Témata

Finance pro podnikání - Když firma vyrůstá z dětských botek

Menší, rodinná firma, z níž okamžitě vycítíte profesionalitu, soudržnost i úctu k zákazníkovi. To je, v kostce řečeno, Elektra Týn - společnost, která se zabývá výrobou kabelových svazků, akumulátorových připojovacích kabelů a ovládacích panelů. Firma disponuje strojovým vybavením, ale především padesátkou šikovných lidí, včetně dvou dcer majitelů a zakladatelů Milana Pavlíčka a Lenky Pavlíčkové. Nyní Pavlíčkovi, díky záruce od ČMZRB, snáz dosáhli na prostředky od své komerční banky a zainvestovali do nového sídla.

Tento článek je součástí seriálu:
Finance pro podnikání
Díly

Firma je na trhu 20 let a dodnes zde pracují někteří lidé, kteří s ní začínali. Vše tady začíná zavedením vodiče do stroje, kde vznikají nastříhané a potisknuté polotovary pro další zpracování. V rámci několika specializovaných pracovišť se vodiče sestaví do celků dle konkrétního zadání, ať už pro mobilní generátory, nebo třeba motory CNC strojů. Dále se zde rodí rozváděče pro vstřikolisy či sofistikované svazky kabelů, určené pro úchopové části robotů.

Činnost firmy je založena převážně na ruční výrobě, přičemž více než dvě třetiny zaměstnanců tvoří ženy. Pokud zde pracují stroje, pak zpravidla poloautomaty.

„Máme jednosměnný provoz s možností klouzavé pracovní doby, což je jedna z věcí, které si naši zaměstnanci opravdu považují,“ říká Lenka Pavlíčková, manželka zakladatele, jednatelka firmy a současně šéfka pro oblast lidských zdrojů.

Zákazníci Elektry Týn se rekrutují převážně ze tří oborů. Prvním z nich je stavebnictví, neboť Elektra je dodavatelem firmy vyrábějící stavební stroje pro půjčovny.

„To je z našeho pohledu největší zákazník,“ říká Milan Pavlíček. „Další je z oblasti výroby vstřikolisů, tedy strojařská firma. A pak částečně automotive. Od nás vycházejí produkty, jimiž se osazují výrobní linky v této oblasti.“

Ony tři pilíře jsou důležité pro zajištění budoucí prosperity firmy, protože v průběhu let úspěšnost různých oborů přirozeně stoupá a zase klesá.

Firma disponuje padesátkou šikovných lidí, včetně dvou dcer majitelů a zakladatelů Milana Pavlíčka a Lenky Pavlíčkové, Marcely (vlevo) a Lenky. (Foto: Lukáš Mrkvička)

Zásadní rozhodnutí

Elektra Týn má za sebou již relativně dlouhou historii. Vznikla zhruba před 25 lety jako malá výroba, resp. fyzická osoba, Milan Pavlíček – absolvent elektro průmyslovky. Původně začal svou pracovní dráhu v elektrárně Temelín, kde montoval rozváděče. O pár let později se s manželkou dohodli, že ukončí původní zaměstnání. A tak začala cesta k vlastní výrobní firmě. Milan Pavlíček ještě po určitou dobu pracoval v oboru jako fyzická osoba, ale již v roce 1999 spolu založili skutečnou firmu – Elektra Týn. V průběhu dalších let společnost zakoupila a zrekonstruovala vlastní objekt v Týně nad Vlavou, kde úspěšně vykonávala svoji činnost až do doby, kdy začala pociťovat, že se už nevejde do stávajících prostor. Pavlíčkovi byli postaveni před rozhodnutí, zda k 20 výročí svého vzniku vybudovat nové sídlo.

„Rozhodovali jsme se s manželkou, zda jít do výstavby nové haly a administrativní budovy. Ale teprve, když jsme zjistili, že s námi do toho jdou i dcery, řekli jsme si, že ano,“ vzpomíná Milan Pavlíček.

„Novou budovu jsme se snažili, právě s ohledem na naše lidi, vymyslet tak, aby jim zde bylo příjemně,“ dodává jeho paní.

Na investice i na provoz

Projekt nového sídla firmy je však vždy zásadní investicí, a tak se vedení Elektry Týn obrátilo na svoji komerční banku – Unicredit Bank, se žádostí o podporu projektu výstavby nového sídla.

Právě lidi z Unicretid Bank přišli s možností, že bychom mohli opět využít záruku přes Českomoravskou záruční a rozvojovou banku. Již v roce 2005 jsme totiž s ČMZRB v projektu TRH získali příspěvek na certifikaci ISO 9001:2001,“ vzpomíná Lenka Pavlíčková. „Připravili jsme společně s UCB několik na sebe navazujících projektů. Záruka se týkala příprav celého projektu a byla realizována v rámci programu M záruka. Na realizaci vlastní stavby v roce 2019 jsme použili znovu M záruku, ale současně jsme byli zařazeni do projektu Expanze, přičemž tyto prostředky jsme použili například na vybudování skladů a přístavby. A konečně byly generovány i určité provozní peníze na navýšení výroby. Takže lze konstatovat, že kdybychom se nebyli obrátili na ČMZRB, museli bychom buď redukovat úvěry, které jsme potřebovali na stavbu, nebo bychom museli hledat nějaké jiné zajištění.

Takto, i díky tomu, že se Elektra Týn nemusela zoufale snažit na projektu šetřit, je její současné sídlo opravdu dokonalé.

„Přešli jsme do nových výrobních prostor, kde má každý svůj komfort a které jsou technologicky jednodušeji vyřešené. Jednotlivá pracoviště na sebe dokonale navazují, čím jsme vlastně splnili hlavní záměr celé investice,“ konstatuje Milan Pavlíček a dodává: „Za zmínku stojí i ekologická vychytávka – osvětlení prostoru, který je oproti dřívějšku trojnásobný, přesto s výrazně nižší spotřebou energie, než tomu bylo dříve, a to díky použití led diod.“

Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit