Témata
Reklama

Na návštěvě v českém Solingenu

Více než dvousetletou tradicí se může pochlubit nožířská továrna v Mikulášovicích na Šluknovsku. Od roku 1955 firma pod značkou Mikov – Mikulášovický kovoprůmysl – dodává své výrobky do obchodní sítě v rámci celé Evropy, USA a Ruska. Sortiment stále přizpůsobuje poptávce rozsáhlého spektra zákazníků. Ročně vyrobí statisíce nožů.

Tento článek je součástí seriálu:
Jak se vyrábí
Díly

Mikov, s. r. o., v současnosti zaměstnává v jednosměnném provozu celkem 60 zaměstnanců, jejichž věkový průměr je 45 let. Většina z nich je místních nebo dojíždí ze vzdálenosti maximálně do dvaceti kilometrů od Mikulášovic.

Mikov si zakládá na mistrovském fortelu svých zaměstnanců a kvalifikované pracovní síle. Při výběru nových zaměstnanců navázal spolupráci se Střední průmyslovou školou TOS Varnsdorf.

Nože jsou vyráběny ze sedmdesáti procent ruční prací. Ta se podílí zejména na výbrusech nožů, střenkách z kořenů tropických stromů, paroží a kompletaci zavíracích nožů. Každý nůž je originál.

„Chceme, aby naše výroba byla stále efektivní a velký důraz klademe na kvalitu. Jsme flexibilní v požadavcích zákazníků,“ uvádí generální ředitel firmy Mikov Ing. Miloš Pařík.

Reklama
Reklama
Reklama
Budova nožířské továrny v Mikulášovicích na Šluknovsku

Sortiment výrobků

Ve výrobním programu jsou zastoupeny nože řeznické, kuchyňské, řemeslnické, zahradnické, lovecké, rybářské, záchranářské, armádní, sportovní, kapesní zavírací, vyhazovací a speciální. Mikov nabízí rovněž nože reklamní a kusovou výrobu nožů pro sběratele. V produkci kancelářských potřeb je tradičním výrobcem nůžek, sešívačů, děrovačů a ořezávacích strojků.

Legenda „rybička“

Nejznámějším výrobkem v sortimentu je nůž „rybička“, který se v mikulášovické továrně vyrábí téměř sto let. Jeho současná roční produkce se pohybuje v počtu 100 000 kusů, přibližně třetina vyrobeného množství se vyváží do zahraničí. Také tento nůž prošel vývojem. Plechové střenky nahradily zinkové, čepel je z nerezové oceli. Je cenově velmi dostupná. Její sestra z ryzího zlata je naopak nožem nejdražším. Vyrábí se v číslované sérii, cena jednoho nože je 191 000 Kč.

Novinky

„V loňském roce jsme uvedli do prodeje nůž List, který si získal mezi zákazníky mimořádnou oblibu, a designově oceněný nůž Pocket z nové produktové řady Progress, v letošním roce to byl nůž Patron,“ představuje Ing. Pařík.

Jak se vyrábí nůž

Výroba nože začíná výsekem dílů z ocelového pásu. Jde zejména o lisování kovů technologií přesného stříhání Feintool (250 t a 160 t). Tím se docílí přesné kontury dílů v řádu setin milimetru. Výsek je mnohem přesnější než řez laserovým či vodním paprskem.

Lis Feintool

Vyseknuté díly putují do kalírny, kde jsou tepelně zpracovány v průběžné a popouštěcí peci. Následně se v mokré brusírně docílí požadované geometrie ostří čepele. Při broušení je odebíráno větší množství materiálu. Každý stroj má svůj vodní okruh. Vzniká ocelový prach, který se odstraňuje pomocí magnetů. Výbrus čepelí je prováděn na poloautomatických strojích a také na nové CNC brusce Berger.

CNC bruska Berger

Polotovar čepele se následně brousí a vyleští v omílací lince Rössler. Výroba pokračuje skládáním jednotlivých částí nože do sestav. Z dílků se vytváří kostra nože, osazuje se střenkami a nýtuje. Poté přichází na řadu důležitý proces naostření. Posledními fázemi procesu výroby jsou výstupní kontrola a kompletace nože s příslušenstvím.

Výroba nože „rybička“

Důraz na design

Mikov třetím rokem spolupracuje s designérským studiem Olgoj Chorchoj. Výsledkem spolupráce je například kolekce kapesních zavíracích nožů Pocket, se kterou firma v letošním roce vyhrála soutěž Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku – cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu. Tato kolekce nožů získala také cenu za nejlepší nový výrobek na Designbloku 2015 a nejprestižnější mezinárodní ocenění Red Dot Award: Product Design 2016.

V roce 2015 se Mikov jako jediný český podnik účastnil přehlídky světového designu Tokyo Design Week 2015 v Japonsku. Zájem zákazníků i prodejců vzbudily nejen novinky, ale i tradiční nože Mikov. Úkolem pro rok 2017 bude nalézt vhodného importéra a distributora, aby mohl být zahájen vývoz těchto výrobků do Japonska.

Průmysl 4.0

Ruční práce českých nožířů a automatizace výroby jdou ruku v ruce. V rámci dotačních programů byly nakoupeny nové stroje do výroby, avšak prioritou zůstává ruční práce.

Samozřejmě, že by se naše výroba dala předělat na robotickou a mohli bychom mít více operací automatizovaných. Globální firmy to tak sice mají, ale jsou méně flexibilní v požadavcích zákazníků,“ uzavírá Ing. Pařík.

Muzeum nožířské výroby

V areálu podniku se nachází Muzeum nožířské výroby, které seznamuje s vývojem nožířství a produkce nožů v Mikulášovicích. K vidění je více než tisícovka různých nožířských výrobků od velikosti 3 cm až po zavírací nůž, který váží 3 kg.

Zbyněk Koukolík, Mikulášovice

zbynek.koukolik@mmspektrum.com

Uložit

Reklama
Související články
CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Související články
Obráběcí centra pro rotační obrobky na EMO 2017

V našem poohlédnutí za přelomovým okamžikem letošní veletržní sezony v oblasti výrobních strojů se zaměříme na zajímavé exponáty z oblasti technologie obrábění rotačních dílů. Obráběcí centra pro tyto obrobky byla umístěna hlavně v hale 13, dále pak 12, 14, 26, 27 a 27. Ve východních halách 4 až 7 byly k nalezení firmy, které tyto stroje svými produkty nějakým způsobem více či méně doplňují.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Perspektivy asijských trhů

Čína se v roce 2009 stala největším výrobcem obráběcích a tvářecích strojů na světě a o dva roky později dosáhla své dosavadní největší produkce v historii v hodnotě 29,5 mld. dolarů. Od té doby tři roky po sobě dochází k postupnému poklesu až na loňský objem 23,8 miliardy dolarů v poměru 6:4 ve prospěch obráběcích strojů. Vzhledem k povaze čínského trhu obráběcích strojů a ochazování jeho hospodářství lze očekávat další pokles v produkci a spotřebě i v letošním roce 2015.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

EMO zrcadlem pokroku a inovací

Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

Symposium brousicích strojů a technologií

Již čtvrté symposium v historii skupiny United Grinding (UG), která sdružuje osm výrobců přesných brousicích strojů, se uskutečnilo začátkem května ve švýcarském Thunu. Akce se konala na 4 000 m2 plochy výstaviště Thun-Expo a hostila 1 500 návštěvníků z celého světa po tři dny. Šestnáct vystavených strojů bylo detailně zájemcům představeno specialisty z UG ve čtyřech světových jazycích a akci doprovázel bohatý program. Tento článek si klade za cíl nastínit atmosféru symposia a představit některé z prezentovaných novinek.

Slinutý karbid z českých rukou

Když v létě roku 2011 Ing. Pavel Straka založil v Hulíně s podporou několika blízkých lidí dnes velmi úspěšnou, inovativní firmu Pilana Karbid, netušil, co jej v nejbližších letech čeká. Například 15hodinové pracovní dny, boj s lidskou neférovostí či s nedostatkem financí. Všechny překážky však překonal a dnes je jednatelem rodinné firmy s 45 zaměstnanci, která se může pochlubit lecčíms, co jiné firmy nemají nebo nedokážou...

Made in Japan

V sídle společnosti Misan v Lysé nad Labem se pravidelně konají odborné semináře, které se těší veliké oblibě. Partnerem toho posledního jarního, který byl nazván Stroje, nástroje, automatizace – otevřené možnosti, byla společnost Tungaloy. „Dnešní seminář se ponese v duchu řešení ze země vycházejícího slunce,“ uvedl jednatel společnosti Misan Ondřej Svoboda.

Strojírenské fórum 2018: Inteligentní výroba

Další z již tradičních setkání odborníků (nejen) z oblasti výroby – podzimní Strojírenské fórum – se odehrálo 8. listopadu, tentokrát v prostorách Ústavu výrobních strojů a zařízení a RCMT FS ČVUT v Praze.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit