Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> It‘s tool time

It‘s tool time


02.12.2020

Nástrojářský gigant Ceratizit v listopadu představil formou velice profesionální moderované video prezentace své inovace a hlavní směry, kterými se společnost ubírá. Je pro mě velmi milým zjištěním, že vzhledem k vynikajícím partnerským vztahům s českým zastoupením společnosti Ceratizit z Velkého Meziříčí naši čtenáři většinu nástrojových inovací i aktivit společnosti v oblasti optimalizace procesů již znají z produktových článků, které pravidelně v MM Průmyslovém spektru vycházejí. Přesto si troufám tvrdit, že některé čtenáře překvapí pokrok v jednotlivých oblastech – zejména v revoluční technologii soustružení nazvané HDT (high dynamic turning) nástroji Free Turn.


Společnost Ceratizit připravila video prezentaci s inovacemi v nástrojích i výrobních procesech. (Printscreen obrazovky)

Ale začněme pěkně popořádku:
Úvodem video prezentace uvedl Thierry Wolter, člen představenstva, že společnost je v Evropě již pevně etablovaná a její snahou bude se dále rozšiřovat na další kontinenty (Asie či Severní Amerika). Nevyhnutelná byla otázka vlivu současné pandemické situace na celou společnost, kde Thierry Wolter uvedl, že krize začala již v roce 2019 a už se na ní společnost intenzivně připravovala. Letos se však nepředvídatelně prohloubila. Na jaře letošního roku společnost zaznamenala až 40% pokles prodejů, ale v září se situace dle jeho slov již začala mírně zlepšovat a koncem roku počítají s poklesem přibližně 20 %. Situace si žádá inovativní přístup k nástrojům i výrobním procesům. Na tomto poli není Ceratizit žádný nováček.

Novinky z oblasti revolučního obrábění technologií HDT posluchačům představil doktor Uwe Schleinkofer, šéf výzkumu a vývoje. Tuto technologii vyvíjí Ceratizit již řadu let a za tu dobu vytvořili kolem nástrojů FreeTurn a technologie HDT celý ekosystém, který zahrnuje také softwarovou podporu a vývoj CAD/CAM programů. Do vývoje programovacích systémů, které jsou u technologie HDT velmi náročné, neboť nástroj je navržen tak, aby dokázal obrábět ve „všech“ směrech, se již zapojili také vývojový pracovníci řídicích systémů Heidenhain a CAD/CAM systémů společnosti Open Mind, aby tuto náročnou disciplínu uživatelům ulehčili. Ke stejnému účelu, tedy ulehčení ručního programování HDT, byl vyvinutý také tzv. ruční kompas. Pomůcka obsahuje návody pro ruční nastavení DNI/ISO kódů (G-kodů). V Paříži bylo k účelům zdokonalování a podpory nové technologie obrábění otevřené inovační centrum, které slouží nejen k prezentaci technologie HDT a nástrojů FreeTurn, ale také zde nabízejí pomoc zákazníkům s jejich implementací a školením.


Součástí video prezantace byly také ukázky obrábění, neboli nástroje v akci. (Printscreen obrazovky)

O službě „process optimalization“ tedy optimalizaci výrobních procesů a návrhu vhodné technologie včetně volby nejvhodnějšího nástroje, upínače apod. naši čtenáři již také vědí zejména z případových studií u zákazníků společnosti Ceratizit Česká republika, která tuto službu již zákazníkům nabízí a optimální technologie obrábění u nich navrhuje. S optimalizací obráběcích procesů úzce souvisí také systém ToolScope, jenž v průběhu procesu obrábění sbírá data v reálném čase a dokáže na základě nich optimalizovat řezné podmínky a proces tím zdokonalit. V souvislosti s tímto novým systémem, u kterého odborníci Ceratizit zaručují snižování výrobních časů, vyslali zástupci směrem k uživatelům výzvu, aby zaslali jakýkoliv obráběcí proces, a oni garantují nelezení řešení, které jej zlepší.

V rámci rozsáhlé video prezentace byly představeny také další inovativní nástroje. Mezi nimi čtyřbřitý vrták WTX, jenž významně zvyšuje produktivitu výroby děr. Nástroje s výměnným systém hlav Multilock, nástroje pro obrábění nerezových a vysoce legovaných ocelí, svěrák WNT X5G-Z pro pětiosá obráběcí centra nebo nástrojový automat Tool-O-Mat.

Všechny inovační počiny společnosti Ceratizit jsou úctyhodné. Jak již bylo zmíněno úvodem článku, o většině z nich jsme naše čtenáře v průběhu nejen letošního roku již informovali. Pro zájemce přikládám odkazy na jednotlivé články níže. Co ale považuji za významný pokrok je to, že ještě před rokem při návštěvě rakouského výrobního podniku Ceratizit při prezentaci nového nástroje FreeTurn vývojáři přiznávali nadměrnou složitost programování této revoluční technologie. Dnes již mají několik řešení včetně inovačního centra zřízeného na podporu právě této technologie.

Gratuluji společnosti Ceratizit k takovým pokrokům!
Eva Zajícová

Články související s výše popsanými inovacemi:
Jen nástroj nestačí
Roztočte to v nerezech
Nový frézovací systém s výměnou hlavou
Nové rozšíření řady WTX vrtáků
Revoluce v oblasti soustružení
Nový tým potvrzuje pozici technologického lídra

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: