Témata
Reklama

Strojaři na bikách

26. 04. 2010

Nejnovější čísla naznačují, že Polsku se během nedávné celosvětové recese nevedlo špatně. Jeho ekonomika pokračovala v energickém růstu, na rozdíl od většiny ostatních členských států EU. Tohoto růstu bylo nepochybně dosaženo především díky aktivitám ve stavebnictví, ale stále důležitější roli hrají i malé, exportně zaměřené firmy, jako je Soul-Kozak.

Tento článek je součástí seriálu:
Jak se vyrábí
Díly

Lublin se nachází přibližně 160 km od Varšavy, což znamená nejméně tři hodiny jízdy. Tato cesta ale stojí za to, i kdybyste chtěli navštívit pouze starodávné a historicky dlážděné centrum devátého největšího polského města, které se tyčí nad svým městským okolím jako francouzská nebo italská města na vrcholu kopce. Předměstí Lublinu přitahuje pozornost menšího počtu návštěvníků než historické centrum, ale architektura a územní plánování jsou pozůstatkem situace, která v zemi nastala po roce 1945, kdy byli poraženi nacisti a ruské vojsko zahájilo dlouhodobou okupaci polského národa. V tomto městském panorámatu dle sovětského vzoru se mezi bloky dřevěných kůlen a garáží z vlnitého plechu nachází malá rozvíjející se firma, kterou vede mladý manželský pár, jehož rodiče si možná ani nedokázali představit zemi, ve kterou se Polsko proměnilo.

Reklama
Reklama
Mariusz Kozak je nadšeným závodníkem na horských kolech a hned po dokončení místní technické školy našel způsob, jak si vydělávat na živobytí pomocí své opravdové vášně.

Přetavení záliby v profesi

Mariusz Kozak se pustil do podnikání hned po dokončení místní technické školy. Je nadšeným závodníkem na horských kolech, a přestože studoval letecké inženýrství (region zdědil historii leteckého inženýrství ze sovětské éry), rozhodl se najít způsob, jak si vydělávat na živobytí pomocí své opravdové vášně.

„Když jsme hledali vhodné CNC obráběcí nástroje, kladli jsme důraz na spolehlivost a přesnost," říká Mariusz Kozak. „Stroje Haas nabídly nejlepší poměr výkonu a hodnoty za danou cenu. Existuje mnoho strojů, které nabízejí ještě větší přesnost, ty si ale malá firma, jako je ta naše, nemůže dovolit."

Již během svého studia si Mariusz nechal patentovat několik nových konstrukcí podvozků helikoptér. Jeho technická vynalézavost se ukazuje být velice všestrannou. Podal již patenty na mnoho inovativních, odlehčených komponentů jízdních kol včetně řady vzduchem odpružených vidlic a nové konstrukce dolní konzoly (ložiska, ke kterému se připojují kliky pedálů).

Spojení nízké hmotnosti a tuhosti je zlatým grálem závodního cyklisty. Závodní horské kolo již může vážit pouhých 9 kg, proto může být shazování nadbytečného „tuku" velmi nákladnou záležitostí. Soul-Kozak vyrábí součásti, které kupují „dietou posedlí" zákazníci, aby jimi nahradili těžší, sériové komponenty, jako jsou náboje kol, kazety, představce řidítek a sedlovky.

„Nekonkurujeme žádným velkým výrobcům součástí jízdních kol," říká Mariusz. „Ve skutečnosti jsou naše komponenty až dvakrát dražší než podobné produkty značky Shimano, předního japonského výrobce." Firma preferuje vyrábět a prodávat prémiové produkty těm zákazníkům, kteří chtějí a jsou připraveni zaplatit za něco, co jim ušetří několik dalších gramů a nabídne o něco vyšší výkonnost.

Stroje pro biky

Aby mohla firma Soul-Kozak vyrábět mnoho různých součástí, Mariusz investoval do dvou obráběcích strojů Haas s řízením CNC, které zakoupil u místní firemní prodejny Haas (HFO) - divize Abplanalp. Michal Fodyma, jediný zaměstnanec firmy, pracuje na nástrojařském soustruhu Haas TL-1, zatímco Mariusz obsluhuje nástrojařskou frézu Haas TM-1.

„To jsou jediné dva obráběcí stroje, které máme," říká Mariusz, „ale dokážeme na nich vyrobit všechny komponenty, které nabízíme. Již nemusíme hledat subdodavatele, což znamená, že jsme soběstační a pracujeme efektivněji."

Nejsložitějším komponentem, který firma Soul-Kozak vyrábí, je zadní kazeta. Nejprve se délkově a čelně soustruží a následně se frézují jednotlivé zuby. Po každé operaci se zkontroluje rozměrová přesnost každého pastorku, neboť tolerance jsou u tohoto komponentu nesmírně důležité. Jakékoli nepřesnosti by se projevily ihned po namontování komponentu na jízdní kolo. Převodový mechanismus musí fungovat hladce a rychle, aby řetěz neprokluzoval nebo nepadal ze zubů kol. Výroba celé jednotky trvá 5 hodin.

Technologie výroby

Zadní kazeta je nejsložitějším komponentem, který firma vyrábí. Její výroba začíná na soustruhu Haas, kde je obrobena na patřičnou délku a čelně soustružena, než se přesune na frézu Haas. Po každé operaci se zkontroluje rozměrová přesnost kazety, což částečně vysvětluje, proč výroba jediné jednotky trvá 5 hodin.

„Tolerance jsou u tohoto komponentu nesmírně důležité," říká Mariusz. „Jakékoli nepřesnosti by se projevily ihned po namontování komponentu na jízdní kolo. Převodový mechanismus musí fungovat hladce a rychle, aby řetěz neprokluzoval nebo nepadal ze zubů kol."

Stejně jako u ostatních součástí je poslední etapou výrobního procesu anodizace a gravírování, které firma rovněž zajišťuje.

Marketingová podpora

Zatímco Mariusz se stará o dílnu, jeho žena Isabella Kozaková má na starosti marketing, který zahrnuje správu firemní webové stránky. Firma Soul-Kozak má distributory v několika zemích, nicméně on-line prodej produktů má pro firmu největší strategický význam. Elektronické obchodování je přímé, nízkonákladové, a co je možná nejdůležitější, platby se uskutečňují při nebo dokonce před dodáním produktu.

„Internet je pro naše podnikání nepostradatelný," říká Isabella. „Většinu našich objednávek dostáváme prostřednictvím našeho on-line obchodu. Prodáváme zákazníkům ve 20 zemích, někteří z nich jsou až z Austrálie." Se stroji Haas může firma Soul-Kozak okamžitě reagovat na e-mailovou objednávku komponentu, který zrovna není na skladě. Mariusz může během několika minut vyvolat program a začít obrábět.

§§§

Polsku se ze všech bývalých komunistických států v Evropě podařil přechod na tržní hospodářství nejlépe. Je to dobré místo pro výrobu, kde jsou relativně nízké životní náklady a náklady na zaměstnance (ve srovnání se zbytkem EU) a kde je přístup k dobře vzdělaným, technicky kvalifikovaným pracovníkům. Díky tomu se mohou polští podnikatelé, mezi něž patří i Mariusz a Isabella Kozakovi, soustředit na konstruování a výrobu velmi kvalitních, prvotřídních produktů, o které mají zájem lidé na celém světě.

Matt Bailey

Haas Automation

rachel@mbmc-uk.com

Reklama
Související články
Na konstrukci záleží - maximalizace výkonu výrobní linky

V současné době moderních výrobních technologií požadují různá průmyslová odvětví rychlá a efektivní řešení pro hromadnou výrobu. Pro tento účel byly navrženy výrobní linky. Ty se skládají z několika zpravidla jednoúčelových strojů vybavených různými typy nástrojů pro různé obráběcí operace, jako jsou soustružení, vrtání, frézování anebo vyvrtávání. Každý jednotlivý stroj může být vybaven několika vřeteny s řeznými nástroji pro obrábění různých povrchů obrobku, což znamená, že současně může pracovat i několik desítek nástrojů.

900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Doplňkový katalog nástrojů

Specialista na třískové obrábění, společnost Ceratizit, vydává svůj nový doplňkový katalog Up2date, v němž opět představuje inovované nástroje, produktové doplňky i zcela nová nástrojová řešení - mezi nimi i čtyřbřitý vrták WTX HFDS.

Související články
Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Na cestě stát se globálním jazykem produkce

V loňském roce na veletrhu EMO se uskutečnila první "live" prezentace univerzálního rozhraní obráběcích strojů umati (universal machine tool interface), do které se na výstavě zapojilo na sedmdesát firem z deseti zemí se 110 stroji a 28 softwary. Tato inciativa vytvořit standardizované rozhraní, které uživatelům umožní snadnou a bezpečnou integraci nových strojů, softwarů a dalších zařízení do vlastních IT ekosystémů na principu plug and play, vznikla v roce 2017 pod záštitou VDW (Německá asociace výrobců obráběcích strojů). VDW nyní spojuje své síly s VDMA (Svaz německých strojírenských podniků), aby společně podporovaly šíření a používání standardů OPC UA v celém strojírenském sektoru pod značkou umati.

Čištění upínacích kuželů nástrojů

Při obrábění je zpravidla věnována značná pozornost kvalitě řezných nástrojů a také způsobu jejich upnutí. Již menší pozornost ale bývá věnována rozhraní upínací kužel - vřeteno stroje. Přitom právě upnutí nástrojové sestavy ve vřetenu obráběcího stroje výrazným způsobem ovlivňuje jak celý proces obrábění, tak i trvanlivost ostří, bezpečnost a v neposlední řadě také životnost upínačů i drahých vřeten strojů.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Kompaktní horizontální seřizovací přístroj pro Průmysl 4.0

Systémový dodavatel Kelch představil na veletrhu EMO v Hannoveru inovativní výsledky vývoje pro optimalizaci procesů, mezi nimi poprvé nově koncipovanou konstrukční řadu H3 z úspěšné série seřizovacích přístrojů Kenova set line.

Přesnost zvyšující produktivitu

Zakoupení obráběcího centra Pama umožnilo společnosti Tajmac-ZPS zvýšit nejen její celkovou produktivitu, ale také geometrickou přesnost při výrobě důležitých komponent pro její vícevřetenové automaty.

Nové rozšíření řady WTX vrtáků

TK vrtáky typu WTX jsou již dlouhá léta stálicí na trhu. Pod produktovou značkou WNT nabízí Ceratizit Group prémiovou řadu vrtáků WTX z produktové kategorie Perfomance. Díky realizovaným inovacím se v nedávné době podařilo výrazně zvýšit výkonnost a životnost u řady vrtáků WTX Feed a WTX Speed. Do rodiny WTX vrtáků od ledna přibude další výjimečný a jedinečný nástroj, a to TK vrták se čtyřmi břity.

Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Vlajková loď pětiosého obrábění

Český výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS v letošním roce slaví úspěch se svojí high-tech produkcí, zejména s pětiosými vertikálními obráběcími centry řady MCU. Tyto stroje se daří firmě umísťovat na náročné trhy Evropské unie i jinde ve světě, cenné reference sbírají především v leteckém průmyslu.

Nová generace tangenciálních rohových fréz

Nové tangenciální rohové frézy se vyznačují inovativním trojúhelníkovým tvarem okraje břitové destičky, který poskytuje řezným hranám výjimečnou pevnost.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit