Témata
Zdroj: Kaletech

Mercedes mezi hotmelt lepičkami

Průkopníkem v řešeních je již 47 let Robatech, známá švýcarská firma. Svými inovacemi, jak v oblasti konstrukční, tak v oblastech elektroniky/konektivity, si vydobyl místo světové dvojky v oboru hotmelt lepení.

Reklama

Zmíněné prestižní místo získal jak pověstnou švýcarskou kvalitou, tak zejména konstruktérskou důsledností, a v poslední době také důrazem na bezpečnost, ekonomiku a ekologii. Díky tomu přinesl do průmyslu takové inovace jako Melt on Demand (MOD) pro šetrné zpracování PUR lepidel, kompaktní řadu malých lepiček Concept (1995) a Stream (2016) či tavicí rošt přizpůsobitelný typu lepidla (JumboFlex). Za zmínku bezpochyby stojí i aplikační hlava SX LongLife s životností 200 mil. cyklů nebo elektrická aplikační hlava SpeedStar s frekvencí otevírání až 800 zdvihů za sekundu. V tomto výčtu však samozřejmě nesmí chybět ani grafické dotykové ovládání „RobaVis“ nebo plná kontrola nad lepičkou z nadřízeného řídicího systému (PLC).

Nová lepička Vision je inovativní ve všech ohledech. (Zdroj: Kaletech)

Jako výsledek modulárního přístupu a co největší dědičnosti konstrukce se uživatelé zařízení značky Robatech mohou těšit ze značně nižších skladových zásob náhradních dílů, stejně jako ze snadnosti obsluhy jak starších, tak nových lepiček. Velkou předností je též jednoduchost údržby díky chytré konstrukci a jednotnosti náhradních dílů. Pro zákazníky je neméně důležitá i úspora energie díky důsledné tepelné izolaci. A mluvíme-li o výhodách, nelze opomenout ani bezpečnost práce či pověstnou dlouhou životnost těchto zařízení.

Reklama
Reklama
Reklama

Naprostá novinka

V současné době samozřejmě není snadné přijít s něčím výrazně novým. Přesto si vývojáři Robatechu dali právě toto za cíl. Shromáždili informace jak ze svého vlastního výzkumu, tak z dosavadních řešení konkurence, a letos přišli na trh s novou vizí, jak by měla hotmelt lepička vypadat. A tak vznikl Vision.

Nový Vision je inovativní ve všech ohledech

Design
• žádný „průmyslový design“, Vision vypadá spíše jako běžné kancelářské zařízení;
• snadné ovládání: čtyři tlačítka a displej stačí obsluze k základnímu ovládání;
• Smart Terminal – pruh LED diod nahrazující klasický majáček;
• Smart Terminal – z dálky přehledný ukazatel množství lepidla v tanku;
• Smart Terminal – podle barvy na první pohled vidíte stav lepičky;
• dotykový displej k ovládání všech funkcí buď vpředu, nebo vzadu (či bez něj);
• plné řízení lepičky přes Wi-Fi z mobilu nebo tabletu.

Funkčnost
• velmi rychlé natavení lepidla na začátku výroby;
• extrémně tichý chod čerpadla;
• rychlé přepínání čerpadla (takřka bez přerušení dodávky lepidla);
• konstrukce „vše v jednom“ (tank-čerpadlo-distributor), dokonalé prohřátí lepidla;
• průběžné měření spotřeby lepidla v základní výbavě;
• nový způsob připojení hadic umožňuje jejich natáčení (vyšší životnost hadice).

„Simply clever“ řešení
• šikmé dno tanku a umístění topných patron výrazně snižuje napalování lepidla;
• ochrana před popálením při doplňování lepidla;
• přesné nastavení tlaku na čerpadle díky zobrazení tlaku na displeji;
• zcela kompatibilní s Průmysl 4.0 díky elektronice založené na průmyslovém Androidu;
• grafický displej umožňuje vidět přehledné údaje, včetně grafů buď na lepičce, nebo vzdáleně;
• způsob připojení hadic a kabelů, umožňující snadnou zástavbu do linky;
• lepička může být plně integrována do linky, nepotřebuje přístup zvenčí;
• nová hadice Performa je kompatibilní s dřívějšími typy hadic.

Údržba
• snadná údržba: vše podstatné je pod jedním krytem;
• snadná výměna filtru, oprava čerpadla bez nutnosti vypustit lepidlo z tanku (oddělovací ventil);
• odkalovací spodní část tanku (zabraňuje nasávání nečistot ze dna tanku);
• hadice Performa je chráněna silikonovým potahem (pevnější ochrana, snadno se čistí);
• nový typ připojení hadice: snadné zapojení a rozpojení bez nástrojů.

Efektivita a bezpečnost
• plná ochrana před popálením (všechny horké díly jsou zakrytované);
• silikonové těsnění násypného otvoru (žádné horké plechy v dosahu);
• dokonalá izolace tanku (20% úspora energie);
• průběžné měření spotřeby lepidla (kvalita výrobku, zamezení nadměrné spotřebě);
• ochrana proti záměně lepidla za jiný typ;
• nová hadice Performa: ohřev na 160 °C za 8 min, o 30 % menší spotřeba energie);
• teplota povrchu hadice jen 54 °C (při teplotě lepidla 200 °C);
• zcela zakryté koncovky hadic a šroubení (bezpečnost, žádný tepelný most).

Ovládání lepičky je tak jednoduché, že prakticky není nutné, aby na ní byl ovládací panel s dotykovým displejem. Jedním stisknutím tlačítka na černém Smart Panelu si zapnete Wi-Fi, na svém mobilu si tuto Wi-Fi síť připojíte, otevřete internetový prohlížeč a máte nastavení lepičky plně pod kontrolou, i když jste s mobilem 10 metrů daleko! I na takovou vzdálenost perfektně vidíte svislý pruh LED diod, které vám barvou ukazují aktuální stav lepičky. Ideální je zelená (vše v pořádku), modrá ukazuje proces nahřívání, červená upozorňuje na poruchu nebo nepřipravenost k provozu. Číslo chybového hlášení bliká na displeji, popis chyby vidíte na displeji nebo v mobilu. Na displeji se také ukazuje nastavený tlak vzduchu na čerpadle, takže na první pohled je zřejmé, jestli je nastavená hodnota správná. Zároveň výška sloupce LED diod přehledně ukazuje množství lepidla v tanku, takže obsluha dobře vidí, jestli už je čas dosypat lepidlo. Samozřejmostí je i možnost automatického doplňování granulí.

Reklama

Jak vlastně funguje?

Lepička může fungovat zcela samostatně nebo být propojena s řízením linky/robota signály 24V nebo pomocí Profinet nebo Ethernet/IP. Všechna dostupná data o procesu výroby jsou ukládána lokálně a je možné je exportovat po síti nebo přes USB – není tedy nutné mít lepičku trvale připojenou k podnikové síti, abyste mohli využívat funkce Průmysl 4.0. Například měření spotřeby lepidla pomocí sledování čerpadla je k dispozici v základní výbavě, stejně jako modul InfoPlus, který shromažďuje informace o procesu výroby (typ lepidla, tlak čerpadla, vzdálenost hlav – pro každý výrobek, výkon a teplota v topných zónách, průměrná spotřeba lepidla a odchylky od ní), informace pro údržbu (konfigurace pracoviště, seznam náhradních dílů, zbývající doba do plánovaných úkonů údržby) a informace o spotřebě energie a využití stroje.

Vision má mnoho chytrých řešení, která usnadní obsluhu a údržbu jednotky.

Rozdíl v kvalitě lepičky Vision proti standardním lepičkám poznáte nejen očima, ale i sluchem. Zejména když vedle běží standardní lepička s pístovým čerpadlem, rozdíl v hlučnosti doslova tahá za uši – tak tichý Vision je. Překlikávání pumpy v úvratích skoro neslyšíte. Opravdu vás napadne přirovnání k mercedesu, použité v nadpisu článku. Vše probíhá hladce, neslyšně, jednoduše.

Snadná údržba, kdy vše je na jednom místě pod společnými dvířky, která si navíc můžete snadno zcela vyjmout, je samozřejmým důsledkem promyšlenosti konstrukce. Zevnitř sice na první pohled připomíná některé dobře známé konstrukce, ale při bližším pohledu zjistíte, že mnohé je jinak. Jednotlivé komponenty nejsou oddělené, ale přiléhají k sobě velkou plochou, což zajišťuje rovnoměrné prohřátí celé cesty lepidla k hadici. I pořadí komponent je oproti „tradici“ prohozené, takže čerpadlo je snadno přístupné. Nový typ připojování hadic zajišťuje stálou teplotu lepidla i cestou k aplikačním hlavám.

A na závěr to nejdůležitější – cena. Ta je podobná jako u staršího modelu Concept, takže všechny zmíněné výhody máte k lepičce Vision vlastně zdarma.

Související články
Žhavé trendy v oblasti lepení uvidíte na MSV

Ani letos nebude na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně chybět v pavilonu A2 sekce Packaging Live. Zde bude k vidění živá ukázka balicí linky, na které se podílí několik předních technologických společností. Generálním partnerem letošního ročníku je společnost Kaletech, která průmyslovým podnikům dodává technologie pro nános tavných a studených lepidel. V lince pro uzavírání krabic představí hned několik nejnovějších zařízení pro lepení (nejen) v obalovém průmyslu.

Profesionální lepení nemusí být drahé

Švýcarský výrobce technologie pro nános lepidel Robatech představil novou tavnou jednotku ze své dílny - Easy. Jedná se o nejmenší tavnou jednotku z jeho portfolia, která si klade za cíl přiblížit se více zákazníkovi a snížit pořizovací náklady na systém lepení.

Jak při aplikaci lepidla uspořit energii?

Pro světové značky jako Camel a Winston vyrábí společnost JTI Switzerland ve svém závodě v Dagmersellenu 47 milionů cigaret denně. Na šesti balicích linkách se ve dvousměnném provozu balí vždy 50 kartonů cigaret do přepravního kartonu. Když firmu poprvé oslovil výrobce lepicích technologií Robatech s možností snížení úspory energie ve výši 30 %, byl zdejší management s rozhodnutím o implementaci opatrný.

Související články
Paletizace pomocí tavných lepidel

Průmyslová a potravinářská výroba vyžaduje v současné době stále více logistiky. To s sebou přináší zejména nutnost balení spojeného s manipulací ve skladech. V principu to znamená, že každý kus zboží je nutné fixovat k paletě tak, aby byla zajištěna efektivní a bezpečná manipulace.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Sprejování tavných lepidel

S tavným lepidlem neboli hotmeltem se už asi každý z nás někdy setkal. Od jednoduchého lepení tavnými tyčinkami přes ruční pneumatické aplikátory až po velmi sofistikované aplikace pomocí nanášecích hlav ovládaných moderními řídicími systémy výrobních linek.

Možnosti a způsoby průmyslového lepení

V oblasti spojování materiálů je lepení jednou z nejběžnějších metod, kterou každý známe z domova například v podobě sekundového lepidla či lepicí pásky. Průmyslové lepení je oproti běžnému lepení mnohem komplexnější proces, neboť jsou na výsledný spoj kladeny přísnější požadavky. Pojďme se tedy podívat, jak a co se lepí za zavřenými dveřmi továren.

O úspěchu v průmyslovém lepení rozhodují zkušenosti

Málokterý obor ve strojírenských technologiích je závislý na tolika okolnostech, jako je tomu v průmyslovém lepení. Je to dáno množstvím vlivů, které ovlivňují konečný výsledek. Od samotného lepidla, vhodně zvoleného typu a konkrétních vlastností přes způsob aplikace lepidla, rychlost nanášení, čas na nanesení a ztuhnutí lepidla, přesnost nanášení, čistotu, bezpečnost a ekologii až po cenu. Pohybujeme se v rozsahu od jednoduchého lepení krabic housenkou lepidla nanášenou ruční pistolí až po automatické linky s množstvím servopohonů a čidel, příp. s robotem v ceně několika milionů korun.

Průmyslové lepení je především "Hotmelt"

Lepení je jedna z nejběžnějších metod spojování materiálu – každý ho známe z domova.

Nová dimenze průmyslového lepení

Švýcarský výrobce lepicích systémů Robatech, na českém trhu zastoupen společností Kaletech, pořádal ve třech dnech virtuální konferenci, jejíž stěžejním cílem bylo představení nových produktů – společně označovaných jako Nová dimenze průmyslového lepení. Virtuální konference na vysoké úrovni účastníkům umožnila přecházet z virtuálního podia do servisní, inovační či vývojové místnosti. Po vstupu do kterékoliv z nich mohli zájemci zhlédnout prezentace jednotlivých produktů, videa, bližší popisy či se propojit se zástupci ze své lokality pro zabezpečení shody dorozumívacího jazyka.

Tam, kde o lepení vědí vše

Blížíte-li se, nejprve po dálnici, a následně po čím dál užších silnicích, do obce Planá u Třemošné, získáte spíše dojem, že jste na výletě v přírodě, než že míříte na návštěvu firmy, která je dodavatelem špičkových technologií pro lepení. Na místě pak uvidíte perfektně zrekonstruovanou budovu bývalého pivovaru, smějící se na vás z upravené zahrady. Stále ještě nic nenasvědčuje tomu, že uvnitř na vás čeká svět lidí, kteří o průmyslovém lepení (a především o tom tavném) vědí doslova vše – firma Kaletech.

Jak ušetřit za energie: Úspory při aplikaci lepidla

Téma úspor a snižování nákladů je stále velmi aktuální v celé společnosti. Řeší jej státy, výrobní podniky, rodiny i jednotlivci. V době nedostatečného zásobování a rostoucích cen energií je optimalizace výrobního procesu obzvláště důležitá. To platí i pro průmyslové lepení. Efektivitu tohoto procesu lze významně ovlivnit nejen optimalizací množství použitého lepidla, ale také snížením spotřeby elektrické energie a stlačeného vzduchu.

Lepicí procesy s kolaborativními roboty

Automatizace, zkracování výrobních časů a šetření nákladů je každodenním tématem výrobních podniků. Každá vteřina uspořeného času či gram materiálu, totiž může být v dlouhodobém časovém horizontu klíčovou konkurenční výhodou, nezbytnou pro úspěch výrobku.

Efektivní využití hotmeltu? Především pravidelná údržba

Požadavky na plynulost výroby se stále zvyšují. Stroje a výrobní linky dosahují pořizovacích hodnot desítek milionů korun. Klade se tedy důraz na to, aby jejich využití bylo co nejvyšší, plynulé a bez neplánovaných odstávek. Ty tvoří další nechtěné náklady, plynoucí z pozastavení výroby, a navíc mohou ohrozit podnik z hlediska hodnocení, pakliže funguje jako dodavatel prestižních zákazníků s přísnými nároky na včasnost dodání. Z vlastní zkušenosti víme, že většina případů poruch lepících systémů vzniká v důsledku neznalosti, nesprávné obsluhy či nedůsledné údržby. Pojďme si tedy povědět více o tom, co je podstatné pro udržení životaschopného systému průmyslového lepení.

Systémy automatického lepení

Automatizace, zkracování výrobních časů a šetření nákladů je každodenním tématem výrobních podniků. Každá vteřina uspořeného času či materiálu, totiž může v dlouhodobém časovém horizontu znamenat konkurenční výhodu, která je klíčová pro přežití projektu. Vedle úspor se také kladou stále vyšší nároky na kvalitu, opakovatelnost a univerzálnost procesů. Hesla typu "zlaté české ručičky" již bohužel nejsou tak aktuální jako dříve a bylo možná vhodnější razit hesla jako "zlatí roboti". Těm je totiž jedno, zdali je pondělí ráno či pátek odpoledne, svoji práci odvedou vždy stejně. Oblast průmyslového lepení není výjimkou, naopak s automatizací výroby si velmi rozumí.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit