Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Co se skrývá za značkou?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Co se skrývá za značkou?

I v letošním roce pokračujeme v našem seriálu jenž navazuje na historickou encyklopedii profesorky Jany Geršlové, která vyšla ve vydavatelství Professional Publishing, a my s jeho laskavým svolením zkrácené ukázky vybraných oborově tříděných značek postupně na stránkách časopisu zveřejňujeme. Na adrese http://www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html pak naleznete bližší informace o této knize, vč. odkazu, kde si ji lze objednat.


Lamy – psací potřeby s designem

U zrodu firmy Lamy byly zážitky jejího zakladatele C. Josefa Lamy ze školy – obrovské kaňky „zdobily“ jeho sešity, o prstech ani nemluvě, a někdy přistály i na oblečení. Vyučil se obchodníkem a 1918 odešel na zkušenou do světa. Po práci v Miláně a v Barceloně se dostal až do USA. Tam se seznámil s firmou Parker. Začal tehdy jako vedoucí exportního oddělení dodávat její výrobky do Evropy a získával stále větší zkušenosti právě v oblasti plnicích per. V roce 1928 se stal ředitelem německé pobočky firmy Parker v Heidelbergu, ale o dva roky později se rozhodl založit v Heidelbergu svůj vlastní podnik s názvem „Orthos Füllfederhalter-Fabrik C. J. Lamy“. Zkušenosti od „Parkra“ Josef Lamy použil v oblasti marketingu a hlavně reklamy, své modely konstruoval sám, šel dosud nevyšlapanými cestičkami. Firma nabízela školní plnicí pera značky „Ortos“ a „Artus“. 1948 byla přejmenována na „C. Josef Lamy GmbH“ a 1952 nabídla trhu úplnou novinku – zvláštní vedení inkoustu tak, aby pero ani nemazalo, ani nevyrobilo kaňku. Bylo to založeno na principu vyrovnávání kolísání tlaku vzduchu a zkoušelo se dokonce na palubách letadel – vzor Lamy 27 vzbudil zájem nejen v Německu, ale i v zahraničí. Firma zvýšila obrat, rozrostla se a postupně rozšířila export do mnoha zemí světa. Od 80. let vsadila na cílovou skupinu dětí 10 až 15 let a ve spolupráci s učiteli a dalšími odborníky vyvinula velmi zavedenou a oblíbenou řadu LAMY safari, která se brzy stala téměř klasikou na všech školách. Od 2006 firma vyrábí inkoustové náplně ve formě kapslí.


Stabilo – značka tužek a popisovačů

Stabilo je německá firma na výrobu tužek, dnes vedená v páté generaci rodiny Schwanhäußerů. Historie sahá do roku 1855, kdy byla založena firma na výrobu tužek, která 1865 přešla do vlastnictví rodiny – vznikla „Schwan Beistiftfabrik“ (Schwan = česky labuť, je logem i ochrannou známkou). Po firmách Staedtler a Faber-Castell byla třetí proslulou továrnou na tužky v regionu kolem Norimberku. Od 1925 používá firma Schwan značkové označení Stabilo. 1927 vstoupila do průmyslu kosmetiky svou první tužkou na obočí a například ještě před válkou firma vyráběla – ve spolupráci s kožními lékaři – tužku pro lékaře na popisování kůže třeba při chirurgických zákrocích. V 50. letech se do sortimentu dostávaly výrobky pro výtvarníky, začaly se vyrábět propisovací tužky, později se objevily grafitové tužky Stabilo (1956), psací prostředky s vláknitou tuhou (1961) a kvalitní inkoustová pera (1977). Nejznámějším výrobkem se stal roku 1971 představený zvýrazňovač se svíticími barvami Stabilo Boss. Zaujal nejen svými vlastnostmi a opravdu výrazným účinkem neonových barev, ale také svým designem, který byl nápadný, vhodný do ruky – dodnes se jeho forma nezměnila a těchto výrobků řady Stabilo Boss se prodalo několik milionů kusů. Reklamním sloganem zůstalo označení „tužka ke čtení“ a patří k nejprodávanějším výrobkům. V 70. letech byla firma úspěšná jak v odbytu svých psacích potřeb, tak v inovacích pro kosmetický průmysl – kromě tužek na obočí dále vyráběla i oční linky, konturovací tužky a tužky na rty.


Staedtler – výroba tužek z Norimberku

Dnešní firma Staedtler Mars GmbH & Co. KG se sídlem v Norimberku patří k nejstarším průmyslovým podnikům Německa a je jedním z nejstarších výrobců psacích potřeb. Historie sahá do roku 1835, kdy Johann Sebastian Staedtler založil továrnu na výrobu tužek „J. S. Staedtler“.V roce 1840 vyráběla firma již kolem 50 druhů tužek, od 1856 dostaly tužky z cedrového dřeva tvar šestihranu. 1895 byla přihlášena na patentovém úřadu v Berlíně nová značka tužek „Minerva“, 1900 značka Mars, 1901 značka Noris. Ve 20. letech firma expandovala, postupně otevírala své pobočky v New Yorku (1922), v japonské Ósace (1926), v Londýně (1929). 1937 byla paleta výrobků rozšířena o mechanické psací potřeby. Firma byla také přejmenována, aby zdůraznila svůj špičkový výrobek na „Mars, továrna na výrobu tužek a plnicích per“. 1949 začala s výrobou kuličkových per. Jednou z inovací bylo 1954 zavedení značky „Lumocolor“, která vytvořila základ řady tužek pro zpětné projektory. 1967 prezentovala firma další inovaci těchto tužek se speciálním inkoustem rozpustným ve vodě v provedení osmi barev. Od konce 60. let se objevilo používání speciálního provedení hrotů a dalších fólií. V průběhu času firma Staedtler přinesla na trh tyto popisovače pro nejrůznější speciální druhy podkladů – např. pro teflon pro nanotechnologicky ošetřené plochy. 1978 převzala firma Staedtler svého konkurenta, firmu „Eberhard Faber“. Novinkou mezi výrobky bylo také plnicí pero na tuš značky Marsmatic pro potřeby technického kreslení.

jana.gerslova@vsb.cz

//www.mmspektrum.com/co-se-skryva-za-znackou.html

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: