Témata
Reklama

Co se skrývá za značkou? Lamy, Stabilo, Staedtler Mars

I v letošním roce pokračujeme v našem seriálu jenž navazuje na historickou encyklopedii profesorky Jany Geršlové, která vyšla ve vydavatelství Professional Publishing, a my s jeho laskavým svolením zkrácené ukázky vybraných oborově tříděných značek postupně na stránkách časopisu zveřejňujeme. 

Tento článek je součástí seriálu:
Co se skrývá za značkou?
Díly
Prof. Jana Geršlová

Vystudovala historii a germanistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, věnovala se hospodářským dějinám ve Slezském ústavu Akademie věd. Přednášela na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě a na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Habilitovala se v oboru národohospodářství, je profesorkou ekonomie. Odborně se věnuje hospodářským dějinám 19. a 20. století, zejména vývoji podnikání, profilům firem a podnikatelů, podnikatelské etice, také otázkám transformace hospodářství ve 20. století.
Přednášela rovněž na univerzitách v Drážďanech, Vídni, Kolíně nad Rýnem, Bonnu. Je členkou řady vědeckých rad, působila v Akreditační komisi, kde byla zodpovědná za ekonomické obory.

Od roku 2021 přednáší na Vysoké škole Prigo v Havířově.

Lamy – psací potřeby s designem

U zrodu firmy Lamy byly zážitky jejího zakladatele C. Josefa Lamy ze školy – obrovské kaňky „zdobily“ jeho sešity, o prstech ani nemluvě, a někdy přistály i na oblečení. Vyučil se obchodníkem a 1918 odešel na zkušenou do světa. Po práci v Miláně a v Barceloně se dostal až do USA. Tam se seznámil s firmou Parker. Začal tehdy jako vedoucí exportního oddělení dodávat její výrobky do Evropy a získával stále větší zkušenosti právě v oblasti plnicích per. V roce 1928 se stal ředitelem německé pobočky firmy Parker v Heidelbergu, ale o dva roky později se rozhodl založit v Heidelbergu svůj vlastní podnik s názvem „Orthos Füllfederhalter-Fabrik C. J. Lamy“. Zkušenosti od „Parkra“ Josef Lamy použil v oblasti marketingu a hlavně reklamy, své modely konstruoval sám, šel dosud nevyšlapanými cestičkami. Firma nabízela školní plnicí pera značky „Ortos“ a „Artus“. 1948 byla přejmenována na „C. Josef Lamy GmbH“ a 1952 nabídla trhu úplnou novinku – zvláštní vedení inkoustu tak, aby pero ani nemazalo, ani nevyrobilo kaňku. Bylo to založeno na principu vyrovnávání kolísání tlaku vzduchu a zkoušelo se dokonce na palubách letadel – vzor Lamy 27 vzbudil zájem nejen v Německu, ale i v zahraničí. Firma zvýšila obrat, rozrostla se a postupně rozšířila export do mnoha zemí světa. Od 80. let vsadila na cílovou skupinu dětí 10 až 15 let a ve spolupráci s učiteli a dalšími odborníky vyvinula velmi zavedenou a oblíbenou řadu LAMY safari, která se brzy stala téměř klasikou na všech školách. Od 2006 firma vyrábí inkoustové náplně ve formě kapslí.

Reklama
Reklama
Stabilo – značka tužek a popisovačů

Stabilo je německá firma na výrobu tužek, dnes vedená v páté generaci rodiny Schwanhäußerů. Historie sahá do roku 1855, kdy byla založena firma na výrobu tužek, která 1865 přešla do vlastnictví rodiny – vznikla „Schwan Beistiftfabrik“ (Schwan = česky labuť, je logem i ochrannou známkou). Po firmách Staedtler a Faber-Castell byla třetí proslulou továrnou na tužky v regionu kolem Norimberku. Od 1925 používá firma Schwan značkové označení Stabilo. 1927 vstoupila do průmyslu kosmetiky svou první tužkou na obočí a například ještě před válkou firma vyráběla – ve spolupráci s kožními lékaři – tužku pro lékaře na popisování kůže třeba při chirurgických zákrocích. V 50. letech se do sortimentu dostávaly výrobky pro výtvarníky, začaly se vyrábět propisovací tužky, později se objevily grafitové tužky Stabilo (1956), psací prostředky s vláknitou tuhou (1961) a kvalitní inkoustová pera (1977). Nejznámějším výrobkem se stal roku 1971 představený zvýrazňovač se svíticími barvami Stabilo Boss. Zaujal nejen svými vlastnostmi a opravdu výrazným účinkem neonových barev, ale také svým designem, který byl nápadný, vhodný do ruky – dodnes se jeho forma nezměnila a těchto výrobků řady Stabilo Boss se prodalo několik milionů kusů. Reklamním sloganem zůstalo označení „tužka ke čtení“ a patří k nejprodávanějším výrobkům. V 70. letech byla firma úspěšná jak v odbytu svých psacích potřeb, tak v inovacích pro kosmetický průmysl – kromě tužek na obočí dále vyráběla i oční linky, konturovací tužky a tužky na rty.

Staedtler – výroba tužek z Norimberku

Dnešní firma Staedtler Mars GmbH & Co. KG se sídlem v Norimberku patří k nejstarším průmyslovým podnikům Německa a je jedním z nejstarších výrobců psacích potřeb. Historie sahá do roku 1835, kdy Johann Sebastian Staedtler založil továrnu na výrobu tužek „J. S. Staedtler“.V roce 1840 vyráběla firma již kolem 50 druhů tužek, od 1856 dostaly tužky z cedrového dřeva tvar šestihranu. 1895 byla přihlášena na patentovém úřadu v Berlíně nová značka tužek „Minerva“, 1900 značka Mars, 1901 značka Noris. Ve 20. letech firma expandovala, postupně otevírala své pobočky v New Yorku (1922), v japonské Ósace (1926), v Londýně (1929). 1937 byla paleta výrobků rozšířena o mechanické psací potřeby. Firma byla také přejmenována, aby zdůraznila svůj špičkový výrobek na „Mars, továrna na výrobu tužek a plnicích per“. 1949 začala s výrobou kuličkových per. Jednou z  inovací bylo 1954 zavedení značky „Lumocolor“, která vytvořila základ řady tužek pro zpětné projektory. 1967 prezentovala firma další inovaci těchto tužek se speciálním inkoustem rozpustným ve vodě v provedení osmi barev. Od konce 60. let se objevilo používání speciálního provedení hrotů a dalších fólií. V průběhu času firma Staedtler přinesla na trh tyto popisovače pro nejrůznější speciální druhy podkladů – např. pro teflon pro nanotechnologicky ošetřené plochy. 1978 převzala firma Staedtler svého konkurenta, firmu „Eberhard Faber“. Novinkou mezi výrobky bylo také plnicí pero na tuš značky Marsmatic pro potřeby technického kreslení.

Reklama
Související články
Made in Česko: Kde rostou srdce laserů

Že se dá pěstovat kdeco, je jasné – žampiony ve sklepě počínaje a vzácnou orchidejí konče. A není vůbec vyloučeno, že se snadno stanete světově proslulými pěstiteli. Stačí, aby vaše orchidej chytila nějak výjimečnou, netypickou barvu nebo byla větší než jiné, a je to, budete v novinách a stanete se světově známým pěstitelem. Existuje však jedno pěstování, které na hobby úrovni realizovat a dosáhnout v něm světového věhlasu nelze. Jde o pěstování monokrystalů pro vědu, výzkum, inovace a průmysl.

Made in Česko: Bezpečné bezdrátové spojení pro všechny

Prognózy, které se týkají internetu věcí (IoT) a průmyslového internetu věcí (IIoT), se mění stejně rychle jako možnosti této technologie samy. Už v roce 2008 bylo na světě víc připojených zařízení než lidí a odborníci ze Světového ekonomického fóra (WEF) tvrdí, že do roku 2025 bude 41,6 miliardy zařízení zachycovat data o tom, jak žijeme, pracujeme, pohybujeme se, jak fungují naše zařízení, stroje.

Stroje v pohybu:
Divoká jízda sondy Pathfinder

Sonda Mars Pathfinder, která 4. července 1997 přistála na rudé planetě, se může pyšnit několika prvenstvími. Třeba tím, že šlo o první mimozemský výsadek masově sledovaný uživateli internetu. Nebo tím, že jako první dopravila na Mars kolové průzkumné vozidlo, rover Sojourner.

Související články
Stroje v pohybu: Protipožární letadlo

Uprostřed letošního léta byl národní park České Švýcarsko zasažen rozsáhlým lesním požárem, proti němuž zasahovali hasiči z celé republiky. Velké pozornosti se v této souvislosti dostalo mimo jiné protipožárním letadlům Canadair CL-415, zapůjčeným z Itálie. Pojďme si tento letoun blíže představit.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Stroje v pohybu: Raketa, která změní svět

Americký podnikatel Elon Musk se od založení své firmy SpaceX v březnu 2002 netají tím, že jeho dlouhodobým cílem je kolonizace Marsu člověkem. Již letos přitom plánuje uskutečnit premiérový start orbitální rakety Starship, která mu má tento cíl pomoci splnit.

Stroje v pohybu:
Fotoprůzkumné družice

Za druhé světové války přinášely informace z fronty filmové týdeníky, při první válce v Perském zálivu vysílala živě CNN z bombardovaného Bagdádu – a nyní na Ukrajině má veřejnost poprvé v historii k dispozici prakticky v reálném čase družicové snímky. Navíc neskutečné kvality. Každopádně jde o materiál, který umožňuje potvrdit, nebo naopak vyvrátit mnohá tvrzení válčících stran.

Stroje v pohybu:
Webbův teleskop ve vesmíru

Pětadvacátého prosince loňského roku odstartovala z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně raketa Ariane 5, v jejímž nákladovém prostoru byl na svou misi připraven vesmírný dalekohled Jamese Webba. Právě začala nová etapa poznávání vesmíru. Vědci si od ní slibují nové informace o vzniku vesmíru, černých dírách a temné hmotě.

Stroje v pohybu – Pražská mobilní zvonohra

Tentokrát vám představíme stroj veskrze zvláštní a jedinečný. Vlastně jde o hudební nástroj. Je to však takový nástroj, jehož schopnost hýbat se je jen velmi obtížně představitelná, i když má v názvu slovo „mobilní“. Je to totiž zvonohra, jejíž hlavní součástí je soubor 57 zvonů. Jen samy zvony váží dohromady bezmála pět tun, hmotnost celého nástroje je 12 000 kg. Takový kolos byste čekali spíš v mohutných zdech chrámové věže než na korbě nákladního automobilu.

Stroje v pohybu – Vrtulník na Marsu

Vědci a technici z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) právě řídí jednu z nejnáročnějších operací v dějinách kosmonautiky. Expedice Mars 2020 hledá známky bývalého života na sousední planetě. Kromě pojízdné laboratoře je na Marsu také první stroj, který létá vlastní silou na jiné planetě, než je Země.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 7. díl: Bezpečnost trakčních baterií

V tomto díle se zaměříme na další problematickou stránku elektromobilů, na jejich bezpečnost. Oč nám půjde především, jsou rizika spojená s možným vzplanutím trakční baterie. Jak totiž v rozhovoru pro KdeNabíjet.cz uvedl plk. Mgr. Rudolf Kramář, mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR, pokud požár elektromobilu nezasáhne trakční baterii, pak neexistuje významnější rozdíl mezi požárem bateriového elektrického vozidla a toho s klasickým spalovacím motorem. Jakmile však baterie vzplane, ať už jsou toho příčiny vnější anebo vnitřní, vyžaduje si uhašení elektromobilu rozdílné, a nutno říct, že komplikovanější a nákladnější hasičské techniky a další navazující postupy.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 3. díl: Energetický mix České republiky

V minulém díle jsme upozornili na tu skutečnost, že elektromobily lze za vozidla s nízkými anebo nulovými emisemi skleníkových plynů považovat pouze podmíněně a že jednou z takových podmínek je energetický mix dané země. To jsme ilustrovali na rozdílných emisích bateriových elektrických automobilů mezi Řeckem (155,3 g CO2/km) a Švédskem (4,1 g CO2/km). V tomto díle se zaměříme právě na energetický mix, jak všeobecně, tak v souvislosti s očekávaným postupným přechodem na elektromobilitu.

Úspory naruby - Pravda a lži o vytápění, 2. část

S neustálým zdražováním energií se mnoho obyvatel ptá, čím ekologicky a současně i ekonomicky, tedy levně a s účinností pokud možno přes 100 %, vytápět svůj rodinný dům?

Made in Česko - Vodu nejen pro poušť

S.A.W.E.R. To je název vskutku geniálního zařízení na hranici skutečnosti a sci-fi, které bude ve velmi suchých oblastech generovat ze vzduchu vodu a posléze kultivovat místní půdu v úrodnou zemi. Zařízení již existuje a veřejnosti bude představeno na výstavě Expo 2020 v Dubaji. A stejně jako další neuvěřitelné patenty, které vám představujeme v tomto seriálu, i S.A.W.E.R. je výhradně dílem českých hlav a českých rukou.

Vyvíjí se nový solný reaktor

Ruští vědci zahajují přípravu koncepce reaktoru chlazeného tekutými solemi, který je považován za nezbytnou součást budoucnosti jaderné energetiky. Tento reaktor je totiž schopen spalovat nejrizikovější radioaktivní odpady pocházející nejen z jaderné energetiky. Dále se připravuje tendr na výstavbu reaktoru BREST-300, který také přispěje k řešení problému použitého jaderného paliva.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit