Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Finance pro podnikání - Když firma vyrůstá z dětských botek
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Finance pro podnikání - Když firma vyrůstá z dětských botek

Menší, rodinná firma, z níž okamžitě vycítíte profesionalitu, soudržnost i úctu k zákazníkovi. To je, v kostce řečeno, Elektra Týn - společnost, která se zabývá výrobou kabelových svazků, akumulátorových připojovacích kabelů a ovládacích panelů. Firma disponuje strojovým vybavením, ale především padesátkou šikovných lidí, včetně dvou dcer majitelů a zakladatelů Milana Pavlíčka a Lenky Pavlíčkové. Nyní Pavlíčkovi, díky záruce od ČMZRB, snáz dosáhli na prostředky od své komerční banky a zainvestovali do nového sídla.

Firma je na trhu 20 let a dodnes zde pracují někteří lidé, kteří s ní začínali. Vše tady začíná zavedením vodiče do stroje, kde vznikají nastříhané a potisknuté polotovary pro další zpracování. V rámci několika specializovaných pracovišť se vodiče sestaví do celků dle konkrétního zadání, ať už pro mobilní generátory, nebo třeba motory CNC strojů. Dále se zde rodí rozváděče pro vstřikolisy či sofistikované svazky kabelů, určené pro úchopové části robotů.

Činnost firmy je založena převážně na ruční výrobě, přičemž více než dvě třetiny zaměstnanců tvoří ženy. Pokud zde pracují stroje, pak zpravidla poloautomaty.

„Máme jednosměnný provoz s možností klouzavé pracovní doby, což je jedna z věcí, které si naši zaměstnanci opravdu považují,“ říká Lenka Pavlíčková, manželka zakladatele, jednatelka firmy a současně šéfka pro oblast lidských zdrojů.

Zákazníci Elektry Týn se rekrutují převážně ze tří oborů. Prvním z nich je stavebnictví, neboť Elektra je dodavatelem firmy vyrábějící stavební stroje pro půjčovny.

„To je z našeho pohledu největší zákazník,“ říká Milan Pavlíček. „Další je z oblasti výroby vstřikolisů, tedy strojařská firma. A pak částečně automotive. Od nás vycházejí produkty, jimiž se osazují výrobní linky v této oblasti.“

Ony tři pilíře jsou důležité pro zajištění budoucí prosperity firmy, protože v průběhu let úspěšnost různých oborů přirozeně stoupá a zase klesá.


Firma disponuje padesátkou šikovných lidí, včetně dvou dcer majitelů a zakladatelů Milana Pavlíčka a Lenky Pavlíčkové, Marcely (vlevo) a Lenky. (Foto: Lukáš Mrkvička)

Zásadní rozhodnutí

Elektra Týn má za sebou již relativně dlouhou historii. Vznikla zhruba před 25 lety jako malá výroba, resp. fyzická osoba, Milan Pavlíček – absolvent elektro průmyslovky. Původně začal svou pracovní dráhu v elektrárně Temelín, kde montoval rozváděče. O pár let později se s manželkou dohodli, že ukončí původní zaměstnání. A tak začala cesta k vlastní výrobní firmě. Milan Pavlíček ještě po určitou dobu pracoval v oboru jako fyzická osoba, ale již v roce 1999 spolu založili skutečnou firmu – Elektra Týn. V průběhu dalších let společnost zakoupila a zrekonstruovala vlastní objekt v Týně nad Vlavou, kde úspěšně vykonávala svoji činnost až do doby, kdy začala pociťovat, že se už nevejde do stávajících prostor. Pavlíčkovi byli postaveni před rozhodnutí, zda k 20 výročí svého vzniku vybudovat nové sídlo.

„Rozhodovali jsme se s manželkou, zda jít do výstavby nové haly a administrativní budovy. Ale teprve, když jsme zjistili, že s námi do toho jdou i dcery, řekli jsme si, že ano,“ vzpomíná Milan Pavlíček.

„Novou budovu jsme se snažili, právě s ohledem na naše lidi, vymyslet tak, aby jim zde bylo příjemně,“ dodává jeho paní.

Na investice i na provoz

Projekt nového sídla firmy je však vždy zásadní investicí, a tak se vedení Elektry Týn obrátilo na svoji komerční banku – Unicredit Bank, se žádostí o podporu projektu výstavby nového sídla.

Právě lidi z Unicretid Bank přišli s možností, že bychom mohli opět využít záruku přes Českomoravskou záruční a rozvojovou banku. Již v roce 2005 jsme totiž s ČMZRB v projektu TRH získali příspěvek na certifikaci ISO 9001:2001,“ vzpomíná Lenka Pavlíčková. „Připravili jsme společně s UCB několik na sebe navazujících projektů. Záruka se týkala příprav celého projektu a byla realizována v rámci programu M záruka. Na realizaci vlastní stavby v roce 2019 jsme použili znovu M záruku, ale současně jsme byli zařazeni do projektu Expanze, přičemž tyto prostředky jsme použili například na vybudování skladů a přístavby. A konečně byly generovány i určité provozní peníze na navýšení výroby. Takže lze konstatovat, že kdybychom se nebyli obrátili na ČMZRB, museli bychom buď redukovat úvěry, které jsme potřebovali na stavbu, nebo bychom museli hledat nějaké jiné zajištění.

Takto, i díky tomu, že se Elektra Týn nemusela zoufale snažit na projektu šetřit, je její současné sídlo opravdu dokonalé.

„Přešli jsme do nových výrobních prostor, kde má každý svůj komfort a které jsou technologicky jednodušeji vyřešené. Jednotlivá pracoviště na sebe dokonale navazují, čím jsme vlastně splnili hlavní záměr celé investice,“ konstatuje Milan Pavlíček a dodává: „Za zmínku stojí i ekologická vychytávka – osvětlení prostoru, který je oproti dřívějšku trojnásobný, přesto s výrazně nižší spotřebou energie, než tomu bylo dříve, a to díky použití led diod.“ 

Hana Janišová

Další články

Financování stroj. výroby/Podniková ekonomika

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: