Témata
Reklama

CzechInvest: Rekordní počet investic navzdory krizi

Agentura CzechInvest pomohla v minulém roce získat pro Českou republiku 213 nových investičních projektů. „České republice se za posledních několik let podařilo úplně otočit složení nových investorů. Ještě v roce 1999 měl CzechInvest mezi novými projekty jen jedno procento služeb, letos už je to celých 63 procent,“ říká v rozhovoru pro MM Průmyslové spektrum Alexandra Rudyšarová, generální ředitelka agentury CzechInvest.

MM: Právě skončil váš první celý rok v čele agentury CzechInvest. Začínala jste v době nevídaného globálního růstu ekonomiky, nyní se naopak svět včetně České republiky musí vypořádat s poklesem. Jak byste poslední rok zhodnotila vy?

A. Rudyšarová: Je to přesně tak, jak říkáte. Česká republika se ještě vloni vezla na vlně globálního růstu ekonomiky, problémy nás pak naplno zasáhly přibližně v polovině uplynulého roku. Na druhou stranu se nám i tak podařilo pro Českou republiku vloni získat víc investičních projektů než v roce 2007. Po upřesnění statistik přinesl rok 2007 celkem 201 nových investičních projektů, vloni jsme jich získali 213. Mimochodem, na počet nových projektů je to nejlepší výsledek v historii agentury.

Reklama
Reklama
Reklama
Alexandra Rudyšarová, generální ředitelka agentury CzechInvest

MM: Co k takovému výsledku přispělo?

A. Rudyšarová: Česká republika i CzechInvest se přeorientovaly z velkých investic na zelené louce na menší projekty, které se věnují výzkumu a vývoji nebo službám. Ještě v roce 1999 měl CzechInvest takových investic jen jedno procento, vloni jich už bylo 63 procent.

MM: Co způsobilo takovou změnu?

A. Rudyšarová: České republice se dařilo lákat velké projekty, které vytvářely nová pracovní místa v regionech, kde to bylo nejvíc potřeba. Ještě před pár lety nebyly výjimkou okresy s nezaměstnaností přes dvacet procent. Takové už u nás nenajdete. To ovšem také znamená i to, že už k nám jen těžko přijdou opravdu velké projekty vyžadující i tisíce zaměstnanců. Naopak jsme stále významnější lokalitou pro menší, ale o to náročnější investory, kteří u nás hledají zkušené lidi. Ne množství, ale kvalitu.

MM: Pomohla takovému vývoji i státní podpora?

A. Rudyšarová: Určitě ano. Nejen státní, ale i ta evropská. Nejprve se pro výzkum a vývoj ve firmách nebo pro služby podařilo odstartovat podporu z národních zdrojů České republiky, pak přibyla i možnost dotací z Evropské unie – především z aktuálního Operačního programu Podnikání a inovace na roky 2007 až 2013. Konkrétně to jsou programy Potenciál a ICT a strategické služby. Možnosti jsou ovšem otevřené i v jiných součástech Operačního programu.

MM: Do jakého sektoru se nejčastěji investuje?

A. Rudyšarová: Každý pátý námi podpořený investiční projekt se věnuje vývoji softwaru. Na druhém místě je strojírenství a až na třetím místě jsou s 13 procenty podílu na počtu nových investic společnosti, které podnikají v automobilovém průmyslu.

MM: Odkud přichází do České republiky nejvíce nových investorů?

A. Rudyšarová: Dlouhodobě je to samozřejmě Německo. Stát s největší ekonomikou v Evropě je našim přímým sousedem, i proto jsme pro tamní společnosti lákaví. Podobné je to s Rakouskem. Tradičně patří vysoké umístění i Nizozemsku díky tamním příznivým daňovým pravidlům. To jsou celkové výsledky za Českou republiku. Konkrétně CzechInvest ovšem v posledních letech pomáhá především českým společnostem. Letos přímo z Česka pocházelo dokonce plných 60 procent všech investičních projektů, na kterých jsme se podíleli. Druhé v pořadí se umístily společnosti z Německa, na třetím místě Spojené státy americké. Tradičně vysoký podíl investic patří i podnikům z Japonska.

MM: Můžete jmenovat nějaké příklady?

A. Rudyšarová: Vynikajícím příkladem může být společnost Panasonic v Plzni. Ta do České republiky přišla už v polovině devadesátých let se závodem na výrobu televizorů s tradiční vakuovou obrazovkou. Do rozšiřování svého podniku ovšem pravidelně investuje a dnes v Plzni vyrábí výhradně LCD nebo plazmy. Co je ovšem ještě důležitější, je fakt, že tu má i vlastní výzkum a vývoj, a navíc tu školí i své evropské manažery. Firma si nejprve otestovala Českou republiku s relativně jednoduchou výrobou a počáteční úspěchy ji přesvědčily k tomu, aby tu investovala i do náročných oblastí výzkumu a služeb.

MM: A příklad investice z letošního roku?

A. Rudyšarová: Velmi zajímavá je určitě farmaceutická firma IVAX v Opavě. Už na začátku minulého roku do ní oznámila miliardovou investici izraelská společnost Teva. Jsou to finance vložené do nejmodernějších technologií a do proškolení zaměstnanců k práci ve špičkovém oboru.

MM: Mluvila jste o rekordním přílivu nových investic, na druhou stranu ve srovnání s roky 2007 klesla velikost vámi zprostředkovaných investic o 40 miliard korun – ze 71 miliard v roce 2007 na 30 vloni. Co je toho důvodem?

A. Rudyšarová: Je to dlouhodobý vývoj, který souvisí právě se změnou ekonomiky od výrobních investic ke službám. Vybavit padesátku vývojářů softwaru těmi nejmodernějšími technologiemi bude vždy levnější než postavit nový výrobní závod. Naším cílem je lákat investice, které mají v prvé řadě vysokou přidanou hodnotu, která s úvodní výší investice do zařízení a budov tak silně nesouvisí. Dalším důvodem poklesu je fakt, že se v Česku zvedá poptávka po nájemních prostorách na úkor vlastních staveb. Pro investory je výhodnější najmout si moderní výrobní halu nebo kancelářskou budovu od developera než tutéž budovu stavět sám. Ve starých zemích Evropské unie nebo v USA jde do nájmu kolem 70 procent investorů, v Česku to v letošním roce podle našich prvních odhadů byla necelá polovina společností. Jejich podíl ovšem stabilně stoupá a je na nejlepší cestě do několika málo let vyrovnat čísla obvyklá ve starých členských zemích EU. Opět platí – čím vyšší podíl investorů v nájmu, tím nižší bude jejich úvodní investice v našich statistikách.

MM: A ekonomická krize? Jak ta poznamenala příliv investic?

A. Rudyšarová: Za prvé nelze říct, že by příliv zahraničních investic vloni výrazně klesl ve srovnání se dvěma předcházejícími lety. Podle statistik České národní banky za období leden až září 2008 připlynuly do ČR přímé zahraniční investice ve výši 138,2 mld. Kč, za celý rok 2006 to bylo 123,4 mld. korun. To samé platí i při přepočtu na čtvrtletí. V roce 2007 to bylo v průměru 46,3 miliard korun na čtvrtletí, v prvních třech čtvrtletích letošního roku Česká republika zaznamenala příliv zahraničních investic v průměrné hodnotě 46 miliard korun. Problémy se projevily až v samém závěru loňského roku.

MM: Jaké jsou tedy konkrétní důsledky ekonomických problémů?

A. Rudyšarová: Banky jsou méně ochotné půjčovat společnostem na nové investice a firmy kvůli tomu redukují své plány na expanze. Agentura CzechInvest podle požadavků investorů vždy vypracovává nabídku podnikatelských nemovitostí, které přesně odpovídají jejich představám o nové lokalitě pro podnikání. Počet takto vypracovaných nabídek ještě v únoru stoupal, od té doby vytrvale klesá. Velmi zhruba můžeme říci, že po vypracování nabídky nemovitostí se firma k investici rozhodne do půl roku. Pokud jí ovšem dojdou finance, zastaví své expanzní plány okamžitě. I pokud by počty nabídek nemovitostí začaly stoupat, projeví se v uskutečněných investicích nejdříve za půl roku. Světová ekonomika se postupně začíná uklidňovat. Především ve Spojených státech, kde krize odstartovala, se volatilita akciových trhů vrací do normálních mezí, banky opět začínají opatrně půjčovat. Proto asi musíme počítat s nízkými čísly ještě nejméně v prvním pololetí 2009. Pak by se situace mohla začít vracet do vyšších čísel i v získávání nových investičních projektů pro Českou republiku.

MM: Výkonnost průmyslu v listopadu minulého roku klesla o více než 15 procent. Jak můžete českým podnikům pomoci přečkat toto období?

A. Rudyšarová: Těm větším můžeme nabídnout kupříkladu investiční pobídky na nové projekty, těm menším a středním CzechInvest zprostředkuje dotace z Evropské unie. Evropské finance mohou podpořit například výzkum a vývoj, služby, nákup nových strojů a zařízení, pořízení moderních informačních a řídicích systémů nebo třeba ekologické projekty, ale i návštěvy zahraničních veletrhů nebo překlad internetových stránek do cizích jazyků. Programů podpory je opravdu celá řada a asi nejjednodušší je podívat se na stránky agentury CzechInvest nebo zavolat na naši informační linku.

-red-

CzechInvest

denisa.ranochova@tiscali.cz

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 90145
Datum: 04. 02. 2009
Rubrika: Trendy / Finance
Autor:
Firmy
Související články
Internetový vyhledávač dotací

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky nabízí jednoduchý vyhledávač dotací. Na internetové adrese www.podporapodniku.cz najdete přehlednou webovou aplikaci, která dokáže zobrazit všechny aktuálně platné dotační nabídky. Zadáte stáří firmy, její velikost, místo realizace projektu a zvolíte oblast podpory a aplikace vyhledá nabídky, které zadaným parametrům odpovídají.

Variabilní produkt a zkušená pojišťovna

Každý, kdo někdy zkusil podnikat, potvrdí, že to mnohdy není nic pro slabé povahy. Nástrah, rizik a komplikací čeká na podnikatele mnoho, přitom univerzální recept na úspěch neexistuje. S vhodně zvoleným pojištěním, které se přizpůsobí přesně potřebám podnikatele, se však dá spolehlivě předejít celé řadě problémů.

Finance pro podnikání - Aby byly krásné a lesklé

Dokonalé povrchové úpravy kovů. Tak lze stručně charakterizovat činnost společnosti Seven-K se sídlem ve východočeských Králíkách. Jde o společnost poměrně mladou, ale velmi úspěšnou. Za jejím úspěchem však, kromě samotné kvality její práce, kterou oceňuje více než 400 aktivních zákazníků ze všech oblastí průmyslu, stojí i spolupráce s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Související články
Finance pro podnikání - Prostory, v nichž můžeme růst

Průmyslové lepení. Tak se nazývá oblast, bez které se dnes neobejde prakticky žádné odvětví. Přitom lidí, kteří mu opravdu rozumí, u nás není mnoho. O těch, kteří patří k západočeské firmě Kaletech, působící v této oblasti již 16 let, se však bez váhání dá říci, že jsou skutečnými odborníky. A o zakladateli firmy a jejím jednateli, kterým je Ing. Martin Kaše, to platí dvojnásob. I to bylo důvod, proč růst této firmy opakovaně podpořila Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Finance pro podnikání - Když pomoc přijde včas

Psal se rok 2007, když byla ve východočeské obci Sloupnice založena soukromá česká strojírenská firma Šimůnek. Jejího zakladatele a majitele Jana Šimůnka vedl k jejímu založení prostě zájem o strojařinu, a hlavně - víra v budoucnost tohoto oboru.

Finance pro podnikání - Pomoc při poklesu odbytu

Českomoravská záruční a rozvojová banka – ČMZRB – je první institucí, která začala podnikatelům, jejichž aktivity byly negativně ovlivněny koronavirovou infekcí nebo opatřeními s nimi spojenými, reálně vyplácet podporu. K 8. dubnu 2020 schválila bezúročné úvěry v objemu 500 mil. Kč. Žádosti, u nichž bude možné úvěr poskytnout, pak plánuje schválit v průběhu dubna.

Finance pro podnikání - Když firma vyrůstá z dětských botek

Menší, rodinná firma, z níž okamžitě vycítíte profesionalitu, soudržnost i úctu k zákazníkovi. To je, v kostce řečeno, Elektra Týn - společnost, která se zabývá výrobou kabelových svazků, akumulátorových připojovacích kabelů a ovládacích panelů. Firma disponuje strojovým vybavením, ale především padesátkou šikovných lidí, včetně dvou dcer majitelů a zakladatelů Milana Pavlíčka a Lenky Pavlíčkové. Nyní Pavlíčkovi, díky záruce od ČMZRB, snáz dosáhli na prostředky od své komerční banky a zainvestovali do nového sídla.

Jiný pohled na věc?

Předpokladem udržení konkurenceschopnosti a rozvoje výrobní firmy jsou investice do strojního vybavení. Využití vlastních zdrojů je považováno za relativně drahou variantu, navíc pořizovací ceny některých strojů převyšují aktuální možnosti cash flow dané firmy.

Podpořit šikovné a podnikavé - Finance pro podnikání

Podpora pro firmy všech velikostí. Tímto heslem se řídí Českomoravská záruční a rozvojová banka, která již od raných 90. let minulého století pomáhá firmám k úspěchu v jejich podnikání. Proč tomu tak je i na mnoho dalšího jsme se zeptali Jiřího Jiráska, předsedy představenstva a generálního ředitele banky.

Finance pro podnikání – Schody z Čech do Evropy

Přední český výrobce dřevěných a kombinovaných schodišť společnost SWN Moravia pro vytápění všech svých prostor, to znamená výroby, skladu, sušáren dřeva a administrativní budovy, využívá teplo, které vzniká ze spalování dřevěného odpadu. V současné době za využití programu Úspory energie od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) pořizuje nové kotle, díky nimž sníží cca o 16 % spotřebu energie.

Finance pro podnikání - Partnerství úspěšných

Výroba přesných dílů pro rozvod a regulaci plynů, upínacích držáků a čepů pro zásobníky nástrojů v obráběcích centrech, dílů pro nemocniční lůžka, ale i součástí pro pneumatické systémy, luxusní nábytek i traktory, a dalších dílů dle dokumentace dodané zákazníky. Tím vším se zabývá Společnost AR-Kovo, která navíc v kooperaci zajišťuje povrchové úpravy dílů, jako je niklování, zinkování, eloxování, pískování a kalení. Tato úspěšná společnost letos k financování nových technologií využila program Expanze od Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Finance pro podnikání - Podpořit mladou, rostoucí firmu

Poskytování komplexních služeb v oblasti dodávek strojních dílů, zámečnických a montovaných sestav a funkčních celků. To je v kostce řečeno náplň činnosti společnosti MESgroup Czech. Tato úspěšná česká firma, k jejímž zákazníkům patří převážně firmy ze západní Evropy, je již od roku 2014 klientem Českomoravské záruční a rozvojové banky. V současné době jí ČMZRB pomáhá realizovat největší investiční projekt v historii firmy – výstavbu vlastní výrobní haly.

Finance pro podnikání - Podpořit špičkovou strojařinu

V moravské obci Traplice již dlouhou řadu let sídlí společnost Mipexa. Tým zdejších pracovníků dnes tvoří 65 lidí, kteří obsluhují téměř 40 produktivních CNC strojů. Firma se specializuje na sériové obrábění odlitků, výkovků a dělených materiálů.

Finance pro podnikání - Pomáhat k úspěchu

Pomáháme podnikatelům a obcím růst. To je motto Českomoravské záruční a rozvojové banky, která právě za tímto účelem byla již v raných 90. letech minulého století založena. Na podrobnosti jsme se zeptali Jiřího Jiráska, předsedy představenstva a generálního ředitele banky.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit