Témata
Reklama

Jak na financování nových strojů?

Pořízení, ale především pravidelná obnova strojů a technologického vybavení je nezbytnou podmínkou dalšího rozvoje firmy i zvyšování kvality služby poskytované zákazníkovi. Mnohdy však hlavním problémem není ani tak vlastní výběr toho, co koupit, ale splacení jeho hodnoty dodavateli.

Nejjednodušší formou financování je platba z vlastních zdrojů bez rozdílu toho, zda se jedná o hotovostní nebo bezhotovostní platební styk. Tato forma je však v dnešní době značně nereálnou představou především u začínajících firem. Proto se financování nových zařízení děje převážně pomocí cizích zdrojů s různým časovým horizontem splatnosti.
Reklama
Reklama
Reklama

Krátkodobé financování

Krátkodobé financování se vyznačuje dobou splatnosti, která nepřesahuje 1 rok. Mezi hlavní možnosti patří obchodní a bankovní úvěr, převzetí bankovní záruky a faktoring. Krátkodobé financování je pro podnik ve většině případů méně výhodné. U krátkodobých úvěrů je obvykle vyšší úroková sazba a získanými zdroji lze disponovat pouze omezenou dobu. Dlužník často předpokládá, že bude moci projednat prodloužení poskytnutého úvěru, avšak může se stát, že věřitel odmítne. Proto platí zásada, že krátkodobým úvěrem se financuje pouze oběžný majetek.
Obchodní úvěr je nejrozšířenějším zdrojem krátkodobého financování. Podnikatel si nepůjčuje peníze na nákup zboží od peněžního ústavu, ale úvěr získá od svého dodavatele. Své závazky uhradí později v předem dohodnuté lhůtě. Uzavření takového obchodu lze realizovat různě - od přátelské dohody až po právníkem dokonale sepsanou smlouvu. Tento úvěr tak podporuje prodej zboží, protože umožňuje nabytí zboží i tehdy, nemá-li podnikatel dostatek finančních prostředků k jeho zaplacení. Zajištění úvěru nemusí být dodavatelem požadováno (dobrá znalost odběratele), ale pokud dodavatel jištění požaduje, stává se jím většinou dlužní úpis (písemné uznání dluhu), směnka (pak se ovšem jedná o směnečný úvěr), záruka třetí osoby nebo dispoziční právo na dodané zboží až do doby jeho zaplacení. Konkrétní poskytování a využívání tohoto úvěru závisí na situaci na trhu a postavení odběratele i dodavatele.
Bankovní úvěr v krátkodobé formě se poskytuje podnikům na krytí jejich potřeb po dobu maximálně jednoho roku. Z úvěru se samozřejmě platí úrok, jehož výši banka stanovuje většinou podle podstupovaného rizika. Bankovní ústav přitom nemusí vyžadovat poskytnutí záruk (úvěr s ručením i bez něj). Mezi základní formy krátkodobého bankovního úvěru patří krátkodobá bankovní půjčka, která je zpravidla konkrétní a jednorázová. Podnik v tomto případě usiluje o zapůjčení konkrétní částky, nikoli o získání úvěrového rámce. K výplatě vypůjčené částky dochází ihned po podpisu smlouvy o půjčce; další formou je lombardní úvěr, tedy úvěr na movitou zástavu (půjčka proti záruce obchodovatelného majetku), kterou bývají cenné papíry, zboží, směnky nebo platební dokumenty. Jestliže podnik přestane splácet poskytnutý úvěr, může banka zástavu prodat a použít ke splacení úvěru.
Převzetí bankovní záruky je dalším zdrojem pro zajištění financování. Banka v tomto případě neposkytuje žádné finanční prostředky, ale zaručuje se za závazky podniku. Zvyšuje tím jeho úvěrovatelnost, a usnadňuje tak získání peněz od třetí osoby.
Faktoring je ve své podstatě odkoupení krátkodobých pohledávek podniku před jejich splatností bankami nebo specializovanými institucemi. Dodavatel uzavírá s faktorem faktorin-govou smlouvu, na jejímž základě odevzdá zboží odběrateli a vystavené faktury faktorovi. Ten mu je proplácí v nižší částce, než na jakou zněly, čímž si sráží úrok (režijní náklady, riziková provize). Faktor se potom sám stará o vymáhání pohledávek, jichž se stal majitelem.
Podle formy uskutečnění se jedná o skrytý faktoring - dlužníci nevědí o předání svých závazků faktorovi a platí věřiteli, který jejich platby soustředí na účtu faktora. Druhou formou je otevřený faktoring - dlužník zná svého faktora a své úhrady platí přímo na jeho účet.

Střednědobé a dlouhodobé financování

Z výše uvedeného je zřejmé, že financování nákupu drahých strojů a zařízení by mělo být realizováno v časovém horizontu delším než l rok. Optimální dobou splácení poskytnutých prostředků jsou minimálně 3 roky (u nemovitostí 8 let). Tato doba vyplývá i ze zařazení hmotného majetku do jednotlivých odpisových tříd.
Forem financování nákupu zařízení v tomto časovém horizontu je několik:
Dodavatelský úvěr je obdobou obchodního úvěru. U výrobků s delší životností poskytuje dodavatel úvěr na dobu delší než l rok. Důvodem je najít odbyt pro výrobky vysoké hodnoty a nabídnout zákazníkovi lepší podmínky. Provedení úvěru závisí na znění uzavřené smlouvy. Úroková sazba je vyšší než u bankovních úvěrů, protože dodavatelé obvykle rovněž nedisponují volnými prostředky, takže krytí svých potřeb musí zajistit finančním úvěrem z banky.
Forfaiting se používá se především v zahraničním obchodě. Jde o odkoupení dlouhodobých a střednědobých pohledávek, spojených převážně s prodejem strojů, zařízení a investičních celků dodávaných na dlouhodobější dodavatelský úvěr - jde tedy o obdobu faktoringu. Zboží je prodáno podniku na dodavatelský úvěr, a přitom je vystavena směnka či dlužní úpis. Jestliže dodavatel urychleně potřebuje peníze k financování svých potřeb před lhůtou splatnosti, předá ji forfaiterovi, který tuto pohledávku po srážce úroků a provize zaplatí. Forfaiterem může být opět specializovaná organizace nebo banka. Vzhledem k vyššímu riziku vyplývajícímu z dlouhodobého obchodu je požadováno i ručení dalšího subjektu (banka).
Finanční úvěry bank se v současnosti v ČR ve větší míře poskytují jen ve formě střednědobé a jsou jedním z nejčastějších způsobů financování. Mezi základní formy patří revolvingový úvěr, který je modifikací bankovní půjčky s tím, že banka na základě smlouvy doplňuje po určitou dobu již vyčerpaný a splacený úvěr do sjednané výše. To činí při vyšším úroku.
Spotřební úvěr je půjčkou soukromým domácnostem a drobným živnostníkům. Je založen na osobních poměrech příjemce úvěru. Zajištění je prováděno ručením třetích osob, právem na obstavení příjmu nebo zástavou vkladů, a hypoteční úvěr tak zůstává jediným poskytovaným dlouhodobým úvěrem. Podmínkou je vlastnictví nemovitosti, kterou může dát klient do zástavy. Pro podnik může být výhodným zdrojem, protože v některých případech stát dotuje část úroků z těchto úvěrů, případně umožňuje snížit o úroky základ pro výpočet daní z příjmů a tím docílit daňových úspor.
Hlavními kritérii při rozhodování o poskytnutí úvěru jsou bonita subjektu (tj. prověření efektivnosti hospodaření žadatele o úvěr a jeho schopnosti a odpovědnosti za výsledky hospodařeno a efektivnost objektu). Častou překážkou pro získání úvěru je skutečnost, že podnikatel nemá bance čím ručit nebo již nějaký úvěr má. Potom se získání úvěru stává prakticky nemožným. Poslední možností, používanou snad nejčastěji, je pak leasing.
Leasing spočívá v právní dohodě o pronájmu zařízení nebo majetku mezi vlastníkem a podnikem, který toto zařízení či majetek užívá. Po celou dobu pronájmu je majetek vlastnictvím pronajímatele (leasingová organizace), který od zákazníka inkasuje leasingovou platbu. Podle formy provedení lze využít finančního leasingu, což je pronájem s následnou koupí najaté věci. Nájemce má povinnost po skončení platnosti smlouvy předmět leasingu odkoupit od pronajímatele za předem stanovenou cenu, která nesmí být vyšší, než je zůstatková hodnota při použití klasického lineárního způsobu odepisování. Ve smlouvě je stanovena minimální doba trvání nájmu, odvozená od doby životnosti zařízení nebo doby odepisování. Veškeré náklady spojené s provozem a údržbou zařízení přebírá nájemce a případné vady nezbavují nájemce povinnosti nadále platit smluvně stanovené splátky.
Operativní leasing je druhem pronájmu, kdy se po skončení nájemní smlouvy najatý majetek vrací zpět pronajímateli. Součet leasingových splátek plně nekryje pořizovací cenu předmětu, protože pronajímatel předpokládá následný pronájem dalšímu nájemci, případně odprodej třetí osobě. Minimální doba trvání smlouvy není limitována. Pronajímatel nese riziko funkčních poruch, v jejichž případě je povinen zabezpečit odpovídající náhradu.
Zpětný leasing představuje situaci, kdy uživatel zařízení odprodá leasingové společnosti, se kterou následně uzavře leasingovou smlouvu na zpětný pronájem. Účelem tohoto leasingu je obstarat původnímu uživateli provozní kapitál, převést zařízení financované z vlastních zdrojů na refinancující bázi a využít leasingových účetních a daňových výhod. Při současně platné legislativě dochází ke dvojímu zdanění, a to poprvé při převodu majetku na leasingovou společnost a po druhé při převodu na původního majitele (nájemce).

Proč a kdy využívat operativní leasing?

Prvním důvodem je výrazně kratší doba používání výrobku, než je doba jeho ekonomické životnosti, kdy je neefektivní pořídit si tento předmět koupí, protože transakční náklady spojené s pořízením a odprodejem nejsou adekvátní době používání.
Druhým důvodem je minimalizace rizika morálního opotřebení. Tento motiv se uplatňuje u předmětů, kde technický pokrok způsobuje extrémně rychlý pokles ceny a kvality užitných vlastností.
Třetím důvodem je racionalizace nákladů spojených se správou a údržbou majetku. Nájemce ušetří náklady na pracovníky, kteří zabezpečují např. pravidelný servis. Všechny tyto činnosti může za přijatelnou cenu zajistit leasingová společnost.

Leasing versus bankovní úvěr

Hlavní výhodou leasingu je, že až v 80 % případů leasingová společnost nevyžaduje záruky, přičemž banka ověřuje bonitu klienta a záruky vyžaduje vždy. Při leasingu lze velmi pružně dohodnout systém splátek, hodnota leasingu zahrnuje i "balík" doprovodných služeb, leasingová splátka je netečná vůči inflaci, přičemž úrok z úvěru s inflací naopak stoupá. Z účetního hlediska lze jistinu půjčky splácet u úvěru až ze zisku po zdanění, u leasingu se splátky zahrnují do nákladů ihned.
Úvěr by měl být ale vždy levnější, protože leasingová společnost musí kalkulovat s úrokem, náklady a ziskovou marží, délkou pronájmu, pořizovací cenou i předpokládanou mírou inflace. Pro podnikatele je leasing výhodný tehdy, projeví-li se kladně v jeho cash-flow, to znamená, bude-li současná hodnota peněz spojených s pořízením investice formou pronájmu nižší než současná hodnota peněz při pořízení na úvěr nebo za hotové.
Vlastní rozhodnutí o způsobu financování nákupu nových strojů a zařízení je nutno provést po důkladném ekonomickém zhodnocení konkrétního stavu v podniku - co je výhodné pro jednu firmu či podnikatele, již nemusí být výhodné pro druhého.
Ing. Jiří Čumpelík
Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 50104
Datum: 02. 02. 2005
Rubrika: Trendy / Finance
Autor:
Firmy
Související články
Internetový vyhledávač dotací

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky nabízí jednoduchý vyhledávač dotací. Na internetové adrese www.podporapodniku.cz najdete přehlednou webovou aplikaci, která dokáže zobrazit všechny aktuálně platné dotační nabídky. Zadáte stáří firmy, její velikost, místo realizace projektu a zvolíte oblast podpory a aplikace vyhledá nabídky, které zadaným parametrům odpovídají.

Variabilní produkt a zkušená pojišťovna

Každý, kdo někdy zkusil podnikat, potvrdí, že to mnohdy není nic pro slabé povahy. Nástrah, rizik a komplikací čeká na podnikatele mnoho, přitom univerzální recept na úspěch neexistuje. S vhodně zvoleným pojištěním, které se přizpůsobí přesně potřebám podnikatele, se však dá spolehlivě předejít celé řadě problémů.

Finance pro podnikání - Aby byly krásné a lesklé

Dokonalé povrchové úpravy kovů. Tak lze stručně charakterizovat činnost společnosti Seven-K se sídlem ve východočeských Králíkách. Jde o společnost poměrně mladou, ale velmi úspěšnou. Za jejím úspěchem však, kromě samotné kvality její práce, kterou oceňuje více než 400 aktivních zákazníků ze všech oblastí průmyslu, stojí i spolupráce s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Související články
Finance pro podnikání - Prostory, v nichž můžeme růst

Průmyslové lepení. Tak se nazývá oblast, bez které se dnes neobejde prakticky žádné odvětví. Přitom lidí, kteří mu opravdu rozumí, u nás není mnoho. O těch, kteří patří k západočeské firmě Kaletech, působící v této oblasti již 16 let, se však bez váhání dá říci, že jsou skutečnými odborníky. A o zakladateli firmy a jejím jednateli, kterým je Ing. Martin Kaše, to platí dvojnásob. I to bylo důvod, proč růst této firmy opakovaně podpořila Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Finance pro podnikání - Když pomoc přijde včas

Psal se rok 2007, když byla ve východočeské obci Sloupnice založena soukromá česká strojírenská firma Šimůnek. Jejího zakladatele a majitele Jana Šimůnka vedl k jejímu založení prostě zájem o strojařinu, a hlavně - víra v budoucnost tohoto oboru.

Finance pro podnikání - Pomoc při poklesu odbytu

Českomoravská záruční a rozvojová banka – ČMZRB – je první institucí, která začala podnikatelům, jejichž aktivity byly negativně ovlivněny koronavirovou infekcí nebo opatřeními s nimi spojenými, reálně vyplácet podporu. K 8. dubnu 2020 schválila bezúročné úvěry v objemu 500 mil. Kč. Žádosti, u nichž bude možné úvěr poskytnout, pak plánuje schválit v průběhu dubna.

Finance pro podnikání - Když firma vyrůstá z dětských botek

Menší, rodinná firma, z níž okamžitě vycítíte profesionalitu, soudržnost i úctu k zákazníkovi. To je, v kostce řečeno, Elektra Týn - společnost, která se zabývá výrobou kabelových svazků, akumulátorových připojovacích kabelů a ovládacích panelů. Firma disponuje strojovým vybavením, ale především padesátkou šikovných lidí, včetně dvou dcer majitelů a zakladatelů Milana Pavlíčka a Lenky Pavlíčkové. Nyní Pavlíčkovi, díky záruce od ČMZRB, snáz dosáhli na prostředky od své komerční banky a zainvestovali do nového sídla.

Podpořit šikovné a podnikavé - Finance pro podnikání

Podpora pro firmy všech velikostí. Tímto heslem se řídí Českomoravská záruční a rozvojová banka, která již od raných 90. let minulého století pomáhá firmám k úspěchu v jejich podnikání. Proč tomu tak je i na mnoho dalšího jsme se zeptali Jiřího Jiráska, předsedy představenstva a generálního ředitele banky.

Jiný pohled na věc?

Předpokladem udržení konkurenceschopnosti a rozvoje výrobní firmy jsou investice do strojního vybavení. Využití vlastních zdrojů je považováno za relativně drahou variantu, navíc pořizovací ceny některých strojů převyšují aktuální možnosti cash flow dané firmy.

Finance pro podnikání – Schody z Čech do Evropy

Přední český výrobce dřevěných a kombinovaných schodišť společnost SWN Moravia pro vytápění všech svých prostor, to znamená výroby, skladu, sušáren dřeva a administrativní budovy, využívá teplo, které vzniká ze spalování dřevěného odpadu. V současné době za využití programu Úspory energie od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) pořizuje nové kotle, díky nimž sníží cca o 16 % spotřebu energie.

Finance pro podnikání - Partnerství úspěšných

Výroba přesných dílů pro rozvod a regulaci plynů, upínacích držáků a čepů pro zásobníky nástrojů v obráběcích centrech, dílů pro nemocniční lůžka, ale i součástí pro pneumatické systémy, luxusní nábytek i traktory, a dalších dílů dle dokumentace dodané zákazníky. Tím vším se zabývá Společnost AR-Kovo, která navíc v kooperaci zajišťuje povrchové úpravy dílů, jako je niklování, zinkování, eloxování, pískování a kalení. Tato úspěšná společnost letos k financování nových technologií využila program Expanze od Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Finance pro podnikání - Podpořit mladou, rostoucí firmu

Poskytování komplexních služeb v oblasti dodávek strojních dílů, zámečnických a montovaných sestav a funkčních celků. To je v kostce řečeno náplň činnosti společnosti MESgroup Czech. Tato úspěšná česká firma, k jejímž zákazníkům patří převážně firmy ze západní Evropy, je již od roku 2014 klientem Českomoravské záruční a rozvojové banky. V současné době jí ČMZRB pomáhá realizovat největší investiční projekt v historii firmy – výstavbu vlastní výrobní haly.

Finance pro podnikání - Podpořit špičkovou strojařinu

V moravské obci Traplice již dlouhou řadu let sídlí společnost Mipexa. Tým zdejších pracovníků dnes tvoří 65 lidí, kteří obsluhují téměř 40 produktivních CNC strojů. Firma se specializuje na sériové obrábění odlitků, výkovků a dělených materiálů.

Finance pro podnikání - Pomáhat k úspěchu

Pomáháme podnikatelům a obcím růst. To je motto Českomoravské záruční a rozvojové banky, která právě za tímto účelem byla již v raných 90. letech minulého století založena. Na podrobnosti jsme se zeptali Jiřího Jiráska, předsedy představenstva a generálního ředitele banky.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit