Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Budoucnost je v leasingu s přidanou hodnotou
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Budoucnost je v leasingu s přidanou hodnotou

Leasing má své smysluplné opodstatnění a je stále oblíbený i ve vyspělých zemích Evropské unie. „Když chceme obstát, musíme nabízet zajímavá řešení, poskytovat kvalitní služby a být transparentní ve všech ohledech,“ uvádí Zdeněk Kejval, ředitel pro strategii a marketing SG Equipment Finance, přední společnosti na trhu nebankovního financování firemních investic.

K. Nosková: Jak se pozitivní makroekonomický vývoj projevuje ve vašem byznysu?

Z. Kejval: To, že se ekonomice daří, se pozitivně odráží i v investiční náladě firem. Nečekáme však žádné dramatické skoky, protože řada společností využila štědré dotační programy a své kapacity již navýšila či modernizovala strojový park. Další růst naráží i na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Například investice do dopravních prostředků letos poklesly o 10 % a jedním z hlavních důvodů je nedostatek řidičů. Zůstávám tedy mírným a střízlivým optimistou.


Zdeněk Kejval, ředitel pro strategii a marketing SG Equipment Finance

K. Nosková: Jak hodnotíte současný český leasingový trh a jak vidíte jeho další vývoj?

Z. Kejval: Český trh je velmi konkurenční, současné marže jsou jedny z nejnižších v celé Evropě, jsme dokonce pod úrovní německého trhu. To také vede ke snižování počtu a koncentraci leasingových společností na trhu. Vzhledem k rostoucí specializaci, digitalizaci a regulatorním opatřením očekávám, že tento trend bude pokračovat.

K. Nosková: Je podle vás leasing finančním produktem s budoucností?

Z. Kejval: Role leasingu ve financování investic je nezastupitelná, mění se jen jeho formy. Nyní se obrací k „leasingu s přidanou hodnotou“ – tedy k operativnímu leasingu s pojištěním, servisem či s kalkulací splátek podle rozsahu užívání. Na svůj rozkvět čeká „high-tech leasing“, tedy financování IT technologií včetně údržby a pravidelných obměn. Ten se na západních trzích podílí 30–40 % na celkovém leasingovém trhu, u nás je stále pod 2 %.

K. Nosková: Vy osobně v leasingu pracujete už řadu let. Mění se přístup a požadavky klientů na leasingové společnosti?

Z. Kejval: Když jsem v leasingu začínal, byla to leasingová společnost, která určovala podmínky a vybírala si, komu poskytne financování. Dnes je situace opačná – klient má řadu možností, jak investici financovat, a úrokové sazby jsou nízké.

K. Nosková: Operativní leasing se úspěšně prosadil v segmentu osobních automobilů. Jak se mu to daří v jiných podnikatelských segmentech?

Z. Kejval: Operativní leasing má velkou budoucnost. Již se prosadil do dopravní techniky a stavebních strojů, 20 % produkce SGEF v těchto komoditách je právě přes operativní leasing. Čím dál častěji se objevují také poptávky po operativním leasingu strojů a veliký potenciál má v segmentu high-tech.

K. Nosková: SGEF klientům zprostředkovává dotační podporu různých finančních institucí. Využívají klienti tyto možnosti? Jaký očekáváte budoucí vývoj?

Z. Kejval:
Co se týká zemědělství, náš Agroúvěr kombinuje financování s dotačními programy PGRLF. Ve strojních investicích klienti využili štědrého dotačního programu EU, který vypršel v roce 2015, a na nová přidělení ještě čekají. Tuto formu dotací příliš v oblibě nemám, protože pořízení stroje nemusí souviset s jeho aktuální potřebou. Stejně tak dotace negativně ovlivňují ceny použitých strojů. Zajímavé programy v minulosti měla EIB na podporu malého a středního podnikání, kdy se podílela na nákladech financujících společností a snižovala úrokovou sazbu. Do budoucna očekávám zachování dotací v zemědělském sektoru, podporu inovací a slabších regionů, a naopak omezení přímé podpory pro pořizování strojů.

K. Nosková: Tématem leasingového trhu je nový standard upravující účtování a vykazování leasingu – IFRS16. Budou jeho dopady opravdu tak zásadní, jak se mnozí obávají?

Z. Kejval: Nejprve je třeba říci, že nový IFRS standard se týká jen společností účtujících podle mezinárodních účetních standardů. Na většinu českých klientů tedy nebude mít žádný dopad, protože v českých účetních standardech se pojetí leasingu nemění. Schvalovací proces stále běží a sami jsme zvědaví, jak dopadne. Důsledky jeho zavedení analyzujeme ve spolupráci s našimi kolegy v Paříži a těm klientům, kteří podle IFRS účtují, přineseme řešení. Ale jak jsem uvedl, většina klientů zůstane tímto standardem nedotčena. Čeká nás dlouhá cesta vysvětlování a osvěty.

SG Equipment Finance Czech Republic, umístění na MSV: stánek KB před pavilonem Z

Kamila Nosková

kamila.noskova@sgef.cz

Další články

Strukturální fondy EU
Financování stroj. výroby/Podniková ekonomika

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: