obohacovat nejen virtuální kancelář, ale samu virtuální budoucnost. Na všetečnou otázku jednoho novináře, co prý za ním vlastně stojí, pohotově odpověděl: "Vzdělání našich pracovníků."

Zvyšování kvalifikace

Zvyšování kvalifikace všech zaměstnanců, nejen těch, kteří se momentálně účastní aktivit spojených s virtuálním pracovištěm, je totiž základním předpokladem vyšší produktivity a tím i vyššího zisku. Může mít mnoho forem, snad nekonečně početných. Hodně záleží na výběru nejen učitele, ale i pomůcek, které mohou mít jistou spojitost i s metodou virtuálního školení - to může mít samozřejmě charakter samostudia, distančního studia nebo e-learningu čili elektronického vzdělávání a podobně. Opačný přístup, tedy zanedbávání zvyšování kvalifikace zaměstnanců, se pak pochopitelně projevuje v různém časovém odstupu, ale vždy jako ztráty způsobené poklesem produktivity a vyššími náklady na další školení zaměstnanců. Jisté je, že potřeba zvyšování kvalifikace pracovníků nikdy nebyla aktuálnějším problémem. Zvlášť citelně se to projevuje v nosných oborech, jako například v informační technologii. Personální ředitelé společností z tohoto odvětví se netají, že usilovně hledají adepty na takové funkce, jejichž potřebu si vynucuje bouřlivý rozmach vědy a techniky, přičemž ani na samotných špičkových univerzitách nejsou vždy v dostatečném počtu a kvalitě připraveni ani profesoři, ani vyučovací hodiny.

Virtuální školicí centra

A právě do takových mezer mohou vstupovat daleko pružnější virtuální vzdělávací instituce, jako je například takzvaná Knowledge Universe (KU) aneb volně přeloženo "Vědomosti pro všechny". Toto vzdělávací centrum založil Mike Milken, jenž dokázal soustředit finanční prostředky, aby organizoval vzdělávání veřejnosti i soukromých firem pro všechny od dětí v kolébce až po starce před hrobem jak se - na naše evropské poměry přece jen trochu tvrdě - začíná říkat. Faktem ovšem zůstává, že KU vynakládá právě na vzdělávání dospělých celou jednu třetinu svých výdajů. Značné procento takové výuky se již odehrává právě v podobě využívání zkušeností z virtuálních pracovišť.
Je jistě velmi zajímavé, že právě takový systém školicích center, jako je Knowledge Universe, začíná v USA zapouštět kořeny. Jejich zkušenosti jsou jistě velmi cenné i pro Evropu. Pro podniky je totiž velmi výhodné, když si své odborníky, do kterých investovaly značné prostředky, mohou vyslat k rozšíření vědomostí a získání potřebných dovedností v úplně novém oboru právě do takových institucí, jako je KU. Je to pro podniky pružnější, přehlednější, produktivnější a levnější, než aby svého člověka nechali dělat na univerzitě postgraduální studijní program, který se ne vždy týká toho, co podnik konkrétně potřebuje. Svůj nezastupitelný význam v takovém vzdělávacím systému by měl mít i stát, neboť se nejedná jen o zájem soukromé firmy (i když o něj jde samozřejmě v první řadě), ale i o všeobecný zájem na růstu vzdělanosti. Například v USA se k podpoře iniciativ KU již přidaly státy Florida, Kalifornie a New York, které zvýšily položku na vzdělání o celých deset procent!

Kvalifikace pedagogů

V této souvislosti nutno zdůraznit, že dosud nenasyceným trhem zůstává zvyšování kvalifikace samotných pedagogů, kteří mají pečovat o to, aby sami dokázali podle posledních poznatků vědy a techniky nejen správně učit, ale aby ze svých posluchačů udělali doslova nadšence pro novou technologii a její efektivní využívání. Není a nebude to snadné. Jak si jistě oprávněně povzdychl Arthur Steinert, analytik investiční firmy Edu Ventures, když na adresu pedagogů řekl: "Co jsou platné všechny finanční prostředky vynaložené na technologii, když v řadách učitelů je stále ještě hodně technofobů a ludditů." Jistě, zápas s lidmi, kteří mají až chorobnou bázlivost před technikou či dokonce techniku nenávidějí jako svého času luddité v Anglii (ti rozbíjeli tovární stroje, neboť je považovali za domnělou příčinu své bídy), je zároveň zápasem každého se sebou samým. Za velmi významné je v tomto ohledu nutno považovat co nejtěsnější spolupráci firmy, kde se rodí nová technologie se školicími centry, tedy s těmi lidmi, kteří o ní nebo o důsledcích jejího nasazení budou přednášet. Role učitele byla a je nezastupitelná na všech stupních vzdělávacího procesu, bez ohledu na to, zda jde o klasický nebo virtuální způsob. Plně to platí i o firemních školicích centrech. Vedení firmy by se tedy mělo intenzivně zajímat nejen o vlastní růst svých zaměstnanců, nýbrž i o rostoucí úroveň firemního pedagoga. Jde i o to, aby právě takový učitel, byť by byl z vlastních řad, dokázal vést vyučování takovým způsobem,aby se z něj nestala konvenční, stereotypní a navíc i nákladná akce
Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 30704
Datum: 16. 07. 2003
Rubrika: Management / Ekonomika
Autor:
Firmy
Související články
Silný výkon českého zpracovatelského sektoru

Od začátku roku na internetových stránkách www.mmspektrum.com ve speciální sekci přinášíme ve spolupráci se společností IHS Markit měsíční reporty indexu nákupních manažerů (PMI), který je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem. Tento text přináší shrnutí prvního pololetí a výhled na další období.

