Témata
Reklama

Írán - země nových možností

Pokud inspekce Mezinárodní agentury pro jadernou energii shledá, že Írán dodržuje podmínky dohody, budou na konci letošního roku zrušeny vůči této zemi hospodářské sankce, které před deseti lety vyhlásily EU a USA. Jejich opatření tehdy vyzvala k zákazu dovozu zboží, technologií a know-how, které by podporovaly íránský program vývoje jaderných zbraní a raketových technologií. Nyní by se tak mohly opět otevřít nové možnosti českým firmám.

Historie a dobré reference českých produktů na íránském trhu mají velkou perspektivu ke slibné spolupráci. Díky embargu je obchod s Íránem velmi komplikovaný. I přes tento fakt objem vývozu zboží, zejména průmyslového charakteru, na tento trh roste. V Černínském paláci na Loretánském náměstí na pražských Hradčanech se konala exportní konference Írán – země nových exportních příležitostí, pořádaná agenturou CzechTrade společně s Ministerstvem zahraničních věcí a Exportní garanční a pojišťovací společností, která téměř dvěma stovkám přítomných zástupců firem a institucí měla přinést více světla do této exportní problematiky a dát jasné odpovědi na konkrétní podporu státu pro české exportéry na tento komplikovaný trh. Zda se tak opravdu stalo a z obecně laděných prezentací a debat si účastníci kýžené informace odnesli, necháváme na posouzení každého z nich.

Írán se svými 77 miliony lidí (srovnatelné s Německem) řadí k 19. nejlidnatější zemi planety a stejnou pozici zastává i co se týče světové ekonomiky. Zdejší HDP se podle kupní síly blíží k úrovni Španělska nebo Kanady. Země na druhou stranu patří mezi nejvíce problematické na světě. Náměstek ministra průmyslu pro evropské záležitosti Vladimír Bärtl na konferenci uvedl, že stávající obchodní obrat mezi ČR a Íránem je sice třetinový, než jaký byl před embargem v roce 2010, ale stále je na co navazovat. Ministerstvo průmyslu realizovalo celou řadu misí a ministr Mládek připravuje na příští rok cestu do Íránu při příležitosti otevření kanceláře CzechTrade. Společně s ministerstvem zahraničí chtěji spoluasistovat při opětovném návratu českých firem na íránský trh. Naštěstí jsou u nás frmy, které na žádné oficiality nečekají a vydávají se svojí vlastní cestou. Uveďme například společnost ZKL Group, která ve spolupráci se svým íránským partnerem Modiar Sanat Karamad otevřela v říjnu v Teheránu obchodní pobočku sloužící jako vzorková maloobchodní prodejna pro prezentaci jejich výrobků. Zároveň byl zprovozněn sklad s přibližně 3 000 položkami, který bude zajišťovat velkoobchodní a distributorskou činnost. „Izolovanost trhu v kontrastu s obrovským počtem značek a obchodů nabízejících ložiska světových leaderů dává tušit problém, kterému je íránský trh nucen čelit – z 95 procent je země zaplavena padělky. To se bohužel týká i značky ZKL,“ nastínil Petr Hlavinka, manažer obchodu ZKL pro Írán.

Reklama
Reklama

Ekonomická realita

Dlouholeté obchodní embargo sehrálo zásadní roli v současné nízké životní úrovni s nedostatkem zahraničního zboží. Země, která byla v historii známá jako Persie, se potýká s celou řadou problémů. Přesto v některých komoditách Írán nikdy neztratil kontakt se světovým trhem: například na 6,5 milionu lidí z 80milionové populace vlastní iPhone. Podle slov ředitele CzechTrade Ing. Doležala se ve vedení íránských firem a velkých korporací můžeme setkat se vzdělanými mladými lidmi s doktorskými tituly. Zrušením hospodářských sankcí vůči Íránu se světu otevře velký trh, na který se bude snažit proniknout řada velkých evropských a amerických firem.

Jan Procházka, generální ředitel a předseda představenstva EGAP, na konferenci uvedl, že země čelí nedostatku devizových příjmů, silnému znehodnocení měny, vysoké, 20% nezaměstnanosti a více než 40% inflaci, nejvyšší na celém světě. Z dlouhodobých pohledávek ve výši 3,6 mld. USD je téměř polovina v prodlení. Mezi největší věřitele patří Němci a Italové. Navýšení teritoriálního limitu EGAP na Írán by podle slov Jana Procházky po uvolnění sankcí mělo být ze stávajícéch 650 mil. Kč na 5,24 mld. Kč.

V sídle ministerstva zahraničí v Černínském paláci na Loretánském náměstí na pražských Hradčanech se konala exportní konference věnovaná exportním příležitostem na íránském trhu. Pořádala ji agentura CzechTrade společně s Ministerstvem zahraničních věcí a Exportní garanční a pojišťovací společností.

Na ropě ustláno

Americká energetická agentura US Energy Information Administration uvádí, že po Venezuele, Saúdské Arábii a Kanadě má Írán čtvrté největší zásoby ropy na světě. Celkově jde o desetinu světových zásob ropy, a co navíc, z velké části o relativně dobře dostupná suchozemská naleziště. Objem těžby ropy je však ve srovnání s největšími producenty třetinový a činí něco přes tři miliony barelů denně.

Politika & náboženství

Značná část íránského hospodářství je stále pod kontrolou vlády a organizace Setad. Jedná se o ekonomické impérium, které de facto podléhá pravomoci nejvyššího duchovního vůdce Íránu, jímž je ajatolláh Alí Chameneí, který je mocensky nadřazen dokonce i samotnému íránskému prezidentovi. Je odhadováno, že Setad má pod kontrolou firmy a majetek až v hodnotě 95 miliard dolarů. Právě srůstání náboženského aparátu s politikou a ekonomikou je íránským specifikem. Z pléna exportní konference v Černínském paláci se z úst přítomného podnikatele ozvala obava z vlivu íránského náboženství na politicky nastavená pravidla vzájemného obchodu, což bezesporu destabilizuje podnikatelské prostředí.

Přes to všechno je dobré zařadit se mezi evropské firmy, které budou profitovat z ekonomického růstu Íránu, a tím získat nové trhy pro své produkty a technologie.

Roman Dvořák

roman.dvorak@mmspektrum.com

Reklama
Firmy
Související články
CzechTrade pomáhá strojařům – Švédsko

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na švédský trh.

CzechTrade pomáhá strojařům

Během loňského roku jsme na stránkách MM Průmyslového spektra ve spolupráci s agenturou CzechTrade publikovali edukační seriál určený začínajícím exportérům, jehož smyslem bylo provést je úskalími, které pronikání na zahraniční trhy přináší. Letos v publikační osvětě pokračujeme a postupně představujeme zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce.

Desatero pro export: Státní podpora exportu

V České republice je státní podpora exportu zajišťována několika spolupracujícími institucemi. Jsou to agentura CzechTrade, Česká exportní banka a vývozní pojišťovna Egap, zastupitelské úřady (spadající pod Ministerstvo zahraničních věcí), Ministerstvo průmyslu a obchodu, oborové organizace, svazy a komory. Další organizace se pak problematiky exportu mohou dotýkat i přesto, že se nejedná o jejich primární agendu (CzechInvest, Ministerstvo zemědělství, TA ČR atp.). V následujícím oddíle si velmi stručně vysvětlíme, co která instituce dělá a s čím se na ně mohou podnikatelé obracet. Článek rozdělíme nikoli podle institucí, ale podle témat, která příslušné organizace zpracovávají.

Související články
Podpora rozvoje mladých technologicky orientovaných firem

Je všeobecně známo, že zejména v počátečních fázích podnikání či inovačního cyklu, kdy firma vyvíjí nový, nebo modifikuje již existující produkt pro zcela nové využití, vzniká celá řada otázek spojených s designem produktu, se strategií jeho komercializace, s definicí vhodných zahraničních trhů a se smysluplným byznys modelem. Jedná se o kritickou fázi rozvoje firem, protože jen malé části z nich se podaří touto fází projít bezi zásadních problémů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nevyléčitelná nemoc českého průmyslu

V současnosti je realita České republiky, jako malé exportní země, která nemá mnoho domácích firem se svými vlastními finálními výrobky prodejnými do celého světa velmi nebezpečná, neboť zkrachují-li naši odběratelé, zkrachujeme s nimi. Jsme pouze zemí nádeníků a hrozí nám novodobé nevolnictví. Z pozice subdodavatele je dnešní výše přijímaného státního dluhu nesplatitelná.

Jste připraveni na budoucnost? Zjistěte to...

Každý den se probouzíme do situace, kdy nekonečný boj o nové zákazníky o kousek přitvrdí, je stále náročnější a vyhraje ten, kdo se nejlépe a nejrychleji přizpůsobí. Jak řekl rakouský psychiatr Viktor Frankl, základní lidskou vlastností je svoboda rozhodnout se, i když její uplatnění nemusí být lehké. Člověk není svobodný ve vztahu k podmínkám, v nichž žije, ale má svobodu v tom, jaké k nim zaujme stanovisko. Jak se rozhodnete vy?

Fórum výrobních průmyslníků

V jaké profesní náladě přijíždíte na letošní MSV do Brna a jaká témata byste zde chtěli se svým týmem v rámci setkání jak s obchodními partnery tak i příp. s představiteli státu diskutovat? Část 2.

České obráběcí stroje stále splňují nejpřísnější parametry pro uplatnění

V červnu tohoto roku byl zvolen prezidentem Svazu strojírenské technologie Jan Rýdl ml. Mezi jeho priority patří návrat duálního vzdělávání do českého školství. Více chce také podpořit spolupráci firem s vysokými školami, prosazovat zájmy českých strojařů v zahraničí a ve státní správě. Rychlé tržní změny vnímá jako největší výzvu pro management všech firem.

Prognózovat vývoj ekonomiky by bylo jednodušší, kdyby šlo jen o ekonomiku, říká ekonom Miroslav Zámečník

Složitá geopolitická situace natolik ovlivňuje ekonomické světové dění, že s jistotou prognózovat vývoj české ekonomiky není jednoduché. Klasické spouštěče, které ohlašují krizi, nefungují. Kdo dnes v recesi uspěje, proč je ČR pořád pro zahraniční investory zajímavá a která firma se budoucnosti bát nemusí? To jsou témata, nad kterými redakce MM Průmyslového spektra diskutovala s hlavním analytikem České bankovní asociace Miroslavem Zámečníkem.

Fórum výrobních průmyslníků

V jaké profesní náladě přijíždíte na letošní MSV do Brna a jaká témata byste zde chtěli se svým týmem v rámci setkání jak s obchodními partnery, tak i příp. s představiteli státu, diskutovat?

V čele high-tech továrny

Ivan Slimák je vedoucím závodu Škoda Auto ve Vrchlabí. člověk, který místo já většinou říká my je ve vedení závodu od roku 2011 a dá se říci, že mu dal novou tvář. Do té doby se zde montovaly Škodovky, známé jsou 1203, 105, 120, Favorit, Octavia, Roomster a další. Rozhodnutím koncernu Volkswagen se zde od roku 2011 nastartoval nový projekt a v roce 2012 sériová výroba automatických převodovek DSG (Direct Shift Gearbox).

Citové investice Martina Wichterleho

Vnuk vynálezce kontaktních čoček Martin Wichterle podniká více než 30 let. Začínal ve strojírenství, kde se mu podařilo vybudovat impérium na výrobu převodovek. Před pěti lety se vrhl na záchranu zkrachovalých českých skláren. Jak se mu v této oblasti daří, jaké má zkušenosti s nástupnictvím a co pro něj znamená zdravá firma, úspěch a peníze? O tom a dalších tématech jsme si povídali v našem rozhovoru, který Martin Wichterle poskytl redakci MM Průmyslového spektra.

Na kapitánském můstku strojíren

Ing. Jiří Rosenfeld, CSc. vloni oslavil sedmdesáté narozeniny a je znám svými velmi zajímavými, až kontroverzními názory, které ale mají svou logiku. Stojí v čele společnosti Slovácké strojírny ve funkci generálního ředitele od roku 1997, v roce 1999 se stal předsedou představenstva, v dozorčí radě ale působil již od roku 1993. Za přínos regionu a podnikání v něm se stal v roce 2014 Osobností roku Zlínského kraje a v roce 2017 se pak dostal do finále soutěže EY podnikatel roku.

Fórum výrobních průmyslníků

Pomůže vám integrace reálných prvků digitalizace a robotizace do vaší firmy zajistit vyšší produktivitu ve výrobě a dosažení vyšší efektivity všech vnitropodnikových procesů - od přijetí zakázky, přes konstrukci, výrobu, až po její expedici a v neposlední řadě nahradí tyto prvky scházející pracovní sílu?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit