Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Příručka marketéra, Téma 5: LinkedIn jako nástroj budování nejen obchodních kon
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Management a řízení

Příručka marketéra, Téma 5: LinkedIn jako nástroj budování nejen obchodních kon

Přinášíme vám další díl seriálu o nástrojích on-line komunikace a jejich specifikách pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci, který je připravován v rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media.

LinkedIn je jeden z nejdůležitějších nástrojů v B2B komunikaci. Jak asi většina tuší, jedná se o sociální síť s virtuálními životopisy, kde se mohou jednotlivci z business sféry seznamovat a navazovat kontakty. Nejen ale to. LinkedIn je mimo jiné silný i v rámci HR kampaní a je velkým hřištěm pro tzv. headhuntery. V čem je však celkově nejzajímavější pro firmy, je to, že nabízí několik reklamních formátů a velmi pokročilé a podrobné cílení. V tuto chvíli je pouze v ČR na LinkedIn více jak 650 tisíc profesionálů, z toho 60 % tvoří muži v pozicích manažer, jednatel nebo ředitel. Dá se tak říci, že pro zacílení top opinion leaderů je to jeden z nejzajímavějších kanálů. Navíc tito uživatelé většinou nemají jiný profil na sociálních sítích než právě na LinkedIn . Zde tráví čas z důvodu své práce, zjišťují zde informace z trhu, seznamují se s novými lidmi a zapojují se do oborových skupin. Na rozdíl od jiných „volnočasových“ sociálních sítí tak zde zasáhnete člověka ve chvíli, kdy přemýšlí nad záležitostmi spojenými s podnikáním nebo zaměstnáním.

Formáty reklam

V základu nabízí LinkedIn dvě varianty reklam – sponzorované odkazy a textové reklamy. Pro větší inzerenty se nabízí například i direct mailing.

Sponzorovaný odkaz nebo obsah znamená, že si vytvoříte post nebo vyberete již některý z těch, které máte na svém firemním profilu, a můžete ho zacílit na vybranou cílovou skupinu. Tento typ reklamy má zpravidla velký dominantní obrázek, title, popis a odkaz na vybraný web nebo dopadovou stránku. Post se pak začne zobrazovat vybrané cílové skupině na zdi a většina z ní nedokáže rozlišit (pokud je reklama dobře udělaná), že se jedná o sponzorovaný obsah, a přečte si ho – stejně tak jako jiné posty v tzv. feedu.

Textové reklamy jsou menšího charakteru – jde o krátkou větu a velmi malý obrázek (50 x 50 px). Cílem této reklamy je zachytit uživatele jasnou zprávou (CTA prvky) a odkázat ho k sobě na web. Tato reklama má zpravidla nižší proklikovost (CTR) než sponzorovaný odkaz, ale pokud je dobře optimalizována, může naopak být více efektivní, neboť se nemůže stát, že na ni někdo klikne omylem. 

Cílení

Jedná se o klíčový faktor pro každého marketéra. Můžete cílit na města, oblasti, státy, území, demografické údaje, povolání, pozici, obor, tituly, jazykové vzdělání atd. Prostě na vše, co lidé mohou uvést v rámci svých profilů. Pokud tedy například chcete zajistit příchod cílové skupiny na váš stánek na veletrhu, udělejte jednoduchou dopadovou stránku s tím, co mohou na stánku najít, a nabídněte bonus, co dostanou nebo mohou vidět jen tam. Následně si vydefinujte cílovou skupinu a na tu připravte sérii reklam.

Jak to využít pro vaši společnost?

Mimo výše uvedené reklamy se nabízejí další pokročilé možnosti využití LinkedIn pro váš business. Můžete si založit skupinu kolem tématu, které je úzce spojeno s předmětem podnikání společnosti, a vytvářením kvalitního obsahu můžete přilákat další uživatele a s nimi komunikovat na dané téma. Jedná se o dlouhodobější činnost, která však může vyústit v nový přísun kvalitních zákazníků nebo klientů. Můžete také skrze svůj vyladěný profil navazovat kontakty s novými lidmi, které si vyhledáte jako potenciální zákazníky, a přesvědčit je ke schůzce nebo jim poslat pozvánku na vaši akci. Tento systém je velice účinný a aplikovali jsme ho v nejedné kampani. Všechny tyto leady je následně potřeba již zpracovat tradiční obchodní cestou. LinkedIn vám však zdarma poskytne nepřeberné množství nových kontaktů a přímou vazbu na top uživatele, které nedohledáte na webech nebo v katalozích. Jelikož lidé na LinkedIn se snaží o sobě říci co nejvíce, aby se pochlubili svému okolí, můžete si být jisti, že uvedené e-maily a telefony jsou jejich primární, určené pro business, a nejedná se o jejich tzv. spam boxy.

Mgr. Vojtěch Lambert

lambertv@lcg360.cz


Něco navíc

Také na toto téma jsme pro vás připravili prezentaci, kterou si můžete stáhnout zde.  Pojednává o dělení demografie uživatelů LinkedIn v ČR k září 2016, o typech reklam, možnostech cílení, včetně několika tipů.

Další články

Management a řízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: