K rozhodnutí založit tradici ocenění za celoživotní přínos rozvoje československého strojírenství naši redakci vedla skutečnost, že osobnostem z oboru strojírenství se v poslední době nedostávalo žádného systematického veřejného uznání.
Strojní fakulty vysokých škol, profesní organizace, svazy a oborová sdružení pravidelně nominují osobnosti, které se v jejich okolí zásadním způsobem vepsaly do moderních dějin rozvoje československého strojírenství. Z nich pak odborná komise vybírá oceněné, které jsou následně během slavnostních večerů Zlatých medailí mezinárodních strojírenských veletrhů v Brně redakcí MM Průmyslové spektra uváděny do Síně slávy našich strojařů.
Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy
V roce 2009 došlo ke kompletní koncepční změně udílení Zlatých medailí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, na které se podílel i šéfredaktor Roman Dvořák. Byly udíleny celkem čtyři - první Zlatá medaile pro inovační exponát, který je výsledkem spolupráce firem s tuzemskými výzkumnými organizacemi, druhá byla určena pro energeticky efektivní inovační exponát a třetí pro inovační komerční produkty bez dalšího omezení.
V pořadí čtvrtá Zlatá medaile navázala na tradici, kterou naše redakce započala udělováním Ocenění za celoživotní přínos rozvoje československého strojírenství, a je charakterizována jako Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.
Tímto počinem se zvýšila prestižnost ocenění a vyznamenané osobnosti se tak dostane ještě většího uznání.