Jaké má české strojírenství potenciál?

Analytická a výzkumná společnost CEEC Research opět po roce realizovala průzkum, který se zabýval mapováním potenciálu českého strojírenství. Vznikla Studie českého strojírenství 2017/H2, která přináší výsledky 101 uskutečněných osobních a telefonických interview realizovaných s klíčovými představiteli vybraných strojírenských společností. Studie byla slavnostně představena opět v prostorách Pražského hradu, tentokrát v Míčovně, za účasti generálních ředitelů českých firem, zástupců profesních svazů a organizací a politické sféry.

Investiční plán pro Evropu představen v Praze

Na pražském Žofíně se uskutečnila mezinárodní konference pod názvem Investiční plán pro Evropu, jež byla realizována Zastoupením Evropské komise ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Evropskou investiční bankou (EIB). Cílem setkání bylo přiblížit tzv. Junckerův balíček určený k posílení investic a tvorbě nových pracovních míst v Evropě. Konference se konala při příležitosti slavnostního otevření pražské kanceláře Evropské investiční banky, která chce posilovat svou přítomnost ve všech členských zemích EU.

Související články
Každá čtvrtá faktura v Evropě je zaplacena pozdě

Stálý přísun zakázek je pro firmu známkou úspěchu a dobře odvedené práce. Úspěch se ale stěží dostaví, pokud zákazníci za výrobky neplatí včas, v horším případě vůbec. Obchod je totiž dokončen až se zaplacenou fakturou. Podle průzkumu platební morálky, který uskutečnila mezinárodní inkasní agentura EOS KSI ve 12 zemích Evropy, je pozdě splacena téměř čtvrtina pohledávek. Nejvíce pozdních plateb v roce 2014 zaznamenaly firmy v Bulharsku a Polsku, nejméně v Německu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Internetový vyhledávač dotací

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky nabízí jednoduchý vyhledávač dotací. Na internetové adrese www.podporapodniku.cz najdete přehlednou webovou aplikaci, která dokáže zobrazit všechny aktuálně platné dotační nabídky. Zadáte stáří firmy, její velikost, místo realizace projektu a zvolíte oblast podpory a aplikace vyhledá nabídky, které zadaným parametrům odpovídají.

Podnikatelské prostředí není stabilní. Nemáme cenovou stabilitu

Mojmír Hampl je přední český ekonom, který se většinu svého profesního života věnuje problematice financí, měnové a fiskální politiky. MM Průmyslovému spektru poskytl rozhovor, kde se mimo jiné vyjadřuje k současné politice ČNB, k důvodům, proč Česká republika aktuálně nesplňuje podmínky pro přijetí eura, a proč je nutné provést zásadní reformy tak, aby veřejný dluh byl udržitelný.

Žijeme na dluh dalších generací

Petr Novák aktuálně zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

Současné ceny energií jsou pro firmy likvidační

Pavel Janeček působí v energetice celý svůj profesní život. S redakcí MM Průmyslového spektra se podělil o své dlouholeté zkušenosti z plynárenského byznysu a o názory na řešení energetické krize v České republice. Navrhuje konkrétní východiska a apeluje na rychlé jednání české vlády.

Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Fórum výrobních manažerů

Co vám v současné době dělá především v operativě řízení firmy největší vrásky na čele? Jsou to ceny energetických a materiálových vstupů, nedostatek surovin, plnění termínů zakázek, personální otázka či něco jiného? A jak se s tím potýkáte? Co se vám již podařilo stabilizovat?

Byznys je o přidané hodnotě

Česká ekonomika dlouhodobě vykazuje nerovnovážný stav. Budoucnost montoven, a to i úspěšných, nemá z dlouhodobého hlediska perspektivu. Pokud nezvýšíme konkurenceschopnost našich produktů, více se nezačleníme do ekonomiky eurozóny a pokud bude ČNB dále diktovat českému trhu, problémy budou podle kybernetika, podnikatele a manažera Libora Witasska přetrvávat.

Fórum výrobních manažerů

Silné rozkolísání cen energetických a materiálových vstupů stále není ustáleno, a bohužel se nezdá, že by tomu tak mělo v blízké budoucnosti být. Jak se vám daří tato skutečnost ve střednědobém výhledu promítat do stability vaší firmy? Byli jste již nuceni tento fakt zohlednit do cen vašich produktů? Spatřujete zde určitou nápomocnou roli státu?

Fórum výrobních manažerů

Jakým způsobem se projevuje navýšení energetických a materiálových vstupů v ekonomice vaší firmy? Daří se vám tento fakt promítat do cen vašich produktů? Je tato situace pro vás střednědobě udržitelná a jak by se podle vás měl stát v takových případech zachovat?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit