Témata
Vydání #7,8
Červen 2011Téma měsíce

Pneumatika, hydraulika

Čerpadla
Kapaliny

Články

Servis

Znovuzrozená výroba leteckých motorů v Čechách

V letošním roce, přesně 1. prosince, tomu bude právě 100 let, kdy zámečník a výrobce motocyklů Josef Walter se svými přáteli založil společnost, která v Jinonicích (dnes součást Prahy) vybudovala podnik, který se během let proslavil výrobou automobilů a automobilových i leteckých motorů.

Brněnské centrum excelence za pět miliard

Středoevropský technologický institut CEITEC za 5,2 miliardy korun vyroste do tří let v Brně. Peníze na vybudování evropského centra vědecké excelence získaly společně brněnské vysoké školy a výzkumné instituce z  Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Institut, který propojí výzkum v  přírodních vědách a technických oborech, bude využívat na 600 vědců a více než 1200 studentů, ale i české a zahraniční firmy. Pomůže také dosáhnout špičkové úrovně současnému základnímu i aplikovanému výzkumu v celé ČR.

Inverzní pohled na podporu V&V

Občas se člověku stane, že se dostane někam, kde vůbec neměl být. Mně se to stalo nedávno na jakémsi semináři o podpoře vědy, výzkumu, inovací, transferu technologií, atd., což všechno jsou - díky aktivitám a činnostem interpretů, jinak subjektů daného procesu - poznenáhlu vyprazdňované pojmy. V tomto procesu hraji nevýznamnou roli, totiž objektu působení zmíněných činitelů a mám tedy jakési právo se do debaty provázející zmíněný jev také trochu vmísit.

Atraktivní projekty - Noví domácí mazlíčkové

Roboty jsou už desítky let v centru pozornosti vědců a techniků. Využívají se v průmyslové výrobě, v armádách, ale i ve zdravotnictví a v poslední době také v domácnostech.

Středoškolské technické školství

S poklesem žáků při výkonovém financování, je i méně finančních prostředků na provoz a činnost školy, stejně jako prostředků na nákup moderních učebních pomůcek a na vzdělávání pedagogických pracovníků.

Projekt nového dvouproudového dvouhřídelového motoru

Do redakce jsme obdrželi popis projektu z pera Ing. Josefa Kuklíka, pedagoga pelhřimovské střední průmyslové školy, který vznikl ve spolupráci dvou leteckých nadšenců - jeho a bývalého leteckého konstruktéra specializujícího se na obor rotorů vrtulníků. Účelem společného díla bylo jednak propagovat místní průmyslovku, ale především ukázat, že mohou existovat i jiná technická řešení konstrukcí turbokompresorů než ta po léta u stávajících motorů používaná. Jakou šanci má toto řešení při případném zavedení do praxe? Předkládáme vám text v původním zaslaném znění.

Atraktivní projekty - Neviditelný a efektivní

Neviditelnost byla vždy oblíbeným činitelem v pohádkách, ale je i častým prvkem v současných sci-fi románech. Není divu, že lákala i konstruktéry. Jejich sen se podařilo uskutečnit už před třiceti lety díky technologii stealth, ale dnes má ve spojení s bezpilotními letadly novou dimenzi.

Informační technologie

Jak vyzrát nad návrhem nástrojů

Nástrojařina - konstrukce a výroba nástrojů - je spolu s konstrukcí samotných výrobních strojů a zařízení stěžejní pro realizaci výroby. Rozhodně jde o velmi rozsáhlý a pestrý strojírenský obor. Typickými jsou postupové střižné nástroje, lisovací, kovací zápustky a vstřikovací formy. A právě na tuto cílovou skupinu je zaměřena příručka nazvaná Průvodce řešení pro nástrojaře s podtitulem Jak vyzrát nad návrhem nástrojů.

Simulace reálného NC kódu pro obrábění

Společnost Siemens PLM Software nabízí komplexní CAM systém NX CAM, který zaručuje optimalizované propojení s řídicími systémy Sinumerik a umožňuje tak využití disponibilních kapacit výrobního stroje při komplexním obrábění. Pro dosažení nejvyššího možného výkonu současných pokročilých obráběcích center a zkrácení přípravné fáze výroby se nelze obejít bez integrované 3D simulace a verifikace.

Management

Koučovací přístup ve škole

V předchozích třech vydáních MM Průmyslového spektra jsme se věnovali metodě koučinku a jejímu použití ve školství na stupni základním, středním a vysokém na obecné úrovni. Tentokrát bychom se rádi podělili o zkušenosti, které autorka získala z konkrétního společensky prospěšného projektu, který jako projekt pilotní v těchto dnech probíhá na několika pražských gymnáziích.

Efektivní nástroj pro zvyšování jakosti výroby

Lessons Learned (LL) je účinný nástroj, jak zabránit (opakujícím se) chybám pomocí efektivního a cíleného předávání informací a zkušeností nejen ve výrobních oblastech průmyslových podniků. Proces vychází z principu učit se z vlastních chyb a z vlastních zkušeností. LL je vstupem pro zlepšení a standardizaci, pro další vývoj procesů, metod a předpisů, jako např. analýza možných vad a jejich následků (FMEA), pracovní postupy, proces návrhu výrobků atd.

Trendy

Syntetické obráběcí kapaliny pro budoucnost

Špičkové technické vlastnosti a vysoký výkon jsou dnes samozřejmé požadavky na vodou mísitelné obráběcí kapaliny. Nadstandardní obráběcí kapaliny dále vykazují mimořádnou životnost jako významný benefit pro zákazníka.

Stratégia riadenia procesu údržby a obnovy

Príspevok analyzuje problematiku parametrov riadenia procesu údržby a obnovy výrobnej prevádzky, ktorých prvoradým cieľom je prispieť k riešeniu rovnováhy medzi možnosťami (čo znamená úsporné sa starať o majetok) a kvalitou (čo znamená rozšírenie majetku) výrobnej spoločností. Ďalším je ich všeobecné uplatnenie, tzn. aby boli vhodné pre akúkoľvek výrobnú infraštruktúru (sústavu, subsystém), pre ktorú je potrebné definovať funkcie údržby a obnovy (množstvo údržbárskych činností súvisiacich s morálnym a fyzickým opotrebením).

Novinky v oblasti stlačeného vzduchu

Značka Schneider je v oblasti kompresorů a zařízení na úpravu vzduchu dostatečně známa. V současné době společnost Schneider airsystems přichází s mnoha novinkami a dalšími vylepšeními.

Nejúspornější bezmazný kompresor

Společnost Atlas Copco uvedla na trh nový vysokootáčkový třístupňový bezmazný turbokompresor ZH 350+. Jedná se o energeticky nejúspornější bezmazný kompresor, který kdy společnost Atlas Copco vyrobila.

Výsledky péče o oleje v průmyslu

Důraz kladený na čistotu olejů má svoje opodstatnění. Funkčnost proporcionální řídicí a regulační techniky je podmíněna vysokou čistotou oleje. Životnost hydrogenerátoru, ložisek a převodových ozubení nejvíce zkracuje znečištění oleje. Účinnost přenosu kinetické energie a odvod energií nevratných významně ovlivňují úsady v olejových systémech.

Informační systém pro řízení údržby

K řízení údržby je výhodné používat nástroje, které umožňují snadnou implementaci a začlenění do podnikového informačního systému, jednoduchou obsluhu a současně poskytují managementu užitečné analytické informace.

Vícepotrubní a progresivní centrállní mazací systém

Významným dodavatelem centrálních mazacích systémů je odštěpný závod Cematech firmy Hennlich, který zastupuje v České a Slovenské republice největší světovou firmu působící v oboru centrálního mazání - Americko-německou firmu Lincoln.

Kapaliny pro obrábění

Kapaliny používané při opracování kovových materiálů formou třískového obrábění odvádějí teplo z řezu, snižují třecí odpor, odplavují třísky a slouží ke zvýšení trvanlivosti nástrojů a ke zlepšení jakosti obráběného povrchu. Na trhu se objevují v mnoha druzích, jejich rozlišení a volba není snadná.

Od dolů až k oblakům

Moderní technologie umožňuje konstruovat výrobky, jejichž všestrannost a odolnost jsou úžasné. I tak široce používané výrobky pro automatizaci, jako jsou pneumatické a elektrické pohony, často svými vlastnostmi překvapí.

Efektivní řešení autonomní, preventivní a proaktivní údržby

Systém managementu práce je právě tak hodnotný, jak hodnotná jsou jeho data. Sběr dat o stavu strojů pomocí přístoje CMMS Inspect dramaticky zdokonaluje kvantitu a kvalitu dostupných informací pro lepší plánování a realizaci údržby. Řešení CMMS Proactinance pak integruje autonomní, preventivní, prediktivní a proaktivní údržbu do jednoho celku.

Pracovní jednotky s online konfigurací

Jednotky pneumatických válců s ovládacími ventily poskytují ideální řešení pro integrované, decentralizované pneumatické aplikace, jako je ovládání klapek v rozsáhlých technologiích. Tyto pracovní jednotky umožňují efektivní využití stlačeného vzduchu díky redukovaným délkám hadic a možnosti výběru různých typů ventilů.

Základní aspekty mazání

Při uvážení celkové účinnosti systému je možné dosáhnout vyšší produktivity a snížit náklady na životnost obráběcích strojů, vysvětluje společnost Klüber Lubrication.

Laserové zařízení pro ustavování souososti hřídelí

Divize SKF Maintenance Products představuje novou řadu přístrojů pro ustavování souososti hřídelí. Při vývoji byl kladen důraz především na jednoduchost použití a aplikaci laserové technologie, která při ustavování hřídelí zajistí vysokou přesnost.

Výroba

Karbidové a keramické čepelky

S rostoucími nároky na produktivitu práce a s tím souvisejícím tlakem na zkracování neproduktivního času ve výrobě se zvyšuje zájem zákazníků o čepelky, které přes vyšší pořizovací cenu dokáží nabídnout vyšší životnost.

Robustní obráběcí centrum

Na konci minulého roku společnost Strojírna TYC, s.r.o. předala svůj zatím největší stroj co do délky pojezdu v podélné ose X a celkové hmotnosti. V současné době již skončil zkušební provoz.

Hybridní pohon pro auta na svoz odpadů

Firma Parker Hannifin se zabývá hybridními pohony pro těžší vozidla už od počátku osmdesátých let. Řada vozů s touto technikou první generace je dosud v provozu v USA a v Japonsku.

Soustružnicko-frézovací centrum

Společnost Mori Seiki začala přijímat objednávky na integrované soustružnicko-frézovací centrum NTX2000. Tento stroj je nový model v řadě strojů třídy X, které byly navrženy tak, aby vyhovovaly dnešním potřebám.

Vysokopevnostní oceli

Nízkolegovaná ultravysokopevnostní ocel Carpenter Temper Tough je první letošní novinkou americké firmy Carpenter Technology, proslulé vývojem speciálních ocelí, slitin na bázi niklu, kobaltu a titanu, a práškových materiálů pro široké užití od letectví po golfové hole.

Štatistická analýza kvality Fe-Zn povlakovaných plechov

Vzrastajúce požiadavky na protikorózne správanie výliskov z oceľových plechov v automobilovom priemysle podporili vývoj rôznych druhov povlakovaných plechov.

Novinky v měření tvaru a polohy povrchu

Výrazným trendem současného vývoje měřící techniky je připravit efektivní prostředky, které v maximální míře splňují aktuální metrologické požadavky uživatelů.

Nárůst výkonu při obrábění oceli

WNT uvádí na trh společně s novým produktovým katalogem nový typ monolitní stopkové frézy ze slinutých karbidů. Nová fréza s označením SCR doplňuje produktovou řadu Monstermill, která obsahuje Top produkty společnosti WNT v oblasti monolitních fréz.

Kalení laserem urychluje výrobu součástí a nástrojů

Použití laseru umožňuje kalení vybraných částí na obrobku a na nástrojích. Výhod-né je použití vysoce výkonných diodových laserů. Další obrábění je minimalizováno maximálně na dokončovací obrábění, nebo dokonce odpadá. Součásti jsou okamžitě vhodné pro další použití. Kalení laserem je ekologické, nepoužívají se žádné kalicí lázně, ani kalicí média.

Analýza rizik ve strojírenské výrobě

Zajišťování bezpečnosti je nedílnou a významnou součástí péče o kvalitu v organizacích, která je podchycena řadou právních předpisů v celé EU.

Univerzální hrotové soustruhy s CNC řízením

Léty prověřená kvalita a skvělé parametry strojů Masturn, tak by se dala charakterizovat historie produktu, u kterého většina menších firem začínala. Byl to první CNC řízený stroj, který si zákazník pořídil.

Simulace CNC obrábění

Hodnocení obrábění je nejobecněji možno provést na základě sledování kvality a času obrobení při požadované přesnosti obrobku. Uspokojivý obrobek vzniká jako kompromis působení těchto kritérií, jejichž váhu určuje výrobce, resp. zákazník.

Parametrické armatury pro energetiku

Začátkem letošního roku se skupině MPower podařilo zrealizovat dvě mimořádně náročné dodávky armatur. Pro MPower byla každá z těchto dodávek něčím unikátní.

Novinky v upínání obrobků

Správná volba upínacího prostředku je rozhodujícím faktorem pro optimální a ekonomické využití moderních obráběcích center.

Vliv povrchu na užitné vlastnosti výrobku

Třískové obrábění patří mezi technologie, v nichž jsou kladeny vyšší nároky na jakost povrchu. Doposud byl povrch hodnocen velmi omezeně a to především prostřednictvím charakteristik drsností.

Slitiny Cu a Al na Laser 2011

Letošní veletrh laserové techniky, pořádaný v květnu na mnichovském výstavišti, potvrdil svým obsahem i zájmem návštěvníků opět dynamický trend ve vývoji laserů a laserových systémů, přerušený jen v nedávných krizových letech.

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit