Témata
Foto: Michal Hejduk

Nás třeba měření času. O něm se říká, že je to jediná opravdová spravedlnost, protože každému měří stejně. Je neúplatný a odpočítává nekompromisně, ať už se nám to líbí, nebo ne. Dokáže nám dát zapomenout na to, co nás hluboce zranilo, ale zároveň počítá i okamžiky té největší radosti a štěstí.

Eva Klocová

Od roku 2018 pracuje na pozici obchodního zástupce společnosti Heidenhain, v oboru Motion Control Machine Tools od roku 1997. V rámci své profese se kromě podpory výrobců a dovozců obráběcích strojů věnuje aktivně především podpoře technického vzdělávání na českých technicky orientovaných školách. Je autorem projektu Sinumerik Cup.
Od roku 2019 je ředitelkou neziskové organizace Skills Czech Republic, z.ú., která připravuje studenty strojírenských oborů pro mezinárodní soutěže WorldSkills. Věří, že díky poctivému tréninku a kvalitnímu národnímu finále o mistra ČR ve frézování a soustružení budou naši mladí lidé do 25 let připraveni zvládnout vysoké nároky strojírenských „Skills“ této prestižní mezinárodní soutěže, ne nadarmo přezdívané olympiáda řemesel.

Jakub Vacek

Obchodně technický pracovník ve společnosti Heidenhain se zaměřením na marketing, technické poradenství a provádění školení z oblasti programování CNC řídicích systémů.

Reklama

Čas ale není žádná pohádková postava, je tu s námi a je to ten nejdůležitější manažer na světě, který určuje většinu toho, co děláme. Bez pomůcek ho však nejsme schopni měřit. Historie měření času je skutečně úchvatná, ale přenecháme ji raději fyzice. Zaměříme se však na něco jiného, na výrobu moderní pomůcky pro měření času, a tou jsou náramkové hodinky. Lidé velmi rychle pochopili, jak praktické je nesledovat kvůli času například hodiny na věži, ale jednoduše se podívat na ty své, kapesní nebo náramkové. A tak jsme se za příběhem náramkových hodinek vypravili do české společnosti Elton hodinářská do Nového Města nad Metují.

Komplexní výroba

Společnost Elton hodinářská je tradičním producentem náramkových hodinek Prim. V manufaktuře ve východních Čechách hodinky nejen vyrábí, ale také konstruuje a vytváří jejich design, a to již od roku 1949. Jako jedna z mála hodinářských firem na světě své hodinky osazuje vlastními mechanickými strojky. Většina z více než 140 součástek, které jsou potřeba pro vznik mechanických hodinek, se vyrábí přímo ve vlastních prostorách společnosti v Novém Městě nad Metují. Při jejich produkci hrají klíčovou roli detaily, vždyť ty nejmenší dílky hodinkového strojku jsou sotva patrné pouhým okem. Prohlédnout si je tak můžeme jen pod lupou a detaily umožní rozpoznat pouze mikroskop. Nejmenší obráběný dílek měří v průměru 0,8 mm. V rámci České republiky je Elton hodinářská jedinou společností, která takto komplexní výrobu technologicky zvládne.

Hodinky, nebo šperk?

Raději jsem si nevzal na ruku hodinky,“ řekl mi kolega Jakub Vacek po cestě v autě. Hluboký význam této poznámky jsem pochopila v momentě, kdy se na úvod schůzky blýskly na mém zápěstí staré dobré Armani. „Ale to nic,“ zaslechla jsem při svém chabém pokusu schovat ruku kamkoliv mimo zorné pole všech. Bylo jasné, že povídání s Ladou Adámkovou, brand manažerkou společnosti, a Jakubem Bielikem, výrobně technickým manažerem, bude zcela určitě příjemně strávený čas. Prohlédli jsme si v detailu a s profesionálním výkladem hodinky Orlík a kouzlu tohoto modelu v luxusním provedení jsme propadli téměř okamžitě. Prosklené zadní víko pouzdra hodinek zde odkrývá to nejkrásnější z nich – hodinový strojek, jako miniaturní mechanické tlukoucí srdce tohoto luxusního produktu.

Výjimečné hodinky s originálním designem vznikly ve spolupráci dvou tradičních československých značek – společnosti Elton hodinářská a Škoda Auto. Inspirací pro netradiční a nápaditý design se stal legendární vůz Škoda Popular Monte Carlo, který slavil své úspěchy zejména ve druhé polovině 30. let minulého století. Prosklené zadní víko umožňuje pohled na černěný in-house strojek Prim kalibr 103 s ručním nátahem. Strojek je zdobený tzv. novoměstským brusem a symbolem Prim Popular ve zlaté barvě, červeně vykrytým technologií HyCeram. Podoba znaku vychází z detailu na přední masce vozu Škoda Popular Monte Carlo. Tato limitovaná edice obsahuje pouhých 60 kusů. (Foto: Michal Hejduk)

Na základě čerstvě získaných informací jsme tak na návštěvu výroby připraveni téměř dokonale. Dokonce poznáme i jediný pravý Prim originál. Nápovědou se nám stal piktogram, který je nově na hodinkách použit a připomíná průčelí domů na náměstí v Novém Městě nad Metují. Hodinářský svět zažil spoustu změn, některé se snad dají nazvat i revolucí. Kdo z nás například občas nesáhne po mobilním telefonu, aby se ujistil o čase? Přesto nás nostalgie po kráse a starých dobrých časech opět v současné době přivedla k řemeslnému provedení mechanických hodinek. Hodinky již dávno nejsou pouze o přesnosti, jde také o krásu, a především osobní preference. Ano, mezi šperk a hodinky můžeme směle postavit rovnítko. Spojením práce designérů a konstruktérů může vzniknout opravdu luxusní podívaná, která se pohybuje mezi klenotem a praktickým ukazatelem času. Hodinky se v Eltonu vyrábějí pro různé příležitosti a také s přihlédnutím k nejrůznějším tradicím. Jednou z nich jsou například párové svatební hodinky. Zapomeňte na klasiku. Obřad, při kterém jsou snoubenci vyzváni k výměně hodinek, je skutečně tak trochu jiný. Hodinky jasně ukazují na záliby svého majitele, a stávají se tak rovněž předmětem lidské komunikace. Pokud odhadnete, že má majitel na zápěstí právě část své hrdé sbírky, může věta „Vy máte krásné hodinky“ prolomit i velmi tuhou komunikační bariéru.

Výroba krok za krokem

Elton hodinářská je manufaktura a manuální práce je zde zastoupena ve všech částech výroby. Nenajdete tu žádnou pásovou výrobu, každé hodinky jsou originál. Okamžitě jsme zjistili, že nás zde zajímá naprosto všechno. Zajistit přesný chod hodinek vyžaduje zabezpečit také produkci dílů s absolutní přesností. K tomuto účelu je pro frézovací operace dílna vybavena třemi obráběcími centry Picomax od firmy Fehlmann s řídicími systémy Heidenhain TNC 640 a iTNC 530. Tyto stroje frézují pouzdra, základny, můstky do strojku, vložky, korunky a další součástky s maximální přesností. Převedeno do čísel, na každý z více než 100 různých otvorů v základně je tolerance standardně 5 µm. Některé otvory dokonce vyžadují pozici středu v přesnosti pouhých 2 µm. K udržení takových hodnot je třeba vysokých požadavků na velmi kvalitní nástroje, speciální kleštiny, přípravky a v neposlední řadě na udržení konstantní teploty. Klimatizace je v dílně nastavena na 24 stupňů. Vychýlení teploty, byť jen o dva stupně, by mohlo mít vliv na přesnost obráběných dílů.

Jelikož je celá výroba, technologie i konstrukce umístěna přímo v manufaktuře Eltonu, je možné individualizovat hodinky dle přání zákazníka. Pouzdra, která vlastní vzhled hodinek nejvíce charakterizují, se nejčastěji vyrábějí z nerezové oceli 1.4404 (316L). Pro základny a můstky se používá mosaz. Obrábět je ale možné i materiály, jako jsou alpaka, titan, zlato či platina. I drahé kovy se většinou zpracovávají z kruhových polotovarů. To samozřejmě znamená produkovat určité množství třísek. Pokud je obráběn drahý kov, stroj se vystele tkaninou, která špony zachytává. Obsluha pak ještě následně pinzetou sundá nachytané třísky uvnitř pracovního prostoru. Možnosti výroby unikátních hodinek jsou opravdu široké. Od změny materiálu pouzdra přes design číselníků až po téměř neomezenou individualizaci formou gravírování nebo laserování.

Přesný chod hodinek Prim zabezpečují díly vysoké rozměrové a tvarové přesnosti. K tomuto účelu je pro frézovací operace dílna výrobce Elton hodinářská vybavena třemi obráběcími centry Picomax od firmy Fehlmann s řídicími systémy Heidenhain TNC 640 a iTNC 530. Tyto stroje frézují pouzdra, základny, můstky do strojku, vložky, korunky a další součástky s maximální přesností. (Foto: Michal Hejduk)

Vedle precizního třískového obrábění na nejmodernějších CNC centrech se výroba hodinek neobejde bez šikovných rukou zkušených hodinářů, kteří „primkám“ umí vdechnout život. Jen díky kombinaci lidské zručnosti, tvůrčí imaginace a přesných technologií mohou vznikat hodinky, které zákazníky oslovují více než 70 let. Zejména sestavování strojku z miniaturních součástek nám otevírá oči v tom, co skutečně znamená pojem „hodinářská práce“. Montáž vyžaduje mimořádný klid a trpělivost. Složení mechanického strojku trvá přibližně 900 minut. V hodinářských dílnách, přesněji v brusírně, leštírně a pomocné dílně, se ručně brousí a leští zapouzdření, ručky a korunky. Ručně se provádí také tamponový tisk, který není automatizovaný a pro tuto práci je třeba opravdu zkušeného člověka, který dokáže sladit soutisk několika barev. V průběhu práce na nových hodinkách je prováděna celá řada měření, testů a zkoušek. Ve zkušebně na tzv. kolotoči se testují hodinky se samonátahem – hodinky se dotahují pohybem ruky. Kolotoč s hodinkami tyto pohyby v testovacím režimu napodobuje. Každé hodinky vyrobené v manufaktuře musí po sestavení projít 14denními zkouškami. Pak jsou definitivně připraveny na cestu ke svému majiteli.

V manufaktuře společnosti Elton hodinářská se již od roku 1949 hodinky Prim nejen vyrábějí, ale i designují a konstruují. Jako jedni z mála hodinářských firem na světě své hodinky osazují vlastními mechanickými strojky, které se skládají z více než 140 součástek vyráběných ve vlastních prostorách společnosti v Novém Městě nad Metují. (Foto: Michal Hejduk)

Cena za jedinečnost a krásu

V každých hodinkách, které opustí výrobu, je ukrytý příběh jejich výroby. Jsou to desítky a stovky doteků mistrů hodinářů, ale i konstruktérů, designérů a obsluhy CNC strojů. My jsme měli tu jedinečnou možnost být chvíli součástí příběhu. Právě proto nyní rozumíme tomu, proč se cena modelů může pohybovat od desítek až po stovky tisíc korun. Jak jsme se v textu již zmínili, můžete si pořídit i jedinečné hodinky tzv. ušité na míru. Musíte však počítat s tím, že za jedinečnost zaplatíte, což ale není v životě nic neobvyklého. Objednat si můžete v tomto duchu např. hodinky z limitované edice, která se navrhuje v počtu okolo 100 kusů. V ceně do půl milionu korun pak můžete pořídit hodinky celozlaté.

Přesnost nás spojuje

Snad alespoň jednou v životě každý z nás slyšel spojení „přesné jako hodinky“. Lepší symbol pro přesnost, než jsou samotné hodinky, bychom hledali asi těžko. Ale nejsou přesné jen tak samo sebou. I jejich výroba totiž vyžaduje absolutní preciznost, a není proto divu, že právě pro tyto vysoké nároky byla volba řídicího systému Heidenhain naprosto jasná. A právě tato vlastnost, o které často říkáme, že je výsadou králů, nás do Nového Města za reportáží přivedla. Ikonické modely s názvy Spartak, Orlík nebo Diplomat představují i dnes české výrobky, které se kvalitou zpracování a designem mohou směle rovnat tomu nejlepšímu ze světové hodinářské produkce. Na tuto tradici Elton hodinářská navazuje a dále ji rozvíjí tak, aby hodinky Prim z Nového Města nad Metují zůstaly i nadále synonymem pro kvalitu, preciznost a krásu. Je nám velkou ctí a jsme rádi, že společnost Heidenhain je toho součástí. A i v přeneseném slova smyslu zde doslovně platí, že tam, kde je třeba přesnost, Heidenhain hraje prim.


Hodinky Prim Spartak 39 inspirované prvními československými náramkovými hodinkami.
Související články
Čtrnáctý ročník soutěže Ocenění českých podnikatelek úspěšně odstartován

Ve čtvrtek 3. června 2021 byl zahájen další ročník prestižní soutěže Ocenění českých podnikatelek, který odstartovala online konference Women in Business s podtitulem Nová realita roku 2021 a společný (re)start, most k jednotě a spolupráci. Tuto soutěž již tradičně vyhlašuje podnikatelská platforma Helas – Budujeme hrdé Česko. Patronkou letošního ročníku je Kateřina Kadlecová, generální ředitelka společnosti USSPA. 

Třpytivý svět krystalů

Turnovská společnost Crytur patří svým pojetím ke světovému unikátu. V přesně definovaných podmínkách pěstuje umělé krystaly z vlastního výzkumu a vývoje, které následně po opracování dodává buď jako specifické optické díly pro další celky, nebo přímo kompletní výrobky.

Implantáty z Čech až na konec světa

V 70. letech minulého století stál u zrodu prvních ortopedických implantátů v Čechách. V roce 1992 pak v rámci privatizace založil vlastní firmu téhož zaměření, jejíž výrobky dodnes pomáhají lidem znovu se hýbat. Ano, hovoříme o Stanislavu Beznoskovi a české firmě téhož jména, kterou dnes úspěšně řídí členové rodiny zakladatele.

Související články
MM Podcast: Glosa - Když se země otřásají v základech

Krize vyvolaná pandemií koronaviru v řadě oborů působí jako urychlovač trendů patrných před jejím vypuknutím. Mnoho odvětví si prochází zásadní strukturální transformací, ale část z nich – které se stát snaží podpůrnými prostředky za každou cenu stále držet nad vodou, zanikne. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Vývoj UHT nástrojů
v plném proudu krizi navzdory

Hlavním motivem založení VaV centra Rotana byla připravenost na nové trendy v automobilovém a leteckém průmyslu a výroba vlastních produktů s vysokou přidanou hodnotou – konkrétně ultratvrdých (UHT) nástrojů pro speciální aplikace. Centrum je vybaveno nejmodernějšími technologiemi a stále se rozrůstá. Na kontě má několik úspěšně zakončených projektů v podobě prototypových nástrojů a užitných vzorů. O tom, na jakých projektech v centru pracují nyní a jaké mají plány do budoucna, jsme si povídali se třemi hlavními osobnostmi celého projektu vývoje a výroby UHT nástrojů.

Odměřovací pravítka, lanovka a Ferrari

Odměřovací pravítko je jednou z klíčových komponent obráběcího stroje. Zpravidla je ukryto hluboko uvnitř stroje a většina uživatelů obráběcích strojů jej nikdy na vlastní oči neviděla. Přesto jsou na ně kladeny velmi vysoké nároky. Musejí pracovat spolehlivě po dobu mnoha let, zaručovat očekávanou přesnost a rozlišení, a musejí být odolná proti znečištění, pronikání kapalin, prachu i třískám a proti spoustě dalších faktorů. A kdyby se náhodou něco pokazilo, musejí být snadno vyměnitelná.

Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu obráběcích strojů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.
Čas jsou peníze. Každá minuta prostoje výrobního zařízení je nežádoucí, proto se dnes vedle vysoké produktivity u strojů očekává také jejich vysoká spolehlivost.

Stroje v pohybu – Sledování zásilek na dálku

Takzvaný internet věcí (IoT) nabízí mnoho možností. Základem této technologie je bezdrátová komunikace velkého počtu autonomních zařízení prostřednictvím datových sítí, jež jsou navrženy tak, aby datový přenos spotřeboval co nejméně energie. Toho využívají i moderní sledovací jednotky (lokátory), které mohou díky energetické úspornosti pracovat i několik let bez dobíjení baterií.

Fórum výrobních průmyslníků

Jakým způsobem se po 15 měsících od vypuknutí pandemie koronaviru tento stav projevuje ve vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a ekonomiky jako takové (např. vlivem navýšení cen vstupních materiálů, nedostatku některých komponent)? Dokážete predikovat, jak se bude situace ve vaší komoditě vyvíjet ve druhé polovině roku, na čem bude záviset?

Fórum děkanů strojních fakult

Jak současná doba ovlivňuje realizaci smluvního výzkumu na již hotových projektech, resp. při akvizici nových? Zaznamenáváte aktuálně pokles zájmu firem o spolupráci?

Semináře nově s high-tech technologiemi

Školicí a tréninkové centrum společnosti Ceratizit ve Velkém Meziříčí prošlo v loňském roce rozsáhlou modernizací. Nové Technické centrum i technologie v něm bohužel kvůli pandemii covid-19 nemělo možnost navštívit mnoho zákazníků. Všichni pevně věříme, že se to brzy změní. Než se tomu tak stane, požádali jsme Jana Gryče, technického ředitele společnosti Ceratizit, aby nám představil, co je v centru nového a na co se mohou zákazníci těšit. Při té příležitosti jsme oslovili také Pavla Němečka, obchodně-technického zástupce společnosti Hermle, aby pohovořil o pětiosém stroji C 32 U, které je v centru nové.

Švédové jsou féroví a přímí obchodníci

Celosvětová pandemie covid-19 mění světa vytváří nové příležitosti a výzvy pro exportně orientované firmy. Zahraniční kanceláře CzechTrade registrují příležitosti v daných destinacích a vytvářejí partnerství českým výrobním společnostem a jsou jim nápomocni při vstupu na trh a upevnění jejich pozice.

Digitalizace: klíč k úspěchu

Již od roku 1919 zkoumá, vyvíjí a vyrábí zabezpečovací techniku společnost EVVA - rodinná firma se sídlem ve Vídni. To, že se nyní, přibližně o 100 let později, stala průkopníkem propojené výroby, je zásluhou její jasné strategie s důrazem na digitalizaci. Důležitým milníkem nové výrobní filozofie společnosti EVVA je soustružnické a frézovací centrum Hyperturn 65 Powermill v kombinaci se síťovým řídicím rozhraním Emconnect. S flexibilním výrobním systémem od společnosti Emco lze nyní kompletně automatizovat obrábění mosazných dílů v kusové výrobě i výrobě středních sérií.

MSV ve znamení obrábění

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i výrobci vynikajících obráběcích strojů. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Petra Odehnala z obchodního oddělení společnosti Pilart stroje.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit