Témata
Reklama

Z galerie osobností dějin průmyslu: Enzo Ferrari

"Vyrábím auta, aby rychle jezdila, ne aby stála." Tak se vyjadřoval muž, jehož firemní emblém se vzpínajícím se černým hřebcem ve zlatém poli se stal vizitkou nejvyšší technické dokonalosti a úchvatného designu.

Enzo Ferrari - původně automobilový závodník, velmi brzy však manažer a šéf, později konstruktér, majitel továrny na výrobu luxusních a výkonných exkluzivních vozů - se měl narodit v severoitalském městě Modena 20. února 1898. Tak to alespoň stojí v jeho rodném listě, ale jak sám říkal, bylo prý to trochu jinak. "Narodil jsem se vlastně už 18. února, jenže v roce 1898 bylo u nás tolik sněhu, že se nemohlo ani vyjít z domu, a tak jsem byl do matriky narozených zapsán až třetí den a omylem současně omlazen o dva dny."

Reklama
Reklama
Reklama
Enzo Ferrari. Zdroj: http://nl.wikipedia.org

Sportovním žurnalistou a podkovářem u dělostřelectva

Zkušebním jezdcem a závodníkem

Po skončení války, v jejímž průběhu vážně onemocněl, ale nakonec se díky pevné vůli i štěstí uzdravil, byl chvíli bez zaměstnání. Nakonec ho vzal k sobě jistý Giovanni, který využil nedostatku automobilů v zemi, rozmontovával karoserie nákladních vozů a podvozky prodával do dílen, aby mohly být použity k sestavování dalších vozů. Ve stejné době ovšem Enzo neustále pošilhával po závodních automobilech a samozřejmě i po závodnících, až se mu nakonec podařilo získat doporučení jednoho z nich a sám se stal zkušebním jezdcem u firmy CMN (Contruzioni Mecchaniche Nazional). A nebyl by to tento nadšenec - tehdy jednadvacetiletý - aby neinvestoval všechny své počáteční výdělky do koupě vlastního auta (Cb4N), se kterým se v roce 1919 zúčastnil závodu do kopce u Parmy a umístil se na čestném čtvrtém místě z dvanácti účastníků. Byl to pro něho nesporně slibný začátek. Začátek mimořádně úspěšné kariéry závodníka i konstruktéra a manažera. O rok později začal pracovat pro společnost Alfa Romeo. K jeho pozdější osobní smůle se právě v této době na něho upnuly i zraky italského fašistického vůdce Benita Mussoliniho, který mu dokonce dal vyznamenání za vzorné reprezentování vlasti.

Ferrari Zagato 575 GTxZ. Zdroj: www.autorevue.cz

Poslední závod

V roce 1929 si Enzo založil jezdeckou stáj Scuderia Ferrari, v níž se však stále jezdilo s vozy Alfa Romeo. Ferrari svoji stáj nejen dirigoval, ale sám usedal za volant a bojoval o sportovní vavříny. A šel od vítězství k vítězství. Jeho snad nejslavnější závod - a také poslední - se konal 14. června 1931, když s novým osmiválcem Alfa Romeo 2300 suverénně zvítězil závod do vrchu na trase Bobbio-Monte Penice. Proč poslední závod? Inu, odpověď je prozaická. Když se mu totiž v lednu 1932 narodil syn Dino, slíbil ženě, že už nebude riskovat zdraví a život v tomto nebezpečném sportu. To za prvé. A za druhé, začala v něm převládat druhá polovina jeho vášní, tedy úsilí být organizátorem, manažerem a byznysmanem v oboru automobilismu, zejména v jeho sportovní branži. V této souvislosti nutno zdůraznit, že se mu podařilo vytvořit tým vynikajících jezdců, jakými byli Varzi, Fagioli, Campari, Borzacchini, a zejména proslulí borci a mistři světa Luis Chiron a Tazio Nuvolari.

Scuderia Ferrari. Zdroj: www.ddavid.com

Pod značkou černého hřebce

Právě do tohoto období spadá i Ferrariho nápad s emblémem pro své automobily. Známý symbol vzpínajícího se koně se na automobilech poprvé objevil na čtyřiadvacetihodinovém závodě v Spa roku 1932. Enzo Ferrari tento nápad dostal, když mu svého času za jeho první vítězství cenu předávala hraběnka Paolina Barraca, matka slavného italského letce z 1. světové války, Franceska Barraky. Italský letecký hrdina měl totiž na trupu svého letadla emblém se vzpínajícím se černým hřebcem, ovšem v bílém poli. Ferrari změnil jen bílou barvu za zlatou. To je barva jeho rodného města Modeny.V polovině 30. let se Ferrari rozhodl začít si konstruovat vlastní auta a odešel ze služeb Alfy Romeo. Viděl totiž nedostatky, kterých se lidé od Alfy dopouštěli a chtěl s tím "něco udělat". Ještě v roce 1940 stihl postavit model 815 (8 válců a obsah 1,5 litru), ale stále to ještě nepovažoval za "pravé ořechové" Ferrari, protože tento automobil byl zkonstruován na bázi Alfy Romeo.

Ferrari 360 Spider. Zdroj: www.auto.cz

Vlastní konstrukce

Ale přišla druhá světová válka a s ní dvě pohromy. Anglo-americké spojenecké letectvo bombardovalo i jeho provozovny a musel se rychle přestěhovat do Maranella. Druhou pohromou bylo obvinění, že stranil režimu diktátora Mussoliniho. A tak musel po osvobození země jistý čas přečkat v ústraní, ale od tvořivé práce se nenechal odradit. Svědčí o tom i fakt, že se mu již v roce 1946 díky nesmírné pracovitosti a houževnatosti podařilo zkonstruovat první automobil - závodní vůz Tipo 125S - který nesl jeho jméno. Současně potřeboval stále více peněz na vývoj a výrobu vozů pro náročnější sportovní soutěže, a to ho donutilo tyto finanční prostředky někde získávat. A prostorem onoho "někde" se stal obor exkluzivních silničních automobilů s atraktivními a designérsky odvážnými karoseriemi, které pod jeho managementem připravovali přední návrháři, jako například Gioachino Colombo, Louigi Bazzi a Aurelio Lampredi.Přišel rok 1948 a s ním i první monopost formule 1, který světu představil právě Enzo Ferrari. Není bez zajímavosti, že šéfkonstruktér Aurelio Lampredi z tohoto vozu ještě před nasazením na okruh dokázal "vymáčknout" výkon 280 koní.V padesátých letech firma Ferrari vzkvétala, což ostatně tehdy platilo obecně o italské ekonomice - zejména na severu země. Když mu v roce 1956 zemřel syn Dino na muskulární dystrofii a žena Laura se s ním rozvedla, začala ve Ferrariho osobním životě velmi těžká etapa. Odstěhoval se přímo do objektu továrny, kde si zařídil malý byt a svůj žal utápěl v práci. Pamětníci říkají, že pracoval sedm dní v týdnu, od rána do pozdních hodin.

Ferrari Modena. Zdroj: www.autorevue.cz

Pod křídly Fiatu

Po konjunktuře padesátých let přišly krizové roky šesté dekády, které se navíc vyznačovaly i politickým kvasem - stávky, studentské bouře, neklid v zemi. Ekonomické potíže, zejména nedostatek investičních prostředků a snížená poptávka, nakonec dopadly i na Ferrariho. Americký Ford nabízel v roce 1963 za jeho firmu 18 milionů dolarů. Byl odmítnut. Nakonec byl Enzo Ferrari nucen v roce 1965 polovinu svého podílu v podniku prodat firmě Fiat. Posléze vedení Fiatu odkoupilo další část jeho majetku, takže v roce 1969 zůstalo Ferrarimu jen 10 % akcií. Ale noví šéfové udělali velké gesto, když mu vzhledem k zásluhám o italský a evropský automobilismus ponechali vedení jeho původní firmy v roli prezidenta až do roku 1971.

Ferrari F 430. Zdroj: www.auto.cz

Vstup společnosti Fiat znamenal oživení i ve sportovní oblasti. Stačí uvést jen dvě jména světových šampionů, kteří pozvedli tým Ferrari Formula na vskutku ojedinělý piedestal - Niki Lauda v sedmdesátých letech a Michael Schumacher od roku 1999 do současnosti.Enzo Ferrari pak i nadále spolupracoval s firmou až do samotného konce. Dožil se požehnaného věku 90 let. Slavný Enzo Ferrari, jenž vyhrál přes 5000 automobilových závodů, skonal 14. srpna 1988 ve své rodné Modeně. Říká se, že měl složitou povahu, ale každopádně byl tvrdým, pracovitým a vynalézavým mužem, který se vyrovnal i takovým esům světa automobilismu, jakými byli Ettore Bugatti, Walter Bentley, Charles Rolls a Frederick Royce. Prostě byl mimořádným člověkem, který vysoko čněl nad průměrem. Enzo Ferrari zanechal nesmazatelnou stopu v moderním průmyslu i v moderní společnosti.

Ivan Brož

ivanbroz@centrum.cz

Reklama
Vydání #11
Kód článku: 61108
Datum: 22. 11. 2006
Rubrika: Management / Ekonomika
Autor:
Firmy
Související články
Silný výkon českého zpracovatelského sektoru

Od začátku roku na internetových stránkách www.mmspektrum.com ve speciální sekci přinášíme ve spolupráci se společností IHS Markit měsíční reporty indexu nákupních manažerů (PMI), který je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem. Tento text přináší shrnutí prvního pololetí a výhled na další období.

Jaké má české strojírenství potenciál?

Analytická a výzkumná společnost CEEC Research opět po roce realizovala průzkum, který se zabýval mapováním potenciálu českého strojírenství. Vznikla Studie českého strojírenství 2017/H2, která přináší výsledky 101 uskutečněných osobních a telefonických interview realizovaných s klíčovými představiteli vybraných strojírenských společností. Studie byla slavnostně představena opět v prostorách Pražského hradu, tentokrát v Míčovně, za účasti generálních ředitelů českých firem, zástupců profesních svazů a organizací a politické sféry.

Investiční plán pro Evropu představen v Praze

Na pražském Žofíně se uskutečnila mezinárodní konference pod názvem Investiční plán pro Evropu, jež byla realizována Zastoupením Evropské komise ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Evropskou investiční bankou (EIB). Cílem setkání bylo přiblížit tzv. Junckerův balíček určený k posílení investic a tvorbě nových pracovních míst v Evropě. Konference se konala při příležitosti slavnostního otevření pražské kanceláře Evropské investiční banky, která chce posilovat svou přítomnost ve všech členských zemích EU.

Související články
Každá čtvrtá faktura v Evropě je zaplacena pozdě

Stálý přísun zakázek je pro firmu známkou úspěchu a dobře odvedené práce. Úspěch se ale stěží dostaví, pokud zákazníci za výrobky neplatí včas, v horším případě vůbec. Obchod je totiž dokončen až se zaplacenou fakturou. Podle průzkumu platební morálky, který uskutečnila mezinárodní inkasní agentura EOS KSI ve 12 zemích Evropy, je pozdě splacena téměř čtvrtina pohledávek. Nejvíce pozdních plateb v roce 2014 zaznamenaly firmy v Bulharsku a Polsku, nejméně v Německu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Internetový vyhledávač dotací

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky nabízí jednoduchý vyhledávač dotací. Na internetové adrese www.podporapodniku.cz najdete přehlednou webovou aplikaci, která dokáže zobrazit všechny aktuálně platné dotační nabídky. Zadáte stáří firmy, její velikost, místo realizace projektu a zvolíte oblast podpory a aplikace vyhledá nabídky, které zadaným parametrům odpovídají.

Podnikatelské prostředí není stabilní. Nemáme cenovou stabilitu

Mojmír Hampl je přední český ekonom, který se většinu svého profesního života věnuje problematice financí, měnové a fiskální politiky. MM Průmyslovému spektru poskytl rozhovor, kde se mimo jiné vyjadřuje k současné politice ČNB, k důvodům, proč Česká republika aktuálně nesplňuje podmínky pro přijetí eura, a proč je nutné provést zásadní reformy tak, aby veřejný dluh byl udržitelný.

Žijeme na dluh dalších generací

Petr Novák aktuálně zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

Současné ceny energií jsou pro firmy likvidační

Pavel Janeček působí v energetice celý svůj profesní život. S redakcí MM Průmyslového spektra se podělil o své dlouholeté zkušenosti z plynárenského byznysu a o názory na řešení energetické krize v České republice. Navrhuje konkrétní východiska a apeluje na rychlé jednání české vlády.

Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Fórum výrobních manažerů

Co vám v současné době dělá především v operativě řízení firmy největší vrásky na čele? Jsou to ceny energetických a materiálových vstupů, nedostatek surovin, plnění termínů zakázek, personální otázka či něco jiného? A jak se s tím potýkáte? Co se vám již podařilo stabilizovat?

Byznys je o přidané hodnotě

Česká ekonomika dlouhodobě vykazuje nerovnovážný stav. Budoucnost montoven, a to i úspěšných, nemá z dlouhodobého hlediska perspektivu. Pokud nezvýšíme konkurenceschopnost našich produktů, více se nezačleníme do ekonomiky eurozóny a pokud bude ČNB dále diktovat českému trhu, problémy budou podle kybernetika, podnikatele a manažera Libora Witasska přetrvávat.

Fórum výrobních manažerů

Silné rozkolísání cen energetických a materiálových vstupů stále není ustáleno, a bohužel se nezdá, že by tomu tak mělo v blízké budoucnosti být. Jak se vám daří tato skutečnost ve střednědobém výhledu promítat do stability vaší firmy? Byli jste již nuceni tento fakt zohlednit do cen vašich produktů? Spatřujete zde určitou nápomocnou roli státu?

Fórum výrobních manažerů

Jakým způsobem se projevuje navýšení energetických a materiálových vstupů v ekonomice vaší firmy? Daří se vám tento fakt promítat do cen vašich produktů? Je tato situace pro vás střednědobě udržitelná a jak by se podle vás měl stát v takových případech zachovat?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit