Témata
Reklama

Možnosti dotačních programů v ČR v době finanční krize

Současné dramatické změny v ekonomickém prostředí vyvolávají u podnikatelů přehodnocení jejich podnikatelských záměrů. Jejich součástí je zejména hledání úspor v různých činnostech podniku, včetně daňových, či pozastavení významných investic. S ohledem na složitější situaci v získávání úvěrů je více než kdykoliv jindy pro podniky klíčová otázka využití dotací.

Každý stát Evropské unie podporuje formou dotací různé typy projektů v podnicích, a to v závislosti na prioritách dané země. Nejvýznamnější dotace nyní plynou českým firmám ze strukturálních fondů. Na vybrané typy projektů mohou dosáhnout i velké podniky, které jsou součástí nadnárodních skupin. Zároveň jsou také, avšak v omezené míře, vyhlašovány národní programy financované pouze z národních zdrojů. To proto, že projekty podporované ze strukturálních fondů spolufinancuje také Česká republika ze státního rozpočtu. Ze strukturálních fondů může Česká republika v následujícím období obdržet více než 26 miliard EUR. Přes všechny problémy, které jsou v tisku zmiňovány na straně ministerstev při čerpání dotací ze strukturálních fondů, probíhá příjem žádostí o dotace v mnoha dotačních programech, na projekty jsou podepisovány smlouvy a první dotace jsou již propláceny. Je proto na zvážení každého podnikatele, zda o dotaci na svůj podnikatelský záměr požádá a tuto příležitost i přes různá úskalí využije. Rozhodnout o předložení žádosti o dotaci není pro podnikatele zcela jednoduché. Samotné rozhodnutí není založeno jen na výši dotace na plánovaný projekt, ale i na dalších podmínkách dotačního programu, jako jsou termín skutečného vyplacení dotace na účet podniku, závazek využití a udržitelnosti daného projektu v dalších letech atd.

Výzkum a vývoj – utlumit bez dotace, nebo posílit s dotací?

ro podnikatele budou zcela jistě zajímavé dotační projekty v oblasti výzkumu a vývoje. Neustálé investice do této oblasti jsou klíčové pro další období a mnoho podnikatelů bude zvažovat, zda výzkum a vývoj utlumit nebo naopak posílit a využít aktuální situace na trhu i v podniku právě k této činnosti. Projekty výzkumu a vývoje nemají obvykle krátkou návratnost, avšak bez jejich financování ztrácí podnik do budoucna konkurenceschopnost. Ministerstvo průmyslu a obchodu nabízí podporu dvou typů projektů. Prvním je projekt na vybudování či rozšíření výzkumných laboratoří, podnikových vývojových oddělení či oddělení zkušeben a konstrukcí, pokud je zde tato činnost organizačně zařazena. Může jít o stavební úpravy objektů, ve kterých bude výzkum či vývoj probíhat (úprava místností, základů pod měřicí stroje apod.), případně nákup nejrůznějších zařízení a přístrojů potřebných k vývoji (měřidla, software, hardware, měřicí stroje, vybavení laboratoří apod.). Cílem těchto projektů je tedy vybudovat, resp. rozšířit zázemí pro výzkum a vývoj podniku. Dotační program Potenciál je už vyhlášen a žádosti o dotaci je možné předkládat. V průběhu ledna plánuje Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásit národní program TIP, který má za cíl podpořit neinvestiční náklady u projektů výzkumu a vývoje, kdy může jít o úhradu mezd, režií, cestovného, nákup služeb, nákup materiálu apod. Dotační program tak může podpořit náklady na výzkum a vývoj nových výrobků nebo technologií včetně stavby prototypových zařízení či prototypů výrobků k ověření jejich vlastností. Bude-li projekt vyžadovat zapojení více podniků, výzkumné instituce nebo vysoké školy, lze předkládat i společné projekty. Téma, způsob řešení, délku trvání projektu (max. čtyři roky) a potřebný rozpočet na řešení projektu navrhuje podnik v žádosti o dotaci, která bude hodnocena experty k jejímu udělení. Za zmínku stojí zmínit, že je nadále možno pro podnikatele uplatňovat odčitatelnou položku ze základu daně z příjmu právnických osob. V případě využití této možnosti je však třeba pohlídat, aby na náklady financované z dotací nebyla současně aplikována odčitatelná položka.

Energetické úspory s dotacemi

Dlouhodobý trend nárůstu cen energií vyvolal už v minulosti u většiny podniků dílčí či komplexní opatření za účelem úspory energií. Ve snaze snižovat provozní náklady jsou náklady na energie obvykle prvními v pořadí. Ať už jde o optimalizaci využitelnosti jednotlivých energeticky náročných zařízení, tak i o navržená opatření, která sníží spotřebu energií. Investice do energetických úspor jsou v podnicích složitě schvalovány, jelikož nepřinášejí tak rychlý ekonomický přínos, ale z pohledu dlouhodobého zvyšování konkurenceschopnosti firmy jsou v investičních plánech významné. Evropská komise i Česká republika jako předsednická země stanovily oblast energetiky a energetických úspor pro nadcházející období jako klíčové. Pro podnikatele jsou již k dispozici dotační programy na investiční akce, které napomohou nejen úsporám energie, jako např. zateplení objektů, rekonstrukce rozvodů energií, instalace měřicí a regulační techniky, využití odpadního tepla, ale mohou být podpořeny i projekty na výstavbu nových zdrojů (zejména v oblasti využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie) či modernizace a rekonstrukce stávajících zdrojů energie, které přinesou nejen zvýšení jejich efektivity, ale také zlepšení ochrany životního prostředí v oblasti vypuštění škodlivých látek do ovzduší. Dotace na projekty v oblasti úspor energie mohou dosahovat až 100 mil. Kč. U projektů v oboru rekonstrukce zdrojů tepla může jít i o několik stovek milionů korun.

Inovace technologických procesů

Rozhodování, zda investovat do nové výrobní technologie, je v současné době pro podniky značně složité. Stěžením faktorem není jen kritérium, jestli lze projekt financovat z jiných zdrojů, ale zejména využitelnost technologie v budoucnosti. Nákup nových výrobních technologií je opět možno podporovat dotacemi. Zejména jde o inovované technologie využívající výsledky výzkumu a vývoje podniku či jiných výzkumných organizací či technologie na zpracování nově vyvinutých či inovovaných výrobků. V programu Inovace, který řídí Ministerstvo průmyslu a obchodu, je nyní příjem žádostí umožněn pouze projektům, které se registrovaly v minulém roce, přesto lze očekávat jeho znovuotevření. Pro malé a střední podniky je plánováno také vyhlásit program ROZVOJ, který neklade požadavky na inovačnost projektu za předpokladu, že může jít o modernizaci či nákup standardních výrobních strojů a zařízení. Lze očekávat, že podporovány budou projekty ve slabých regionech vymezených usnesením vlády. V minulosti často kritizované investiční pobídky, kdy je dotace poskytována formou slevy na dani, mohou v této době sehrát také svou roli a podpora projektů v různých sektorech zpracovatelského průmyslu může částečně řešit rostoucí nezaměstnanost a další vlivy finanční krize dopadající na Českou republiku.

A co se zaměstnanci?

Mnoho podniků řeší složitou otázku, co se zaměstnanci v této době. Na jedné straně nedostatek poptávky navádí ke snižování zaměstnanců, na straně druhé ty podniky, které vědí, že jejich zaměstnanci nejsou na trhu práce snadno k nalezení, vyčkávají. Při snižování provozních nákladů dochází u těchto firem nejčastěji ke snižování nákladů na školení a rozvoj zaměstnanců. Ministerstvo práce a sociálních věcí i hlavní město Praha mají své dotační programy na profesní rozvoj zaměstnanců, který poskytuje dotace na nákup kurzů pro zaměstnance, přípravu školicích programů, úhradu mezd interním lektorům ve firmách apod. Těm podnikům, které zatouží i v této době po vybudování prostor pro školicí účely, je k dispozici dotační program na vybudování, rekonstrukci či vybavení prostor pro školení.

Projekty pro dotace, nebo dotace pro projekty?

Výše uvedené náměty projektů nepokrývají zdaleka všechny možnosti dotačních programů v České republice. Na výše uvedené projekty je možno předkládat žádosti o dotace v poměrně krátké době a napomoci tak financování svých podnikatelských plánů. Přestože dotace je u většiny zmíněných projektů vyplácena zpětně po úhradě nákladů podnikem, mohou dotační projekty napomoci udržitelnosti firmy při správné úvaze a zhodnocení celého projektu. Kritériem rozhodování by neměla být pouze samotná výše dotace na část nákladů v projektu, ale motivační účinek dotace, ať už v podobě možnosti realizovat projekt ve větším rozsahu, s lepšími parametry apod. Projekty samotné nejsou posuzovány podle výše dotace, ale technické a ekonomické proveditelnosti projektu a jeho udržitelnosti v dalších letech. Aktuální situace v grantových programech je pro podnikatele v této době příznivá a v příštích letech se již nemusí opakovat. I přes různé úvahy a spekulace o vyčerpání či nevyčerpání dotací ze strukturálních fondů v České republice a problémů, které toto způsobují, jsou nyní dotace na jednotlivé schválené projekty kontrahovány a celkové finanční alokace prostředků v dotačních programech se postupně snižují na úkor už sjednaných projektů.

Ing. Luděk Hanáček, RNDr. Antonín Weber

Reklama
Reklama
Reklama
Ing. Luděk Hanáček
RNDr. Antonín Weber

Autoři článku o dotačních programech ze strukturálních fondů EU  ing. Luděk Hanáček a RNDr. Antonín Weber již dlouhodobě poskytují ve společnosti Deloitte Advisory, s. r. o. podnikatelům poradenství v oblasti dotací a pobídek. Podílí se také na hodnocení dotační politiky v České republice.

Deloitte Advisory, s. r. o.

www. deloitteCE.com

lhanacek@deloitteCE.com

antoweber@deloitteCE.com

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 90127
Datum: 04. 02. 2009
Rubrika: Trendy / Finance
Autor:
Firmy
Související články
Internetový vyhledávač dotací

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky nabízí jednoduchý vyhledávač dotací. Na internetové adrese www.podporapodniku.cz najdete přehlednou webovou aplikaci, která dokáže zobrazit všechny aktuálně platné dotační nabídky. Zadáte stáří firmy, její velikost, místo realizace projektu a zvolíte oblast podpory a aplikace vyhledá nabídky, které zadaným parametrům odpovídají.

Finance pro podnikání - Aby byly krásné a lesklé

Dokonalé povrchové úpravy kovů. Tak lze stručně charakterizovat činnost společnosti Seven-K se sídlem ve východočeských Králíkách. Jde o společnost poměrně mladou, ale velmi úspěšnou. Za jejím úspěchem však, kromě samotné kvality její práce, kterou oceňuje více než 400 aktivních zákazníků ze všech oblastí průmyslu, stojí i spolupráce s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Variabilní produkt a zkušená pojišťovna

Každý, kdo někdy zkusil podnikat, potvrdí, že to mnohdy není nic pro slabé povahy. Nástrah, rizik a komplikací čeká na podnikatele mnoho, přitom univerzální recept na úspěch neexistuje. S vhodně zvoleným pojištěním, které se přizpůsobí přesně potřebám podnikatele, se však dá spolehlivě předejít celé řadě problémů.

Související články
Finance pro podnikání - Prostory, v nichž můžeme růst

Průmyslové lepení. Tak se nazývá oblast, bez které se dnes neobejde prakticky žádné odvětví. Přitom lidí, kteří mu opravdu rozumí, u nás není mnoho. O těch, kteří patří k západočeské firmě Kaletech, působící v této oblasti již 16 let, se však bez váhání dá říci, že jsou skutečnými odborníky. A o zakladateli firmy a jejím jednateli, kterým je Ing. Martin Kaše, to platí dvojnásob. I to bylo důvod, proč růst této firmy opakovaně podpořila Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Finance pro podnikání - Když pomoc přijde včas

Psal se rok 2007, když byla ve východočeské obci Sloupnice založena soukromá česká strojírenská firma Šimůnek. Jejího zakladatele a majitele Jana Šimůnka vedl k jejímu založení prostě zájem o strojařinu, a hlavně - víra v budoucnost tohoto oboru.

Finance pro podnikání - Pomoc při poklesu odbytu

Českomoravská záruční a rozvojová banka – ČMZRB – je první institucí, která začala podnikatelům, jejichž aktivity byly negativně ovlivněny koronavirovou infekcí nebo opatřeními s nimi spojenými, reálně vyplácet podporu. K 8. dubnu 2020 schválila bezúročné úvěry v objemu 500 mil. Kč. Žádosti, u nichž bude možné úvěr poskytnout, pak plánuje schválit v průběhu dubna.

Finance pro podnikání - Když firma vyrůstá z dětských botek

Menší, rodinná firma, z níž okamžitě vycítíte profesionalitu, soudržnost i úctu k zákazníkovi. To je, v kostce řečeno, Elektra Týn - společnost, která se zabývá výrobou kabelových svazků, akumulátorových připojovacích kabelů a ovládacích panelů. Firma disponuje strojovým vybavením, ale především padesátkou šikovných lidí, včetně dvou dcer majitelů a zakladatelů Milana Pavlíčka a Lenky Pavlíčkové. Nyní Pavlíčkovi, díky záruce od ČMZRB, snáz dosáhli na prostředky od své komerční banky a zainvestovali do nového sídla.

Jiný pohled na věc?

Předpokladem udržení konkurenceschopnosti a rozvoje výrobní firmy jsou investice do strojního vybavení. Využití vlastních zdrojů je považováno za relativně drahou variantu, navíc pořizovací ceny některých strojů převyšují aktuální možnosti cash flow dané firmy.

Podpořit šikovné a podnikavé - Finance pro podnikání

Podpora pro firmy všech velikostí. Tímto heslem se řídí Českomoravská záruční a rozvojová banka, která již od raných 90. let minulého století pomáhá firmám k úspěchu v jejich podnikání. Proč tomu tak je i na mnoho dalšího jsme se zeptali Jiřího Jiráska, předsedy představenstva a generálního ředitele banky.

Finance pro podnikání – Schody z Čech do Evropy

Přední český výrobce dřevěných a kombinovaných schodišť společnost SWN Moravia pro vytápění všech svých prostor, to znamená výroby, skladu, sušáren dřeva a administrativní budovy, využívá teplo, které vzniká ze spalování dřevěného odpadu. V současné době za využití programu Úspory energie od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) pořizuje nové kotle, díky nimž sníží cca o 16 % spotřebu energie.

Finance pro podnikání - Partnerství úspěšných

Výroba přesných dílů pro rozvod a regulaci plynů, upínacích držáků a čepů pro zásobníky nástrojů v obráběcích centrech, dílů pro nemocniční lůžka, ale i součástí pro pneumatické systémy, luxusní nábytek i traktory, a dalších dílů dle dokumentace dodané zákazníky. Tím vším se zabývá Společnost AR-Kovo, která navíc v kooperaci zajišťuje povrchové úpravy dílů, jako je niklování, zinkování, eloxování, pískování a kalení. Tato úspěšná společnost letos k financování nových technologií využila program Expanze od Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Finance pro podnikání - Podpořit mladou, rostoucí firmu

Poskytování komplexních služeb v oblasti dodávek strojních dílů, zámečnických a montovaných sestav a funkčních celků. To je v kostce řečeno náplň činnosti společnosti MESgroup Czech. Tato úspěšná česká firma, k jejímž zákazníkům patří převážně firmy ze západní Evropy, je již od roku 2014 klientem Českomoravské záruční a rozvojové banky. V současné době jí ČMZRB pomáhá realizovat největší investiční projekt v historii firmy – výstavbu vlastní výrobní haly.

Finance pro podnikání - Podpořit špičkovou strojařinu

V moravské obci Traplice již dlouhou řadu let sídlí společnost Mipexa. Tým zdejších pracovníků dnes tvoří 65 lidí, kteří obsluhují téměř 40 produktivních CNC strojů. Firma se specializuje na sériové obrábění odlitků, výkovků a dělených materiálů.

Finance pro podnikání - Pomáhat k úspěchu

Pomáháme podnikatelům a obcím růst. To je motto Českomoravské záruční a rozvojové banky, která právě za tímto účelem byla již v raných 90. letech minulého století založena. Na podrobnosti jsme se zeptali Jiřího Jiráska, předsedy představenstva a generálního ředitele banky.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit