Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Začátky těžké, současnost jistá, budoucnost perspektivní
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Začátky těžké, současnost jistá, budoucnost perspektivní

Firma Brück AM v letošním roce slaví dvacetileté výročí. Na zelené louce od roku 1993 postupně vyrostla strojírenská firma s loňským obratem téměř 1 mld. Kč, která nabízí profesní uplatnění zhruba 280 lidem z blízkého i vzdáleného okolí. Letošní den otevřených dveří byl ve znamení onoho jubilea a také netradičního rekordu. Pojďme se společně podívat do výrobních prostor v Zámrsku na to, co zaměstnance firmy, jejich rodinné příslušníky a obchodní partnery na konci června čekalo, a ještě předtím zavzpomínejme, jak to zde všechno vznikalo.

Značka Brück má své kořeny v Ensheimu v Německu, na pomezí německých a francouzských hranic, kde právě před dvaceti lety padlo rozhodnutí vytvořit výrobní závod v tehdejším Československu. Byla zvolena orlickoústecká lokalita. Původní idea, že se nebude měnit zakonzervovaný systém v nějaké staré fabrice na německý, ale začne se tzv. od nuly, byl, jak se později ukázalo, vhodnou strategickou cestou. Počátky byly sice velmi náročné, ale postupem času se celá firma vyprofilovala do nejvýznamnější evropské pobočky německé rodinné firmy Brück z Ensheimu. Za dosavadní dobu bylo do rozvoje firmy a pořízení veškerých výrobních technologií a majetku investováno na 1,9 mld. Kč.

Jak se rodí fabrika

Jednatel společnosti Luboš Malý vzpomíná na tehdejší začátky. „Než jsme do haly mohli traktorem na podvalníku přivézt první hrotové soustruhy, museli jsme si onu halu sami vydláždit dřevěnými kostkami. Vytápění a ohřev TUV probíhaly pomocí propanbutanové nádrže umístěné před halou. Učili jsme se číst německé výkresy přírub a do nich jsme vpisovali české překlady norem u neznámých výrazů. Expedice probíhala jednou měsíčně, třítunová ojetá Desta bez uzavřené kabiny sloužila pro veškerou venkovní a částečně i vnitřní manipulaci s materiálem. Kanceláře byly v buňkách (kontejnerech), kde v zimě byla opravdu zima a v létě horko k zalknutí.“


Taková byla realita ve vzpomínkách Luboše Malého, který u zrodu firmy stál téměř od začátku. Společně se svým týmem za oněch dvacet let vybudoval moderně řízenou firmu vybavenou špičkovými technologiemi, které spolu s nejnovějšími poznatky v technologiích bezešvého válcování mezikruží za tepla, následného tepelného zpracování a třískového obrábění vyrábí produkty pro přední světové výrobce a dodavatele, jež si zde své nové výrobky i testují a vyvíjejí.

Tak trochu jiné „dny“

Smysl tzv. dnů otevřených dveří je vždy shodný. Ukázat zákazníkům, rodinným příslušníkům zaměstnanců a lidem z okolí, co se skrývá v halách za branami uzavřeného areálu. Prezentovat nové moderní výrobní technologie a s nimi i potenciál perspektivního pracovního uplatnění je s ohledem na nedostatek kvalifikovaných lidí hlavním současným tématem takových akcí. Právě v orlickoústeckém regionu je velmi obtížné získat nové zaměstnance. Brück proto spolupracuje s okolními školami jednak formou exkurzí a nově nyní připravují pro studenty posledního ročníku stipendijní program. Nevyžadují ani kvalifikované lidi, sami si je proškolí a zaučí. Hlavním je zájem o práci a seberealizace. Tu vidí především u mladých lidí, kteří mají tah na branku a nebojí se jít do nových věcí. Současný průměrný věk ve firmě je 38 let.


Ale to by nebyli zaměstnanci Brücku v čele s jednatelem panem Malým, aby při dnu otevřených dveří zůstalo jen u prezentace „strohých“ výrobních technologií. Pro návštěvníky, kterých i přes nevlídnost počasí přišly téměř dvě tisícovky, připravili na dvacet stanovišť s plněním rozmanitých úkolů. Hlavním lákadlem byla bezesporu kovárna, která patří k největším v Evropě. Ukázala návštěvníkům nejnovější a netradiční provoz. Podle slov Jiřího Trunce mnozí z nich viděli podobný provoz poprvé v životě, další prý ani netušili, že se zde taková technologie nachází. Autentičnost místa vyzdvihl fakt, že zde výroba probíhala jako ve všední den. Výrobní cyklus byl naplánovaný tak, aby návštěvníci viděli jak činnost lisu, tak i radiálně-axiální rozválcovací stolice. Vše samozřejmě při dodržení podmínek bezpečnosti pro všechny návštěvníky.

Strojaři a gastronomové

Kovárna hrála hlavní roli i následně. Zlatým hřebem celého dne byla výroba a upečení 3,5metrové pizzy, která vznikla invencí místních zaměstnanců, především pana Jiřího Vítka a jeho „pizza teamu“. Ten se důslednou přípravou celkem sedmi testů realizovaných během jednoho měsíce dopracoval k optimálnímu technologickému postupu za použití dvou plechů, vysokozdvižného vozíku a pece na tepelné zpracování v místní kovárně. Za necelých osm minut byla pizza hotova a svojí velikostí se zapsala do České knihy rekordů.


A tak jako v minulých letech, kdy si mohli přímo z této akce návštěvníci odeslat speciální edici pohledu s extra emitovanou poštovní známkou „modrý Brückius“, tak i letošní rekord ve velikosti upečené pizzy byl něčím navíc, co Brück odlišuje od průměru.V zámrské firmě Brück AM panuje velmi příjemná a kolegiální atmosféra. Akce, jakou byly dny otevřených dveří, ale i mimopracovní společné aktivity, např. sportovního rázu, vytvářejí týmový duch, který zdejším pod vedením jednatele Luboše Malého pomáhá překonávat i hospodářsky horší období, které strojírenská výroba přináší. Dovolím si konstatovat, že pracovat v takové firmě musí být profesní a lidské zadostiučinění.

Roman Dvořák

roman.dvorak@mmspektrum.com

Další články

Management a řízení
Exportní příležitosti
Financování stroj. výroby/Podniková ekonomika
Výzkum/ vývoj
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: