Témata
Reklama

I ten největší dodán v celku

Vývoj a výroba plastových dílů a celků především pro automobilový průmysl – to je hlavní výrobní směr společnosti ATEK z Moravské Třebové. Tentokrát se nepodíváme do lisovny, ale pozvání jsme přijali při příležitosti dodání nového frézovacího centra Hermle C 62 U do jejich nástrojárny. Na dodání nového stroje by nebylo nic tak nevídaného, kdyby se nejednalo o centrum s rozměry 6,2 m x 3,53 m a výškou přes 4 metry, které bylo na místo dopraveno smontované v celku.

V automobilech bude ještě více plastových dílů. Zatímco ekologicky smýšlející lidé se snaží poslední dobou spíše spotřebu plastů v běžném životě redukovat, prognózy automobilek naopak říkají, že objem plastů v automobilech se bude zvyšovat (ovšem nelze tvrdit, že by byly neekologické – termoplasty je možné dobře recyklovat). V roce 2020 by měly plasty tvořit až čtvrtinu celkové hmotnosti automobilu. A právě dodávka plastových dílů pro automobilový průmysl je hlavním zaměřením společnosti ATEK z Moravské Třebové. Zvyšující se objem výroby tohoto výrobce dokazuje tvrzení uvedené výše. Jako přímá úměra ke zvyšující se poptávce i objemu výroby se také rozrůstá strojový park vlastní nástrojárny, která již od roku 2016 napomáhá společnosti ATEK k vyšší konkurenceschopnosti a nezávislosti na externích dodavatelích. Díky novému frézovacímu centru Hermle C 62 U mohou dnes obrábět díly forem do hmotnosti až 2 500 kg. Jen málokdo si však umí představit, jak se takto velký stroj dostane od výrobce až na své místo v nástrojárně.

V zářijovém vydání MM Průmyslového spektra pan Zieger ze společnosti Zenit cituje jednatele společnosti ATEK Miroslava Kolíska, který tvrdí, že úspěch společnosti ATEK spočívá v tom, že od začátku vsadila na silné partnery (www.mmspektrum.com/180922). Z tohoto důvodu lisovna obsahuje 31 vstřikovacích lisů jediné značky Engle s uzavírací silou od 50 tun do 3 200 tun. Velká část forem je vyráběna ve vlastní nástrojárně, která disponuje elektroerozivními technologiemi od společnosti Sodic a přesné obrábění forem je prováděno na strojích Hermle nástroji dodávanými společností Somatec. Při hodnotě jedné formy až půl milionu eur není prostor ke kompromisům.

Reklama
Reklama
Reklama

Nový přírůstek do rodiny Hermle

Ke třem stávajícím pětiosým frézovacím centrům Hermle letos v září přibyl nejmladší, zato největší člen rodiny: pětiosé frézovací centrum C 62 U. Měla jsem tu možnost být přímo u dodávky tohoto velkého stroje a musím přiznat, že mě dříve ani nenapadlo, kolik práce a koordinačních a logistických kroků je potřeba zvládnout při tak zdánlivě banální operaci, jako je dodávka stroje na jeho místo v nástrojárně. Centrum o hmotnosti 30 tun a výšce 4,10 m bylo totiž vyexpedováno z německého Gosheimu a dodáno do Moravské Třebové smontované v kuse (!). To již vyžaduje speciální nákladní vůz pro nadměrný náklad, který se po státních komunikacích může pohybovat pouze v nočních hodinách a za doprovodu policie. Transport strojů Hermle zajišťuje dlouholetý partner společnost H&W Spedition GmbH a ustavení stroje na místo pak další ze spřátelených firem VLM s. r. o.

Když už tedy centrum zvládlo bez újmy přes osm set kilometrů dlouhou cestu (a smekám před řidičem, který po cestě musel čelit mnoha zúžením vozovky a jiným omezením), zbývá pomocí jeřábu (v tomto případě byly dva) stroj z nákladního vozu sundat a dostat jej skrz vrata haly nástrojárny dovnitř. Na první pohled bych asi tvrdila, že vraty nástrojárny ATEK nikdy nemůže projít, avšak opak byl posléze dokázán. Na doprovodných fotografiích je zřetelné, že stroj prošel vraty opravdu na milimetry a potřeba byla každá volná ruka (zatlačit stroj skrz vrata přispěchala pomoci také Barbara Hermann, která společně s technickým zástupcem Pavlem Němečkem dodávku stroje Hermle dozorovala). Uvnitř nástrojárny byl pohyb stroje na místo určení zprostředkován pomocí portálového jeřábu nástrojárny a transportních vozíků. Také uvnitř nástrojárny bylo potřeba opatrně prokličkovat okolo stávajících technologií. Posledním krokem umístění stroje je jeho usazení na čtyři speciální stavěcí klíny. V německém jazyce se nazývají maschinenschuhe (laický překlad boty stroje).

Tímto instalace stroje ještě nekončí, ale lze říci, že nejtěžší část je již hotova. Ke stroji je v dalším kroku potřeba doinstalovat celou řadu příslušenství, které putovalo z Německa na samostatném kamionu, a nakonec stroj ještě tzv. oživit (uvést do provozu). To zabezpečil servisní technik ze společnosti Hermle. Vedoucí nástrojárny Petr Kolísek na závěr se spokojeným úsměvem děkuje všem zapojeným za dobře odvedenou práci. „To, že byl stroj doručen ve smontovaném stavu, značně urychlí jeho zapojení do výrobního programu,“ pochvaluje si.

Touto dobou je již nové pětiosé centrum Hermle C 62 U v provozu a pomáhá při výrobě forem o hmotnosti až deset tun (vyrábějí se po částech) pro díly jednoho nejmenovaného světového výrobce automobilů. Přeji společnosti ATEK, ať nové centrum Hermle dobře slouží. O správnosti výběru tohoto partnera není pochyb.

Reklama
Související články
Formárenský veletrh se blíží

Již třetí ročník formárenského veletrhu Moulding Expo v druhé polovině května bude hostit výrobce forem a nástrojů a dodavatelé potřebných technologií ve Stuttgartu. Pořadatelé sezvali novinářskou obec do slovinské Lublaně, kde prozradili několik detailu o blížícím se veletrhu. Součástí tiskové konference byla také návštěva místních nástrojáren a výzkumného centra pro formárenství.

Transparentní továrna usnadňuje přístup k datům z výroby

Před pěti lety prošel vrchlabský závod Škoda Auto kompletní proměnou z výroby automobilů na výrobu high-tech automatické dvouspojkové převodovky DSG. Samozřejmě musel být vymyšlen zcela nový layout všech jednotlivých výrobních úseků, důkladně byl navržen tok materiálu až do posledního centimetru a myšleno bylo již od počátku také na přicházející digitalizaci a éru Průmyslu 4.0. Postupné zavádění prvků moderní výroby později pomohlo k vyšší efektivitě. Dnes se namísto původního 1 000 převodovek denně vyrábí více než dvojnásobek.

Obráběcí stroje pro produkční výrobu

Po sérii článků v minulém vydání se v posledním poohlédnutí po letošním hannoverském veletrhu EMO věnujeme důležité oblasti, a to jednoúčelovým strojům. I v letošním ročníku byla část expozic věnována této komoditě pro produkční výrobu a my se podíváme, co trh zákazníkům nabídl. Proč? Menším dílem proto, že se jim dlouhá léta autor (nejen) profesně věnuje, dílem podstatným proto, že jsou na nich „bytostně“ závislé veškeré obory nejen strojírenské či technické, ale i stavebnictví, telekomunikace, zdravotnictví a další.

Související články
Vlastní zkušenost je nejlepší argument

Člověk je od přírody tvor nedůvěřivý – má-li být přesvědčen, potřebuje slyšet pádné argumenty, kterým neuvěří, dokud je na vlastní oči neuvidí. Společnost Hermle prezentuje sedm argumentů, jimiž představuje přednosti obráběcích center špičkové kvality. V průběhu partnerských dnů ve společnosti Atek v Moravské Třebové současným a zejména stávajícím zákazníkům předvedli zástupci společnosti Hermle oněch sedm argumentů včetně demonstrace v podobě praktické ukázky trochoidního obrábění na pětiosém obráběcím centru Hermle C 42 U. K ukázce obrábění byly využity řezné nástroje Fraisa, jež na český a slovenský trh dodává partnerská společnost Semaco tools and software.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Chceme svítit

Povědomí o bývalém vojenském prostoru Stříbro v západní části naší republiky přinášejí buď vzpomínky osobního rázu, nebo přicházejí skrze narukované, kteří zde společně, převážně s romskými spoluobčany z tehdejšího východu Československa, v tankových praporech chránili naši republiku proti vpádu západních imperialistů. Doba se naštěstí změnila. Nyní je to rozvíjející se region jak díky blízkosti k Německu a hlavní dálniční tepně, tak i zásluhou generace techniků, kteří se zde kolem plzeňské Škody zrodili a po jejím rozpadu a rozmělnění se vydali na cestu soukromého podnikání ve strojírenském oboru. Do jedné z takových firem, nacházející se v Kladrubech u Stříbra, jsem se vypravil. Důvodem byla ukázka vzniku a růstu dalšího partnerství s dodavatelem technologií obrábění, společností Mazak.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Nástrojáři sobě

V letošním roce slaví Svaz nástrojáren ČR své 20leté výročí. Při této příležitosti jsme požádali jejího předsedu představenstva doc. Ing. Václava Kličku, CSc., Ph.D., o rozhovor.

S láskou k formařině

Nástrojárna SteelForm Technology vznikla v roce 1996. Zaměřuje se na kompletní výrobu střižných a lisovacích nástrojů, vstřikovacích forem a celé řady přípravků. Portfolio služeb dále zahrnuje konstrukci jednoúčelových strojů a linek. Nástrojárna se nachází v Jeřmanicích nedaleko Liberce, kam jsme se společně s firmou Hermle, klíčovým dodavatelem zdejších technologií obrábění, lednové páteční dopoledne vypravili.

Ty stroje zvládnou všechno

Velká část forem do vstřikolisů v ČR je určena na výrobu plastových dílů do automobilů. Nástrojárny, jež takové formy vyrábějí, pak jsou často pod velikým tlakem automobilek kvůli šibeničním dodacím lhůtám a likvidačním cenám. Společnost Formy Tachov má však naprosto odlišnou strategii výroby i zákazníky. Soustředí se totiž hlavně na výrobu forem pro přepravní obaly a logistiku. Menší část obratu pak tvoří repase, modifikace a havarijní opravy forem jiných výrobců. Firma proto disponuje velkým strojovým parkem, kde mají své „hnízdo“ také stroje Hermle. Téměř veškeré dokončovací obrábění se provádí právě na nich.

Dny obráběcích strojů, nástrojů, robotů a softwaru

Dny otevřených dveří firmy Grumant se staly tradicí, letos proběhl již 6. ročník. Návštěvníkům byly k dispozici novinky od předních světových výrobců nástrojů a obráběcích strojů. Zajímavá byla také prezentace průmyslového robotu. Zájem zákazníků potvrzuje návštěvnost, která pravidelně stoupá s každým dalším ročníkem, a letos byl zaznamenán její rekordní nárůst.

CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit