Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Skvělé zbraně!
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

Skvělé zbraně!

Italská firma Chiappa Firearms již déle než půl století vyrábí repliky, sportovní a plynové ruční střelné zbraně a pušky, které jsou vyhledávaným artiklem pro nadšence, sběratele, oficiální spolky a filmové společnosti. Firma Chiappa používá tři nedávno instalovaná čtyřosá horizontální obráběcí centra Haas EC-300 CNC s rychlými měniči dvojitých palet, která zajišťují spolehlivou výrobu složitých a přesných komponentů.

V roce 1958 Ezechiele Oscar Chiappa založil firmu Armi Chiappa, která se zabývala návrhy a výrobou komponentů pro polní děla a vzduchovky. Zákazníky firmy bylo především 200 výrobců střelných zbraní z oblasti Valtrompia v italském regionu Brescia, což byla oblast proslulá výrobou střelných zbraní a sídlo jejich nejstaršího výrobce - firmy Beretta.

 Anotace
Anotace
Rino Chiappa, výkonný ředitel a syn zakladatele, jehož rodiná firma Armi Chiappa využila v 80. letech 20. století silné poptávky z USA po replikách historických střelných zbraní.

Na začátku 80. let 20. století rodina Chiappových využila silné poptávky z USA po replikách historických střelných zbraní a zaměřila svou činnost na toto perspektivní odvětví. O desetiletí později firma dále rozšířila svou činnost na výrobu plynových pistolí pod novým obchodním názvem Kimar.

Nutnost modernizace

Poptávka po produktech rychle stoupala a zanedlouho firma neměla dostatek prostoru k zajištění výroby. V roce 2002 proto postavila zcela nový výrobní závod na ploše 7 000 čtverečných metrů v jižní části regionu. S moderním vývojovým centrem a větší výrobní plochou si mohl výrobní závod dovolit zvýšit výrobu na 60 000 pistolí a 6 000 pušek ročně. Tento výrazný vzestup s sebou nesl i potřebu velké investice do nových obráběcích strojů, většinou od italských, amerických a japonských výrobců. Modernizace pracovního zařízení trvala několik dalších let a mimo jiné zahrnovala také výběr obráběcích nástrojů CNC s nejlepší hodnotou.

 Anotace
„Existuje řada faktorů, které nás odlišují od konkurence," říká paní Chiappa. „Klademe důraz především na lhůtu od zadání návrhu po jeho realizaci a na neustálou inovaci v podobě nových a vylepšených modelů."

„Rozhodli jsme se pro značku Haas, protože se nám nepodařilo najít žádné jiné stroje s tak vynikajícím poměrem ceny a kvality," uvádí Rino Chiappa, výkonný ředitel firmy a syn zakladatele. „Ve srovnání s vertikálním obráběcím centrem nám horizontální obráběcí plocha centra Haas EC-300 poskytuje o 25 % větší produkční využití u komponentů, které se často obrábějí z tvrdých odlitků, a přitom zpravidla dochází k odstraňování velkého množství kovu." První centrum Haas EC-300 bylo ve firmě instalováno v roce 2007 a potom následovala dvě další, jedno v roce 2008 a druhé o rok později.

 Anotace
Anotace
Komponenty zbraní se vyrábějí z nízkolegované niklchrommolybdenové oceli a dokončují se s rozměrovými tolerancemi 0,02 mm.

Trh rozhodl

V roce 2007 přerušil výrobu střelných zbraní jiný místní výrobce, takže firma Armi Chiappa získala téměř bezkonkurenční přístup na další rostoucí a lukrativní trh: repliky opakovacích pušek. Produkty, které firma následně vytvořila, aby využila této příležitosti, se zařadily do horní cenové kategorie. Součástí produktové řady byla i opakovací puška Winchester 1892, tedy model používaný téměř v každém westernovém filmu, kterým se chlubil mimo jiné i legendární John Wayne. Komponenty pro tyto konkrétní zbraně se obrábějí z odlitků tuhé oceli.

Technologie výroby

Každý komponent nového produktu Chiappa se nejprve navrhne pomocí systému CAD/CAM a potom je pomocí 3D simulace sestaven na obrazovce. Jakmile jsou komponenty uspokojivě a správně sestaveny, konstruktéři firmy vytvoří dráhy nástroje, které se odešlou přímo do strojů Haas.

„Přešli jsme na stroje Haas, protože jsme chtěli vytvářet nové produktové řady opakovacích pušek, jako např. Winchester," uvádí pan Chiappa. „Tři obráběcí stroje Haas EC-300 vyrábějí komponenty, které zahrnují celé pouzdro závěru pušky. Tato konkrétní součást je na začátku pevný blok o váze 2,5 kg, ze kterého po konečném obrobení zůstane pouhých 0,6 kg."

Komponenty vyrobené z nízkolegované oceli 38NiCrMo4 se dokončují s rozměrovými tolerancemi 0,02 mm. Velikosti výrobních sérií jsou až 400 kusů, což znamená, že tři čtyřosá centra EC-300 pracují nepřetržitě ve třech směnách, aby firma uspokojila poptávku. Mezi další obráběné materiály patří uhlíková ocel C40, hliníková slitina Ergal a umělá pryskyřice AVP. Pryskyřice AVP se používá k výrobě prototypů.

„Kromě zkrácení doby cyklů o 25 % jsme díky pevnosti strojů Haas ED-300 dosáhli i prodloužení životnosti našich nástrojů o 20 až 25 %," dodává pan Chiappa. „S ohledem na tyto skutečnosti mám jistotu, že se naše investice vrátí za pouhé tři roky."

Firma Armi Chiappa je v současnosti proslulá svým precizním řemeslným zpracováním a historickou přesností. Prodeje zejména v USA neustále rostou a společnost nedávno otevřela výrobní středisko v severoamerickém městě Dayton, Ohio.

Jen vystřelit...

„Malým problémem je skutečnost, že zkušení sběratelé chtějí, aby repliky byly na pohled a na dotek jako skutečné zbraně," říká pan Chiappa. „Přestože naše ceny začínají již na 500 USD, každý komponent musí být přesnou kopií originálu. Rukojeti a pažby vyrábíme z ořechového dřeva a ozdobné prvky jsou vyřezávány ručně nebo laserem. Vnější ocelové části jsou dokonce tepelně zpracovávané, aby dosáhly podoby původních stylů. Naše nejstarší vyráběná replika je zbraň z doby kolem roku 1750 - puška předovka Kentucky Marshall.

„Existuje řada faktorů, které nás odlišují od konkurence," pokračuje. „Klademe důraz především na lhůtu od zadání návrhu po jeho realizací a na neustálou inovaci v podobě nových a vylepšených modelů. Navíc dokážeme nabídnout nepřekonatelný poměr mezi cenou a kvalitou, který je podobný jako u strojů Haas, a to myslím vážně!"

Rachel McMaster

Haas Automation

rachel@mbmc-uk.com

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: