Témata
Reklama

Osobnosti českého průmyslu: Laurin & Klement

Dvojice významných mužů se mnohokrát zapsaly do dějin jako mimořádně tvůrčí síla, která ovlivnila další generace jak ve svém oboru, tak veřejnost obecně. Platí to pochopitelně i o našem, českém prostředí.

Tak jako v českém divadle a filmu se stala legendou dvojice Voskovec a Werich, v propagaci Československa se proslavili cestovatelé Hanzelka a Zikmund, tak v průmyslu se jistě výborně uvedla dvojice Laurin a Klement. Oba byli technici, konstruktéři, podnikatelé, průkopníci motorismu a automobilismu. Každý, kdo usedá za volant některého automobilů z typů škodovky, si samozřejmě nedokáže okamžitě představit, že mladoboleslavský závod na jejich výrobu by jistě nebyl tím, čím je, anebo by možná vůbec nebyl, kdyby se o jeho zrod a další rozmach nezasloužila právě dvojice Václav Laurin a Václav Klement. Ale je tomu tak. Těmto mužům patří prvenství. Tato otázka se samozřejmě netýká jen majitelů škodovek, ale každého z nás. Kdo tedy byli muži s těmito odlišnými příjmeními a shodnými křestními jmény?
Reklama
Reklama
Reklama

Setkání

Václav Laurin (*27. 9. 1865) začínal svoji vynikající kariéru průkopníka českého automobilového průmyslu jako strojní zámečník. Lépe řečeno vyučil se strojníkem a v roce 1893 s úspěchem obstál v Drážďanech při zkouškách z obsluhy parních strojů. Jeho další kroky vedly do Turnova, kde se stal společníkem Josefa Krause, majitele místní dílny na seřizování bicyklů. Říká se, že Laurin byl vyrovnaným a skromným mužem, který již jako mladík udivoval svým obrovským nadáním pro techniku. Nešlo jen o profesi, ale přímo o vášeň ke kolům. Tato láska ho pak seznámila s další velkou osobností českého podnikání, kterým byl Václav Klement.
O tři roky mladší Klement (*16. 10. 1868) pocházel z Velvar. Vyučil se knihkupcem. Zní to možná divně, že zrovna člověk zabývající se knihami, respektive jejich prodejem, se stane významným průmyslníkem, ale život to prostě umí i takto zařídit. Stalo se to tak, že když se Klement posléze stal majitelem knihkupectví v Mladé Boleslavi, byly v jeho obchodě na prodej nejen knihy, ale rovněž jízdní kola. Klement s Laurinem se zřejmě setkali náhodou, ale faktem je, že oba rádi sportovali, přesněji řečeno - těšili se z jízdy na kolech. Není také bez zajímavosti, že se doplňovali, protože Klement byl spíše typem manažera, který se vyznačoval nekompromisním přístupem k zaměstnancům i k sobě samému a někdy uměl "pořádně" vybuchnout, když řešil lajdáctví či nějaký prohřešek v dílnách nebo v obchodě.

Výroba bicyklů a první český motocykl

Když se Laurin v polovině 90. let devatenáctého století seznámil s Klementem, přijal jeho nabídku, že by spolu mohli založit závod, spíše dílnu, ve které by se zabývali opravami jízdních kol a vším, co dnes zahrnuje výraz komplex servisních služeb. První dílnu si zřídili v Mladé Boleslavi. To se psal rok 1895. V této dílně bicykly úspěšně seřizovali a posléze i sami vyráběli. První bicykl byl pojmenován Slávia. Klement, jenž zpočátku ve svém knihkupectví prodával i součástky na kola, údajně chtěl právě tento slovanský název jejich prvního produktu, aby tak mohl vyjádřit svůj protest proti urážce českého jazyka, kterého se mu dostalo od jedné německé firmy z Ústí nad Labem. Když totiž Klement poslal této firmě česky psaný dopis s dotazem, zda by se kola mohla opravovat v jejich zařízení, napsali mu, aby se vyjadřoval "... v nějakém srozumitelném jazyce".
Laurin s Klementem si rozdělili úlohy tak, že první se staral o technickou stránku jejich podnikání, zatímco druhý o komerční aktivity. Posléze Klement prodal své knihkupectví, aby utržené prostředky mohl investovat do rozšíření společného dílenského prostoru. V roce 1895 se Klement vydal na cestu do Francie, odkud přivezl "motorovou dvoukolku" a spolu se svým společníkem se pustili do výroby prvních českých motocyklů, které si během krátké doby získaly skvělou pověst v celé Evropě. Týkalo se to nejen obchodně-technických aspektů, nýbrž i sportovní sféry. V této souvislosti možno připomenout, že to byl český závodník Václav Vondřich, který s motocyklem značky Laurin & Klement (L & K) vyhrál tehdy nejpopulárnější závod Coup Internationale des motocyklettes na silničním okruhu u francouzského Dourdanu.

Největší automobilka v mocnářství

V roce 1905 již měla firma L & K ve svém výrobním programu 14 typů motocyklů a dále jej pak ještě rozšířila o produkci lehkých osobních automobilů. V následujícím roce přišly na pořad také nákladní automobily a dokonce autobusy. Firma se rozrůstala, takže v roce 1907 již zaměstnávala přes 600 pracovníků. Oba muži v jejím čele se ovšem stále zamýšleli nad otázkou, jak zefektivnit produktivitu, zejména cestou vyššího zapojení metod sériové výroby. O tom, jakou jim právě tato dodnes aktuální problematika dělala starosti, jistě svědčí i Klementova slova, která si zapsal v roce 1910 do svého deníku: "Ačkoliv produkce a prodej v Rakousko-Uhersku uspokojivě stoupají, nesmíme být pro budoucnost spokojeni. Informace ze zámoří vzbuzují pozornost a je nutné udělat kroky, které by čelily americkému nebezpečí. Navrhují projekt, kterým se zabývám už dlouhou dobu. Specializovaní výrobci součástí mohou vyrábět levněji než ti, kteří je vyrábějí všechny. Moje myšlenka směřuje ke sjednocení výrobců v zemi s cílem najít společného producenta pro válce odlévané z hliníku, bronzu a oceli, pro výrobu radiátorů, kuličkových ložisek, karoserií a tak dále. Tyto specializované továrny by patřily všem výrobcům a výtěžek by se dělil vzhledem k hodnotě výrobku. Heslem je sériová výroba. Žádná továrna nemůže být úspěšná, jestliže nevyrobí ročně nejméně sto velkých a pět set malých vozů."
Když se začala rozvíjet výroba automobilů, stal se Laurinův a Klementův podnik fakticky největší automobilkou v celém rakouském mocnářství. Měl charakter akciové společnosti, jejímž generálním ředitelem se stal Václav Klement, zatímco Václav Laurin působil jako technický ředitel. V roce 1925 došlo ke sloučení firmy Laurin & Klement s největším strojírenským subjektem, kterým byla plzeňská firma Škoda. Klement i nadále zůstával štikou celého českého automobilového podnikání, neúnavně prosazoval moderní varianty další výstavby podniku. Byl také velmi aktivní ve sdružení ASAP, což byla společnost pro výrobu a prodej automobilů. Na Mladoboleslavsku bylo z jeho podnětu a pod jeho organizační taktovkou postaveno i několik vodních elektráren pro veřejnost, což do značné míry napomohlo k elektrizaci celého kraje.

Laurin

Nejedenkrát se různí znalci moderní historie českého průmyslového prostředí pokoušeli o stručnou charakteristiku obou mužů. Všichni se vždy shodovali, že šlo o bezesporu největší průkopníky automobilismu v celém tehdejším Rakousko-Uhersku, kteří obdobně jako americký Henry Ford neváhali investovat aktiva firmy do jejího dalšího rozvoje s tím, že budoucnost spatřovali zásadně ve výrobě velkých sérií s minimálními náklady. Žel, pro takový způsob výroby neexistovaly v tehdejším mocnářství patřičné možnosti, takže zůstalo jen u představ. Ale i toto nesplněné přání si uměli vynahradit, když se snažili vyrábět motorová vozidla na maximálně vysoké kvalitativní úrovni - a to většinou na přání zákazníků.
Pokud se někdo zajímal o to, zda mezi Laurinem a Klementem panovaly i nějaké rozdílné rysy, tak možno říci, že ano. Jak už bylo shora naznačeno, první z obou mužů byl klidné, vyrovnané povahy, který byl studnicí nápadů na technická vylepšení, a to i v době, kdy už vlastně byl také "velkým společným šéfem". Často ho bylo vidět v montérkách mezi mechaniky, což měl osobně mnohem raději než vysedávání v kanceláři. Vždyť například do prvního lehkého automobilu z roku 1905 - populární dvoumístné voituretty s dvouválcovým motorem - zabudoval svůj vlastní zapalovací systém. Za Laurina hovoří i výčet technických prvenství. Jen stručně: firma L & K v roce 1906 jako první v Čechách začala se sériovou výrobou motorových vozidel, v roce 1909 přišla s prvním speciálním leteckým motorem a prvním osmiválcovým motorem ve střední Evropě a v roce 1913 s prvním motorovým pluhem v Rakousku-Uhersku schopným tovární výroby.

Klement

Druhý z obou společníků se vykazoval vlastnostmi náročného řídicího manažera a mimořádně schopného obchodníka v jedné osobě. Václav Klement se velmi dobře pohyboval na zahraničních trzích. Byl výborně vybaven nejen znalostmi z národního hospodářství a komerčních oborů, ale i jazykově. Hovořil německy, francouzsky, anglicky a rusky. Byl to on, kdo vedle velkých sportovních úspěchů, které dělaly firmě výbornou reklamu (56 prvních, 59 druhých a třetích míst v 64 evropských motocyklových soutěžích v letech 1899 - 1904), velmi dovedně prosazoval zájmy firmy L & K. Stačí dodat, že mezi lety 1899 až 1910 z jejich továrny bylo například expedováno na čtyři tisíce motocyklů a že celá polovina její produkce šla do Ruska, třetina do ostatních částí rakouské říše a pouze pětina se prodala v Čechách a na Moravě. Nutno také zdůraznit, kromě motocyklů a osobních vozidel brány firmy L & K opouštěly rovněž různé užitkové vozy o nosnosti 2 až 4 tun, omnibusy pro 22 pasažérů a úzké poštovní automobily.

Pod okřídleným šípem

V roce 1924 zachvátil podnik požár, což znamenalo sice dočasné, ale přece jen značné oslabení firmy. O rok později podnik získala Akciová společnost, dříve Škodovy závody a název Laurin & Klement přestal existovat. Nové firemní jméno pak již bylo Akciová společnost, dříve Škodovy závody, automobilka v Mladé Boleslavi. Její produkty dostaly místo tradičního znaku L & K nové logo, a sice symbol okřídleného šípu. Od roku 1930 společnost nesla název ASAP, akciová společnost pro automobilový průmysl, Mladá Boleslav. Za druhé světové války se produkce osobních automobilů snížila a závod přešel na válečnou výrobu. Ačkoliv byly tovární objekty v květnu 1945 poškozeny leteckým bombardováním, již v listopadu zde byla výrobní činnost opět obnovena.
Václav Laurin skonal 4. prosince 1930 a jeho společník Václav Klement 13. srpna 1938. Oba měli krásný sen o velikosti českého automobilového průmyslu se sériovou výrobou. Dnes se jim vyplnil.
Reklama
Vydání #5
Kód článku: 50595
Datum: 18. 05. 2005
Rubrika: Management / Ekonomika
Autor:
Firmy
Související články
Silný výkon českého zpracovatelského sektoru

Od začátku roku na internetových stránkách www.mmspektrum.com ve speciální sekci přinášíme ve spolupráci se společností IHS Markit měsíční reporty indexu nákupních manažerů (PMI), který je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem. Tento text přináší shrnutí prvního pololetí a výhled na další období.

Jaké má české strojírenství potenciál?

Analytická a výzkumná společnost CEEC Research opět po roce realizovala průzkum, který se zabýval mapováním potenciálu českého strojírenství. Vznikla Studie českého strojírenství 2017/H2, která přináší výsledky 101 uskutečněných osobních a telefonických interview realizovaných s klíčovými představiteli vybraných strojírenských společností. Studie byla slavnostně představena opět v prostorách Pražského hradu, tentokrát v Míčovně, za účasti generálních ředitelů českých firem, zástupců profesních svazů a organizací a politické sféry.

Investiční plán pro Evropu představen v Praze

Na pražském Žofíně se uskutečnila mezinárodní konference pod názvem Investiční plán pro Evropu, jež byla realizována Zastoupením Evropské komise ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Evropskou investiční bankou (EIB). Cílem setkání bylo přiblížit tzv. Junckerův balíček určený k posílení investic a tvorbě nových pracovních míst v Evropě. Konference se konala při příležitosti slavnostního otevření pražské kanceláře Evropské investiční banky, která chce posilovat svou přítomnost ve všech členských zemích EU.

Související články
Každá čtvrtá faktura v Evropě je zaplacena pozdě

Stálý přísun zakázek je pro firmu známkou úspěchu a dobře odvedené práce. Úspěch se ale stěží dostaví, pokud zákazníci za výrobky neplatí včas, v horším případě vůbec. Obchod je totiž dokončen až se zaplacenou fakturou. Podle průzkumu platební morálky, který uskutečnila mezinárodní inkasní agentura EOS KSI ve 12 zemích Evropy, je pozdě splacena téměř čtvrtina pohledávek. Nejvíce pozdních plateb v roce 2014 zaznamenaly firmy v Bulharsku a Polsku, nejméně v Německu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Internetový vyhledávač dotací

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky nabízí jednoduchý vyhledávač dotací. Na internetové adrese www.podporapodniku.cz najdete přehlednou webovou aplikaci, která dokáže zobrazit všechny aktuálně platné dotační nabídky. Zadáte stáří firmy, její velikost, místo realizace projektu a zvolíte oblast podpory a aplikace vyhledá nabídky, které zadaným parametrům odpovídají.

Podnikatelské prostředí není stabilní. Nemáme cenovou stabilitu

Mojmír Hampl je přední český ekonom, který se většinu svého profesního života věnuje problematice financí, měnové a fiskální politiky. MM Průmyslovému spektru poskytl rozhovor, kde se mimo jiné vyjadřuje k současné politice ČNB, k důvodům, proč Česká republika aktuálně nesplňuje podmínky pro přijetí eura, a proč je nutné provést zásadní reformy tak, aby veřejný dluh byl udržitelný.

Žijeme na dluh dalších generací

Petr Novák aktuálně zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

Současné ceny energií jsou pro firmy likvidační

Pavel Janeček působí v energetice celý svůj profesní život. S redakcí MM Průmyslového spektra se podělil o své dlouholeté zkušenosti z plynárenského byznysu a o názory na řešení energetické krize v České republice. Navrhuje konkrétní východiska a apeluje na rychlé jednání české vlády.

Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Fórum výrobních manažerů

Co vám v současné době dělá především v operativě řízení firmy největší vrásky na čele? Jsou to ceny energetických a materiálových vstupů, nedostatek surovin, plnění termínů zakázek, personální otázka či něco jiného? A jak se s tím potýkáte? Co se vám již podařilo stabilizovat?

Byznys je o přidané hodnotě

Česká ekonomika dlouhodobě vykazuje nerovnovážný stav. Budoucnost montoven, a to i úspěšných, nemá z dlouhodobého hlediska perspektivu. Pokud nezvýšíme konkurenceschopnost našich produktů, více se nezačleníme do ekonomiky eurozóny a pokud bude ČNB dále diktovat českému trhu, problémy budou podle kybernetika, podnikatele a manažera Libora Witasska přetrvávat.

Fórum výrobních manažerů

Silné rozkolísání cen energetických a materiálových vstupů stále není ustáleno, a bohužel se nezdá, že by tomu tak mělo v blízké budoucnosti být. Jak se vám daří tato skutečnost ve střednědobém výhledu promítat do stability vaší firmy? Byli jste již nuceni tento fakt zohlednit do cen vašich produktů? Spatřujete zde určitou nápomocnou roli státu?

Fórum výrobních manažerů

Jakým způsobem se projevuje navýšení energetických a materiálových vstupů v ekonomice vaší firmy? Daří se vám tento fakt promítat do cen vašich produktů? Je tato situace pro vás střednědobě udržitelná a jak by se podle vás měl stát v takových případech zachovat?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit