Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Možnosti spolupráce na jaderných projektech - Atomex Europe 2017
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Možnosti spolupráce na jaderných projektech - Atomex Europe 2017

Ve druhé polovině listopadu 2017 bylo v Budapešti zahájeno dvoudenní evropské fórum dodavatelů jaderného průmyslu Atomex Europe 2017. V maďarské metropoli se konalo fórum již podruhé a letos se jej zúčastnilo na sto padesát maďarských a dalších evropských podniků. Cílem fóra je posílení a rozšíření spolupráce podniků Rosatomu a evropských společností, hledání nových dodavatelů a zvýšení informovanosti o možnostech účasti evropských společností v tendrech v rámci projektů podniků ruského jaderného průmyslu.

Jelikož se fórum konalo v Budapešti, zvláštní pozornost byla věnována možnostem dodávek v rámci výstavby jaderné elektrárny Paks II. Zahajovacího slova se tedy ne náhodou ujal ministr bez portfeje pro projektování, výstavbu a provoz JE Paks II János Süli a první náměstek generálního ředitele státní korporace pro atomovou energii Rosatom a ředitel Bloku pro rozvoj mezinárodního obchodu Kirill Komarov.

Jaderná energetika hraje důležitou roli při plnění globálních cílů ve snižování emise CO2 do atmosféry v rámci Pařížské dohody o klimatických změnách. „Atomový průmysl navíc znamená silný sociálně-ekonomický stimul pro rozvoj zemí a regionů a hraje důležitou roli ve zvyšování kvality lidského života,“ řekl v úvodním slovu Kirill Komarov. Také z úst maďarských přednášejících zazněla slova očekávání zejména v otázkách možnosti dodávek maďarskými společnostmi při stavbě elektrárny a po jejím dokončení a spuštění také levnější elektrické energie a v závislosti na tom zrychlení všeobecného rozvoje celé země.


Nejvíce dotazů v průběhu fóra a tiskové konference bylo směrováno na ministra projektů, výstavby a provozu JE Paks II Jánose Süliho a prvního náměstka generálního ředitele státní korporace Rosatom Kirilla Komarova.

 

Velký podíl externích dodavatelů

Projekt výstavby JE Paks II je nejen pro Maďarsko, ale i ostatní evropské státy významný z důvodu možné aktivní spolupráce. Na fóru zaznělo, že poměr spolupráce maďarských a evropských společností s ruskými podniky by měl být až 85 : 15. To je velmi pozitivní poměr. Možnosti spolupráce a zkušenosti českých dodavatelů a výrobců pro jaderný průmysl na fóru prezentoval Josef Perlík, zástupce předsedy Aliance české energetiky a generální ředitel Škoda JS. I v dobách příprav nabídek tendru na rozšíření JE Temelín měly tehdy české firmy podle slov Perlíka potenciál dosáhnout 70% podílu na dodávkách. Přípravami nakonec zrušeného tendru české firmy získaly zkušenosti s projektováním a řízením projektů pro jaderný ostrov. „V případě projektu Paks II mají české firmy potenciál nejen v dodávkách komponentů a poskytování inženýrských služeb, ale mohou také využít zkušenosti, které získaly např. přípravou dokumentace pro Státní úřad pro jadernou bezpečnost pro zrušený tendr rozšíření JE Temelín,“ dodává Perlík.


Celý druhý den fóra byl věnován individuálním setkáním ve formátu B2B.

 

První vypsané trendy

Nyní v rámci projektu Paks II již probíhá soutěž na dodávku turbogenerátorů. Do konce roku 2018 by pak mělo být vyhlášeno minimálně patnáct tendrů v celkové hodnotě asi dvě miliardy eur. V rámci těchto nákupních operací budou určeni dodavatelé nejenom pro realizaci stavebných a montážních prací, ale i pro dodávky zařízení a součástek. Tendry pro projekt Paks II se budou realizovat přísně v souladu se standardy Evropské unie. Informace o soutěžích budou zveřejňovány na speciálních elektronických portálech a v masmédiích. Jako potenciální dodavatel projektu se může zúčastnit jakákoliv zainteresovaná firma.

Eva Buzková

Eva.buzkova@mmspektrum.com

Další články

Stavebnictví & Strojírenství
Exportní příležitosti
Financování stroj. výroby/Podniková ekonomika
Energetické strojírenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: