Témata

Na návštěvě v českém Solingenu

Více než dvousetletou tradicí se může pochlubit nožířská továrna v Mikulášovicích na Šluknovsku. Od roku 1955 firma pod značkou Mikov – Mikulášovický kovoprůmysl – dodává své výrobky do obchodní sítě v rámci celé Evropy, USA a Ruska. Sortiment stále přizpůsobuje poptávce rozsáhlého spektra zákazníků. Ročně vyrobí statisíce nožů.

Tento článek je součástí seriálu:
Jak se vyrábí
Díly

Mikov, s. r. o., v současnosti zaměstnává v jednosměnném provozu celkem 60 zaměstnanců, jejichž věkový průměr je 45 let. Většina z nich je místních nebo dojíždí ze vzdálenosti maximálně do dvaceti kilometrů od Mikulášovic.

Mikov si zakládá na mistrovském fortelu svých zaměstnanců a kvalifikované pracovní síle. Při výběru nových zaměstnanců navázal spolupráci se Střední průmyslovou školou TOS Varnsdorf.

Nože jsou vyráběny ze sedmdesáti procent ruční prací. Ta se podílí zejména na výbrusech nožů, střenkách z kořenů tropických stromů, paroží a kompletaci zavíracích nožů. Každý nůž je originál.

„Chceme, aby naše výroba byla stále efektivní a velký důraz klademe na kvalitu. Jsme flexibilní v požadavcích zákazníků,“ uvádí generální ředitel firmy Mikov Ing. Miloš Pařík.

Budova nožířské továrny v Mikulášovicích na Šluknovsku

Sortiment výrobků

Ve výrobním programu jsou zastoupeny nože řeznické, kuchyňské, řemeslnické, zahradnické, lovecké, rybářské, záchranářské, armádní, sportovní, kapesní zavírací, vyhazovací a speciální. Mikov nabízí rovněž nože reklamní a kusovou výrobu nožů pro sběratele. V produkci kancelářských potřeb je tradičním výrobcem nůžek, sešívačů, děrovačů a ořezávacích strojků.

Legenda „rybička“

Nejznámějším výrobkem v sortimentu je nůž „rybička“, který se v mikulášovické továrně vyrábí téměř sto let. Jeho současná roční produkce se pohybuje v počtu 100 000 kusů, přibližně třetina vyrobeného množství se vyváží do zahraničí. Také tento nůž prošel vývojem. Plechové střenky nahradily zinkové, čepel je z nerezové oceli. Je cenově velmi dostupná. Její sestra z ryzího zlata je naopak nožem nejdražším. Vyrábí se v číslované sérii, cena jednoho nože je 191 000 Kč.

Novinky

„V loňském roce jsme uvedli do prodeje nůž List, který si získal mezi zákazníky mimořádnou oblibu, a designově oceněný nůž Pocket z nové produktové řady Progress, v letošním roce to byl nůž Patron,“ představuje Ing. Pařík.

Jak se vyrábí nůž

Výroba nože začíná výsekem dílů z ocelového pásu. Jde zejména o lisování kovů technologií přesného stříhání Feintool (250 t a 160 t). Tím se docílí přesné kontury dílů v řádu setin milimetru. Výsek je mnohem přesnější než řez laserovým či vodním paprskem.

Lis Feintool

Vyseknuté díly putují do kalírny, kde jsou tepelně zpracovány v průběžné a popouštěcí peci. Následně se v mokré brusírně docílí požadované geometrie ostří čepele. Při broušení je odebíráno větší množství materiálu. Každý stroj má svůj vodní okruh. Vzniká ocelový prach, který se odstraňuje pomocí magnetů. Výbrus čepelí je prováděn na poloautomatických strojích a také na nové CNC brusce Berger.

CNC bruska Berger

Polotovar čepele se následně brousí a vyleští v omílací lince Rössler. Výroba pokračuje skládáním jednotlivých částí nože do sestav. Z dílků se vytváří kostra nože, osazuje se střenkami a nýtuje. Poté přichází na řadu důležitý proces naostření. Posledními fázemi procesu výroby jsou výstupní kontrola a kompletace nože s příslušenstvím.

Výroba nože „rybička“

Důraz na design

Mikov třetím rokem spolupracuje s designérským studiem Olgoj Chorchoj. Výsledkem spolupráce je například kolekce kapesních zavíracích nožů Pocket, se kterou firma v letošním roce vyhrála soutěž Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku – cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu. Tato kolekce nožů získala také cenu za nejlepší nový výrobek na Designbloku 2015 a nejprestižnější mezinárodní ocenění Red Dot Award: Product Design 2016.

V roce 2015 se Mikov jako jediný český podnik účastnil přehlídky světového designu Tokyo Design Week 2015 v Japonsku. Zájem zákazníků i prodejců vzbudily nejen novinky, ale i tradiční nože Mikov. Úkolem pro rok 2017 bude nalézt vhodného importéra a distributora, aby mohl být zahájen vývoz těchto výrobků do Japonska.

Průmysl 4.0

Ruční práce českých nožířů a automatizace výroby jdou ruku v ruce. V rámci dotačních programů byly nakoupeny nové stroje do výroby, avšak prioritou zůstává ruční práce.

Samozřejmě, že by se naše výroba dala předělat na robotickou a mohli bychom mít více operací automatizovaných. Globální firmy to tak sice mají, ale jsou méně flexibilní v požadavcích zákazníků,“ uzavírá Ing. Pařík.

Muzeum nožířské výroby

V areálu podniku se nachází Muzeum nožířské výroby, které seznamuje s vývojem nožířství a produkce nožů v Mikulášovicích. K vidění je více než tisícovka různých nožířských výrobků od velikosti 3 cm až po zavírací nůž, který váží 3 kg.

Zbyněk Koukolík, Mikulášovice

zbynek.koukolik@mmspektrum.com

Uložit

Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit